Setari Cookie-uri

buna!!!!

Ma numesc myra,am o problema ....eu am sterilet de 3 ani aproape....si mereu cu prietenul meu facem dragoste fara ca el sa se protejeze,sau pentru a fi sigur ca nu raman,dar am 3 zile (01.09.2011) de cand am niste scurgeri usoare foarte mici,pot zice micute,ca niste picaturi,as putea mentiona ca in 3 zile (impreuna)daca am 10 cm de scurgeri ...si de culoarea la inceput a menstruatiei de prima zi era de roz dupa care a fost marou si nu stiu la ce pot sa ma astept....ar fi trebuit sa am menstruatie normal asta ar fi perioada mea mereu la inceputul luni....dar is speriata ....imi este frica ...nici nus tiu ce sa cred sau e posibil sa ma astept la ceva ?o fi vre-o infectie sau sarcina? va rog sa ma ajutati....astept un raspuns...va rog mult
kudika429723
Postat pe 3 Septembrie 2011 14:31
De la: kudika429723, la data 2011-09-03 14:31:04Ma numesc myra,am o problema ....eu am sterilet de 3 ani aproape....si mereu cu prietenul meu facem dragoste fara ca el sa se protejeze,sau pentru a fi sigur ca nu raman,dar am 3 zile (01.09.2011) de cand am niste scurgeri usoare foarte mici,pot zice micute,ca niste picaturi,as putea mentiona ca in 3 zile (impreuna)daca am 10 cm de scurgeri ...si de culoarea la inceput a menstruatiei de prima zi era de roz dupa care a fost marou si nu stiu la ce pot sa ma astept....ar fi trebuit sa am menstruatie normal asta ar fi perioada mea mereu la inceputul luni....dar is speriata ....imi este frica ...nici nus tiu ce sa cred sau e posibil sa ma astept la ceva ?o fi vre-o infectie sau sarcina? va rog sa ma ajutati....astept un raspuns...va rog mult


Orice tip de sterilet are o perioada de functionalitate.Trebuie sa mergi la medicul ginecolog care ti-a pus steriletul ,sa soliciti un control ginecologic si in urma acestuia,va decide daca steriltul trebuie scos.Atunci cand organismul nu mai suporta steriletul,apar astfel de sangerari.Sarcina este exclusa in cazul in care se foloseste sterilet drept contraceptiv.Poate este menstra,se intampla sa ai si dereglari de ciclu?Nu te ingrijora si mergi la medicul ginecolog.
RAINBOWLADY
Postat pe 3 Septembrie 2011 14:44
Nu mi se intampla sa am dereglari,medicul la care la-m pus nu pot ajunge pentru k sunt in afara,o sa merg totusi la un doctor aici si voi vedea ce spune.orcum mersi pentru raspuns...si scuze de topicuri....:D am dat exagerate...sorry...
kudika429723
Postat pe 3 Septembrie 2011 15:10
De la: kudika429723, la data 2011-09-03 15:10:46Nu mi se intampla sa am dereglari,medicul la care la-m pus nu pot ajunge pentru k sunt in afara,o sa merg totusi la un doctor aici si voi vedea ce spune.orcum mersi pentru raspuns...si scuze de topicuri....:D am dat exagerate...sorry...


Mergi la orice medic,cred ca va trebui scos steriletul.Ce termen de valabilitate are?Niciodata nu se tine cat are termenul de valabilitate.Fa-ti control ginecologic,chiar daca trebuie scos,nu te doare,dureaza putin si nu ai urmari neplacute dupa scoaterea lui,va trebui sa faci o pauza pana la punerea altui sterilet.
RAINBOWLADY
Postat pe 3 Septembrie 2011 15:14
mai am destui ani,inca 7 dar daca este neccesar sa-l scot il voi scoate,imi voi face o programare pentru luni,si voi vedea ce se intampla,ca totusi is foarte ingrijorata....as putea zice ca imi e frica de o sarcina...cu toate ca sintome nu am...doar niste dureri de cap ,cam de-o saptaman caare vin si trec...iti multumesc...:)
kudika429723
Postat pe 3 Septembrie 2011 20:38
De la: kudika429723, la data 2011-09-03 20:38:11mai am destui ani,inca 7 dar daca este neccesar sa-l scot il voi scoate,imi voi face o programare pentru luni,si voi vedea ce se intampla,ca totusi is foarte ingrijorata....as putea zice ca imi e frica de o sarcina...cu toate ca sintome nu am...doar niste dureri de cap ,cam de-o saptaman caare vin si trec...iti multumesc...:)


NU EXISTA POSIBILITATEA DE A RAMANE INSARCINATA ATATA TIMP CAT AI FIXAT PE TROMPE STERILET!
Nu cred ca trebuie sa mai repet, inca de cateva ori ,acest lucru!IN MOMENTUL IN CARE OPTEZI PENTRU FOLOSIREA STERILETULUI DREPT CONTRACEPTIV,SE FAC CONTROALE PERIODICE ,TOCMAI PENTRU A ELIMINA APARITIA A ASTFEL DE PROBLEME.IN MOMENTUL IN CARE ORGANISMUL NU MAI SUPORTA STERILETUL,POT APAREA PIERDERI DE SANGE SI CHIAR HEMORAGII.MERGI LA MEDIC!
RAINBOWLADY
Postat pe 3 Septembrie 2011 21:50
Spirala este în primul rând un mijloc abortiv timpuriu. Prin producerea intenþionatã a unei congestii de iritaþie în þesutul
10
conjunctiv uterin, implantarea embrionului este împiedicatã ºi acesta moare. Rolul spermicid al cuprului înglobat în materialul spiralei moderne nu schimbã hotãrâtor acest mecanism de funcþionare. Tot atât de puþin convingãtoare este ºi descrierea mai recentã a spiralei care pretinde cã IUD pur ºi simplu ar împiedica realizarea fecundãrii.
Efecte secundare
Cele mai importante sunt, aici, infecþiile, mai ales în zona trompelor uterine, ceea ce conduce adesea la închiderea lor ºi deci la sterilitate. Datoritã acestor infecþii apare un mare pericol de sarcinã extrauterinã (de 10 ori mai frecventã decât la femeile fãrã spiralã) ºi sarcinã ovarianã (de 4 ori mai frecventã). Prin urmare, implantarea unui IUD la o nuliparã este, din punctul de vedere al ginecologiei academice, un procedeu greºit profesional.
Un alt efect sunt perforaþii ale uterului, însoþite de pericolul rãnirii peretelui intestinului, de exemplu.
Sângerãrile ºi durerile sunt alte posibile efecte secundare.
În SUA, din cauza acestor factori de risc, se aflã în curs circa 2500 procese de responsabilitate personalã, implicând pretenþii la daune de ordinul a miliarde de dolari. Din aceastã cauzã, din anul 1987, IUD a fost retras de pe piaþã în SUA. Industria farmaceuticã a avut aceastã iniþiativã chiar înainte de a se fi pronunþat interdicþia FDA (Food and Drug Administration). Aceastã abilã miºcare de ºah a avut drept scop asigurarea posibilitãþii de a produce în continuare spirale pentru export în alte þãri. Verdictul FDA ar fi provocat mari dificultãþi pentru continuarea exportãrii produsului.
marco918
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:08
De la: kudika421339, la data 2011-09-03 21:50:38
De la: kudika429723, la data 2011-09-03 20:38:11mai am destui ani,inca 7 dar daca este neccesar sa-l scot il voi scoate,imi voi face o programare pentru luni,si voi vedea ce se intampla,ca totusi is foarte ingrijorata....as putea zice ca imi e frica de o sarcina...cu toate ca sintome nu am...doar niste dureri de cap ,cam de-o saptaman caare vin si trec...iti multumesc...:)


NU EXISTA POSIBILITATEA DE A RAMANE INSARCINATA ATATA TIMP CAT AI FIXAT PE TROMPE STERILET!
Nu cred ca trebuie sa mai repet, inca de cateva ori ,acest lucru!IN MOMENTUL IN CARE OPTEZI PENTRU FOLOSIREA STERILETULUI DREPT CONTRACEPTIV,SE FAC CONTROALE PERIODICE ,TOCMAI PENTRU A ELIMINA APARITIA A ASTFEL DE PROBLEME.IN MOMENTUL IN CARE ORGANISMUL NU MAI SUPORTA STERILETUL,POT APAREA PIERDERI DE SANGE SI CHIAR HEMORAGII.MERGI LA MEDIC!









... mai citeste ...


Steriletul si sarcina

din 100 de femei ce folosesc DIU, doar 1-2 raman insarcinate intr-un an
sunt sanse mici sa ramai gravida cand ai sterilet (1%), dar daca totusi s-a intamplat, dispozitivul trebuie inlaturat urgent.
ginecologul va determina daca sarcina e normala (si nu extrauterina, asa cum se intampla uneori) si poate fi dusa la bun sfarsit fara probleme
steriletul nu produce malformatii ale fatului, dar trebuie scos urgent pentru a reduce riscul avorturilor spontane, nasterilor premature si al infectiilor.
marco918
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:13
De la: kudika429723, la data 2011-09-03 20:38:11mai am destui ani,inca 7 dar daca este neccesar sa-l scot il voi scoate,imi voi face o programare pentru luni,si voi vedea ce se intampla,ca totusi is foarte ingrijorata....as putea zice ca imi e frica de o sarcina...cu toate ca sintome nu am...doar niste dureri de cap ,cam de-o saptaman caare vin si trec...iti multumesc...:)







... sa iti fie frica de o sarcina ... extrauterina ... ca ti-ai rezolvat problema cu copii ... definitiv ...
marco918
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:17
De la: kudika429723, la data 2011-09-03 14:31:04Ma numesc myra,am o problema ....eu am sterilet de 3 ani aproape....si mereu cu prietenul meu facem dragoste fara ca el sa se protejeze,sau pentru a fi sigur ca nu raman,dar am 3 zile (01.09.2011) de cand am niste scurgeri usoare foarte mici,pot zice micute,ca niste picaturi,as putea mentiona ca in 3 zile (impreuna)daca am 10 cm de scurgeri ...si de culoarea la inceput a menstruatiei de prima zi era de roz dupa care a fost marou si nu stiu la ce pot sa ma astept....ar fi trebuit sa am menstruatie normal asta ar fi perioada mea mereu la inceputul luni....dar is speriata ....imi este frica ...nici nus tiu ce sa cred sau e posibil sa ma astept la ceva ?o fi vre-o infectie sau sarcina? va rog sa ma ajutati....astept un raspuns...va rog mult







... totul pentru un ... ''prieten'' ...
marco918
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:21
deci nu mai inteles,
nu ca nu mi-as dori un copil ,waw ...e cel mai frumos moment din viata ta atunci cand ai un copil,doar ca nu vreau acum,nu este nici momentul ,nici timpul pentru a ramane insarcinata...mai am multe de studiat de facut ...si pe langa asta ...sunt intr-o relatie de foarte putin timp...si am citit pe net ca sunt foarte multe posibilitati de-a ramane insarcinata...doar ca scurgeriile mele sunt cam ciudate...voi merge luni la doctor...:)voi vedea ce mi se zice:)...va multumesc..
marco .....iubesc copii si ii voi iubi....si din partea mea as face 10 ...dar e vb de posibilitati|:)iti multumesc pentru raspuns:)
kudika429723
Postat pe 4 Septembrie 2011 12:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu gemeni si el sagetator 5 De la: Raky 12 August 2009 14:24
eu- fecioara, el- berbec 12 De la: kudika080625 18 Noiembrie 2009 17:32
timpu decide sau eu? 8 De la: mitura 27 Decembrie 2009 12:44
Hi hi hi - Sagetator 18 De la: kudika_nikole 23 Martie 2012 12:25
compabilitate femeia gemeni -barbatul sagetator 12 De la: frumusica_incognito 22 Septembrie 2011 16:11