Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat

Am cunoscut acum citiva ani un tip, pe net. Sa nu va ginditi ca am luat plasa; am nimerit un baiat de treaba, cu suflet frumos, dar imatur, introvertit. Inevitabilul s-a produs: ne-am intilnit, am avut o noapte de dragoste, apoi am plecat fiecare pe drumul sau. Desi am realizat ca nu voi putea fi niciodata impreuna cu acel baiat, comunicam foarte bine, completindu-ne uneori rindurile, gindurile. Am fost foarte buni prieteni pina intr-o zi cind a incetat sa imi mai raspunda la mesaje; brusc. Desi intre noi au stat de la bun inceput oameni, distante, desi stiam ca nu putem fi impreuna intr-o relatie, tocmai pentru ca el se afla asa cum se afla si in prezent intr-o continua cautare, m-am incapatinat sa tinem aproape, sa raminem prieteni chiar daca nu ne vom mai vedea niciodata, chiar daca ne-ar fi ramas doar amintirile. Tocmai pentru ca tin foarte mult la el. Poate atitudinea mea este prea mamoasa, dar asa simt - ii port de grija ca unui copil tocmai pentru ca stiu ca sufera mult, este interiorizat si usor de ranit. Au trecut anii, au fost perioade in care am vorbit normal, omeneste, nu am rupt legatura definitiv. Dar au fost si perioade crude - frustrante pentru mine: am fost injurata, mi s-a "strigat" sa "il las in pace", practic m-a tratat ca pe o tipa dusa cu capul, desi stie foarte bine ca mereu i-am vrut numai binele, apoi revenind ca si cum nu s-ar fi intimplat nimic si fara nici cea mai mica scuza pentru atitudinea lui. El are un fel de fobie fata de mine; de parca s-ar teme ca il vreau cu forta pentru mine si nici un cuvint, nici o justificare din partea mea nu il scoate din asta; atit de mult refuza acest ipotetic proiect incit orice i-as spune, chiar daca i-as vorbi despre licurici sau ursi polari, impresia lui este aceeasi: ca "patinez sau alunec" spre trecut, ca m-as da la el. De circa 3 ani a format o relatie ciudata cu o domnisoara - cu care ba este - ba nu este - tipul acela de relatie "ne vedem cind ne intilnim" - Practic de cind este cu aceasta s-a schimbat mult in rau, a devenit cinic, meschin, chiar dusmanos. Cel putin cu mine. Se poarta uneori ca si cum ar dori sa ajung la paroxism si sa rup orice legatura cu el - practic se "automutileaza". Din omul manierat, educat, din baiatul bun cu suflet frumos pe care il stiam, a devenit un mitocan, un salbatic. Ce sa fac ca sa il conving ca nu imi doresc decit sa raminem prieteni, ca nu atentez in niciun fel la viata sa privata, sau la alegerile sale? Stiu, cel mai simplu este sa tai orice punte de comunicare, insa nu pot - mi se rupe sufletul; sentimentele mele au fost mereu frumoase si sincere pentru el. Este nefericit si nefiresc de singur; a devenit ca un peste intr-un acvariu care se complace in nefericirea lui; lovindu-ma tocmai pentru mine, o fata care nu l-a dezamagit, nu l-a mintit si nu l-a imbrobodit. Va multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi. Numai bine!
grenadinebrace
Postat pe 12 Septembrie 2011 16:16
Fiind intr-o relatie probabil fetei respective nu i-a placut ca voi sa conversati...e prietena lui de 3 ani,iti dai seama ca are mai multa influenta asupra lui decat o amica virtuala cu care mai vorbeste din cand in cand.
broscoiu
Postat pe 12 Septembrie 2011 16:37
De la: grenadinebrace, la data 2011-09-12 16:16:25Am cunoscut acum citiva ani un tip, pe net. Sa nu va ginditi ca am luat plasa; am nimerit un baiat de treaba, cu suflet frumos, dar imatur, introvertit. Inevitabilul s-a produs: ne-am intilnit, am avut o noapte de dragoste, apoi am plecat fiecare pe drumul sau. Desi am realizat ca nu voi putea fi niciodata impreuna cu acel baiat, comunicam foarte bine, completindu-ne uneori rindurile, gindurile. Am fost foarte buni prieteni pina intr-o zi cind a incetat sa imi mai raspunda la mesaje; brusc. Desi intre noi au stat de la bun inceput oameni, distante, desi stiam ca nu putem fi impreuna intr-o relatie, tocmai pentru ca el se afla asa cum se afla si in prezent intr-o continua cautare, m-am incapatinat sa tinem aproape, sa raminem prieteni chiar daca nu ne vom mai vedea niciodata, chiar daca ne-ar fi ramas doar amintirile. Tocmai pentru ca tin foarte mult la el. Poate atitudinea mea este prea mamoasa, dar asa simt - ii port de grija ca unui copil tocmai pentru ca stiu ca sufera mult, este interiorizat si usor de ranit. Au trecut anii, au fost perioade in care am vorbit normal, omeneste, nu am rupt legatura definitiv. Dar au fost si perioade crude - frustrante pentru mine: am fost injurata, mi s-a "strigat" sa "il las in pace", practic m-a tratat ca pe o tipa dusa cu capul, desi stie foarte bine ca mereu i-am vrut numai binele, apoi revenind ca si cum nu s-ar fi intimplat nimic si fara nici cea mai mica scuza pentru atitudinea lui. El are un fel de fobie fata de mine; de parca s-ar teme ca il vreau cu forta pentru mine si nici un cuvint, nici o justificare din partea mea nu il scoate din asta; atit de mult refuza acest ipotetic proiect incit orice i-as spune, chiar daca i-as vorbi despre licurici sau ursi polari, impresia lui este aceeasi: ca "patinez sau alunec" spre trecut, ca m-as da la el. De circa 3 ani a format o relatie ciudata cu o domnisoara - cu care ba este - ba nu este - tipul acela de relatie "ne vedem cind ne intilnim" - Practic de cind este cu aceasta s-a schimbat mult in rau, a devenit cinic, meschin, chiar dusmanos. Cel putin cu mine. Se poarta uneori ca si cum ar dori sa ajung la paroxism si sa rup orice legatura cu el - practic se "automutileaza". Din omul manierat, educat, din baiatul bun cu suflet frumos pe care il stiam, a devenit un mitocan, un salbatic. Ce sa fac ca sa il conving ca nu imi doresc decit sa raminem prieteni, ca nu atentez in niciun fel la viata sa privata, sau la alegerile sale? Stiu, cel mai simplu este sa tai orice punte de comunicare, insa nu pot - mi se rupe sufletul; sentimentele mele au fost mereu frumoase si sincere pentru el. Este nefericit si nefiresc de singur; a devenit ca un peste intr-un acvariu care se complace in nefericirea lui; lovindu-ma tocmai pentru mine, o fata care nu l-a dezamagit, nu l-a mintit si nu l-a imbrobodit. Va multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi. Numai bine!




Uauuuuuuuuuu!Draga,tu ai dezvoltat o paranoia pentru acest barbat!Tu nu vezi ca nu mai esti dorita in viata lui?Nu el a capatat o fobie,ci tu!!! L-ai adus la exasperare cu comportamentul tau,intr-adevar "mamos"!Tu ce amintiri ai legate de acest baiat,in afara noptii de dragoste,pe care ai petrecut-o cu el ,urmata de ani de zile de discutii interminabile,intretaiate de clipe de calmitate amicala, intre voi doi?Iti spun eu.....nimic!Sentimentele tale or fi frumoase si sincere,dar sunt prea acaparatoare,prea dominatoare ,pentru firea lui introvertita!Lasa-l in pace,cauta sa te indepartezi de el si lasa-i aer sa respire in orice relatie ar mai avea!Tu il intelegi,dar el nu-ti intelege compasiunea si te trateaza ca atare!Ii ceri prea mult,prietenia ta il supune la multa pisalogeala din partea ta,lasa-l sa-ti caute el prietenia,eu cred ca tu esti cea nefericita si singura,nicidecum el!El vrea doar sa fie lasat in pace!Asa sunt introvertitii,au lumea lor si greu ies din ea,o fac doar cand au nevoie sa inspire aer curat!
RAINBOWLADY
Postat pe 12 Septembrie 2011 16:47
Iti multumesc pentru mesaj; vorbesti de parca ai cunoaste situatia, dar crede-ma - esti pe linga! Nu jigni gratuit si inutil - nu vreau cu acest tip nimic mai mult decit am scris/spus.
grenadinebrace
Postat pe 12 Septembrie 2011 16:57
Nu te vrea in viata lui nici macar ca prietena, il enervezi. Acum ti-e clar? Daca vrei mai completez cu ceva:
desi nu sunt de acord cu violenta, eu in locul lui iti trageam vreo doua ca sa intelegi , sa dispari forever!

P.S Lasa-l, femeie, in pace...ce tot te tarasti ca o reptila prin fata lui????
ilumax_76
Postat pe 12 Septembrie 2011 19:23
De la: grenadinebrace, la data 2011-09-12 16:57:29Iti multumesc pentru mesaj; vorbesti de parca ai cunoaste situatia, dar crede-ma - esti pe linga! Nu jigni gratuit si inutil - nu vreau cu acest tip nimic mai mult decit am scris/spus.


Draga mea,nu cred ca te-am jignit cu ceva,dimpotriva ,am incercat sa-ti prezint suficient de clar incat sa poti intelege mai bine,situatia in care te afli.Daca randurile mele te-au jignit"gratuit si inutil",ce sa mai spun de modul cum te-a tratat amicul tau de-alungul timpului!Fii atenta la ceea ce te invata lumea,nu fi inversunata,nu vei avea decat de pierdut!Tu poti asculta de sfaturile noastre,sau nu!Randurile mele s-au vrut folositoare ,spre indrumarea ta,dar reticenta cu care le-ai primit, ma determina sa-i dau tot mai mult crezare amicului tau!In momentul in care ceri niste sfaturi,asuma-ti si responsabilitatea greselilor personale,daca pretinzi ca esti corecta si onesta in afirmatii!
RAINBOWLADY
Postat pe 12 Septembrie 2011 21:04
Daca nu te vrea, lasa-l in pace.
Ai mai putea incerca drept ultima varianta hipnoza sau vrajile,dar nici asa reusita nu e garantata.
Armain
Postat pe 12 Septembrie 2011 21:31
Va multumesc pentru sfaturi chiar si celor care au fost prea duri! Imi recunosc greselile dar cu totii gresim, are cineva curajul sa arunce cu piatra?!... Daca sint atit de paranoica si cazuta in freza si sint atit de lipsita de demnitate - asa cum cred unii dintre voi, daca nu simte nimic pentru mine si nu ma vrea "nici macar ca prietena", atunci de ce de fiecare data revine la mine? De ce daca trece un timp si nu ne scriem, gaseste un "motiv" pentru a imi vorbi?!...Multumesc inca o data si toate cele bune!
grenadinebrace
Postat pe 13 Septembrie 2011 10:07
De la: grenadinebrace, la data 2011-09-13 10:07:24Va multumesc pentru sfaturi chiar si celor care au fost prea duri! Imi recunosc greselile dar cu totii gresim, are cineva curajul sa arunce cu piatra?!... Daca sint atit de paranoica si cazuta in freza si sint atit de lipsita de demnitate - asa cum cred unii dintre voi, daca nu simte nimic pentru mine si nu ma vrea "nici macar ca prietena", atunci de ce de fiecare data revine la mine? De ce daca trece un timp si nu ne scriem, gaseste un "motiv" pentru a imi vorbi?!...Multumesc inca o data si toate cele bune!


simplu!! tu esti tot timpul fraiera de serviciu!
kiss_my_ass
Postat pe 13 Septembrie 2011 10:15
Iti multumesc in mod special; e adevarat am raspuns la rindurile tale "la impuls"; nu am gindit prea mult -
sint cu adevarat pertinente insa m-a deranjat putin felul in care ai facut-o la modul ca nu este nimic de luat in ris o asemenea situatie, iar acel "uauuuuuuu" m-a deranjat pe moment; esti femeie si ti se poate intimpla si tie sa treci printr-o situatie asemanatoare oricit de mult ai dori sa o eviti; de fapt aici nu se pune problema de sex, ci de inima - si lor li se poate intimpla, nu-i asa?! Nnimeni nu isi doreste o astfel de conjunctura nenorocita dar uneori chiar nu o poate evita - si aici ma refer, da, daca exista sentimente! Pentru ca intr-adevar cu inima nu se poate negocia!Toate cele bune, cu drag! Iti doresc sa poti da in continuare astfel de sfaturi, fara a sti cit este de frustrant uneori sa fii in ingrata ipostaza de a le cere.
grenadinebrace
Postat pe 13 Septembrie 2011 10:25
Iti multumesc in mod special; e adevarat am raspuns la rindurile tale "la impuls"; nu am gindit prea mult -
sint cu adevarat pertinente insa m-a deranjat putin felul in care ai facut-o la modul ca nu este nimic de luat in ris o asemenea situatie, iar acel "uauuuuuuu" m-a deranjat pe moment; esti femeie si ti se poate intimpla si tie sa treci printr-o situatie asemanatoare oricit de mult ai dori sa o eviti; de fapt aici nu se pune problema de sex, ci de inima - si lor li se poate intimpla, nu-i asa?! Nnimeni nu isi doreste o astfel de conjunctura nenorocita dar uneori chiar nu o poate evita - si aici ma refer, da, daca exista sentimente! Pentru ca intr-adevar cu inima nu se poate negocia!Toate cele bune, cu drag! Iti doresc sa poti da in continuare astfel de sfaturi, fara a sti cit este de frustrant uneori sa fii in ingrata ipostaza de a le cere.
grenadinebrace
Postat pe 13 Septembrie 2011 10:31
Ar iesi un film horror de toata frumusetea din povestea asta. Finalul il vad asa: tipul, exasperat de "binele" dorit cu de-a sila de o femeie de care-si aduce aminte vag ca s-ar fi culcat cu multi ani in urma, o impusca (da cu masina peste ea). Evident, nimeni nu-l judeca, scapa invocand legitima aparare.

Citeam povestea asta si mi se facea pielea de gaina. Nu mi-as dori in veci sa existe o asemenea persoana in preajma mea. Jesus, te trec fiori cand suna telefonul, stai doar invisible pe net, te uiti mereu peste umar cand iesi pe strada, orice persoana noua pe care o cunosti o privesti cu suspiciune ca nu cumva sa fie "trimisul Maicii Precista". Wtf?

Nu-i de mirare ca bietul om devine artagos, mitocan si ca i se intaresc pumnii cand ii aude vocea.
rashela
Postat pe 13 Septembrie 2011 10:33
Nimic din toate astea! Habar nu ai ce vorbesti, insa ai cu adevarat o imaginatie "horrror";
nu ai inteles nimic, Flinstone!
grenadinebrace
Postat pe 13 Septembrie 2011 10:38
De la: grenadinebrace, la data 2011-09-13 10:38:39Nimic din toate astea! Habar nu ai ce vorbesti, insa ai cu adevarat o imaginatie "horrror";
nu ai inteles nimic, Flinstone!

Whatever! Exact asta-i imaginea pe care o am in urma citirii povestii tale. Mi-e absolut egal care sunt "ascunzisurile sufletului" in filmul asta.

Exista un om care nu te vrea in preajma si existi tu ce stai agatata cu de-a sila de viata lui. Punct.


ps. Mi-ai spus Flinstone? Nu-i rau, imi place.



rashela
Postat pe 13 Septembrie 2011 10:46
Ba a inteles f bine, ca toti cei care au postat inainte...tu iti doresti o "prietenie" a se citi iubire, cu de-a sila...ceea ce nu se poate...chiar nu poti sa-ti plasezi obsesia asupra unui animal de casa, ceva?
miss_darine
Postat pe 13 Septembrie 2011 10:47
De la: rashela, la data 2011-09-13 10:46:04
ps. Mi-ai spus Flinstone? Nu-i rau, imi place.




de'acu Flinstonica iti zic
miss_darine
Postat pe 13 Septembrie 2011 10:47
poti sa imi spui cum vrei...
grenadinebrace
Postat pe 13 Septembrie 2011 10:57
Nu imi doream decit sa tinem aproape. cu toata sinceritatea, nu imi doresc nimic mai mult de la el! Stiu care este de fapt motivul pentru care ma respinge: acea femeie cu care este dar nu este! Au fost si cu siguranta vor mai fi perioade in care va reveni. Nu intelegi: nu ne scriem si nu ne vorbim 1 - 2 luni si pac! ma trezesc cu el in fereastra... Sint lucruri care nu se pot sterge!
grenadinebrace
Postat pe 13 Septembrie 2011 11:02
De la: grenadinebrace, la data 2011-09-13 11:02:33Nu imi doream decit sa tinem aproape. cu toata sinceritatea, nu imi doresc nimic mai mult de la el! Stiu care este de fapt motivul pentru care ma respinge: acea femeie cu care este dar nu este! Au fost si cu siguranta vor mai fi perioade in care va reveni. Nu intelegi: nu ne scriem si nu ne vorbim 1 - 2 luni si pac! ma trezesc cu el in fereastra... Sint lucruri care nu se pot sterge!


buhuhuuuuuuuuuuuuu! obsesia!
kiss_my_ass
Postat pe 13 Septembrie 2011 11:05
De la: grenadinebrace, la data 2011-09-13 10:31:33Iti multumesc in mod special; e adevarat am raspuns la rindurile tale "la impuls"; nu am gindit prea mult -
sint cu adevarat pertinente insa m-a deranjat putin felul in care ai facut-o la modul ca nu este nimic de luat in ris o asemenea situatie, iar acel "uauuuuuuu" m-a deranjat pe moment; esti femeie si ti se poate intimpla si tie sa treci printr-o situatie asemanatoare oricit de mult ai dori sa o eviti; de fapt aici nu se pune problema de sex, ci de inima - si lor li se poate intimpla, nu-i asa?! Nnimeni nu isi doreste o astfel de conjunctura nenorocita dar uneori chiar nu o poate evita - si aici ma refer, da, daca exista sentimente! Pentru ca intr-adevar cu inima nu se poate negocia!Toate cele bune, cu drag! Iti doresc sa poti da in continuare astfel de sfaturi, fara a sti cit este de frustrant uneori sa fii in ingrata ipostaza de a le cere.



Draga mea,ma pui in situatia ingrata ,de a interveni cu un nou comment la spusele tale,intrucat sunt adepta lucrurilor clare si transparente,in orice situatie m-as afla! Deci,sa lamurim lucrurile;
-Nu am ras de tine,acel "uauuuuuuuu",il folosesc cand ma surprind anumite comportamente din partea celorlalti,nefiind deloc pe placul meu.Nu-mi permit sa rad de nimeni,nu ma caracterizeaza asa ceva si intotdeauna ,am cautat sa fiu alaturi de cei cu probleme,chiar daca nu am fost de acord cu acestia si sfaturile mele nu au fost pe masura dorintelor lor.Daca te-a deranjat atat de mult interjectia folosita,imi cer scuze si te rog sa o consideri ca fiind nula!Clar pana aici,da?

-Nu,nu am fost pusa niciodata intr-o situatie similara ca cea in care te afli in acest moment!Evit cat pot de mult dezamagirile si ma autoeduc,este foarte greu,dar nu imposibil!Asa ceva trebuie sa faci si tu pe viitor!Autocontrol,vointa proprie puternica,discernamant clar!De regula,merg pe principiul care spune destul de clar,ca acolo unde nu exista bilateralitate,nu are rost sa insisti!Conjunctura despre care vorbesti in textul tau,numai tu o poti elimina din viata proprie!Inima doare intr-adevar,dar se poate metamorfoza in inima de granit cand situatia o impune.

-Frustrarile fac parte din viata,nu putem fugi la nesfarsit de ele!Toti am avut parte de asa ceva,dar tu trebuie sa nu creezi mediul propice dezvoltarii lor!Tu trebuie sa discuti foarte clar cu amicul tau!Nu este normal ca el sa revina la tine cand se plictiseste de cealalta si la fel de anormal este ca tu sa-i canti in struna mereu,sa-i fii consolatoarea perfecta!Aici este problema !Rupe pisica in doua,este singurul sfat pe care ti-l mai pot da!De multe ori,aceasta expresie populara este eficienta in astfel de cazuri!Si da-i libertate absoluta,fii indiferenta fata de nevoile lui,tu nu intelegi ca te macini inutil pentru cineva care nu merita si nici nu se afla pe aceeasi lungime de unda cu tine?
- "Sa ceri sfaturi?"-nu este umilitor sa ceri sfaturi,toata viata avem de invatat de la ceilalti de langa noi!Viata este o scoala universala,cu trepte de evolutie personala si vrem,nu vrem,trebuie sa invatam sa primim si sfaturi de la cei care sunt in masura sa le dea!Toate cele bune!
RAINBOWLADY
Postat pe 13 Septembrie 2011 11:11
Eu zic sa incerci sa traiesti si in lumea reala,nu numai in cea virtuala.Ai zis ca el are o relatie dar tu nu ai pomenit ca ai avea una,ma intreb de ce?Iti spun eu de ce,pt ca esti mult prea preocupata ce face baiatul ala,el normal ca isi vede de viata lui,si-a gasit o iubita,numai tu de agati de monitor ca o lipitoare.
broscoiu
Postat pe 13 Septembrie 2011 11:13
De la: miss_darine, la data 2011-09-13 10:47:56
De la: rashela, la data 2011-09-13 10:46:04
ps. Mi-ai spus Flinstone? Nu-i rau, imi place.




de'acu Flinstonica iti zic


:) Da.
rashela
Postat pe 13 Septembrie 2011 11:16
Multumesc, din nou. Asa voi face; ai dreptate - el stie ca ma are pe orbita lui si ma invirteste cum doreste; stie ca tin la el si ca acest fapt ma face sensibila. Voi incerca sa ma schimb in acest sens.
PS Nu m-am exprimat ca este umilitor sa ceri sfaturi in sensul ad-literam; este umilitor sa te astepti sa citesti ironiile unora caci fiecare este liber sa inteleaga ce vrea sau cit il duce mintea. Nu este vorba de tine; ceea ce mi-ai scris tu este foarte pertinent. Datorita tie am inteles ceea ce trebuie sa fac. Toate cele bune!
grenadinebrace
Postat pe 13 Septembrie 2011 11:20
De la: grenadinebrace, la data 2011-09-13 11:02:33Nu imi doream decit sa tinem aproape. cu toata sinceritatea, nu imi doresc nimic mai mult de la el! Stiu care este de fapt motivul pentru care ma respinge: acea femeie cu care este dar nu este! Au fost si cu siguranta vor mai fi perioade in care va reveni. Nu intelegi: nu ne scriem si nu ne vorbim 1 - 2 luni si pac! ma trezesc cu el in fereastra... Sint lucruri care nu se pot sterge!


TU TU TU si dorintele TALE. Asa de mult esti agatata de TINE incat nu te intrebi nicio secunda daca el te doreste prin preajma.

Da, exista o femeie in viata lui si culmea! NU esti TU! Barbarie!
Da, intra si el pe mess o data la doua luni. EI SI? Nu te poti limita la "Buna, Gigele, cum e vremea pe la tine?"
Iar imi vine in minte filmul Atractie fatala. Cum domne, te culci cu mine si ma arunci ca pe un gunoi dupa asta?
rashela
Postat pe 13 Septembrie 2011 11:23
De la: grenadinebrace, la data 2011-09-13 11:20:13Multumesc, din nou. Asa voi face; ai dreptate - el stie ca ma are pe orbita lui si ma invirteste cum doreste; stie ca tin la el si ca acest fapt ma face sensibila. Voi incerca sa ma schimb in acest sens.
PS Nu m-am exprimat ca este umilitor sa ceri sfaturi in sensul ad-literam; este umilitor sa te astepti sa citesti ironiile unora caci fiecare este liber sa inteleaga ce vrea sau cit il duce mintea. Nu este vorba de tine; ceea ce mi-ai scris tu este foarte pertinent. Datorita tie am inteles ceea ce trebuie sa fac. Toate cele bune!



Sper din tot sufletul sa fi inteles ce trebuie sa faci urmand sfaturile noastre,chiar daca nu au fost pe gustul tau!Revin si spun;nimic din tot ce este neplacut in aceasta viata ,nu este invincibil,de nedoborat!Do it!
RAINBOWLADY
Postat pe 13 Septembrie 2011 11:38
grenadinebrace
Postat pe 13 Septembrie 2011 11:47
Multumesc frumos!
grenadinebrace
Postat pe 13 Septembrie 2011 11:54
Nu, nu m-a aruncat, dimpotriva...M-a pastrat! Caci, In fond, hai sa fim clari sau clare: daca vroia sa "scape" de mine cu tot dinadinsul existau alternative... In fine, multumesc pentru interesul acordat, cred ca am gasit raspunsul la intrebarile mele! Toate cele bune si tie! Si multumesc tuturor! Case closed!
grenadinebrace
Postat pe 13 Septembrie 2011 11:56
K339, cred ca vroiai sa spui manie, nu fobie (in ceea ce o priveste pe ea - fobia este o frica nejustificata).

@grenadine: esti exact genul de persoana din cauza carora dau sfaturi celor hartuiti ce sa faca. Si mereu ii sfatuiesc sa ignore total si complet persoana, pentru ca orice ar zice sau ar face acea persoana va gasi o interpretare favorabila in cuvintele lor si se va agata de fiecare gest si cuvintel sa se convinga ca este dorit/a.

Suna cunoscut?

Ti s-a spus clar sa il lasi in pace, ce e atat de greu de priceput? Sau poate pentru tine a "scapa" de tine, inseamna ceva mai drastic (gen impuscat...??)?!? Invata sa respecti pe cei de langa tine , implicit sa le respecti dorintele. Dorinta lui este ca tu sa nu-l mai deranjezi. Stiu ca doare, stiu ca suferi, dar daca tot tragi de ceva ce nu exista primesti exact ce ai primit: injurii si tratament urat. Si o viata si energie pierduta aiurea. Si pentru ce?
kudika_pudika
Postat pe 13 Septembrie 2011 13:13
De la: grenadinebrace, la data 2011-09-13 11:56:54Nu, nu m-a aruncat, dimpotriva...M-a pastrat! Caci, In fond, hai sa fim clari sau clare: daca vroia sa "scape" de mine cu tot dinadinsul existau alternative... In fine, multumesc pentru interesul acordat, cred ca am gasit raspunsul la intrebarile mele! Toate cele bune si tie! Si multumesc tuturor! Case closed!

Deci il vei hartui in conitnuare. Ce sa zic.... mare surpriza!
kudika_pudika
Postat pe 13 Septembrie 2011 13:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum as putea sa-mi dau seama daca ma inseala? 38 De la: jago_1903 18 Octombrie 2010 23:02
Masturbare vs Sex 120 De la: Calin_ 19 Octombrie 2010 11:02
Infidelitate 9 De la: kudika_973001 12 Iulie 2015 16:01
Amanta in devenire, si/sau sotie fidela? 948 De la: kudika_945392 13 Februarie 2014 16:01
Cum sa-mi uit sotul infidel dupa divort 76 De la: jasmine_94 12 Ianuarie 2012 22:35