Setari Cookie-uri

...

Buna! Caut si eu un ajutor pt inspiratie ... M-am inscris la balul bobocilor am luat preselectiile iar acum trebuie sa fac o compunere unde trebuie sa ma caracterizez eu dar sa am si niste idei din anii '80 dar trebuie sa fie si amuzanta sa te faca sa razi... Mie nu--mi vine nici o idee si nu stiu ce sa fac ,cum sa incep ... Ce ziceti ma puteti ajuta cu niste idei ? ;;)
roxxy_roxanytza
Postat pe 30 Septembrie 2011 16:41
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 16:41:56Buna! Caut si eu un ajutor pt inspiratie ... M-am inscris la balul bobocilor am luat preselectiile iar acum trebuie sa fac o compunere unde trebuie sa ma caracterizez eu dar sa am si niste idei din anii '80 dar trebuie sa fie si amuzanta sa te faca sa razi... Mie nu--mi vine nici o idee si nu stiu ce sa fac ,cum sa incep ... Ce ziceti ma puteti ajuta cu niste idei ? ;;)


Cum adica sa ai si niste idei din anii 80?? Cum vine asta? De ce? Pt ce? In 80 nici nu erai nascuta( banuiesc)
ilumax_76
Postat pe 30 Septembrie 2011 16:49
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 16:41:56Buna! Caut si eu un ajutor pt inspiratie ... M-am inscris la balul bobocilor am luat preselectiile iar acum trebuie sa fac o compunere unde trebuie sa ma caracterizez eu dar sa am si niste idei din anii '80 dar trebuie sa fie si amuzanta sa te faca sa razi... Mie nu--mi vine nici o idee si nu stiu ce sa fac ,cum sa incep ... Ce ziceti ma puteti ajuta cu niste idei ? ;;)



Poti sa incepi carcterizarea ta folosindu-te de unele dintre amintirile tale,poate ai amintiri buclucase,condimentate cu mici patanii sau comic de situatii,care de multe ori te-au facut sa razi de propria-ti atitudine,situatie neprevazuta!Nu stiu la ce te referi cand spui de posesia de idei din anii'80?Da-mi ,te rog,detalii!
RAINBOWLADY
Postat pe 30 Septembrie 2011 16:52
De la: kudika421339, la data 2011-09-30 16:52:09
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 16:41:56Buna! Caut si eu un ajutor pt inspiratie ... M-am inscris la balul bobocilor am luat preselectiile iar acum trebuie sa fac o compunere unde trebuie sa ma caracterizez eu dar sa am si niste idei din anii '80 dar trebuie sa fie si amuzanta sa te faca sa razi... Mie nu--mi vine nici o idee si nu stiu ce sa fac ,cum sa incep ... Ce ziceti ma puteti ajuta cu niste idei ? ;;)



Poti sa incepi carcterizarea ta folosindu-te de unele dintre amintirile tale,poate ai amintiri buclucase,condimentate cu mici patanii sau comic de situatii,care de multe ori te-au facut sa razi de propria-ti atitudine,situatie neprevazuta!Nu stiu la ce te referi cand spui de posesia de idei din anii'80?Da-mi ,te rog,detalii!




Tema balului este anii '80 . Asta incerc sa ma gandesc ce-am putea scriie despre asta .M-am gandit la ceva de genul ca am venit de pe o alta planeta ca sa schimb oamenii de aici cum au fost in anii '80 ... doar ca nush cum sa o dezvolt in asa fel sa fie si amuzant sa ma si descriu :-
roxxy_roxanytza
Postat pe 30 Septembrie 2011 16:58
Ce tema idioata. Si ce ai putea sa scrii? Cum stateau parintii la coada la lapte si portocale? Sau cand luam painea cu portia? Imi amintesc ca m-a trimis mama sa iau paine cu cartela si am ciuciulit-o putin si nu voia vanzatoarea sa imi mai dea paine.

App..ideea cu venitul de pe alta planeta e oribila.
ilumax_76
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:19
Atunci ce descriere mi-as putea face ... ??
roxxy_roxanytza
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:25
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 16:58:30
De la: kudika421339, la data 2011-09-30 16:52:09
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 16:41:56Buna! Caut si eu un ajutor pt inspiratie ... M-am inscris la balul bobocilor am luat preselectiile iar acum trebuie sa fac o compunere unde trebuie sa ma caracterizez eu dar sa am si niste idei din anii '80 dar trebuie sa fie si amuzanta sa te faca sa razi... Mie nu--mi vine nici o idee si nu stiu ce sa fac ,cum sa incep ... Ce ziceti ma puteti ajuta cu niste idei ? ;;)



Poti sa incepi carcterizarea ta folosindu-te de unele dintre amintirile tale,poate ai amintiri buclucase,condimentate cu mici patanii sau comic de situatii,care de multe ori te-au facut sa razi de propria-ti atitudine,situatie neprevazuta!Nu stiu la ce te referi cand spui de posesia de idei din anii'80?Da-mi ,te rog,detalii!




Tema balului este anii '80 . Asta incerc sa ma gandesc ce-am putea scriie despre asta .M-am gandit la ceva de genul ca am venit de pe o alta planeta ca sa schimb oamenii de aici cum au fost in anii '80 ... doar ca nush cum sa o dezvolt in asa fel sa fie si amuzant sa ma si descriu :-



Anii '80?Subiectul ma face sa rad pentru ca acei ani nu seamana in absolut nimic cu cei actuali!Ar trebui sa reinventezi lumea,societatea si chiar si pe tine!Pe vremea aceea ,balurile se numeau reuniuni si nu aveau amploarea celor de acum!Se tineau pana la ore rezonabile,eu ,cel putin,am prins timpurile reuniunilor la care participau si profesorii,,,,ei,amintiri,amintiri! Poti sa incepi cu o intoarcere in timp,tu,moderna fiind,aici poti sa -ti adaugi tinuta,make-up-ul corespunzator,coafura trasnita(poti sa iti impui o fizionomie coespunzatoare curentului emo!) si sa te trezesti intr-o scoala cu restrictii pe toata linia,(asa erau timpurile),unde trebuie sa te adaptezi din mers ,tu fiind o persoana voluntara,moderna si incapatanata .....si de aici mai departe ,trebuie sa inventezi intamplari hazlii la care ai luat parte s.a.m.d.Tin sa mentionez ,ca totul era diferit de ceea ce este in prezent,deci trebuie sa lucrezi mult la compunerea ta!Iti poti ruga parintii,daca au prins acele timpuri,sa te ajute cu alte idei!
RAINBOWLADY
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:30
Multumesc mult !!! :** chiar mi-ai fost de ajutor :)

AM sa incerc sa o fac in seara asta si-am sa o postez ca sa imi corectati unele idei :D

roxxy_roxanytza
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:37
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 16:41:56Buna! Caut si eu un ajutor pt inspiratie ... M-am inscris la balul bobocilor am luat preselectiile iar acum trebuie sa fac o compunere unde trebuie sa ma caracterizez eu dar sa am si niste idei din anii '80 dar trebuie sa fie si amuzanta sa te faca sa razi... Mie nu--mi vine nici o idee si nu stiu ce sa fac ,cum sa incep ... Ce ziceti ma puteti ajuta cu niste idei ? ;;)








... incearca o ... trecere in timp ... nu mai ai internet, camere de luat vederi, nu ai reviste, prezervative si coca cola ... prietenul tau pleaca in armata ... ii scrii ... iti scrie ... putina imaginatie si poate iesi ceva foarte sugestiv ...
marco918
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:40
De la: kudika421339, la data 2011-09-30 17:30:53
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 16:58:30
De la: kudika421339, la data 2011-09-30 16:52:09
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 16:41:56Buna! Caut si eu un ajutor pt inspiratie ... M-am inscris la balul bobocilor am luat preselectiile iar acum trebuie sa fac o compunere unde trebuie sa ma caracterizez eu dar sa am si niste idei din anii '80 dar trebuie sa fie si amuzanta sa te faca sa razi... Mie nu--mi vine nici o idee si nu stiu ce sa fac ,cum sa incep ... Ce ziceti ma puteti ajuta cu niste idei ? ;;)



Poti sa incepi carcterizarea ta folosindu-te de unele dintre amintirile tale,poate ai amintiri buclucase,condimentate cu mici patanii sau comic de situatii,care de multe ori te-au facut sa razi de propria-ti atitudine,situatie neprevazuta!Nu stiu la ce te referi cand spui de posesia de idei din anii'80?Da-mi ,te rog,detalii!




Tema balului este anii '80 . Asta incerc sa ma gandesc ce-am putea scriie despre asta .M-am gandit la ceva de genul ca am venit de pe o alta planeta ca sa schimb oamenii de aici cum au fost in anii '80 ... doar ca nush cum sa o dezvolt in asa fel sa fie si amuzant sa ma si descriu :-



Anii '80?Subiectul ma face sa rad pentru ca acei ani nu seamana in absolut nimic cu cei actuali!Ar trebui sa reinventezi lumea,societatea si chiar si pe tine!Pe vremea aceea ,balurile se numeau reuniuni si nu aveau amploarea celor de acum!Se tineau pana la ore rezonabile,eu ,cel putin,am prins timpurile reuniunilor la care participau si profesorii,,,,ei,amintiri,amintiri! Poti sa incepi cu o intoarcere in timp,tu,moderna fiind,aici poti sa -ti adaugi tinuta,make-up-ul corespunzator,coafura trasnita(poti sa iti impui o fizionomie coespunzatoare curentului emo!) si sa te trezesti intr-o scoala cu restrictii pe toata linia,(asa erau timpurile),unde trebuie sa te adaptezi din mers ,tu fiind o persoana voluntara,moderna si incapatanata .....si de aici mai departe ,trebuie sa inventezi intamplari hazlii la care ai luat parte s.a.m.d.Tin sa mentionez ,ca totul era diferit de ceea ce este in prezent,deci trebuie sa lucrezi mult la compunerea ta!Iti poti ruga parintii,daca au prins acele timpuri,sa te ajute cu alte idei!






... cred ca e invers ... atunci marea majoritate STIA ce vrea ... ''modernismul'' si ''incapatinarea'' nu sint chiar niste bonusuri de admirat ... mai ales ca totul e de aparentza ... pina la urma bacul de anul asta a aratat cit valoreaza in realitate ... aspectul ...

marco918
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:44
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 17:37:29Multumesc mult !!! :** chiar mi-ai fost de ajutor :)

AM sa incerc sa o fac in seara asta si-am sa o postez ca sa imi corectati unele idei :D



Asa sa faci!Eu impreuna cu colegele mele iti vom acorda sprijin daca va fi nevoie!Hai sa-ti mai spun ceva!In anii respectivi,ma indragostisem de un profesor,bineinteles ca era doar in mintea mea acel sentiment si a durat pana mi-a dat un "2" pentru faptul ca nu-mi pregatisem lucrarea ,ce o aveam ca tema si pe deasupra ,imi lasasem unghiile sa creasca mult mai mult decat era admis pe atunci,m-a vazut ,m-a tinut o ora intreaga la tabla,zgariind tabla cu unghiile , afost teroare crunta pentru mine si iti dai seama ,ca din clipa aceea mi-a disparut dragostea cu tot cu varfurile unghiilor!Uite, o idee,foloseste-te de ea!Acum rad,dar atunci....imi venea sa-l ucid pe acel profesor!Vezi,anii din viata noastra,nu seamana unul
RAINBOWLADY
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:46
Este o compunere despre EA. Nu vad legatura intre anii 80 si EA. E absurd. In cel mai rau caz ar putea introduce in compunerea ei povestile mamei despre acea perioada. "se intampla in anul....... Un ghemotoc de carne privea pt prima oara lumina zilei; sau stralucirea lunii, nu stiu exact ora Aceea eram eu. ......" continuarea o faci tu. Eu nu cunosc detalii despre viata ta. Pe la mijloc poti introduce si amintirile mamei tale despre perioada anilor 80. Cand iti dadea povete despre cum era pe timpuri si cum e acum iar tu nu o intelegeai si o numeai "demodata". Poti folosi si stilul lui Ion Creanga sa descrii nazbatiile facute de tine in copilarii dand cateva exemple.....

Gata ca am obosit
ilumax_76
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:47
copilarie*
ilumax_76
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:48
De la: kudika421339, la data 2011-09-30 17:46:54
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 17:37:29Multumesc mult !!! :** chiar mi-ai fost de ajutor :)

AM sa incerc sa o fac in seara asta si-am sa o postez ca sa imi corectati unele idei :D



Asa sa faci!Eu impreuna cu colegele mele iti vom acorda sprijin daca va fi nevoie!Hai sa-ti mai spun ceva!In anii respectivi,ma indragostisem de un profesor,bineinteles ca era doar in mintea mea acel sentiment si a durat pana mi-a dat un "2" pentru faptul ca nu-mi pregatisem lucrarea ,ce o aveam ca tema si pe deasupra ,imi lasasem unghiile sa creasca mult mai mult decat era admis pe atunci,m-a vazut ,m-a tinut o ora intreaga la tabla,zgariind tabla cu unghiile , afost teroare crunta pentru mine si iti dai seama ,ca din clipa aceea mi-a disparut dragostea cu tot cu varfurile unghiilor!Uite, o idee,foloseste-te de ea!Acum rad,dar atunci....imi venea sa-l ucid pe acel profesor!Vezi,anii din viata noastra,nu seamana unul


sorry!continui; cu celalalt,sunt doar amintiri,unele frumoase,altele urate,dar doar amintiri!
RAINBOWLADY
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:48
De la: kudika421339, la data 2011-09-30 17:46:54
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 17:37:29Multumesc mult !!! :** chiar mi-ai fost de ajutor :)

AM sa incerc sa o fac in seara asta si-am sa o postez ca sa imi corectati unele idei :D



Asa sa faci!Eu impreuna cu colegele mele iti vom acorda sprijin daca va fi nevoie!Hai sa-ti mai spun ceva!In anii respectivi,ma indragostisem de un profesor,bineinteles ca era doar in mintea mea acel sentiment si a durat pana mi-a dat un "2" pentru faptul ca nu-mi pregatisem lucrarea ,ce o aveam ca tema si pe deasupra ,imi lasasem unghiile sa creasca mult mai mult decat era admis pe atunci,m-a vazut ,m-a tinut o ora intreaga la tabla,zgariind tabla cu unghiile , afost teroare crunta pentru mine si iti dai seama ,ca din clipa aceea mi-a disparut dragostea cu tot cu varfurile unghiilor!Uite, o idee,foloseste-te de ea!Acum rad,dar atunci....imi venea sa-l ucid pe acel profesor!Vezi,anii din viata noastra,nu seamana unul









... da asa ai invatat ceva ... ca nu unghiile te reprezinta ... acum cred ca nu l-ai mai ucide pe profesor ... l-ai clona ...

marco918
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:55
Acum ma gandesc cum sa incep ... imi plac ideile si mi se par amuzante si bune ... :) Va multumesc
roxxy_roxanytza
Postat pe 30 Septembrie 2011 17:55
De la: ilumax_76, la data 2011-09-30 17:47:48Este o compunere despre EA. Nu vad legatura intre anii 80 si EA. E absurd. In cel mai rau caz ar putea introduce in compunerea ei povestile mamei despre acea perioada. "se intampla in anul....... Un ghemotoc de carne privea pt prima oara lumina zilei; sau stralucirea lunii, nu stiu exact ora Aceea eram eu. ......" continuarea o faci tu. Eu nu cunosc detalii despre viata ta. Pe la mijloc poti introduce si amintirile mamei tale despre perioada anilor 80. Cand iti dadea povete despre cum era pe timpuri si cum e acum iar tu nu o intelegeai si o numeai "demodata". Poti folosi si stilul lui Ion Creanga sa descrii nazbatiile facute de tine in copilarii dand cateva exemple.....

Gata ca am obosit



Sigur ca da,dar se poate folosi de anumite elemente din tot ceea ce-i scriem,este compunere ,nu autobiografie,poate folosi si figuri de stil,metafora are un rol important in scrierea unor lucrari de gen.Nu este neaparat sa copieze motamo,poate sa dezvolte o idee!Compunerile folosesc forte mult latura imaginatiei personale si nu neaparat numai cea traita!Daca era astfel,nu i se dadea o astfel de tematica!Povestile mamei sunt foarte utile daca are varsta apropiata de a noastra si eu am spus sa se foloseasca de indicatiile parintilor,numai ca am folosit alta exprimare!Au fost simple idei,ea va folosi sau nu cele scrise de noi doua sau poate sa gaseasca ea solutia cea mai buna!
RAINBOWLADY
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:01
Si cum as putea sa incep sa povestesc?
roxxy_roxanytza
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:12
[quote name='marco918' date='2011-09-30 17:44:

... cred ca e invers ... atunci marea majoritate STIA ce vrea ... ''modernismul'' si ''incapatinarea'' nu sint chiar niste bonusuri de admirat ... mai ales ca totul e de aparentza ... pina la urma bacul de anul asta a aratat cit valoreaza in realitate ... aspectul ...

[/quote]


Marco,este doar o compunere,nu o lucrare stiintifica!Poate fabula,hazliul de situatie reiese tocmai din glume,intamplari neconcorde cu realitatea.......s.a.m.d.Si normal ,ca lumea era altfel atunci,mult mai constiincioasa,corecta,se invata,erau restrictii pe toate planurile!Modernismul si incapatanarea pot fi folosite ca elemente de contrast,cu toate ca si noi,cei de atunci,eram incapatanati,dar ne infranam pentru ca aveam mai mult respect fata de cei din jurul nostru,indiferent de varsta avuta!Nu judec tinerii din ziua de astazi pentru ca nu asta vrea sa reprezinte topicul deschis de catre domnisoara noastra si anume judecata adultilor vis-a-vis de tineri si modul lor de a fi sau de a se comporta!!
RAINBOWLADY
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:16
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 18:12:03Si cum as putea sa incep sa povestesc?






... te-ai culcat ... si cind te-ai trezit !!! ... ce schimbaree ... ai inceput sa observi diferentzelee incet, incet ...
marco918
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:17
roxxy_roxanytza
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:18
Aveam un profesor de tehnologie (practica) care-si facuse laboratorul un fel de sanctuar. Avea niste papuci, genul de carpe trase peste incaltamintea proprie cu care intram intotdeauna in clasa.
Era botezat Omu' Negru. Stateam in banci numai asa cum ne punea el, mai mult dupa inaltime, fetele pe o parte, baietii pe cealalta. Evident, nu bijuterii, nu breton iesit de sub bentita, nu pulover sau mai stiu eu ce pe deasupra (aveai voie iarna, dar sa fi fost sub camasa de scoala, nu la vedere). Nu miscai si nu vorbeai cu nimeni.
Ii stiam de frica cu totii. In ziua cand aveam acea ora stateam doi cat edoi asejati in fata usii, in liniste deplina pana venea el de la cancelarie sa ne deschida usa.

Cand am facut petrecerea de bac l-am invitat. A fost sarea si piperul petrecerii. Un om extraordinar de glumet, usor vulgar pentru acele timpuri.

Este adevarat ca n-am invatat nimic din materia lui (era o chestie despre strunguri, freze, raboteze), dar e singurul de care imi amintesc cu placere. Si daca ne regasim colegii de atunci despre Omu' Negru se vorbeste, nu despre altcineva.
rashela
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:19
[quote name='marco918' date='2011-09-30 18:11:11

'... nu ma indoiesc de ceea ce ti-ai dori ... e uman ... dar ... fara indoiala ca si tu esti vreo ... doctoritza docenta !!! ... ori ... o copie a Biancai Dragusanu ...
[/quote]





Nici nu incerc sa te contrazic pentru ca sunt sigura ,ca tu esti unul asemanator infatuatului de Cristea,daca nu,chiar copia fidela! Logout!
RAINBOWLADY
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:19
De la: kudika421339, la data 2011-09-30 18:16:16[quote name='marco918' date='2011-09-30 17:44:

... cred ca e invers ... atunci marea majoritate STIA ce vrea ... ''modernismul'' si ''incapatinarea'' nu sint chiar niste bonusuri de admirat ... mai ales ca totul e de aparentza ... pina la urma bacul de anul asta a aratat cit valoreaza in realitate ... aspectul ...




Marco,este doar o compunere,nu o lucrare stiintifica!Poate fabula,hazliul de situatie reiese tocmai din glume,intamplari neconcorde cu realitatea.......s.a.m.d.Si normal ,ca lumea era altfel atunci,mult mai constiincioasa,corecta,se invata,erau restrictii pe toate planurile!Modernismul si incapatanarea pot fi folosite ca elemente de contrast,cu toate ca si noi,cei de atunci,eram incapatanati,dar ne infranam pentru ca aveam mai mult respect fata de cei din jurul nostru,indiferent de varsta avuta!Nu judec tinerii din ziua de astazi pentru ca nu asta vrea sa reprezinte topicul deschis de catre domnisoara noastra si anume judecata adultilor vis-a-vis de tineri si modul lor de a fi sau de a se comporta!![/quote]






... si o compunere si o lucrare stintifica au la baza ... o idee ... ca sa nu iasa o varza ... SF ... tema nu e data degeaba ... ideea e sa gaseasca ceva care sa spuna ceva ... inca o compunere cu si despre aberatii poate ar avea succes azi, dar nu e o solutie ... trebuie si ceva substanta ... ca de bascalie nu se duce lipsa ... asculti o manea ...

marco918
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:22
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 18:12:03Si cum as putea sa incep sa povestesc?


Eu as incepe asa: esti in anii 2011, maine ai o teza la romana. Te pregatesti sau nu (depinde cum obisniti voi sa faceti), fituici, telefoane, ipod alea alea... tipic pentru ziua de azi. Te trezesti si ajungi la liceu. Dar sunt anii 80 acum si nimic din ce ai pregatit nu mai exista. Te uiti la colegi, la tine.. ai o uniforma groaznica, liniste in jurul tau, nici o manea la mobil.. pentru ca mobile nu exista.

etc etc etc


ps. E doar o idee :)
rashela
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:22
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 18:12:03Si cum as putea sa incep sa povestesc?


Eu ti-am scris un inceput. Acum depinde ce alegi sa scrii. Eu una am ales o compunere mai reala, despre viata ta reala. Tu alegi daca mai si "umfli"sau nu.

Inca ceva: nu fa compunerea prea mare,pt ca spectatorii se vor plictisi. Scurta si la obiect. Maxim o pagina A4
ilumax_76
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:23
De la: marco918, la data 2011-09-30 18:17:02
De la: roxxy_roxanytza, la data 2011-09-30 18:12:03Si cum as putea sa incep sa povestesc?






... te-ai culcat ... si cind te-ai trezit !!! ... ce schimbaree ... ai inceput sa observi diferentzelee incet, incet ...


:)) Mi-ai furat ideea.
rashela
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:23
ba cat de inteligent sunt eu voi sunteti m ai destepti si ca mn daca va vine sa credeti asa cva
thadoogback
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:24
De la: thadoogback, la data 2011-09-30 18:24:19ba cat de inteligent sunt eu voi sunteti m ai destepti si ca mn daca va vine sa credeti asa cva







... eu cred ...
marco918
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:26
De la: thadoogback, la data 2011-09-30 18:24:19ba cat de inteligent sunt eu voi sunteti m ai destepti si ca mn daca va vine sa credeti asa cva


Ce generatie esti tu? :)
rashela
Postat pe 30 Septembrie 2011 18:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
HPV 18 134 De la: nykk 13 Ianuarie 2015 22:35
Ce inseamna, d.p.d.v psihologic, atunci cand un om se tunde? 7 De la: ayyryynn 9 Septembrie 2009 13:48
Candida cum pot scapa de ea 49 De la: kudika494890 7 Ianuarie 2012 19:26
ulcer duodenal 40 De la: annk48 27 Septembrie 2012 08:42
candida 8 De la: kudika372057 27 Februarie 2011 13:00