Setari Cookie-uri

Tuse productiva tratata gresit

Buna tuturor!
Am vrut sa va impartasesc ultima mea experienta medicala, ca sa fiti atente pe viitor la ce medicamente cumparati!
Cum e toamna si sezonul virozelor, acum vreo 2 saptamani m-a lovit o raceala. Nu am avut timp sa ajung la medic, dar nici nu am vrut sa o dau copilului, asa ca am intrat intr-o farmacie, cerand ceva medicamente de raceala.
Trece o zi, trec 2, 3, o saptamana, tusea nu ma lasa deloc, nu puteam dormi noaptea, simteam o presiune in piept de credeam ca-mi dau duhul.
Ma duc la o alta farmacie, numai ca sa aflu ca mi se recomandase in mod gresit Paxeladine (pentru tuse uscata, eu avand tuse productiva). Am luat FLUIMUCIL 600 efervescent, tusea a trecut, am scapat de secretiile din caile respiratorii- pe scurt, o problema simpla cu o rezolva la fel de simpla.
Asa ca dragelor, aveti grija atunci cand intrati intr-o farmacie, la simptome. Luati medicamentele potrivite, caci altfel va treziti cu alte probleme pe cap!
lacramioara_08
Postat pe 25 Octombrie 2011 16:33
Hei
si eu am fost super racita saptamana trecuta, cu tuse de nu msi puteam, am facut inhalatii cu pin seara pentru decongestie, tinctura de propolis si fluimucil, recomandat de farmacista, care m-a intrebat daca am tuse seaca sau productiva. Asta inseamna ca nu sunt toate farmacistele la fel, unora le pasa de clienti.
Va recomand tratamentul asta, pentru mine a fost f f bun si rapid.
crisstina_13
Postat pe 1 Noiembrie 2011 16:54
De la: kudika463996, la data 2011-11-01 16:54:36Hei
si eu am fost super racita saptamana trecuta, cu tuse de nu msi puteam, am facut inhalatii cu pin seara pentru decongestie, tinctura de propolis si fluimucil, recomandat de farmacista, care m-a intrebat daca am tuse seaca sau productiva. Asta inseamna ca nu sunt toate farmacistele la fel, unora le pasa de clienti.
Va recomand tratamentul asta, pentru mine a fost f f bun si rapid.

Duduie draga raceala zici. .i-a o ridiche NEAGRA scobeste-o la mijloc si adauga miere..si din zeama aia lasata in ridiche trece toata raceala..si tusea..fara antibiotic multa sanatate!
kudika462790
Postat pe 1 Noiembrie 2011 17:05
De la: kudika462790, la data 2011-11-01 17:05:10
De la: kudika463996, la data 2011-11-01 16:54:36Hei
si eu am fost super racita saptamana trecuta, cu tuse de nu msi puteam, am facut inhalatii cu pin seara pentru decongestie, tinctura de propolis si fluimucil, recomandat de farmacista, care m-a intrebat daca am tuse seaca sau productiva. Asta inseamna ca nu sunt toate farmacistele la fel, unora le pasa de clienti.
Va recomand tratamentul asta, pentru mine a fost f f bun si rapid.

Duduie draga raceala zici. .i-a o ridiche NEAGRA scobeste-o la mijloc si adauga miere..si din zeama aia lasata in ridiche trece toata raceala..si tusea..fara antibiotic multa sanatate!

eu zic sa te scobesti la mijloc cu burta straina ,frectie la greu...si bei sucul lasat de ridichie in timpul asta .
Daca diminetata nu esti ca noua ...schimba partenerul...
PRALEA_
Postat pe 1 Noiembrie 2011 17:14
De la: PRALEA_, la data 2011-11-01 17:14:24
De la: kudika462790, la data 2011-11-01 17:05:10
De la: kudika463996, la data 2011-11-01 16:54:36Hei
si eu am fost super racita saptamana trecuta, cu tuse de nu msi puteam, am facut inhalatii cu pin seara pentru decongestie, tinctura de propolis si fluimucil, recomandat de farmacista, care m-a intrebat daca am tuse seaca sau productiva. Asta inseamna ca nu sunt toate farmacistele la fel, unora le pasa de clienti.
Va recomand tratamentul asta, pentru mine a fost f f bun si rapid.

Duduie draga raceala zici. .i-a o ridiche NEAGRA scobeste-o la mijloc si adauga miere..si din zeama aia lasata in ridiche trece toata raceala..si tusea..fara antibiotic multa sanatate!

eu zic sa te scobesti la mijloc cu burta straina ,frectie la greu...si bei sucul lasat de ridichie in timpul asta .
Daca diminetata nu esti ca noua ...schimba partenerul...


....dimineata, partenerul racit cobza
GHEISA_ALBA
Postat pe 1 Noiembrie 2011 17:19
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-01 17:19:05
De la: PRALEA_, la data 2011-11-01 17:14:24
De la: kudika462790, la data 2011-11-01 17:05:10
De la: kudika463996, la data 2011-11-01 16:54:36Hei
si eu am fost super racita saptamana trecuta, cu tuse de nu msi puteam, am facut inhalatii cu pin seara pentru decongestie, tinctura de propolis si fluimucil, recomandat de farmacista, care m-a intrebat daca am tuse seaca sau productiva. Asta inseamna ca nu sunt toate farmacistele la fel, unora le pasa de clienti.
Va recomand tratamentul asta, pentru mine a fost f f bun si rapid.

Duduie draga raceala zici. .i-a o ridiche NEAGRA scobeste-o la mijloc si adauga miere..si din zeama aia lasata in ridiche trece toata raceala..si tusea..fara antibiotic multa sanatate!

eu zic sa te scobesti la mijloc cu burta straina ,frectie la greu...si bei sucul lasat de ridichie in timpul asta .
Daca diminetata nu esti ca noua ...schimba partenerul...


....dimineata, partenerul racit cobza

Nui bai ii dam si lui suc de ridiche ..e ca nou..amandoi duduie
kudika462790
Postat pe 1 Noiembrie 2011 17:25
De la: kudika462790, la data 2011-11-01 17:25:14
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-01 17:19:05
De la: PRALEA_, la data 2011-11-01 17:14:24
De la: kudika462790, la data 2011-11-01 17:05:10
De la: kudika463996, la data 2011-11-01 16:54:36Hei
si eu am fost super racita saptamana trecuta, cu tuse de nu msi puteam, am facut inhalatii cu pin seara pentru decongestie, tinctura de propolis si fluimucil, recomandat de farmacista, care m-a intrebat daca am tuse seaca sau productiva. Asta inseamna ca nu sunt toate farmacistele la fel, unora le pasa de clienti.
Va recomand tratamentul asta, pentru mine a fost f f bun si rapid.

Duduie draga raceala zici. .i-a o ridiche NEAGRA scobeste-o la mijloc si adauga miere..si din zeama aia lasata in ridiche trece toata raceala..si tusea..fara antibiotic multa sanatate!

eu zic sa te scobesti la mijloc cu burta straina ,frectie la greu...si bei sucul lasat de ridichie in timpul asta .
Daca diminetata nu esti ca noua ...schimba partenerul...


....dimineata, partenerul racit cobza

Nui bai ii dam si lui suc de ridiche ..e ca nou..amandoi duduie


Adica, zici, sa frece amandoi ridichea, nuuu ?? !!
GHEISA_ALBA
Postat pe 1 Noiembrie 2011 17:30
Hello!
A mai folosit cineva fluimucil?
Tusesc si eu destul de rau, am luat un ceai antitusiv de la plafar, dar nu isi prea face efectul.
Expectorez, si imi e greu sa dorm noaptea din cauza asta. As mai merge pe remedii naturiste, dar parca nu isi fac efectul atat de rapid pe cat as vrea.
kudika467955
Postat pe 7 Noiembrie 2011 21:35
Buna,
Am folosit si eu Fluimucil, la recomandarea medicului chiar.
Aveam tot asa, o tuse productiva aparuta in urma unei raceli si mi s-a recomandat Fluimucil 600 pastila efervescenta. Am luat tratamentul minim, de 5 zile si a fost foarte ok.
Nu numai ca am scapat de tuse, dar mi-a placut si tratamentul. O singura data pe zi, o pastila efervescenta intr-un pahar...si gata. M-am saturat de pastile greu de inghitit sau amare...sau din alea luate la ora fixa, de n ori pe zi ca altfel nu-si fac efectul cum trebuie.
Eu una pot sa zic ca as recomanda Fluimucil oricui. Pentru tuse productiva, bineinteles :)
billie_0700
Postat pe 14 Noiembrie 2011 15:18
Mi-a fost mult mai usor intr-adevar sa ma descurc cu o pastila intr-un pahar cu apa, recunosc ca am fost destul de sceptica la inceput, dar dupa 3 zile scapasem de tuse, am mai luat inca 2 zile "preventiv".
Eu nu am ajuns la medic, dar am incredere in farmacista de la care cumpar mereu, si mi-a zis ca practic fluimucilul are aceeasi compozitie ca si acc-ul.
Si totusi, billie, "ti-a placut tratamentul"?! :))
kudika467955
Postat pe 15 Noiembrie 2011 01:14
De la: billie_0700, la data 2011-11-14 15:18:39Buna,
Am folosit si eu Fluimucil, la recomandarea medicului chiar.
Aveam tot asa, o tuse productiva aparuta in urma unei raceli si mi s-a recomandat Fluimucil 600 pastila efervescenta. Am luat tratamentul minim, de 5 zile si a fost foarte ok.
Nu numai ca am scapat de tuse, dar mi-a placut si tratamentul. O singura data pe zi, o pastila efervescenta intr-un pahar...si gata. M-am saturat de pastile greu de inghitit sau amare...sau din alea luate la ora fixa, de n ori pe zi ca altfel nu-si fac efectul cum trebuie.
Eu una pot sa zic ca as recomanda Fluimucil oricui. Pentru tuse productiva, bineinteles :)


Foarte bine ca ai fost medic, billie, si foarte bine ca ai mentionat diferenta tuse productiva/tuse seaca.
Fluimucilul mi s-a parut si mie usor de administrat, la cat de imprastiata sunt, niciodata nu m-am putut tine de tratamentele alea cu "ore fixe, din 6 in 6 ore".
Sanatate sa avem!
lacramioara_08
Postat pe 15 Noiembrie 2011 10:31
Fetelor, eu cand am fost la medic cu copilul. M-a intrebat ce fel de tusa are. In acelasi moment eu am zis- uscata, sotul- productiva. Si fiecare o tinea pe a lui. Medicul ne-a recomandat ca in acest caz sa luam Prospan, pe baza de iedera. a spus ca e bun si pentru tusa seaca si pentru cea productiva. Asa am scapat noi de tusa. Pana acum nu stiu cine a avut dreptate. Important ca a trecut cu bine.
kudika_1001220
Postat pe 9 Februarie 2016 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
menstruatie doar 2 zile 4 De la: elliaa 1 Septembrie 2009 21:04
Vitamine si minerale 2 De la: karinna27 10 Septembrie 2008 23:52
Am nevoie de sustinerea voastra pt a-mi putea ajuta fiul!!! 1 De la: veronica58 30 August 2010 20:57
Ajutor! Mi-e frica de "fantome"! 78 De la: kudika195501 4 Ianuarie 2016 15:26
Va rog... despre HASIS... 1 De la: princesa_j 17 August 2010 19:37