Setari Cookie-uri

Cum e tratata femeia in societate?

Buna.İdeea de a deschide acest subiect mi-a venit dupa ce am vazut ca s-a deviat de la un topic.Sunt o feminista convinsa si vreau sa aud si parerea voastra despre cum credeti ca era tratata femeia in societatile anterioare,si cum este acum.Este cu adevarat ea emancipata si respectata de barbati?
kassandry
Postat pe 3 Noiembrie 2008 00:55
De la: sandra26, la data 2008-11-03 00:55:43Buna.İdeea de a deschide acest subiect mi-a venit dupa ce am vazut ca s-a deviat de la un topic.Sunt o feminista convinsa si vreau sa aud si parerea voastra despre cum credeti ca era tratata femeia in societatile anterioare,si cum este acum.Este cu adevarat ea emancipata si respectata de barbati?

Nu vreau sa fiu rea,dar mai exista destule topicuri de genul asta.
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20358/Feminismul/1.html
Aici nu se prea incumeta nici una/u

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20702/Femeia-Inceputul-Prezentul-Care-este-Viitorul-/1.html
Lasa animozitatile topicului deoparte [au rostul lor desigur acolo ]si citeste numai lucrurile relevante
Mai este unul topic pe care nu îl pot recomanda,ca nu l-am citit si nici nu am de gand sa o fac

De la: sandra26, la data 2008-11-03 00:55:43
Este cu adevarat ea emancipata si respectata de barbati?

Emanciparea depinde de forma sistemului de stat/legislatie/credinta/societatea ...in care traieste, depinde de persoana respectiva cum intelege si traieste ea emanciparea...Depinde si cat de mult se descatuseaza ea de traditie, religie etc...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 3 Noiembrie 2008 21:30
De la: sandra26, la data 2008-11-03 00:55:43Buna.İdeea de a deschide acest subiect mi-a venit dupa ce am vazut ca s-a deviat de la un topic.Sunt o feminista convinsa si vreau sa aud si parerea voastra despre cum credeti ca era tratata femeia in societatile anterioare,si cum este acum.Este cu adevarat ea emancipata si respectata de barbati?

depinde de mediul in care traieste, depinde de gradul de educatie, de cultura....fata de epocile anterioare, lucrurile s-au schimbat mult. respectul se castiga, indiferent ca esti femeie sau barbat.
mkdisk
Postat pe 18 Noiembrie 2008 10:14
Full_Metal_Jacket
Postat pe 19 Noiembrie 2008 00:25
Mie mi se pare ca exista o diferenta foarte mare intre modul in care erau tratate femeile inainte si modul in care sunt tratate acum. In Romania desi mentalitatea veche inca mai exista si din nefericire se transmite si unei parti a generatiilor noi, schimbarea mi se pare evidenta. Si barbatii si femeile gandesc si se poarta altfel astazi - cei tineri si educati se intelege, ceilalti nu fac altceva decat sa expuna acelasi comportament pe care l-au vazut in familiile lor.
beyonce_indragostita
Postat pe 27 Noiembrie 2008 13:17
Inceputul unui articol de pe Kudika:

Romancele, din ce in ce mai batute
publicat pe 27 Noiembrie 2008

Numarul romancelor batute si maltratate de soti a crescut cu 25% in primele trei trimestre ale acestui an, fata de 2007. In primele trei trimestre ale anului numarul femeilor care au fost inregistrate ca victime ale violentei in familie a crescut cu aproximativ 25%, comparativ cu anul 2007, a declarat presedintele ANPF, Mihaela Mostavi.

In anul 2007, s-au inregistrat aproape 5.800 de cazuri de femei abuzate, fata de 5.200 in 2006, arata statisticile ONU privind Romania. De asemenea, in intervalul ianuarie-mai 2008, numarul violurilor soldate cu moartea victimei a fost cu 21% mai mare decat in aceeasi perioada a anului 2007.

In primele trei trimestre ale anului au fost semnalate 8.484 de noi cazuri, numarul fiind aproape egal cu cel inregistrat in tot anul 2007, respectiv 8.787. "Din cifrele inregistrate in primele trei trimestre estimam ca s-a inregistrat o crestere de 25% a cazurilor raportate. Numarul real insa este mult mai mare, in urma unui sondaj realizat in acest an, stabilindu-se ca ar fi vorba de 800.000 de victime", a declarat presedintele ANPF, Mihaela Mostavi, pentru Gardianul.

Astfel, "in perioada 2004-2008, totalul victimelor in familie a ajuns la aproximativ 44.300 de cazuri, dintre care 633 de femei au decedat, numai 9 chiar anul acesta", a adaugat Mostavi. Din acest motiv, in Romania s-au infiintat 55 de adaposturi pentru ajutorarea victimelor, atat prin consiliere juridica si psihologica, cat si cu hrana si cazare gratuite de la 7 zile la 3 luni, dar si 6 centre de consiliere pentru agresori, potrivit Cotidianul.

Potrivit estimarilor Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS), peste 70% dintre femeile decedate in urma unor acte de violenta au fost ucise de partenerii lor de viata. Femeile cu varste cuprinse intre 15 si 44 de ani sunt expuse unui risc mai mare sa fie violate si abuzate decat sa se imbolnaveasca de cancer sau malarie. La nivel mondial, cel putin una din trei femei a fost abuzata sexual.

Femei in umbra. Umbre

UNFPA, Fondul ONU pentru Populatie si Centrul de Informare ONU pentru Romania organizeaza campania de 16 zile "Femei in umbra. Umbre", avand drept obiectiv combaterea violentei impotriva femeii. Campania, care se integreaza in eforturile internationale similare, a inceput pe 25 noiembrie (ziua in care a fost adoptata Conventia ONU privind combaterea violentei impotriva femeilor) si se termina pe 10 decembrie (ziua internationala a drepturilor omului).

Restul articolului il cititi aici:
http://www.garbo.ro/articol/Familie/1702/Romancele-din-ce-in-ce-mai-batute.html
Kathara
Postat pe 27 Noiembrie 2008 13:23
http://www.youtube.com/watch?v=R0BVMmp2rX8
http://www.anpf.ro/

sau altfel
http://www.youtube.com/watch?v=jF9uB8fBBTw

http://www.youtube.com/watch?v=favzluXtznM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=S5SpYbW1NaE&feature=related


sau altundeva
http://www.youtube.com/watch?v=wpgV53UpJSY&feature=related
....
http://www.youtube.com/watch?v=j1cAGm_MPAs&feature=related
Full_Metal_Jacket
Postat pe 27 Noiembrie 2008 13:43
Cum e privita femeia in societate????
Noua campanie de vaccinare anti HPV spune multe!....Doar fetitele sunt supuse vaccinarii desi cei care transporta virusii ce provoaca cancer de col uterin sunt barbatii. Cu alte cuvinte unii imprastie virusul si femeile (indiferent daca raman virgine pana tarziu sau vor avea doar un singur partener toata viata) suporta, NUMAI ELE, toate acele posibile reactii adverese. De parca femeile astea ar fi c...vele pamantului si merita sa fie dracului indopate/injectate cu toate tampeniile - cred ca asa s-a pus problema!
DOAR ELE , PARTEA MASCULINA LA FEL DE VINOVATA A PRIMIT SCUTIRE!

Postat pe 27 Noiembrie 2008 15:03
De la: lahdo_amiy, la data 2008-11-27 15:03:41Cum e privita femeia in societate????
Noua campanie de vaccinare anti HPV spune multe!....Doar fetitele sunt supuse vaccinarii desi cei care transporta virusii ce provoaca cancer de col uterin sunt barbatii. Cu alte cuvinte unii imprastie virusul si femeile (indiferent daca raman virgine pana tarziu sau vor avea doar un singur partener toata viata) suporta, NUMAI ELE, toate acele posibile reactii adverese. De parca femeile astea ar fi c...vele pamantului si merita sa fie dracului indopate/injectate cu toate tampeniile - cred ca asa s-a pus problema!
DOAR ELE , PARTEA MASCULINA LA FEL DE VINOVATA A PRIMIT SCUTIRE!
Lydz
Postat pe 4 Decembrie 2008 01:19
aaa.... cancerul-de niciun fel-nu e provocat de virusi...si cel de col uterin nu are legatura cu viata sexuala, adica cu barbatii/baietii......
si scuze pentru mesajul meu de mai sus^^
Lydz
Postat pe 4 Decembrie 2008 01:23
De la: Lydz, la data 2008-12-04 01:23:17 aaa.... cancerul-de niciun fel-nu e provocat de virusi...si cel de col uterin nu are legatura cu viata sexuala, adica cu barbatii/baietii......
si scuze pentru mesajul meu de mai sus^^


Cancerul de col este provocat in proportie de 90% de un virus transmis de barbati prin intermediul actului sexual. Deci are foarte mare legatura cu viata sexuala. Putina informare nu strica!
beyonce_indragostita
Postat pe 4 Decembrie 2008 21:13
Am mers azi cu fetita la cumparaturi,ca de obicei.Pe orice straduta as merge,este imposibil sa nu dau peste vreun trecator aiurit care sa-mi faca tot felul de propuneri gen:vai frumoaso,ce ti-as....
Bai si nu sunt imbracata provocator sau mai stiu eu ce,ies din casa ca vai de lume,repede sa-mi fac cumparaturile...Ma enervez la aluziile astea tampite dar ce pot sa fac decat sa trec mai departe fara sa bag de seama,bine macar ca nu ma atinge vreo unul.Si ma simt atat de prost,in fine,am un seniment penibil.Dar parca pot sa fac ceva?Sa ma cert pe strada?Politia ia-o de unde nu-i exact atunci....Chiar am vazut azi la Tv o femeie care facuse scandal in strada de stransese o groaza de spectatori(printre care si politie si televiziuni)doar ca un imbecil ii adresase niste cuvinte deocheate.Bravo ei ce-a facut, o admir,dar n-as avea curajul ei.....de teama sa nu fiu lovita.İata dragii mei un model de cum poate fi tratata o femeie,timp de cateva secunde,pe strada. Si consider ca o femeie aduna multe remarci de genul asta in toata tineretea ei....
kassandry
Postat pe 5 Decembrie 2008 00:18
De la: sandra26, la data 2008-12-05 00:18:10Am mers azi cu fetita la cumparaturi,ca de obicei.Pe orice straduta as merge,este imposibil sa nu dau peste vreun trecator aiurit care sa-mi faca tot felul de propuneri gen:vai frumoaso,ce ti-as....
Bai si nu sunt imbracata provocator sau mai stiu eu ce,ies din casa ca vai de lume,repede sa-mi fac cumparaturile...Ma enervez la aluziile astea tampite dar ce pot sa fac decat sa trec mai departe fara sa bag de seama,bine macar ca nu ma atinge vreo unul.Si ma simt atat de prost,in fine,am un seniment penibil.Dar parca pot sa fac ceva?Sa ma cert pe strada?Politia ia-o de unde nu-i exact atunci....Chiar am vazut azi la Tv o femeie care facuse scandal in strada de stransese o groaza de spectatori(printre care si politie si televiziuni)doar ca un imbecil ii adresase niste cuvinte deocheate.Bravo ei ce-a facut, o admir,dar n-as avea curajul ei.....de teama sa nu fiu lovita.Ýata dragii mei un model de cum poate fi tratata o femeie,timp de cateva secunde,pe strada. Si consider ca o femeie aduna multe remarci de genul asta in toata tineretea ei....

daca as baga de seama toti imbecilii care fac aluzii din astea pe strada......ii ignor pur si simplu!!!!nu ma consum prea mult.dar sa stiti ca si barbatilor li se poate intampla asta, mi-a povestit sotul o intamplare din asta.era pe strada cu un prieten si era un grup de vreo 5 gagici si una se intoarce si ii spune:ce fund sexy ai!!!!asa ca se intampla la toata lumea!
mkdisk
Postat pe 5 Decembrie 2008 11:36
Da,se intampla si la barbati dar mai rar.Doar ca acele fete erau in grup si-si permiteau sa faca miºto,daca era numai una nu cred ca ar fi indraznit sa se lege de cineva.İn schimb,un barbat vad ca poate...bineinteles ca nu toti.
kassandry
Postat pe 5 Decembrie 2008 12:21
De la: sandra26, la data 2008-12-05 12:21:51Da,se intampla si la barbati dar mai rar.Doar ca acele fete erau in grup si-si permiteau sa faca miºto,daca era numai una nu cred ca ar fi indraznit sa se lege de cineva.İn schimb,un barbat vad ca poate...bineinteles ca nu toti.

depinde in ce tara traiesti.
mkdisk
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:50
Eu sunt de parere ca si noi contribuim intr-o oarecare masura la ceea ce se intampla cu respectul unui barbat fata de noi.Pai daca noi nu ne respectam pe noi insine, cum sa ne respecte altii?O persoana demna, care stie sa puna piciorul in prag cand prinde pe vreunul ca nu o respecta-vorbesc aici de partenerii nostri-va fi respectata.Nu intotdeauna va fi iubita, dar respectivul se va gandi cu siguranta de cel putin 5 ori inainte de a-si bate joc...caci stie ce-l asteapta....
mkdisk
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:56
O femeie inteligenta a avut intotdeauna un cuvant (sau mai multe) de spus indiferent daca in mod fatis sau a fost "omul din umbra".Fiti convinse ca multe "idei geniale,sau mai putin " pe care le auziti expuse de un barbat la tv , in ziare....etc.sunt de fapt ale unei femei el(barbatul) fiind doar "actorul"ce joaca dupa un "scenariu" dat. Astaa nu inseamna ca toate femeile sunt inteligente, dar nici ca toti barbatii sunt sub limita normala......(glumesc)
cornelia_leia
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:59
De la: cornelia_leia, la data 2008-12-09 15:59:07O femeie inteligenta a avut intotdeauna un cuvant (sau mai multe) de spus indiferent daca in mod fatis sau a fost "omul din umbra".Fiti convinse ca multe "idei geniale,sau mai putin " pe care le auziti expuse de un barbat la tv , in ziare....etc.sunt de fapt ale unei femei el(barbatul) fiind doar "actorul"ce joaca dupa un "scenariu" dat. Astaa nu inseamna ca toate femeile sunt inteligente, dar nici ca toti barbatii sunt sub limita normala......(glumesc)

poate....dar e valabil si viceversa.pai asa trebuie sa fie partenerii, sa se ajute reciproc, sa se sprijine moral, sa fie alaturi unul de celalalt la nevoie...sunt si femei cu functii de raspundere care conteaza pe sprijinul moral al partenerului....
mkdisk
Postat pe 9 Decembrie 2008 16:06
De la: cornelia_leia, la data 2008-12-09 15:59:07O femeie inteligenta a avut intotdeauna un cuvant (sau mai multe) de spus indiferent daca in mod fatis sau a fost "omul din umbra".Fiti convinse ca multe "idei geniale,sau mai putin " pe care le auziti expuse de un barbat la tv , in ziare....etc.sunt de fapt ale unei femei el(barbatul) fiind doar "actorul"ce joaca dupa un "scenariu" dat. Astaa nu inseamna ca toate femeile sunt inteligente, dar nici ca toti barbatii sunt sub limita normala......(glumesc)

poate....dar e valabil si viceversa.pai asa trebuie sa fie partenerii, sa se ajute reciproc, sa se sprijine moral, sa fie alaturi unul de celalalt la nevoie...sunt si femei cu functii de raspundere care conteaza pe sprijinul moral al partenerului....
mkdisk
Postat pe 9 Decembrie 2008 16:11
De la: cornelia_leia, la data 2008-12-09 15:59:07O femeie inteligenta a avut intotdeauna un cuvant (sau mai multe) de spus indiferent daca in mod fatis sau a fost "omul din umbra".Fiti convinse ca multe "idei geniale,sau mai putin " pe care le auziti expuse de un barbat la tv , in ziare....etc.sunt de fapt ale unei femei el(barbatul) fiind doar "actorul"ce joaca dupa un "scenariu" dat. Astaa nu inseamna ca toate femeile sunt inteligente, dar nici ca toti barbatii sunt sub limita normala......(glumesc)

poate....dar e valabil si viceversa.pai asa trebuie sa fie partenerii, sa se ajute reciproc, sa se sprijine moral, sa fie alaturi unul de celalalt la nevoie...sunt si femei cu functii de raspundere care conteaza pe sprijinul moral al partenerului....
mkdisk
Postat pe 9 Decembrie 2008 16:11
De la: cornelia_leia, la data 2008-12-09 15:59:07O femeie inteligenta a avut intotdeauna un cuvant (sau mai multe) de spus indiferent daca in mod fatis sau a fost "omul din umbra".Fiti convinse ca multe "idei geniale,sau mai putin " pe care le auziti expuse de un barbat la tv , in ziare....etc.sunt de fapt ale unei femei el(barbatul) fiind doar "actorul"ce joaca dupa un "scenariu" dat. Astaa nu inseamna ca toate femeile sunt inteligente, dar nici ca toti barbatii sunt sub limita normala......(glumesc)

poate....dar e valabil si viceversa.pai asa trebuie sa fie partenerii, sa se ajute reciproc, sa se sprijine moral, sa fie alaturi unul de celalalt la nevoie...sunt si femei cu functii de raspundere care conteaza pe sprijinul moral al partenerului....
mkdisk
Postat pe 9 Decembrie 2008 16:11
Femeeia a fost si va fi intruchiparea frumosului, a dragostei si a inteligentei marete, deci dragi doamne fiti demne ca sunteti femei si iubiti-va asa cum sunteti si daruiti dragoste sincera

Postat pe 9 Decembrie 2008 16:16
De la: zinapass, la data 2008-12-09 16:16:58Femeeia a fost si va fi intruchiparea frumosului, a dragostei si a inteligentei marete, deci dragi doamne fiti demne ca sunteti femei si iubiti-va asa cum sunteti si daruiti dragoste sincera
))))))))))))da ai dreptate ,,,dar din cauza lor au inceput razboaiele si certurile tot de la voi feeile vin,,,ok nu vreau sa te supi dar imi spun opinia
sarutama
Postat pe 9 Decembrie 2008 16:19

Postat pe 9 Decembrie 2008 16:26
zinapass de Lucretia Borgia ai auzit?
cornelia_leia
Postat pe 11 Decembrie 2008 10:59
De la: mkdisk, la data 2008-12-09 15:50:17
De la: sandra26, la data 2008-12-05 12:21:51Da,se intampla si la barbati dar mai rar.Doar ca acele fete erau in grup si-si permiteau sa faca miºto,daca era numai una nu cred ca ar fi indraznit sa se lege de cineva.İn schimb,un barbat vad ca poate...bineinteles ca nu toti.

depinde in ce tara traiesti.
Stai linistita,nu conteaza tara.....asta nu inseamna ca mi se intampla la tot pasul,nu...Oamenii sunt in general civilizati,doar ca un mic caz de asta se mai intampla.Trec pe langa 1000 de barbati zilnic si poate doar un imbecil se trezeste sa mormoroseasca ceva....eu trec mai departe,n-are sens sa-l bag in seama.Si nu am eu tupeul sa-i zic ceva.
kassandry
Postat pe 12 Decembrie 2008 14:59
Din pacate femeia din a noastra tara minunata abia acum incepe sa se respecte si sa ceara respect la cei din jur, si cum se spune popular: sa puna piciorul in prag. atitudinea noastra in societate este cea mai importanta, sa ne cerem drepturile si sa aratam de ce suntem in stare. Am locuit 5 ani in Germania si am simtit diferenta, si credeti-ma e mare.

Postat pe 19 Ianuarie 2009 20:42
De la: sandra26, la data 2008-12-12 14:59:33
De la: mkdisk, la data 2008-12-09 15:50:17
De la: sandra26, la data 2008-12-05 12:21:51Da,se intampla si la barbati dar mai rar.Doar ca acele fete erau in grup si-si permiteau sa faca miºto,daca era numai una nu cred ca ar fi indraznit sa se lege de cineva.İn schimb,un barbat vad ca poate...bineinteles ca nu toti.

depinde in ce tara traiesti.
Stai linistita,nu conteaza tara.....asta nu inseamna ca mi se intampla la tot pasul,nu...Oamenii sunt in general civilizati,doar ca un mic caz de asta se mai intampla.Trec pe langa 1000 de barbati zilnic si poate doar un imbecil se trezeste sa mormoroseasca ceva....eu trec mai departe,n-are sens sa-l bag in seama.Si nu am eu tupeul sa-i zic ceva.

nu te contrazic.sunt si nesimtiti din astia, dar de ce sa ne consumam prea mult din cauza lor?nu mai pot eu de ei.......dar daca pune mana pe mine...se schimba problema!s-ar putea sa se trezeasca cu o geanta in cap!
mkdisk
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:52
http://www.piticigratis.com/category/ghid-de-in%C8%9Beles-femeile/

Uitati aici daca vreti sa vedeti cum sunt vazute femeile.

Si mai rau e ca unele proste sunt de acord cu ce debiteaza imbecilu'.
Kathara
Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:00
De la: mkdisk, la data 2009-01-21 14:52:36
De la: sandra26, la data 2008-12-12 14:59:33
De la: mkdisk, la data 2008-12-09 15:50:17
De la: sandra26, la data 2008-12-05 12:21:51Da,se intampla si la barbati dar mai rar.Doar ca acele fete erau in grup si-si permiteau sa faca miºto,daca era numai una nu cred ca ar fi indraznit sa se lege de cineva.İn schimb,un barbat vad ca poate...bineinteles ca nu toti.

depinde in ce tara traiesti.
Stai linistita,nu conteaza tara.....asta nu inseamna ca mi se intampla la tot pasul,nu...Oamenii sunt in general civilizati,doar ca un mic caz de asta se mai intampla.Trec pe langa 1000 de barbati zilnic si poate doar un imbecil se trezeste sa mormoroseasca ceva....eu trec mai departe,n-are sens sa-l bag in seama.Si nu am eu tupeul sa-i zic ceva.

nu te contrazic.sunt si nesimtiti din astia, dar de ce sa ne consumam prea mult din cauza lor?nu mai pot eu de ei.......dar daca pune mana pe mine...se schimba problema!s-ar putea sa se trezeasca cu o geanta in cap!


apropo de geanta........mergeam linistita pe strada,cand m-a atins un nesimtit din mers.Dar tot din mers i-am tras cu geanta in cap
si mai aveam si doua carti in ea
andreea1976
Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum treci, psihic, de o pierdere de sarcina? 10 De la: kentfarafiltru 25 Decembrie 2009 16:45
cum se descarca poze pe kudika ? 9 De la: ella_c 7 Martie 2009 22:49
contraceptive yasmine ce ziceti de ele 48 De la: kudika004836 20 August 2015 15:48
romania versus strainatate 15 De la: iulia069834 13 Decembrie 2009 13:43
EPILARE 2 De la: kudika062019 21 Septembrie 2009 17:16