Setari Cookie-uri

Urgent...Sarcina peste menstruatie?????

Buna sunt Nicole. Sant noua pe site - am si eu o problema. Poate ma puteti ajuta...Cu 3 luni in urma am intretinut pentru prima data relatii sexuale cu un baiat. A fost prima data desi aveam 21 de ani. Am fost cu el de vreo 3 sau 4 ori si m-am protejat folosind prezervative de fiecare data. Insa sunt foarte ingrijorata - traiesc cu gandul ca sant insarcinata desi o data am facut un test de sarcina si a iesit negativ si de asemenea am menstrutie in fiecare luna insa nu e la fel ca inainte si e din trei in trei saptamani. Sant mai ingrijorata pentru ca dupa 3 luni simt ca misca ceva in mine - nu stiu nu mai sant ca si inainte am pus si doua kg in plus de la 47 am ajuns la 49. Acum sant singura in cazul in care sant insarcinata de 3 luni oare mai pot sa fac avortt? ??? Va rog ajutatima - am nevoie de sfaturile voastre......
kudika_nikole
Postat pe 14 Noiembrie 2011 00:36
Si de ce nu te duci la medic desteapta lu' peste?
broscoiu
Postat pe 14 Noiembrie 2011 00:37
S-a rupt vreun prezervativ?
Te-ai protejat de fiecare data?
Daca raspunsurile sunt nu si respectiv da, stai linistita. Faza cu miscatul e doar in mintea ta, iar despre restul sunt hormonii care se regleaza la varsta asta. Si o sa te mai ingrasi, este normal o data cu inaintarea in varsta.
Du-te si tu la un ginecolog sa-ti explice ce si cum, nu sta asa naiva.
kudika_pudika
Postat pe 14 Noiembrie 2011 00:43
Poi am fost si la medic. Mi-am facut analizele hormonale si mi-au iesit bune. Peste doua zile merg si la ginecolog mi-e frica e prima data cand merg...spper doar sa nu fiu insarcinata. Prezervativele nu s-au rupt insa nu stiu mi frica ca din greseala sa nu fi curs cumva......nu stiu habar n-am dar sant tare speriata. Si sa zicem ca sant insarcinata in trei luni se mai poate face avort????????????? Multumesc pt raspunsuri....
kudika_nikole
Postat pe 14 Noiembrie 2011 00:51
De la: kudika471137, la data 2011-11-14 00:36:34 Buna sunt Nicole. Sant noua pe site - am si eu o problema. Poate ma puteti ajuta...Cu 3 luni in urma am intretinut pentru prima data relatii sexuale cu un baiat. A fost prima data desi aveam 21 de ani. Am fost cu el de vreo 3 sau 4 ori si m-am protejat folosind prezervative de fiecare data. Insa sunt foarte ingrijorata - traiesc cu gandul ca sant insarcinata desi o data am facut un test de sarcina si a iesit negativ si de asemenea am menstrutie in fiecare luna insa nu e la fel ca inainte si e din trei in trei saptamani. Sant mai ingrijorata pentru ca dupa 3 luni simt ca misca ceva in mine - nu stiu nu mai sant ca si inainte am pus si doua kg in plus de la 47 am ajuns la 49. Acum sant singura in cazul in care sant insarcinata de 3 luni oare mai pot sa fac avortt? ??? Va rog ajutatima - am nevoie de sfaturile voastre......


daca ar fi bebe nu ai putea percepe miscarile atat de repede...pot fi intestinele...daca te referi la "batai" in abdomen cand esti culcata pe spate,e aorta abdominala...
_oktober_
Postat pe 14 Noiembrie 2011 00:57
De la: kudika471137, la data 2011-11-14 00:51:52Poi am fost si la medic. Mi-am facut analizele hormonale si mi-au iesit bune. Peste doua zile merg si la ginecolog mi-e frica e prima data cand merg...spper doar sa nu fiu insarcinata. Prezervativele nu s-au rupt insa nu stiu mi frica ca din greseala sa nu fi curs cumva......nu stiu habar n-am dar sant tare speriata. Si sa zicem ca sant insarcinata in trei luni se mai poate face avort????????????? Multumesc pt raspunsuri....

Eu din cate stiam numai pana in luna a 2 a mai poti avorta,dar daca zici ca nu s-a rupt prezervativul inseamna ca nu esti insarcinata.Schimbarile de care vorbesti tu e posibil sa fi aparut din cauza inceperii vietii sexuale.
broscoiu
Postat pe 14 Noiembrie 2011 00:58
De la: kudika471137, la data 2011-11-14 00:51:52Poi am fost si la medic. Mi-am facut analizele hormonale si mi-au iesit bune. Peste doua zile merg si la ginecolog mi-e frica e prima data cand merg...spper doar sa nu fiu insarcinata. Prezervativele nu s-au rupt insa nu stiu mi frica ca din greseala sa nu fi curs cumva......nu stiu habar n-am dar sant tare speriata. Si sa zicem ca sant insarcinata in trei luni se mai poate face avort????????????? Multumesc pt raspunsuri....









... daca esti insarcinata ... rade-l pe tzaran ... sa nu iti fie niciodata rusine ca descizi picioarele mai repede decit deschizi ochii ... ca ai avut si tu o ... relatie ...
marco918
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:14
Va multumesc frumos pentru raspunsuri, m-am mai linistit putin. Sa speram ca nu sant insarcinata. Am vazut si un filmulet despre aorta abdominala si intradevar in abdomen simt miscare tot timpul ear cand stau pe spate observ batai....in plus sant si foarte stresata in ultimul timp....m-am speriat mai tare pt ca am citit pe net despre sarcini peste menstruatie si m-am ingrijorat pentru ca erau unele lucruri care se legau cu simtomele pe care le aveam....dar sper ca totul o sa fie bine. Va multumesc pt interesul acordat....
kudika_nikole
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:18
De la: kudika471137, la data 2011-11-14 01:18:52Va multumesc frumos pentru raspunsuri, m-am mai linistit putin. Sa speram ca nu sant insarcinata. Am vazut si un filmulet despre aorta abdominala si intradevar in abdomen simt miscare tot timpul ear cand stau pe spate observ batai....in plus sant si foarte stresata in ultimul timp....m-am speriat mai tare pt ca am citit pe net despre sarcini peste menstruatie si m-am ingrijorat pentru ca erau unele lucruri care se legau cu simtomele pe care le aveam....dar sper ca totul o sa fie bine. Va multumesc pt interesul acordat....









... daca ai nevoie de nashi mai treci pe aici ...
marco918
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:20
De la: broscoiu, la data 2011-11-14 00:58:39
De la: kudika471137, la data 2011-11-14 00:51:52Poi am fost si la medic. Mi-am facut analizele hormonale si mi-au iesit bune. Peste doua zile merg si la ginecolog mi-e frica e prima data cand merg...spper doar sa nu fiu insarcinata. Prezervativele nu s-au rupt insa nu stiu mi frica ca din greseala sa nu fi curs cumva......nu stiu habar n-am dar sant tare speriata. Si sa zicem ca sant insarcinata in trei luni se mai poate face avort????????????? Multumesc pt raspunsuri....

Eu din cate stiam numai pana in luna a 2 a mai poti avorta,dar daca zici ca nu s-a rupt prezervativul inseamna ca nu esti insarcinata.Schimbarile de care vorbesti tu e posibil sa fi aparut din cauza inceperii vietii sexuale.


avort se poate face pana in luna a 3....
angy90
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:26
Deci saptamna asta s-ar implini cam trei luni....inseamna ca inka il mai pot face daca sant....Ohhh totusi sper sa nu fiu..........
kudika_nikole
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:57
De la: kudika471137, la data 2011-11-14 00:51:52Poi am fost si la medic. Mi-am facut analizele hormonale si mi-au iesit bune. Peste doua zile merg si la ginecolog mi-e frica e prima data cand merg...spper doar sa nu fiu insarcinata. Prezervativele nu s-au rupt insa nu stiu mi frica ca din greseala sa nu fi curs cumva......nu stiu habar n-am dar sant tare speriata. Si sa zicem ca sant insarcinata in trei luni se mai poate face avort????????????? Multumesc pt raspunsuri....



Daca nu a avut loc niciun incident nefericit ,legat de utilizarea prezervativului,nu sunt motive de ingrijorare!Cea mai buna solutie este prezentarea la medic pentru control ginecologic!Daca presupunem ca ai fi insarcinata,da ,se mai poate face intrerupere de sarcina,dar fara a mai amana momentul respectiv,sarcina ar fi destul de evoluata,dar nu cred ca este vorba de asa ceva!De ce iti este frica de control ginecologic?Este foarte normal si sanatos pe deasupra,de a face controale periodice , acestea fiind in folosul tau,din punct de vedere al evaluarii starii de sanatate personala!In ceea ce priveste "miscarile" pe care le simti in cavitatea abdominala,aceste sunt datorate ,mai degraba,miscarii intestinelor,decat celor induse de o posibila sarcina!In cazul unei sarcini,fatul incepe sa miste de abia dupa 16 saptamani de evolutie si acele miscari sunt greu de sesizat la inceput!Deci,curaj,esti femeie,mergi la medic!Referitor la cresterea in greutate,nu este datorata numai existentei sarcinii,pot fi cauze multiple,poate ai mancat mai mult in perioada respectiva,pot fi si modificari hormonale!
RAINBOWLADY
Postat pe 14 Noiembrie 2011 07:43
merci beaucoup - o sa vad despre ce e vorba miercuri -parerile voastre m-au incurajat mult....
kudika_nikole
Postat pe 14 Noiembrie 2011 20:49
kudika472425
Postat pe 16 Noiembrie 2011 14:32
Fa-ti un test de sarcina. Gasesti la toate farmaciile sau du-te la medic. E aiurea sa te framanti si sa te necajesti pana n-ai o certitudine. Ciclu peste sarcina se intampla destul de rar .
joi
Postat pe 16 Noiembrie 2011 14:41
Of, draguta ce probleme iti mai faci! Normal ca miscarile ce le sesizezi in abdomen sunt de la arta abdominala sau poate simti miscari in intestine Sau... fluturasi in stomac! Ce n-as da sa mai am 21 de ani. Oricim, fii linistita daca relatia ai inceput-o in urma cu doar trei luni si ai fi insarcinata, bebelul inca nu il simti miscand!
joi
Postat pe 16 Noiembrie 2011 14:48
stai linistita, toate femeile ce abia si-au inceput viata sexuala se tem la inceput ca-s insarcinate fiindca n-au experienta si citesc tot felul de povesti horror pe forumuri... E bine sa fii atent, dar nici sa dai in paranoia... daca te-ai protejat, nu cred ca e cazul sa-ti faci griji... daca ar ramane fetele asa repede gravide, s-ar teme toti sa mai faca sex
Micaell
Postat pe 17 Noiembrie 2011 18:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
STERILET 4 De la: KIMIK 7 Ianuarie 2011 12:10
Cat de dis/cofortabile sunt sanii siliconati? 4 De la: carmencamelia 11 Decembrie 2009 10:53
doctor la spitalul militar sectia maxilo facial 8 De la: elisa_healthy 31 Iulie 2012 15:40
intarziere menstra 1 De la: kudika_996267 14 Noiembrie 2015 12:59
anticonceptionalele 6 De la: miha254 22 Ianuarie 2010 19:52