Setari Cookie-uri

Concubinaj: da/nu?

De la: kudika_nikole, la data 2011-12-20 23:48:29
De la: guru_ion, la data 2011-12-20 22:25:43
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-12 00:16:02[
Poti trai in concubinaj fara sa faci sex daca te intalnesti doar ziua...si trebe sa deti o mare putere si stapanire de sine...


adica eu traiesc in concubinaj cu toti cei pe care-i intalnesc ziua si sunt casatorit noaptea?


Ma gandeam la un concubinaj in care cei doi sa evite sa intretina relati intime ...


o relatie de care spui tu nu se numeste concubinaj. ci prietenie, amicitie sau vecini de palier.
concubinajul este casatoria fara hartia de la primarie. implica si sex.
guru_ion
Postat pe 15 Ianuarie 2012 10:24
De la: guru_ion, la data 2012-01-15 10:24:10
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-20 23:48:29
De la: guru_ion, la data 2011-12-20 22:25:43
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-12 00:16:02[
Poti trai in concubinaj fara sa faci sex daca te intalnesti doar ziua...si trebe sa deti o mare putere si stapanire de sine...


adica eu traiesc in concubinaj cu toti cei pe care-i intalnesc ziua si sunt casatorit noaptea?


Ma gandeam la un concubinaj in care cei doi sa evite sa intretina relati intime ...


o relatie de care spui tu nu se numeste concubinaj. ci prietenie, amicitie sau vecini de palier.
concubinajul este casatoria fara hartia de la primarie. implica si sex.



Eu sunt de acord cu relatia asta de concubinah . Daca de exempluu stai cu un baiat vreo doi ani sau cu o fata - dupa caz...ar fi indicat sa locuiasca impreuna cel putin doua luni de zile pentru a vedea daca ar reusi sa se inteleaga ca si familie....as fi de acord cu relatile de concubinaj insa pe termen scurt....
kudika_nikole
Postat pe 15 Ianuarie 2012 15:40
eu stau in concubinaj dar ma simt bine sunt tratata bine si ma iubeste
mi_ana
Postat pe 12 Februarie 2012 13:05
concubinaj; o casnicie fara acte :;;
kudika_3939
Postat pe 19 Martie 2012 22:44
De la: Marcel35, la data 2011-12-11 03:42:36Majoritatea statelor europene au legiferat concubinajul. Pe locul intai se afla Islanda unde 65% din cupluri convietuiesc impreuna urmata de Danemarca si Suedia cu 55% in timp ce in Marea Britanie proportia este cam de 40%.
Totusi, in Romania casatoria parca ramane un sport national.
Parerea me este, concubinajul ar putea fi un prim pas de-a face cunostinta cu un nou partener/a. De fapt se pare ca o relatie de concubinaj mentine o mai buna stare de normalitate si poate ajuta la economisirea de bani pe timp de criza.
Voi ce parere aveti despre idea de concubinaj?
Ati stat vreodata o perioada de timp cu o persoana de sex opus?
Cum a fost?
Astept parerea si povestile voastre :)


is pro concubinaj!!!!! si am stat o perioada da timp cu cineva!!!!!!!!!! relatia s-o destramat pentru ca el o fost infidel!!!!! i-am zis adio si asta a fost tat!!!!!!

zinaceabunasinebuna
Postat pe 20 Martie 2012 19:12
De la: guru_ion, la data 2012-01-15 10:24:10
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-20 23:48:29
De la: guru_ion, la data 2011-12-20 22:25:43
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-12 00:16:02[
Poti trai in concubinaj fara sa faci sex daca te intalnesti doar ziua...si trebe sa deti o mare putere si stapanire de sine...


adica eu traiesc in concubinaj cu toti cei pe care-i intalnesc ziua si sunt casatorit noaptea?


Ma gandeam la un concubinaj in care cei doi sa evite sa intretina relati intime ...


o relatie de care spui tu nu se numeste concubinaj. ci prietenie, amicitie sau vecini de palier.
concubinajul este casatoria fara hartia de la primarie. implica si sex.


depinde da persoanele implicate in acea legatura!!!!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 20 Martie 2012 19:13
Mutatul impreuna cu persoana iubita este un pas important, care duce la un alt nivel de intimitate si care necesita o baza solida pentru ca totul sa functioneze bine. Daca iti doresti sa te muti cu femeia iubita, dar inca nu esti foarte sigur ca decizia este buna, iata in continuare 6 semne ca esti pregatit pentru aceasta schimbare:

1. Va cunoasteti bine unul pe altul

Pentru a putea locui impreuna, este important sa va cunoasteti unul pe altul asa cum sunteti atunci cand nu incercati sa impresionati pe nimeni, cand sunteti voi insiva in totalitate. De obicei, dupa ce trece prima perioada din relatie, cea in care sunteti foarte indragostiti si romantici, intrati intr-o noua perioada in care incepeti sa aflati lucruri despre voi, bune si rele. Daca va acomodati cu personalitatea celuilalt, este un pas inainte.

2. Deja dormiti impreuna aproape tot timpul

Daca deja ramaneti peste noapte unul la altul si ati inceput sa va lasati lucrurile in casa celuilalt, este un indiciu ca este vremea sa aveti propriul vostru cuibusor.

3. Va certati, dar gasiti intotdeauna o solutie salvatoare

Convietuirea duce, inevitabil, la conflicte. Important este daca reusiti sa treceti peste ele fara sa ramana urme. Cand reusiti sa gasiti un numitor comun, inseamna ca relatia voastra una puternica.

4. Ati petrecut cel putin o vacanta impreuna in care v-ati simtit fantastic

Unul dintre indicatori il reprezinta vacantele petrecute impreuna. In vacante locuiti impreuna, faceti un program impreuna, platiti impreuna, va distrati, dar va asumati si responsabilitati. Daca aveti vacante reusite, este foarte probabil sa fiti fericiti si odata ce va veti muta impreuna.

5. Puteti discuta deschis despre mutatul impreuna

Esti pregatit sa va mutati impreuna daca poti discuta deschis despre acest lucru, fara retineri, fara dubii.

6. Ati petrecut deja mai mult de un weekend la unul dintre voi acasa

Daca deja ati locuit cateva zile unul in casa celuilalt si totul a decurs bine, inseamna ca v-ati obisnuit cu tabieturile zilnice ale fiecaruia si cu nevoile celuilalt. Daca s-a intamplat sa faceti si pe gazda impreuna, cand ati dat o petrecere sau ati avut musafiri la masa, este un indiciu in plus ca puteti forma un cuplu in adevaratul sens al cuvantului.
Thais13
Postat pe 5 Aprilie 2012 18:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parere 22 De la: kudika_964406 18 Mai 2014 08:51
Am nevoie de un sfat 96 De la: kudika504052 7 Februarie 2012 11:24
vorbim ca prieteni dar nu avem sentimente ca niste prieteni doar.....:( 3 De la: Nicoleta01 27 Septembrie 2009 09:41
Nu inteleg... 25 De la: strainger_s_dream 3 Octombrie 2009 19:25
Am nevoie de un sfat..............!!! 30 De la: yrtdssdd 28 Iunie 2009 19:32