Setari Cookie-uri

Saraci pesti...bietele animale...

nu uita hristos a fost la pescuit,,nu ce ti intra in gura te spurca,,cxi ce ti iese,,omul atata timp cat nu face abuz e in regula si atata timp cat nu ucide vreun animal de dracu de a ucide e in regula,,trebuie doar sa luam cele de trebuinta nimik mai mult,,,testul e propaganda ta
gitan
Postat pe 22 Decembrie 2011 20:09
restul
gitan
Postat pe 22 Decembrie 2011 20:10
Nu vreau sa fac nici o propaganda ....mie mila de bietele animale - si stau si ma gandesc ca sunt legumele si fructele din belsug de ce sa mai mananc carne ??? Am mancat de vreo 15 minute carne de pui - si acuma mie mila de nu mai pot - ma gandesc cum am putut sa mananc un biet animal si daca voi incerca sa mai mananc imi va trece prin minte imaginea cu pestele .... e cumplit ce-am vazut in seara asta - bucurate si tu ca in realitate nu esti peste sau animal.... nu as dori la nimeni sa fie macelarit precum un animal. Ce tie nu-ti place altuia nu-i face....
kudika_nikole
Postat pe 22 Decembrie 2011 20:15
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-22 20:15:58Nu vreau sa fac nici o propaganda ....mie mila de bietele animale - si stau si ma gandesc ca sunt legumele si fructele din belsug de ce sa mai mananc carne ??? Am mancat de vreo 15 minute carne de pui - si acuma mie mila de nu mai pot - ma gandesc cum am putut sa mananc un biet animal si daca voi incerca sa mai mananc imi va trece prin minte imaginea cu pestele .... e cumplit ce-am vazut in seara asta - bucurate si tu ca in realitate nu esti peste sau animal.... nu as dori la nimeni sa fie macelarit precum un animal. Ce tie nu-ti place altuia nu-i face....



Da,te inteleg,dar trebuie sa facem distinctie intre sentimentul de mila fata de un animal si necesitatea de a consuma carne!Regimul vegetarian are rolul lui in dezvoltarea organismului uman,si la fel de important este si regimul insotit de consumul de carne ,in ceea ce priveste asigurarea proteinelor necesare corpului!Poti manca ceea ce doresti,nimeni nu te forteaza sa faci ceea ce nu iti place!Carnea de peste este foarte sanatoasa,este bogata in fosfor,esential pentru sistemul nervos!Mie imi place foarte mult carnea de peste!Optez pentru un regim alternativ,legume,fructe si carne in aceeasi masura!
RAINBOWLADY
Postat pe 22 Decembrie 2011 20:22
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-22 20:15:58Nu vreau sa fac nici o propaganda ....mie mila de bietele animale - si stau si ma gandesc ca sunt legumele si fructele din belsug de ce sa mai mananc carne ??? Am mancat de vreo 15 minute carne de pui - si acuma mie mila de nu mai pot - ma gandesc cum am putut sa mananc un biet animal si daca voi incerca sa mai mananc imi va trece prin minte imaginea cu pestele .... e cumplit ce-am vazut in seara asta - bucurate si tu ca in realitate nu esti peste sau animal.... nu as dori la nimeni sa fie macelarit precum un animal. Ce tie nu-ti place altuia nu-i face....
ele sunt animale,,nu oameni,,,iar in ce tie nu ti place altuia nu i face era despre oameni,,domnisorico,,adepti aia de ii vrei tu ca crezi ca o sa te recompenseze dumnezeu nu o sa i gasesti pe aici,,ci pe la tara oameni mai nestiutori dar e cam greu si pe acolo ca ci aia au credinta puternica,,daca tie ti a ramas de la soamna withe sau cum o chema o pata pe creeras nu mai manca nu te obliga nimeni,,inca o data atata timp cat omul nu face abuz e in regula,,,pe munte dumnezeu a sacrificat un animal ,,,,propaganda care vrei so faci nu are nici o baza ,,hristos a fost la pescuit cu petru,,o sa se clatine propaganda ta ca nu ai fundatie te iubesc
gitan
Postat pe 22 Decembrie 2011 20:23
De la: gitan, la data 2011-12-22 20:23:16
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-22 20:15:58Nu vreau sa fac nici o propaganda ....mie mila de bietele animale - si stau si ma gandesc ca sunt legumele si fructele din belsug de ce sa mai mananc carne ??? Am mancat de vreo 15 minute carne de pui - si acuma mie mila de nu mai pot - ma gandesc cum am putut sa mananc un biet animal si daca voi incerca sa mai mananc imi va trece prin minte imaginea cu pestele .... e cumplit ce-am vazut in seara asta - bucurate si tu ca in realitate nu esti peste sau animal.... nu as dori la nimeni sa fie macelarit precum un animal. Ce tie nu-ti place altuia nu-i face....
ele sunt animale,,nu oameni,,,iar in ce tie nu ti place altuia nu i face era despre oameni,,domnisorico,,adepti aia de ii vrei tu ca crezi ca o sa te recompenseze dumnezeu nu o sa i gasesti pe aici,,ci pe la tara oameni mai nestiutori dar e cam greu si pe acolo ca ci aia au credinta puternica,,daca tie ti a ramas de la soamna withe sau cum o chema o pata pe creeras nu mai manca nu te obliga nimeni,,inca o data atata timp cat omul nu face abuz e in regula,,,pe munte dumnezeu a sacrificat un animal ,,,,propaganda care vrei so faci nu are nici o baza ,,hristos a fost la pescuit cu petru,,o sa se clatine propaganda ta ca nu ai fundatie te iubesc



La care as adauga minunea facuta decatre Isus,prin inmultirea pestilor si a painii!
RAINBOWLADY
Postat pe 22 Decembrie 2011 20:26
De la: kudika421339, la data 2011-12-22 20:26:06
De la: gitan, la data 2011-12-22 20:23:16
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-22 20:15:58Nu vreau sa fac nici o propaganda ....mie mila de bietele animale - si stau si ma gandesc ca sunt legumele si fructele din belsug de ce sa mai mananc carne ??? Am mancat de vreo 15 minute carne de pui - si acuma mie mila de nu mai pot - ma gandesc cum am putut sa mananc un biet animal si daca voi incerca sa mai mananc imi va trece prin minte imaginea cu pestele .... e cumplit ce-am vazut in seara asta - bucurate si tu ca in realitate nu esti peste sau animal.... nu as dori la nimeni sa fie macelarit precum un animal. Ce tie nu-ti place altuia nu-i face....
ele sunt animale,,nu oameni,,,iar in ce tie nu ti place altuia nu i face era despre oameni,,domnisorico,,adepti aia de ii vrei tu ca crezi ca o sa te recompenseze dumnezeu nu o sa i gasesti pe aici,,ci pe la tara oameni mai nestiutori dar e cam greu si pe acolo ca ci aia au credinta puternica,,daca tie ti a ramas de la soamna withe sau cum o chema o pata pe creeras nu mai manca nu te obliga nimeni,,inca o data atata timp cat omul nu face abuz e in regula,,,pe munte dumnezeu a sacrificat un animal ,,,,propaganda care vrei so faci nu are nici o baza ,,hristos a fost la pescuit cu petru,,o sa se clatine propaganda ta ca nu ai fundatie te iubesc



La care as adauga minunea facuta decatre Isus,prin inmultirea pestilor si a painii!
gitan
Postat pe 22 Decembrie 2011 20:28
nicol,,ma duc sa fac o baie cu spuma,,vi
gitan
Postat pe 22 Decembrie 2011 20:30
De la: gitan, la data 2011-12-22 20:23:16
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-22 20:15:58Nu vreau sa fac nici o propaganda ....mie mila de bietele animale - si stau si ma gandesc ca sunt legumele si fructele din belsug de ce sa mai mananc carne ??? Am mancat de vreo 15 minute carne de pui - si acuma mie mila de nu mai pot - ma gandesc cum am putut sa mananc un biet animal si daca voi incerca sa mai mananc imi va trece prin minte imaginea cu pestele .... e cumplit ce-am vazut in seara asta - bucurate si tu ca in realitate nu esti peste sau animal.... nu as dori la nimeni sa fie macelarit precum un animal. Ce tie nu-ti place altuia nu-i face....
ele sunt animale,,nu oameni,,,iar in ce tie nu ti place altuia nu i face era despre oameni,,domnisorico,,adepti aia de ii vrei tu ca crezi ca o sa te recompenseze dumnezeu nu o sa i gasesti pe aici,,ci pe la tara oameni mai nestiutori dar e cam greu si pe acolo ca ci aia au credinta puternica,,daca tie ti a ramas de la soamna withe sau cum o chema o pata pe creeras nu mai manca nu te obliga nimeni,,inca o data atata timp cat omul nu face abuz e in regula,,,pe munte dumnezeu a sacrificat un animal ,,,,propaganda care vrei so faci nu are nici o baza ,,hristos a fost la pescuit cu petru,,o sa se clatine propaganda ta ca nu ai fundatie te iubesc


Lasa-ma cu propaganda ta ca stiu ca Isus a mancat peste si nu am nimik cu oameni care consuma carnea ingaduita de Dumnezeu problema e ca mie-mi vine greu sa o mananc ca mie mila....si eu te iubesc...
kudika_nikole
Postat pe 22 Decembrie 2011 20:31
De la: gitan, la data 2011-12-22 20:30:46nicol,,ma duc sa fac o baie cu spuma,,vi


Hmm nu-i o idee rea mai uit de suferinta animalelor... ai nevoie de ajutor la baie ??? cati anisori ai ?
kudika_nikole
Postat pe 22 Decembrie 2011 20:35
CE RAZI BA!? nu-mi plac placerile lumesti
paine si vin daca-mi dai,nu fac mofturi!
sau cartofi prajiti cu bere
PICCKARD
Postat pe 23 Decembrie 2011 09:35
[quote name='PICCKARD' date='2011-12-23 09:29:53'
Iti place canibalismul,chiar instrumentat sub forma unor experimente macabre?[/quote]


mie nu-mi plac nici cei care mananca prea cu pofta anumite mancaruri ce-mi plac chiar mie! nu-mi plac gurmanzii si pofticiosii nu-mi plac cei care la orice ora sunt dispusi sa manance si sa bea orice!
mi-e nu-mi place decat paine in rest ce mananc e de nevoie sa nu mor! [/quote]


Inseamna ca esti o persona ponderata ,nu?
RAINBOWLADY
Postat pe 23 Decembrie 2011 09:35
picardee nu te duci ba la munca,,cf sforai in ghete
gitan
Postat pe 23 Decembrie 2011 09:35
Si pana la urma te-ai lasat de pesti?
Brosco
Postat pe 23 Decembrie 2011 11:41
De la: PICCKARD, la data 2011-12-23 09:35:29CE RAZI BA!? nu-mi plac placerile lumesti
paine si vin daca-mi dai,nu fac mofturi!
sau cartofi prajiti cu bere

Cartofii prajiti ii inmoi in bere?
Brosco
Postat pe 23 Decembrie 2011 11:42
De la: kudika421339, la data 2011-12-23 09:35:38[quote name='PICCKARD' date='2011-12-23 09:29:53'
Iti place canibalismul,chiar instrumentat sub forma unor experimente macabre?



mie nu-mi plac nici cei care mananca prea cu pofta anumite mancaruri ce-mi plac chiar mie! nu-mi plac gurmanzii si pofticiosii nu-mi plac cei care la orice ora sunt dispusi sa manance si sa bea orice!
mi-e nu-mi place decat paine in rest ce mananc e de nevoie sa nu mor! [/quote]


Inseamna ca esti o persona ponderata ,nu? [/quote]

sunt doar mofturos si fitzos!
PICCKARD
Postat pe 23 Decembrie 2011 12:46
De la: Brosco, la data 2011-12-23 11:41:06Si pana la urma te-ai lasat de pesti?

NU! doar ii pup si ii las liberi!
PICCKARD
Postat pe 23 Decembrie 2011 12:47
De la: PICCKARD, la data 2011-12-23 12:47:48
De la: Brosco, la data 2011-12-23 11:41:06Si pana la urma te-ai lasat de pesti?

NU! doar ii pup si ii las liberi!


kudika_nikole
Postat pe 23 Decembrie 2011 21:40
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-23 21:40:18
De la: PICCKARD, la data 2011-12-23 12:47:48
De la: Brosco, la data 2011-12-23 11:41:06Si pana la urma te-ai lasat de pesti?

NU! doar ii pup si ii las liberi!



pestoaicele as vrea totusi sa-mi ramana in acvariu sa le pup mai des!
PICCKARD
Postat pe 23 Decembrie 2011 21:53
Da, m-am gandit si chiar nu mai mananc carne, de cand am vazut documentarul acesta:
http://dincolo-de-limite.blogspot.com/2011/10/gary-yourofsky-un-discurs-deosebit.html
kudika493238
Postat pe 10 Ianuarie 2012 11:43
Draga mea tu ai ramas marcata in bucatarie.....pestele mai era inca viu cand la pregatit?Am avut si eu o experienta asemanatoare cand eram tanara.Il curatam de solzi si el se mai zbatea inca.De atunci cumpar din magazin ce am nevoie....am avut animale cand locuiam cu parintii si de fiecare cand taiau cevaa imi spuneau sa ma duc in casa pt ca prezenta mea le prelungea agonia si mai ales ca nu voiam sa mai manac.Au trecut anii si in timp mi-am dat seama ca corpul avea nevoie de acele proteine si asa incet am mancat din nou dar n-am mai crescut eu animalu pt consumul meu.Iar pestele e cel mai sanatos.Orce vietitoare acvatica.Stiai ca in China,japonia sant cele mai scazute rate de imbolnaviri de cancer?Si-au pus expertii intrebarea asta si au ajuns la concluzia ca sant oameni snatosi care consuma peste si orez.Data viitoare dupa ce-ti trece amarul asta,poti consuma mai departe peste fiind cel mai sanatos,dar, il vei cumpara.
Titanika
Postat pe 10 Ianuarie 2012 12:13
Eu nu mananc carne din 1999, tot de mila animalutelor.
Intrati pe grupul :Vegetarieni si vegani din Romania, de pe FACEBOOK.

Inlocuitori ai carnii, deci alimente care au protein: cereale crude, inclusive mei si hrisca, canepa, in. Hrisca se-nmoaie f. repede, in 15minute. Pe celelalte le rasniti apoi le inmuiati in ceai/suc de rosii/ciorbita.

Stiu pe cineva care vinde in Pta. Obor cereala nemodificate genetic amestecate cu cele modificate, caci nu are suficiente seminte sanatoase.

Fasole boabe uscata: Cel mai gustos soi este cel numit “Coltii porcului”. Aceeasi pers. O vinde la Obor.

Tofu(branza chinezeasca)

Ciuperci: f gustoase sunt cele numite champignons si pleurotus. Se pot manca si crude daca sunt proaspete. Se pot macera si-n otet.

Soia deshidratata, care daca este pregatita-ntr-un anume fel are gust exact de carne! Dar nu este sanatoasa, din cauza marii procesari.

Soia cruda, rasnita, din care faceti si lapte: se pune 1l. apa peste 250grame boabe rasnite, se alsa 8 h.Se pot folosi aceleasi boabe de 3 ori. Laptele da energie, inclusive boabele ramase, care sunt mult mai energizante, ca o cafea.

Lapte crud, oua crude, branza cu cheag microbian, care il inlocuieste pe cel de animalut.

Daca doriti detalii ma puteti oricand contacta: monica.danisor@gmail.com; 0721/744.293; 0769/266.985.
kudika411365
Postat pe 18 Ianuarie 2012 07:56
De ceva vreme nu mai mananc carne de pui aproape deloc - am reduso la o data sau maxim doua ori pe luna...incerc sa o scot treptat de tot din alimentatie...alt fel de carne inafara de cea de pui nu mai consum de cand aveam 14 ani. Sincer ma simt mult mai bine recomand tuturor care pot sa se lase de consumul de carne si vor vedea diferenta ...
kudika_nikole
Postat pe 18 Ianuarie 2012 16:07
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 16:07:36De ceva vreme nu mai mananc carne de pui aproape deloc - am reduso la o data sau maxim doua ori pe luna...incerc sa o scot treptat de tot din alimentatie...alt fel de carne inafara de cea de pui nu mai consum de cand aveam 14 ani. Sincer ma simt mult mai bine recomand tuturor care pot sa se lase de consumul de carne si vor vedea diferenta ...

si carnea are rolul ei in alimentatie...nu poti trai chiar fara ea
steffy91
Postat pe 18 Ianuarie 2012 16:11
De la: steffy91, la data 2012-01-18 16:11:14
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 16:07:36De ceva vreme nu mai mananc carne de pui aproape deloc - am reduso la o data sau maxim doua ori pe luna...incerc sa o scot treptat de tot din alimentatie...alt fel de carne inafara de cea de pui nu mai consum de cand aveam 14 ani. Sincer ma simt mult mai bine recomand tuturor care pot sa se lase de consumul de carne si vor vedea diferenta ...

si carnea are rolul ei in alimentatie...nu poti trai chiar fara ea


Da stiu...ma tot chinui sa nu o mai mananc deloc sper sa reusesc....am mai incercat o data nu am mai mancat deloc vreo trei ani de zile insa am avut nevoie de proteina animala si am fost nevoita sa consum carne - cel putin de pui ...sper ca ma voi putea obisnui cumva si fara aceasta...totusi sunt produse care o inlocuiesc doar ca trebuie timp mai mult pentru a gati ...
kudika_nikole
Postat pe 18 Ianuarie 2012 16:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum pot sa-mi cresc parul mai repede? 35 De la: healthy007286 20 Martie 2015 11:46
Aloe vera in diete 314 De la: dorina27 5 Martie 2010 12:06
help ! 2 De la: healthy000378 6 Octombrie 2009 09:51
dieta Montignac 4 De la: healthy008028 1 Februarie 2010 23:34
Puificatorul de apa e-Spring 1 De la: healthy002883 30 Mai 2009 20:08