Setari Cookie-uri

Anticonceptionale

Pe 30 Decembrie am facut o intrerupere de sarcina ,in 2 ianuarie in prima zi de menstruatie am inceput sa iau anticonceptionale artizia ,dupa 5 zile in care am luat pastilele am facut sex neprotejat .se poate sa fi ramas insarcinata?
damsapaula
Postat pe 10 Ianuarie 2012 22:20
AI RAMAS STEARPA...INTRERUPERILE DE SARCINA NU SE FAC INTRE SFANTUL STEFAN SI VASILE...TOCMAI DIN CAUZA ASTA...
FAT_FRUMOS
Postat pe 10 Ianuarie 2012 22:23
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 22:20:01Pe 30 Decembrie am facut o intrerupere de sarcina ,in 2 ianuarie in prima zi de menstruatie am inceput sa iau anticonceptionale artizia ,dupa 5 zile in care am luat pastilele am facut sex neprotejat .se poate sa fi ramas insarcinata?


Daca nu te-ai protejat nici cu pastilele si nu le-ai luat in continuare este posibil sa fi ramas insarcinata din nou - iti recomand sa-ti faci un test de sarcina ...
kudika_nikole
Postat pe 10 Ianuarie 2012 22:40
am luat pastilele..da ma tem ca gasesc pe unele forumuri unde unele fete zic ca esti protejata abia dupa a 7-a pastila si eu nu am fost apucata sa iau decat 5..inca le iau
damsapaula
Postat pe 10 Ianuarie 2012 22:47
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 22:47:50am luat pastilele..da ma tem ca gasesc pe unele forumuri unde unele fete zic ca esti protejata abia dupa a 7-a pastila si eu nu am fost apucata sa iau decat 5..inca le iau

eu nu pircep...de ce veniti sa ne intrebati pe noi asta? exista medici specializati pt asta....
steffy91
Postat pe 10 Ianuarie 2012 22:54
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 22:47:50am luat pastilele..da ma tem ca gasesc pe unele forumuri unde unele fete zic ca esti protejata abia dupa a 7-a pastila si eu nu am fost apucata sa iau decat 5..inca le iau

eu nu pircep...de ce veniti sa ne intrebati pe noi asta? exista medici specializati pt asta....
steffy91
Postat pe 10 Ianuarie 2012 22:54
nu te-am intrebat pe tine personal..nu esti obligata sa raspunzi.gandestete ca dupa ce am trecut prin avortu ala nu mai vreau nici sa aud de medici
damsapaula
Postat pe 10 Ianuarie 2012 22:57
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 22:57:50nu te-am intrebat pe tine personal..nu esti obligata sa raspunzi.gandestete ca dupa ce am trecut prin avortu ala nu mai vreau nici sa aud de medici

cine te a pus sa faci avort?
steffy91
Postat pe 10 Ianuarie 2012 22:59
am 18 ani..ce viitor puteam sai ofer?
damsapaula
Postat pe 10 Ianuarie 2012 23:00
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 23:00:56am 18 ani..ce viitor puteam sai ofer?

daca esti tuta si nu te arunci in bratele orisicui fara sa te protejezi
steffy91
Postat pe 10 Ianuarie 2012 23:02
el mia fost alaturi ..dc esti nesimtita? nu cred ca eu team jignit cu ceva
damsapaula
Postat pe 10 Ianuarie 2012 23:03
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 23:03:36el mia fost alaturi ..dc esti nesimtita? nu cred ca eu team jignit cu ceva

ti a fost alaturi punandu te sa faci avort da' nu puteai mai degraba sa ia un prezervativ si nu se mai intampla asta?
steffy91
Postat pe 10 Ianuarie 2012 23:06
De la: steffy91, la data 2012-01-10 23:06:42
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 23:03:36el mia fost alaturi ..dc esti nesimtita? nu cred ca eu team jignit cu ceva

ti a fost alaturi punandu te sa faci avort da' nu puteai mai degraba sa ia un prezervativ si nu se mai intampla asta?

si pe deasupra te plangi ca esti iar gravida...ce-i vina mea ca voi habar nu aveti nici macar cum sa va protejati
steffy91
Postat pe 10 Ianuarie 2012 23:10
De la: steffy91, la data 2012-01-10 23:10:19
De la: steffy91, la data 2012-01-10 23:06:42
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 23:03:36el mia fost alaturi ..dc esti nesimtita? nu cred ca eu team jignit cu ceva

ti a fost alaturi punandu te sa faci avort da' nu puteai mai degraba sa ia un prezervativ si nu se mai intampla asta?

si pe deasupra te plangi ca esti iar gravida...ce-i vina mea ca voi habar nu aveti nici macar cum sa va protejati


Greseli oricine poate sa faca in viata stefy - dupa cum am mai zis toti suntem diferiti ...daca nu sa protejat a suportat consecintele si mai ales a fost un copil te rog frumos sa nu o mai ranesti oricum se simte ia destul de rau deja ...crezi ca-i pare bine pentru ce sa intamplat ??? Daca a intrat aici este pentru ca are nevoie sa vorbeasca cu cineva si nu are cu cine si ok i-ai dat sfatul sa intrebe medicul dar fi mai sensibila putin ...
kudika_nikole
Postat pe 10 Ianuarie 2012 23:28
Multumesc,ma gandeam ca protectia cu anticonceptionale ajunge,de aia nu am mai luat alte masuri
damsapaula
Postat pe 10 Ianuarie 2012 23:33
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 23:33:42Multumesc,ma gandeam ca protectia cu anticonceptionale ajunge,de aia nu am mai luat alte masuri


Fi atenta la ce iti spun eu ...este bine sa te protejezi cu contraceptive insa cel mai sigur mijloc de protectie ramane prezervativul...daca tot ti-ai inceput viata intima si nu esti pregatita pentru un copil foloseste-l te protejeaza si de alte boli cu transmitere sexuala, deci este bun si pentru altele nu doar pt a preveni sarcina. Ai putea sa-ti cumperi chiar tu si sa-i dai partenerului in momentul in care intretineti relati intime...nu este o rusine. Trebuie sa fi foarte atenta la felul in care te protejezi stefy nu a zis rau doar ca a folosit un ton mai aspru..

Totusi ca sa fi sigura ca nu ai ramas asteapta inca o saptamana si fa-ti un test de sarcina - ai grija sa-l faci corect urmand indicatile scrise pe cutie sau pe prospect...
kudika_nikole
Postat pe 10 Ianuarie 2012 23:39
Si pe viitor fi mult mai atenta la ceea ce faci ...
kudika_nikole
Postat pe 10 Ianuarie 2012 23:41
stiu sal fac..o sa vad peste o saptamana cum sta treaba
damsapaula
Postat pe 10 Ianuarie 2012 23:42
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 23:42:06stiu sal fac..o sa vad peste o saptamana cum sta treaba

Ok sa speram ca nu este cazul - exista posibilitatea sa fi sau sa nu fi (eu zic ca nu esti ) dar acum ramane de vazut...scrie ne si noua care este rezultatul....si fi mai atenta cu tine





kudika_nikole
Postat pe 11 Ianuarie 2012 00:03
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-11 00:03:41
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 23:42:06stiu sal fac..o sa vad peste o saptamana cum sta treaba

Ok sa speram ca nu este cazul - exista posibilitatea sa fi sau sa nu fi (eu zic ca nu esti ) dar acum ramane de vazut...scrie ne si noua care este rezultatul....si fi mai atenta cu tine






ms de incurajare..sper sa fie bine,nu mai vreau sa trec printr-un avort dinou
damsapaula
Postat pe 11 Ianuarie 2012 00:07
De la: damsapaula, la data 2012-01-11 00:07:33
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-11 00:03:41
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 23:42:06stiu sal fac..o sa vad peste o saptamana cum sta treaba

Ok sa speram ca nu este cazul - exista posibilitatea sa fi sau sa nu fi (eu zic ca nu esti ) dar acum ramane de vazut...scrie ne si noua care este rezultatul....si fi mai atenta cu tine






ms de incurajare..sper sa fie bine,nu mai vreau sa trec printr-un avort dinou


Eu te cred - ma pun in piele ta si-mi dau seama cat de oribil a trebuit sa fie...Avand doar 18 ani ai fost poate putin mai naiva la fel ca majoritatea fetelor la varsta aceasta ...insa nu lasa ca aceasta intamplare sa-ti marcheze viata. Cu toti avem nevoie de incurajari chiar daca uneori ne este greu sa recunoastem. Banuiesc ca baiatul care vorbesti nu este nici el prea matur ...sper doar ca in viata personala sa fi bine - iti dau un sfat intodeauna inainte sa faci un lucru gandeste-te de 10 ori inainte de al face ...si cauta intodeauna binele tau personal. Ma uimeste faptul ca nu ai vorbit cu mama sau cu o sora mai apropiata problemele astea....dar este bine totusi ca ai scris si pe-aici ...sunt uni care ironizeaza sau vorbesc si ei de dragul de a vorbi nu-i lua in seama ...tine cont doar de sfaturile intelepte...si cand mai ai nevoie de vreun sfat nu inceta sa scri vei primi si raspunsuri care iti vor fi de ajutor...

In momentul de fata incearca sa gandesti optimist - gandeste te la lucruri frumoase si nu te mai gandi la ce sa intamplat ci la ce se va intampla de acum inainte...
kudika_nikole
Postat pe 11 Ianuarie 2012 00:15
Ca sa ai o viata fericita trebuie sa ai o minte linitita....si nu uita tot ceea ce nu ne omoara ne face mai tari....
kudika_nikole
Postat pe 11 Ianuarie 2012 00:16
iti multumesc..nu stii cat de mult mau ajutat cuvintele tale
damsapaula
Postat pe 11 Ianuarie 2012 00:22
De la: damsapaula, la data 2012-01-11 00:22:36iti multumesc..nu stii cat de mult mau ajutat cuvintele tale


Stiu si ma bucur --- asta imi si era intentia de a te ajuta. Si eu am suferit mult in viata si stiu cum este sa nu-ti gasesti locul si sa nu fi impacat cu tine insuti...dar straduindune si incercand din ce in ce mai mult ...reusim ...esential este sa gandim tot timpul pozitiv....Daca vreii sa mai vorbesti cu mine lasa-mi id intr-un mesaj in privat si te adaug in lista iar daca vreodata vrei sa-mi mai ceri vreun sfat poti sa o faci linistita te voi ajuta cuu cea mai mare placere....
kudika_nikole
Postat pe 11 Ianuarie 2012 00:27
De la: damsapaula, la data 2012-01-11 00:22:36iti multumesc..nu stii cat de mult mau ajutat cuvintele tale



Sper si eu,daca nikol tea ajutat sper sa nu mai fie un avort pe data viitoare....esti nebuna rau,poti sa te superi pe mine,dar asta e!!
Titanika
Postat pe 11 Ianuarie 2012 12:02
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 22:20:01Pe 30 Decembrie am facut o intrerupere de sarcina ,in 2 ianuarie in prima zi de menstruatie am inceput sa iau anticonceptionale artizia ,dupa 5 zile in care am luat pastilele am facut sex neprotejat .se poate sa fi ramas insarcinata?


Da, se poate. Si mai cititi si voi prospectul cand luati vreun medicament. Trebuia sa te protejezi cu prezervativ cel putin 14 zile .
ilumax_76
Postat pe 11 Ianuarie 2012 13:49
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 22:20:01Pe 30 Decembrie am facut o intrerupere de sarcina ,in 2 ianuarie in prima zi de menstruatie am inceput sa iau anticonceptionale artizia ,dupa 5 zile in care am luat pastilele am facut sex neprotejat .se poate sa fi ramas insarcinata?



Faaaaaaaaaaaaataaaaaaaaaaaaaaaa dragaaaaaaaaaaaaa,,ce fel de femeie esti?Dupa fiecare intrerupere de sarcina,se impune respectarea pauzei sexuale de sase saptamani,uterul,vaginul sunt la fel de afectate dupa avort,ca si in cazul unei nasteri naturale!!Doamne,cata inconstienta!!!!!!!Pot aparea sangerari,iritatii,dureri!!!Ce fel de partener ai langa tine?Un animal ?Tu crezi ca medicii sunt tampiti atunci cand recomanda acest repaus fizilogic,fizic?Corpul este traumatizat si trebuie lasat sa-si revina la starea initiala!!Nu puteati sa aveti rabdare,astfel incat sa redevii apta din punct de vedere sexual??????Sunteti doua persoane iresponsabile,mai ales tu ca femeie fiind!!!Vaginul este sensibilizat la efectuarea chiuretajului,uterul deasemenea!!!

Nu,nu ai sanse sa ramai din nou insarcinata ,asta in conditiile in care respecti administrarea contraceptivelor!!!
RAINBOWLADY
Postat pe 11 Ianuarie 2012 16:13
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-11 16:13:23
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 22:20:01Pe 30 Decembrie am facut o intrerupere de sarcina ,in 2 ianuarie in prima zi de menstruatie am inceput sa iau anticonceptionale artizia ,dupa 5 zile in care am luat pastilele am facut sex neprotejat .se poate sa fi ramas insarcinata?



Faaaaaaaaaaaaataaaaaaaaaaaaaaaa dragaaaaaaaaaaaaa,,ce fel de femeie esti?Dupa fiecare intrerupere de sarcina,se impune respectarea pauzei sexuale de sase saptamani,uterul,vaginul sunt la fel de afectate dupa avort,ca si in cazul unei nasteri naturale!!Doamne,cata inconstienta!!!!!!!Pot aparea sangerari,iritatii,dureri!!!Ce fel de partener ai langa tine?Un animal ?Tu crezi ca medicii sunt tampiti atunci cand recomanda acest repaus fizilogic,fizic?Corpul este traumatizat si trebuie lasat sa-si revina la starea initiala!!Nu puteati sa aveti rabdare,astfel incat sa redevii apta din punct de vedere sexual??????Sunteti doua persoane iresponsabile,mai ales tu ca femeie fiind!!!Vaginul este sensibilizat la efectuarea chiuretajului,uterul deasemenea!!!

Nu,nu ai sanse sa ramai din nou insarcinata ,asta in conditiile in care respecti administrarea contraceptivelor!!!


Are doar 18 ani este o copila - nu prea are habar despre lucrurile astea ...ar avea nevoie de cineva care sa o invete si sa o sfatuiasca ...nu cred ca are cine si la 18 ani nu are de unde sa stie lucrurile acestea ...barbatul de langa ea ma gandesc ca este si el tot un pusti...
kudika_nikole
Postat pe 11 Ianuarie 2012 17:12
De la: Titanika, la data 2012-01-11 12:02:47
De la: damsapaula, la data 2012-01-11 00:22:36iti multumesc..nu stii cat de mult mau ajutat cuvintele tale



Sper si eu,daca nikol tea ajutat sper sa nu mai fie un avort pe data viitoare....esti nebuna rau,poti sa te superi pe mine,dar asta e!!


Nu este nebuna - este prost informata...usor iresponsabila si face lucruri in necunostiinta de cauza ...sa speram ca sfaturile noastre o vor ajuta...
kudika_nikole
Postat pe 11 Ianuarie 2012 17:14
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-11 17:12:03
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-11 16:13:23
De la: damsapaula, la data 2012-01-10 22:20:01Pe 30 Decembrie am facut o intrerupere de sarcina ,in 2 ianuarie in prima zi de menstruatie am inceput sa iau anticonceptionale artizia ,dupa 5 zile in care am luat pastilele am facut sex neprotejat .se poate sa fi ramas insarcinata?



Faaaaaaaaaaaaataaaaaaaaaaaaaaaa dragaaaaaaaaaaaaa,,ce fel de femeie esti?Dupa fiecare intrerupere de sarcina,se impune respectarea pauzei sexuale de sase saptamani,uterul,vaginul sunt la fel de afectate dupa avort,ca si in cazul unei nasteri naturale!!Doamne,cata inconstienta!!!!!!!Pot aparea sangerari,iritatii,dureri!!!Ce fel de partener ai langa tine?Un animal ?Tu crezi ca medicii sunt tampiti atunci cand recomanda acest repaus fizilogic,fizic?Corpul este traumatizat si trebuie lasat sa-si revina la starea initiala!!Nu puteati sa aveti rabdare,astfel incat sa redevii apta din punct de vedere sexual??????Sunteti doua persoane iresponsabile,mai ales tu ca femeie fiind!!!Vaginul este sensibilizat la efectuarea chiuretajului,uterul deasemenea!!!

Nu,nu ai sanse sa ramai din nou insarcinata ,asta in conditiile in care respecti administrarea contraceptivelor!!!


Are doar 18 ani este o copila - nu prea are habar despre lucrurile astea ...ar avea nevoie de cineva care sa o invete si sa o sfatuiasca ...nu cred ca are cine si la 18 ani nu are de unde sa stie lucrurile acestea ...barbatul de langa ea ma gandesc ca este si el tot un pusti...



Nikole,nimic din actiunile sale ,nu ii este favorabil!!!Pacat,tineretea traita total anapoda,inconstient,face ravagii in timp,vremurile ilustreaza din plin acest lucru!!Exista mijloace de informare de toate categoriile si clasele de importanta,nu trebuie decat sa fii responsabil si sa te informezi!!!Mereu am spus ,ca informatia si informarea reprezinta PUTEREA!!!!Este o copila,am fiica apropiata de varsta ei,dar mereu am cautat sa fiu apropiata de ea ,sa o indrum,sa o invat,cum sa-si traiasca viata frumos,nu anapoda!!Regretabil este faptul ca cea care i-a dat viata acestei domnisoare ,nu ii este aproape!!
RAINBOWLADY
Postat pe 11 Ianuarie 2012 17:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Coafura 1 De la: healthy013349 25 Aprilie 2010 22:47
infectia cu candida asociata cu coci 27 De la: cristinamihaela 21 Februarie 2010 10:59
Cat costa Tipajul pentru HPV 1 De la: Camelia93 25 Ianuarie 2012 01:32
inseminari,fiv 2 De la: gherguluminita 23 Februarie 2010 00:09
help 14 De la: kudika399161 13 Mai 2011 16:29