Setari Cookie-uri

La ce e bun un arhitect?

De la: arhint, la data 2012-01-30 00:24:02Nu dispun de o suma mai mare. Sa inteleg ca nu pot construi o locuinta ?

Tu spui P+4 la 100000 de euro cu toate cheltuielile aferente(banuiesc) , asta nu poti face, ceva mai modest poate
The__Exile
Postat pe 30 Ianuarie 2012 01:23
De la: arhint, la data 2012-01-30 00:24:02Nu dispun de o suma mai mare. Sa inteleg ca nu pot construi o locuinta ?

Ba da poti. Un P+1 la vreo 250mp construiti. Si e posibil sa iti mai trebuiasca ceva bani pentru a o mobila in totalitate (un 10000-20000 euro as zice eu).
Deja ai inceput sa vorbesti ca un beneficiar. Vezi ce ti-am raspuns la punctul 2 si punctul 9. La 9 ti-am zis ca daca iti spun cat te costa nu ma crezi, iar la 2 ti-am spus ca stiu ce gandeste un beneficiar prin cateva intrebari simple. Daca mai stam de vorba ti le dovedesc si pe celelalte.
andrei_mariancatalin
Postat pe 31 Ianuarie 2012 01:11
De la: andrei_mariancatalin, la data 2012-01-31 01:11:49
De la: arhint, la data 2012-01-30 00:24:02Nu dispun de o suma mai mare. Sa inteleg ca nu pot construi o locuinta ?

Ba da poti. Un P+1 la vreo 250mp construiti. Si e posibil sa iti mai trebuiasca ceva bani pentru a o mobila in totalitate (un 10000-20000 euro as zice eu).
Deja ai inceput sa vorbesti ca un beneficiar. Vezi ce ti-am raspuns la punctul 2 si punctul 9. La 9 ti-am zis ca daca iti spun cat te costa nu ma crezi, iar la 2 ti-am spus ca stiu ce gandeste un beneficiar prin cateva intrebari simple. Daca mai stam de vorba ti le dovedesc si pe celelalte.

Vezi? Ce spuneam eu....pt un P+1 te incadrezi dar nu P+4
The__Exile
Postat pe 31 Ianuarie 2012 01:30
Slut....la o locionta p+4 necesita si un subsol sau demisol altfel cladirea se poate inclina din lipsa de echilibru iar cu 100.000E iti poti face maxim jumatate din ea sau chiar mai putin.
d+p+4 x 400Emp vezi si tu cu cit este egal
400E pe mp reprezinta constructie; material si manopera fara mobilier, proiect, autorizati si avize.
suntem in tara minunilor unde iti faci o baraca cu 50.000 E .
florentin2050
Postat pe 10 Februarie 2012 20:21
De la: florentin2050, la data 2012-02-10 20:21:18Slut....la o locionta p+4 necesita si un subsol sau demisol altfel cladirea se poate inclina din lipsa de echilibru iar cu 100.000E iti poti face maxim jumatate din ea sau chiar mai putin.
d+p+4 x 400Emp vezi si tu cu cit este egal
400E pe mp reprezinta constructie; material si manopera fara mobilier, proiect, autorizati si avize.
suntem in tara minunilor unde iti faci o baraca cu 50.000 E .

Un P+4 si in general orice cladire NU NECESITA subsol sau demisol din punct de vedere constructiv. Intr-adevar pot fi situatii cand esti obligat sa cobori cu fundatiile la peste 2 metrii si atunci pentru ca oricum sapi oricum bagi destul beton, se amortizeaza destul din costul construirii acestuia.
Inginereste vorbind se adauga un coeficient de ancorare in teren, nu ma intrebati cat este ca nu mai stiu. Cladirile se pot inclina din cauza tasarii inegale a terenului, dar nu pentru ca n-au subsol.
andrei_mariancatalin
Postat pe 11 Februarie 2012 16:28
Andrei, cred ca ai dreptate in legatura cu faptul ca beneficiarul poate face bani si fara sa fie inteligent.
Asupra faptului ca nu e nevoie ca arhitectul sa fie un bun psiholog nu ai reusit sa ma convingi...
M-am informat in legatura cu certificatul de urbanism si asa e, legea prevede un termen de 30 de zile....OK.
Desenul/pictura si macheta fac parte din demersul artistic al arhitectului si nu ar trebui sa trecem cu usurinta peste ....
Raspunsul tau pentru Florentin denota faptul ca ai si ceva cunostinte despre inginerie...OK.
De ce sa dezavueze manelele? Argumenteaza...
Poti sa-mi dai un exemplu de arhitect prezent in top 300 ?
arhint
Postat pe 23 Februarie 2012 15:43
Trebuie sa fie un pic psiholog. N-am zis alceva.
Desenul/pictura si macheta pot spune ca nu prea mai fac parte din demersul arhitectului. Din pacate sau din fericire... nu stiu ce sa zic. Exista calculatorul care iti face cam tot ce vrei. Intr-adevar ideea o fac cu creionul pe hartie, dar asta nu reprezinta decat 5% din tot ceea ce se deseneaza la un proiect. intr-adevar se fac machete, dar cel care le face se cheama machetist... Drept sa-ti spun n-am mai facut o macheta la vreun proiect de-al meu de la diploma.
Despre manele, ce sa zic ... Atata vreme cat in ceea ce se canta se faulteaza grav limba romana... Nu zic, oricine mai face cate un dezacord, se mai intampla, dar in momentul in care faci public asa ceva ... Plus ca nu-mi place acel ritm sacadat.
Nu stiu daca mai este in top 300 - Dinu Patriciu.
andrei_mariancatalin
Postat pe 24 Februarie 2012 18:01
Ma conving inca o data de mentalitate au majoriatetea romanilor despre meseriile pe care nu le pot intelege niciodata. Romanii sunt cei mai buni analisti, ei critica pe toata lumea fara sa aiba o baza in ceea ce spun. Ma deranjeaza foarte tare sa aud lucruri de genul din partea unor "atotcunoscatori".
In aceasta tara cei care sunt abilitati sa-si exercite meseriile nu o pot face asa cum doresc, tocmai din cauza acestor atotcunoscatori. Majoritatea romanilor au impreasia ca fiind arhitect sau inginer, se trag cateva linii pe hartie si ala e un proiect. Cuvintele pentru unii sunt de prisos, si oricat ai vorbi nu ar intelege.

Dragi romani, lasati fiecare om din tara asta sa-si faca meseria, iar daca sunteti atat de atotcunoscatori ar trebui sa va dati seama cinse ste meserie si cine nu stie.

Numai bine
kudika_12306
Postat pe 18 Iulie 2012 07:57
De la: kudika_12306, la data 2012-07-18 07:57:49Ma conving inca o data de mentalitate au majoriatetea romanilor despre meseriile pe care nu le pot intelege niciodata. Romanii sunt cei mai buni analisti, ei critica pe toata lumea fara sa aiba o baza in ceea ce spun. Ma deranjeaza foarte tare sa aud lucruri de genul din partea unor "atotcunoscatori".
In aceasta tara cei care sunt abilitati sa-si exercite meseriile nu o pot face asa cum doresc, tocmai din cauza acestor atotcunoscatori. Majoritatea romanilor au impreasia ca fiind arhitect sau inginer, se trag cateva linii pe hartie si ala e un proiect. Cuvintele pentru unii sunt de prisos, si oricat ai vorbi nu ar intelege.

Dragi romani, lasati fiecare om din tara asta sa-si faca meseria, iar daca sunteti atat de atotcunoscatori ar trebui sa va dati seama cinse ste meserie si cine nu stie.

Numai bine


Corect! Ai pus punctul pe i!
kudika_10817
Postat pe 18 Iulie 2012 09:19
Va respect opinia. Astept insa si argumente, in cazul in care acestea difera de cele postate pina acum.
arhint
Postat pe 18 Iulie 2012 16:44
Daca tot le stii pe toate, si ai si ajuns la concluzia ca arhitectul nu e bun la nimic, pentru ce mai cauti un arhitect?
kudika_22789
Postat pe 4 Decembrie 2012 20:35
Nu poti construi nimic fara arhitect, altfel risti sa iti cada casa in cap
raluca_25772
Postat pe 30 Ianuarie 2013 13:54
"-Intocmeste cateva schite preliminare care nu corespund niciodata personalitatii clientului, demonstrand astfel ca NU ESTE UN BUN PSIHOLOG."

datoria psihologului nu este aceea de a face schite, iar abilitatea de a fi bun psiholog nu isi gaseste relevanta in faptul ca stie el sa faca schite sau nu
muza_ta
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:05
De la: muza_ta, la data 2013-01-30 14:05:18"-Intocmeste cateva schite preliminare care nu corespund niciodata personalitatii clientului, demonstrand astfel ca NU ESTE UN BUN PSIHOLOG."

datoria psihologului nu este aceea de a face schite, iar abilitatea de a fi bun psiholog nu isi gaseste relevanta in faptul ca stie el sa faca schite sau nu
....filozoafo!!! ....da' la zici bine!!! .....arhitectul face ce ii ceri....de unde sa stie ce e in mintea ta!!??...poate fi la curent cu noutatile, dar nu si cu doleantele tale...
mia2123
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:11
De la: mia2123, la data 2013-01-30 14:11:24
De la: muza_ta, la data 2013-01-30 14:05:18"-Intocmeste cateva schite preliminare care nu corespund niciodata personalitatii clientului, demonstrand astfel ca NU ESTE UN BUN PSIHOLOG."

datoria psihologului nu este aceea de a face schite, iar abilitatea de a fi bun psiholog nu isi gaseste relevanta in faptul ca stie el sa faca schite sau nu
....filozoafo!!! ....da' la zici bine!!! .....arhitectul face ce ii ceri....de unde sa stie ce e in mintea ta!!??...poate fi la curent cu noutatile, dar nu si cu doleantele tale...

multumesc.
muza_ta
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INSTALATIE APA RECE 3 De la: iiontoma 5 Octombrie 2009 21:38
Tamplarie PVC 1 De la: condo000073 5 Martie 2009 20:03
constructie casa 3 De la: melmona 16 Martie 2010 21:28
aSC BACOREL CONSTRUCT 1 De la: kudika517046 29 Martie 2012 11:01
Pls help..casa in rosu 8 De la: Adinutsa 25 Martie 2014 14:57