Setari Cookie-uri

merita sa mai stam in Romania?

la tot ce se intampla la ora actuala in aceasta tara(salarii mici,putine locuri de munca ,drumuri innzepezite,conducere si administare proasta a tarii)mai merita sa stam aici?credeti ca se va schimba ceva??
1dana2
Postat pe 26 Ianuarie 2012 21:36
De la: 1dana2, la data 2012-01-26 21:36:39la tot ce se intampla la ora actuala in aceasta tara(salarii mici,putine locuri de munca ,drumuri innzepezite,conducere si administare proasta a tarii)mai merita sa stam aici?credeti ca se va schimba ceva??


Daca-ti gasesti in alta tara de lucru du-te cat vezi cu ochi. In ambele cazuri sunt avantaje si dezvantaje daca stai in tara poate ca-ti gasesti de lucru dar pe bani putini si greu - daca pleci din tara te rupi de prieteni si de toate cunostintele dar poate ai sansa sa castigi mai bine in timp. Asa ca doar de tine depinde ce vrei sa alegi. Eu m terminat facultatea si neavand de lucru decat ca si profesoara am plecat din tara cu speranta ca imi voi gasi ceva de lucru si incet incet lucrez din ce in ce mai mult insa nu stiu cat timp voi sta aici pentru ca vreau sa ma stabilesc si sa fac ceva in tara - in locul unde m-am nascut - printre straini o viata nu este ca acasa...
kudika_nikole
Postat pe 26 Ianuarie 2012 21:43
De la: 1dana2, la data 2012-01-26 21:36:39la tot ce se intampla la ora actuala in aceasta tara(salarii mici,putine locuri de munca ,drumuri innzepezite,conducere si administare proasta a tarii)mai merita sa stam aici?credeti ca se va schimba ceva??


dupa mai bine de douazeci de ani ..am ajuns sa-mi pun aceeasi intrebare la modul foarte serios...
sunt curios ce raspunsuri vei primi..
Stef_80
Postat pe 26 Ianuarie 2012 21:44
Nu,nu merita si nu se va schimba nimic.
Broscaru
Postat pe 26 Ianuarie 2012 21:49
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-26 21:43:07
De la: 1dana2, la data 2012-01-26 21:36:39la tot ce se intampla la ora actuala in aceasta tara(salarii mici,putine locuri de munca ,drumuri innzepezite,conducere si administare proasta a tarii)mai merita sa stam aici?credeti ca se va schimba ceva??


Daca-ti gasesti in alta tara de lucru du-te cat vezi cu ochi. In ambele cazuri sunt avantaje si dezvantaje daca stai in tara poate ca-ti gasesti de lucru dar pe bani putini si greu - daca pleci din tara te rupi de prieteni si de toate cunostintele dar poate ai sansa sa castigi mai bine in timp. Asa ca doar de tine depinde ce vrei sa alegi. Eu m terminat facultatea si neavand de lucru decat ca si profesoara am plecat din tara cu speranta ca imi voi gasi ceva de lucru si incet incet lucrez din ce in ce mai mult insa nu stiu cat timp voi sta aici pentru ca vreau sa ma stabilesc si sa fac ceva in tara - in locul unde m-am nascut - printre straini o viata nu este ca acasa...


tocmai ca mi-e greu sa mai plec din tara asta asa cum e ea, am ajuns sa regret ca m-am nascut romanca.Si eu am terminat o facultate si nu imi gasesc nimic in domeniu,decat in invatamant ,si nuu as opta pt ca salariile sunt de mizerie nu imi rammane decat sa plec si sa-mi las iara singura familia.tocmai m-am intors si e tragic ce se intampla
1dana2
Postat pe 26 Ianuarie 2012 21:50
De la: 1dana2, la data 2012-01-26 21:50:36
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-26 21:43:07
De la: 1dana2, la data 2012-01-26 21:36:39la tot ce se intampla la ora actuala in aceasta tara(salarii mici,putine locuri de munca ,drumuri innzepezite,conducere si administare proasta a tarii)mai merita sa stam aici?credeti ca se va schimba ceva??


Daca-ti gasesti in alta tara de lucru du-te cat vezi cu ochi. In ambele cazuri sunt avantaje si dezvantaje daca stai in tara poate ca-ti gasesti de lucru dar pe bani putini si greu - daca pleci din tara te rupi de prieteni si de toate cunostintele dar poate ai sansa sa castigi mai bine in timp. Asa ca doar de tine depinde ce vrei sa alegi. Eu m terminat facultatea si neavand de lucru decat ca si profesoara am plecat din tara cu speranta ca imi voi gasi ceva de lucru si incet incet lucrez din ce in ce mai mult insa nu stiu cat timp voi sta aici pentru ca vreau sa ma stabilesc si sa fac ceva in tara - in locul unde m-am nascut - printre straini o viata nu este ca acasa...


tocmai ca mi-e greu sa mai plec din tara asta asa cum e ea, am ajuns sa regret ca m-am nascut romanca.Si eu am terminat o facultate si nu imi gasesc nimic in domeniu,decat in invatamant ,si nuu as opta pt ca salariile sunt de mizerie nu imi rammane decat sa plec si sa-mi las iara singura familia.tocmai m-am intors si e tragic ce se intampla


Daca asa stau lucrurile in tara inseamna ca pot sa stau linistita aici...asta este nu avem incotro decat sa speram intr-un viitor mai bun - SERANTA - moare ultima.
kudika_nikole
Postat pe 26 Ianuarie 2012 22:01
Drqaguta, sa stii ca tara asta n-are nimic... problema e ca e locuita. Iar majoritatea celor care locuiesc intransa... se plang ca ceilalti nu fac nimic pentru ei.
alegro6543
Postat pe 26 Ianuarie 2012 22:43
De la: 1dana2, la data 2012-01-26 21:36:39la tot ce se intampla la ora actuala in aceasta tara(salarii mici,putine locuri de munca ,drumuri innzepezite,conducere si administare proasta a tarii)mai merita sa stam aici?credeti ca se va schimba ceva??



Nici in alta tara nu este usor,rata somajului a crescut peste tot,salariile par a fi mari dar dupa ce platesti impozitele abia mai ramine sa traiesti,drumuri inzapezite au fost si in alte tari(nu te pui cu viscolul si alte forte ale naturii).Intr-o tara straina trebuie sa cunosti limba respectiva si nici atit cu studiile din Romania nu vei lucra in domeniul tau deoarece nici acolo nu lucreaza toti in domeniul lor ci multi se reorienteaza profesional!Iti urez succes dar din pacate strainatatea nu este ceea ce pare si nici oportunitatile nu mai sunt cele dinainte!
kudika1993
Postat pe 26 Ianuarie 2012 22:49
De la: kudika1993, la data 2012-01-26 22:49:02
De la: 1dana2, la data 2012-01-26 21:36:39la tot ce se intampla la ora actuala in aceasta tara(salarii mici,putine locuri de munca ,drumuri innzepezite,conducere si administare proasta a tarii)mai merita sa stam aici?credeti ca se va schimba ceva??



Nici in alta tara nu este usor,rata somajului a crescut peste tot,salariile par a fi mari dar dupa ce platesti impozitele abia mai ramine sa traiesti,drumuri inzapezite au fost si in alte tari(nu te pui cu viscolul si alte forte ale naturii).Intr-o tara straina trebuie sa cunosti limba respectiva si nici atit cu studiile din Romania nu vei lucra in domeniul tau deoarece nici acolo nu lucreaza toti in domeniul lor ci multi se reorienteaza profesional!Iti urez succes dar din pacate strainatatea nu este ceea ce pare si nici oportunitatile nu mai sunt cele dinainte!


Da asa este ai dreptate - dar tot este mai bine decat in tara ...
kudika_nikole
Postat pe 26 Ianuarie 2012 22:53
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-26 22:53:57
De la: kudika1993, la data 2012-01-26 22:49:02
De la: 1dana2, la data 2012-01-26 21:36:39la tot ce se intampla la ora actuala in aceasta tara(salarii mici,putine locuri de munca ,drumuri innzepezite,conducere si administare proasta a tarii)mai merita sa stam aici?credeti ca se va schimba ceva??



Nici in alta tara nu este usor,rata somajului a crescut peste tot,salariile par a fi mari dar dupa ce platesti impozitele abia mai ramine sa traiesti,drumuri inzapezite au fost si in alte tari(nu te pui cu viscolul si alte forte ale naturii).Intr-o tara straina trebuie sa cunosti limba respectiva si nici atit cu studiile din Romania nu vei lucra in domeniul tau deoarece nici acolo nu lucreaza toti in domeniul lor ci multi se reorienteaza profesional!Iti urez succes dar din pacate strainatatea nu este ceea ce pare si nici oportunitatile nu mai sunt cele dinainte!


Da asa este ai dreptate - dar tot este mai bine decat in tara ...



Pentru unii intradevar este mai bine dar pretul este destul de mare odata ce ai plecat esti dezradacinat si nu mai stii unde te simti acasa.Sunt si altii care o duc mai rau decit acasa ,care locuiesc in ghetouri si traiesc din ajutoare sociale dar nu se mai intorc din orgoliu etc.Pina la urma ramine la aprecierea fiecaruia unde si cum vrea sa traiasca!
kudika1993
Postat pe 26 Ianuarie 2012 23:04
De la: kudika1993, la data 2012-01-26 23:04:34
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-26 22:53:57
De la: kudika1993, la data 2012-01-26 22:49:02
De la: 1dana2, la data 2012-01-26 21:36:39la tot ce se intampla la ora actuala in aceasta tara(salarii mici,putine locuri de munca ,drumuri innzepezite,conducere si administare proasta a tarii)mai merita sa stam aici?credeti ca se va schimba ceva??



Nici in alta tara nu este usor,rata somajului a crescut peste tot,salariile par a fi mari dar dupa ce platesti impozitele abia mai ramine sa traiesti,drumuri inzapezite au fost si in alte tari(nu te pui cu viscolul si alte forte ale naturii).Intr-o tara straina trebuie sa cunosti limba respectiva si nici atit cu studiile din Romania nu vei lucra in domeniul tau deoarece nici acolo nu lucreaza toti in domeniul lor ci multi se reorienteaza profesional!Iti urez succes dar din pacate strainatatea nu este ceea ce pare si nici oportunitatile nu mai sunt cele dinainte!


Da asa este ai dreptate - dar tot este mai bine decat in tara ...



Pentru unii intradevar este mai bine dar pretul este destul de mare odata ce ai plecat esti dezradacinat si nu mai stii unde te simti acasa.Sunt si altii care o duc mai rau decit acasa ,care locuiesc in ghetouri si traiesc din ajutoare sociale dar nu se mai intorc din orgoliu etc.Pina la urma ramine la aprecierea fiecaruia unde si cum vrea sa traiasca!


Ai perfecta dreptate sunt de acord cu tine...
kudika_nikole
Postat pe 26 Ianuarie 2012 23:33
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-26 21:43:07
De la: 1dana2, la data 2012-01-26 21:36:39la tot ce se intampla la ora actuala in aceasta tara(salarii mici,putine locuri de munca ,drumuri innzepezite,conducere si administare proasta a tarii)mai merita sa stam aici?credeti ca se va schimba ceva??


Daca-ti gasesti in alta tara de lucru du-te cat vezi cu ochi. In ambele cazuri sunt avantaje si dezvantaje daca stai in tara poate ca-ti gasesti de lucru dar pe bani putini si greu - daca pleci din tara te rupi de prieteni si de toate cunostintele dar poate ai sansa sa castigi mai bine in timp. Asa ca doar de tine depinde ce vrei sa alegi. Eu m terminat facultatea si neavand de lucru decat ca si profesoara am plecat din tara cu speranta ca imi voi gasi ceva de lucru si incet incet lucrez din ce in ce mai mult insa nu stiu cat timp voi sta aici pentru ca vreau sa ma stabilesc si sa fac ceva in tara - in locul unde m-am nascut - printre straini o viata nu este ca acasa...

profesoara??????/
steffy91
Postat pe 27 Ianuarie 2012 00:08
Atentie!
Google castiga miliarde de dolari anual din reclama fara sa imparta nimic cu noi. Insa din 9 aprilie 2012, noul motor de cautare WAZZUB va oferi 50% din profituri utilizatorilor!!! Pentru aceasta trebuie doar sa va inregistrati. Daca veti invita si alte persoane castigul dvs. va spori pe masura. Inscrierile se fac doar pana pe 9 aprilie 2012, numai pe baza de invitatii de la alte persoane inscrise deja. Cei interesati pot accesa linkul-invitatie de mai jos pentru inscriere: signup.wazzub.info/?lrRef=d1f8F
kudika502087
Postat pe 26 Februarie 2012 21:53
De la: 1dana2, la data 2012-01-26 21:36:39la tot ce se intampla la ora actuala in aceasta tara(salarii mici,putine locuri de munca ,drumuri innzepezite,conducere si administare proasta a tarii)mai merita sa stam aici?credeti ca se va schimba ceva??
...nu cred ca se va schimba nimic.....iar de plecat,e cam greu....pt cei de dupa 40.....
NEGRUTTTT
Postat pe 24 August 2014 16:52
De la: alegro6543, la data 2012-01-26 22:43:28Drqaguta, sa stii ca tara asta n-are nimic... problema e ca e locuita. Iar majoritatea celor care locuiesc intransa... se plang ca ceilalti nu fac nimic pentru ei.

-Iulya
Postat pe 24 August 2014 16:57
Merita sa stai acolo unde esti acasa . unde ti-e bine si te regasesti in fiecare piatra si cruce din cimitir ...

Eu.....
Sunt mandra ca m-am nascut intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu, numita ROMANIA!Este atat de frumoasa , cu peisaje minunate ce sunt folosite in filme internationale nominalizate la oscar. Cu acel renumit Transfagarasan demn de Cartea Recordurilor , cu Sfinxul si Babele, cu ametitoarea Cruce de pe Caraimnan, cu Retezatul si Muntii Apuseni, cu Lacul Sf . ANA si Bicazul, cu Cheile Dobrogei si ale Oltului dar si de multe altele.....!
Nu imi este rusine sa recunosc atunci cand intind pasaportul in aeroporturi ca sunt cetatean Roman! Nu mi-e teama pentru copiii si nepotii mei ca vor fi marginalizati alte locuri, oriunde in lume, doar din cauza felului trunchiat in care sunt prezentati locuitorii acestei tari peste hotare !
Un studiu recent al Academiei Regale Britanice dezvaluia faptul ca romanii vorbesc cea mai curata si nepervertita engleza atat in UK cat si in UE !
Nu imi neg originile, mandra pastrez si duc mai departe traditiile romanesti, sunt onorata sa aprind duminica candela si sa imi spun seara la culcare Tatal Nostru ! Cu drag framant inca mucenici, pasca si cozonac, fac drop si friptura de miel cu stufat de Paste ! Vopsesc si ciocnesc oua rosii, coc paine de casa si placinte dobrogene! Mi-e un dor nebun de gustul mancarurilor coapte in cuptorul de piatra al bunicii , ma mai visez inca pe prispa casei ei unde torcea lana si ne spunea povestea Caprei cu trei iezi si alte povesti de ale lui Ion Creanga .
Ma trag din neam de daci si de romani asa cum este sapat in piatra Columnei lui Traian ! Inca merg la Sarmisegetuza in concediu sau la Manastirile din nordul Moldovei sau chiar cele de pe valea Oltului.Cu respect si cu mare drag ii recitesc pe: Eminescu, pe Paunescu, pe Minulescu si am o lista foarte lunga de preferati !Nu obosesc sa imi invat nepotii asa cum mi-am invatat si copii: " Somnoroase pasarele si A venit un lup din crang".....La loc de cinste stau icoanele pe perete si cu sfintenie pastrez iia de borangic a bunicii in lada de zestre !Merg uneori cu familia la biserica la slujbe si nu as vrea sa mor departe de strabunii mei .Duc cu recunostinta flori la Bellu, artistilor , poetilor si oamenilor de cultura care au innobilat prin creatie tara asta si care mi-au luminat spiritul dornic de cunoastere .
-Pentru toti cei ce nu isi neaga radacinile , aveti tot respectul si admiratia mea! Toata aprecierea mea pentru cei care departe fiind , unii chiar pe partea opusa a globului pamantesc inca isi invata copii dulcea limba romana, le spun seara la culcare Calin file de poveste sau Luceafarul.Acei romani care din sute de canale la tv aleg TvROMANIA international ei inca stiu cand bate ROMANIA la fotbal sau cine a castigat campionatul chiar daca ei tin cu Rapidul ... Sau cei ce iti cer o radacina de leustean sa il replanteze in ghiveci sa aiba din cand in cand sa pun la ciorba sa miroasa ca acasa !Acei oameni care inca gatesc fasole cu ciolan afumat si vin in vacante sa manace la parinti :caltabosi sau slana cu boia si sa inchine un pahar de palinca cu vecinii ori un vin de Murfatlar!
Imi scot in fata voastra palaria si imi plec capul cu respect! Iar voua ROMANII mei de aici si de oriunde ati fi voi va urez sa va dea Dumnezeu sanatate si intelepciune



kudika_956659
Postat pe 24 August 2014 17:42
De la: kudika_956659, la data 2014-08-24 17:42:37Merita sa stai acolo unde esti acasa . unde ti-e bine si te regasesti in fiecare piatra si cruce din cimitir ...

Eu.....
Sunt mandra ca m-am nascut intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu, numita ROMANIA!Este atat de frumoasa , cu peisaje minunate ce sunt folosite in filme internationale nominalizate la oscar. Cu acel renumit Transfagarasan demn de Cartea Recordurilor , cu Sfinxul si Babele, cu ametitoarea Cruce de pe Caraimnan, cu Retezatul si Muntii Apuseni, cu Lacul Sf . ANA si Bicazul, cu Cheile Dobrogei si ale Oltului dar si de multe altele.....!
Nu imi este rusine sa recunosc atunci cand intind pasaportul in aeroporturi ca sunt cetatean Roman! Nu mi-e teama pentru copiii si nepotii mei ca vor fi marginalizati alte locuri, oriunde in lume, doar din cauza felului trunchiat in care sunt prezentati locuitorii acestei tari peste hotare !
Un studiu recent al Academiei Regale Britanice dezvaluia faptul ca romanii vorbesc cea mai curata si nepervertita engleza atat in UK cat si in UE !
Nu imi neg originile, mandra pastrez si duc mai departe traditiile romanesti, sunt onorata sa aprind duminica candela si sa imi spun seara la culcare Tatal Nostru ! Cu drag framant inca mucenici, pasca si cozonac, fac drop si friptura de miel cu stufat de Paste ! Vopsesc si ciocnesc oua rosii, coc paine de casa si placinte dobrogene! Mi-e un dor nebun de gustul mancarurilor coapte in cuptorul de piatra al bunicii , ma mai visez inca pe prispa casei ei unde torcea lana si ne spunea povestea Caprei cu trei iezi si alte povesti de ale lui Ion Creanga .
Ma trag din neam de daci si de romani asa cum este sapat in piatra Columnei lui Traian ! Inca merg la Sarmisegetuza in concediu sau la Manastirile din nordul Moldovei sau chiar cele de pe valea Oltului.Cu respect si cu mare drag ii recitesc pe: Eminescu, pe Paunescu, pe Minulescu si am o lista foarte lunga de preferati !Nu obosesc sa imi invat nepotii asa cum mi-am invatat si copii: " Somnoroase pasarele si A venit un lup din crang".....La loc de cinste stau icoanele pe perete si cu sfintenie pastrez iia de borangic a bunicii in lada de zestre !Merg uneori cu familia la biserica la slujbe si nu as vrea sa mor departe de strabunii mei .Duc cu recunostinta flori la Bellu, artistilor , poetilor si oamenilor de cultura care au innobilat prin creatie tara asta si care mi-au luminat spiritul dornic de cunoastere .
-Pentru toti cei ce nu isi neaga radacinile , aveti tot respectul si admiratia mea! Toata aprecierea mea pentru cei care departe fiind , unii chiar pe partea opusa a globului pamantesc inca isi invata copii dulcea limba romana, le spun seara la culcare Calin file de poveste sau Luceafarul.Acei romani care din sute de canale la tv aleg TvROMANIA international ei inca stiu cand bate ROMANIA la fotbal sau cine a castigat campionatul chiar daca ei tin cu Rapidul ... Sau cei ce iti cer o radacina de leustean sa il replanteze in ghiveci sa aiba din cand in cand sa pun la ciorba sa miroasa ca acasa !Acei oameni care inca gatesc fasole cu ciolan afumat si vin in vacante sa manace la parinti :caltabosi sau slana cu boia si sa inchine un pahar de palinca cu vecinii ori un vin de Murfatlar!
Imi scot in fata voastra palaria si imi plec capul cu respect! Iar voua ROMANII mei de aici si de oriunde ati fi voi va urez sa va dea Dumnezeu sanatate si intelepciune






Frumos exprimat,Gabriela!!Totul se poate concluziona intr-o singura propozitie:
Dorul de a fi roman,de a simti si de a trai ca un roman este una dintre particularitatile poporului roman!!Indiferent de locul unde s-ar afla romanii in aceasta lume,acest dor nimicitor,nu va pieri din sufletele lor!!!
kudika_15804
Postat pe 24 August 2014 18:14
Daaaa , de aceea unii/ele , pretind ca le este rusine ca sunt romani
P nu e P destul daca nu e si fudul , valabil pt cei ce umbla cu rusinea-n san , ca sunt romani.
-Iulya
Postat pe 24 August 2014 18:32
De la: -Iulya, la data 2014-08-24 18:32:53Daaaa , de aceea unii/ele , pretind ca le este rusine ca sunt romani
P nu e P destul daca nu e si fudul , valabil pt cei ce umbla cu rusinea-n san , ca sunt romani.



Este adevarat,exista si astfel de persoane,carora le este rusine sa isi recunoasca cetatenia,dar trebuie gasite motivele,care stau in spatele jenei lor,caci,de multe ori,aceasta este indusa de alte persoane!!!
Nu stiu daca toti sunt prosti sau nu,tot ce stiu este faptul nu este usor sa traiesti printre straini,sa fii tratat ca un strain,si daca ai ghinionul sa intri intr-o comunitate de nationalisti convinsi,ajungi in situatia neplacuta,de a fi dispretuit pentru faptul ca apartii altei nationalitati!!!
Fiecare popor are tarele lui,dar ce este important este modul cum stiu cei care pleaca peste hotare,sa nu perpetueze aceste tare,printr-o publicitate neavenita!!!
kudika_15804
Postat pe 24 August 2014 18:58
De la: kudika_15804, la data 2014-08-24 18:58:48
De la: -Iulya, la data 2014-08-24 18:32:53Daaaa , de aceea unii/ele , pretind ca le este rusine ca sunt romani
P nu e P destul daca nu e si fudul , valabil pt cei ce umbla cu rusinea-n san , ca sunt romani.



Este adevarat,exista si astfel de persoane,carora le este rusine sa isi recunoasca cetatenia,dar trebuie gasite motivele,care stau in spatele jenei lor,caci,de multe ori,aceasta este indusa de alte persoane!!!
Nu stiu daca toti sunt prosti sau nu,tot ce stiu este faptul nu este usor sa traiesti printre straini,sa fii tratat ca un strain,si daca ai ghinionul sa intri intr-o comunitate de nationalisti convinsi,ajungi in situatia neplacuta,de a fi dispretuit pentru faptul ca apartii altei nationalitati!!!
Fiecare popor are tarele lui,dar ce este important este modul cum stiu cei care pleaca peste hotare,sa nu perpetueze aceste tare,printr-o publicitate neavenita!!!


Bella , poti sa te superi si tu si oricine mai vrea ...culmea culmelor este ca oamenii de calitate , si aici nu ma refer doar la romanii cu profesii si studii ,acestia sunt mandrii ca sunt romani....ma refer la cate-o/un nemultumit /a de el/ea insasi pt ca nu -i duce mintea sa se integreze in societate ...dand vina pe oaia neagra a vecinului !
Dar ce poti face cu acei romani care sufera de superioritate si se plang strainilor ca le este rusine ca sunt romani , iar cand ajung in romania , se plang ca sunt tratati cu dispret de straini mereu sunt victime !
-Iulya
Postat pe 24 August 2014 19:42
De la: -Iulya, la data 2014-08-24 19:42:25
Bella , poti sa te superi si tu si oricine mai vrea ...culmea culmelor este ca oamenii de calitate , si aici nu ma refer doar la romanii cu profesii si studii ,acestia sunt mandrii ca sunt romani....ma refer la cate-o/un nemultumit /a de el/ea insasi pt ca nu -i duce mintea sa se integreze in societate ...dand vina pe oaia neagra a vecinului !
Dar ce poti face cu acei romani care sufera de superioritate si se plang strainilor ca le este rusine ca sunt romani , iar cand ajung in romania , se plang ca sunt tratati cu dispret de straini mereu sunt victime !



Nu sunt motive de suparare,Iulya,sunt puncte de vedere,care,multe dintre ele,exprima realitati!!

Neputinta,Iulya,incapacitatea de a se acomoda in noul mediu,total diferit de cel de-acasa!!!Nu ii putem acuza sau condamna din simplul motiv ca ,nu pot mai mult,nu sunt deschisi spre alta lume,alta civilizatie,alt mediu!!!

Referitor la ultima categorie prezentata de tine,nu pot spune decat ca intregul comportament deriva din lipsa de educatie!!!Palavragiii,oamenii vesnic nemultumiti de conditia lor,dar care nu fac nimic pentru a indrepta situatia,oportunistii si cei care nu sunt in stare sa faca ceva concret,toti acestia fac parte din clasa prezentata de tine!!Din pacate,exista asemenea oameni!!!A-ti sustine nationalitate si a nu-ti renega obarsia sunt acte de demnitate,etica si mandrie!!!
kudika_15804
Postat pe 24 August 2014 19:52

Bella , poti sa te superi si tu si oricine mai vrea ...culmea culmelor este ca oamenii de calitate , si aici nu ma refer doar la romanii cu profesii si studii ,acestia sunt mandrii ca sunt romani....ma refer la cate-o/un nemultumit /a de el/ea insasi pt ca nu -i duce mintea sa se integreze in societate ...dand vina pe oaia neagra a vecinului !
Dar ce poti face cu acei romani care sufera de superioritate si se plang strainilor ca le este rusine ca sunt romani , iar cand ajung in romania , se plang ca sunt tratati cu dispret de straini mereu sunt victime !
[/quote]

eu am scris materialul de mai sus scarbita de cineva care isi face griji ca fiica ei va fi discriminata pe orice aeroport cand va prezenta pasportul si oamenii aceia vor stii ca ea este romanca ...m-a scarbit atat de tare ce a putut sa scrie persoana in cauza incat am scris texrtul de mai sus...daca imi permiteti va postez si ce a scris atunci ...sunt revoltata de astfel de specimene ...


pisi
am pastrat foarte putine legaturi cu RO.

Probabil am fost fed up de lipsa valorilor, de procesul de indobitocire a unui popor scapat prea brusc din comunism, dar care pastreaza structura rigida a tiparelor - doar ca a inlocuit niste relicve cu niste kitsch-uri.

Mi se pare trist, trist ca un peisaj dezolant de toamna, cum fetite abia intrate in adolescenta si care n-au apucat sa simta fiorii primei iubiri socotesc cum sa "se cupleze bine". Bine e masurat in gramajul ghiulului, mertan sau "relatii". Mi se pare nu trist, ci hidos ca exemplele atitor suflete pure sa fie divese moldovenci prostituate.

Pe de alta parte, e de blamat familia - deh, cotoroanta principala doreste casa "pe pamint" si daca altceva n-a dus-o capul, isi poate comercializa odorul. Doar e singurul ou de strutz pe care l-a fatat in viata ei anosta, normal ca o sfatuieste sa "se marite bine".

E de blamat televiziunea - numai ca televiziunile vind, nu educa, si daca asta cumpara prostimea, atunci asta vind. In oric epozitie as sta, nu pot sa nu imi dau seama ca, dpdv comercial, e corect.Si nu vad cine si de ce si cu ce argumente ar putea sa sustina ca nu e. Pe cite cosuri mai are andreea cour de fier, doar pe asta scoate manelistul banul. Poporul e prost pentru ca asta i se serveste, si asta i se serveste pentru ca e prost. Un fel de oul sau gaina...

Iar aici ajungem la cine mai e de blamat, in afara de familie, societate si mass-media? Well... probabil victima. Personajul ala inocent care e saracul corupt de un sistem de valori proaste. Nu stiu de ce, am simtit compasiune fata de generatia asta care inmugureste acum pina am inceput sa ma indoiesc ca, de fapt, ce se naste din pisica n-ar minca oricum soareci. Fie si intr-o lume, familie, societatate, mediu ideale.

Exista, desigur, o oarecare influenta, dar atunci cind un individ, fie si tinar, poate adopta sisteme de prostitutie pe post de regula de baza in viata, si asta fara sa clipeasca, fara sa isi puna macar tangential problema ca e gresit, fundamental gresit - ddaca nu au absolut nici un dubiu, e oare vorba doar de "influenta"? Sau e ceva mai adinc? Sau lipsa coloanei vertebrale e cumva mostenita genetic, generata cindva in meandrele istoriei?

Cind, de fapt, a avut poporul asta demnitate?

Si nu e vorba de saracie. E vorba de demnitate. Sint notiuni absolut diferite. Exista natii mult mai sarace, si mult mai dirze. Exista popoare care mai degraba mor decit sa pupe talpi. Nu stiu daca e un avantaj, dar in mod cert e o caracteristica. In afara de exceptii care nici acum nu sint intelese de conationalii lor pe deplin - cind a existat o demnitate a majoritatii? Cind reperele au fost altele decit sa se tirasca si sa linga low, ca sa nu aiba dificultati, iar asta a fost ridicat la rangul de intelepciune?!

Si ma refer la RO pentru ca acolo cunosc oamenii destul de bine. Intr-o perioada m-as fi referit la "oameni". Acum simt nevoia sa precizez: este vorba doar de ACEI oameni, intre care am trait o perioada mult prea lunga din viata. Prea lunga, sau suficient de lunga sa realizez ca simt mirosul fetid al verticalitatii putrede de la mii de km departare... Si imi pare rau. Imi pare rau pentru ca e locul unde am nascut un copil, imi pare rau pentru ca va fi "conationala" cu indivizi cu lasitatea in gene - precum si cu altii care, ca si ea, n-au nici o vina in afara de festele hazardului... Dar cine, si cind va avea rabdarea sau bunavointa sa deosebeasca categoriile? Si citi, vazind pasaportul, nu vor concluziona ca e doar o alta pisi venita sa isi vinda courul vreunui columbean? Citi vor concluziona ca e tiganca, si citi vor concluziona ca e dreptul lor sa o incalece si ea sa se supuna - dreptul sfint al "speciilor" inferioare, nu?

Mi se pare atit de nedrept sa duca lupte care nu sint ale ei - si sa aiba de demonstrat impotriva unei mosteniri pe care au creat-o niste viermi incapabili sa isi apere copilele, nevestele sau demnitatea. Mi se pare al dreak de nedrept sa faca cineva vreodata o paralela cu handicapatele de andree, irine si monici, sau alta carne de vinzare cu alte eticheta. E evident ca orice paralela poate fi volatizata - dar pentru ce efortul? Pentru ce sa te straduiesti sa o faci? Pentru ca se porti umbra unei indentitati spurcate - doar pentru ca ALTII si-au spurcat-o pe a lor?! Doar pentru ca nu poti, virtual si formal, sa nu faci parte dintr-o gloata, si gloata unde ai facut ochi e un bordel la propriu si la figurat?



kudika_956659
Postat pe 24 August 2014 20:09
De la: kudika_15804, la data 2014-08-24 19:52:03
De la: -Iulya, la data 2014-08-24 19:42:25
Bella , poti sa te superi si tu si oricine mai vrea ...culmea culmelor este ca oamenii de calitate , si aici nu ma refer doar la romanii cu profesii si studii ,acestia sunt mandrii ca sunt romani....ma refer la cate-o/un nemultumit /a de el/ea insasi pt ca nu -i duce mintea sa se integreze in societate ...dand vina pe oaia neagra a vecinului !
Dar ce poti face cu acei romani care sufera de superioritate si se plang strainilor ca le este rusine ca sunt romani , iar cand ajung in romania , se plang ca sunt tratati cu dispret de straini mereu sunt victime !



Nu sunt motive de suparare,Iulya,sunt puncte de vedere,care,multe dintre ele,exprima realitati!!

Neputinta,Iulya,incapacitatea de a se acomoda in noul mediu,total diferit de cel de-acasa!!!Nu ii putem acuza sau condamna din simplul motiv ca ,nu pot mai mult,nu sunt deschisi spre alta lume,alta civilizatie,alt mediu!!!

Referitor la ultima categorie prezentata de tine,nu pot spune decat ca intregul comportament deriva din lipsa de educatie!!!Palavragiii,oamenii vesnic nemultumiti de conditia lor,dar care nu fac nimic pentru a indrepta situatia,oportunistii si cei care nu sunt in stare sa faca ceva concret,toti acestia fac parte din clasa prezentata de tine!!Din pacate,exista asemenea oameni!!!A-ti sustine nationalitate si a nu-ti renega obarsia sunt acte de demnitate,etica si mandrie!!!


Nu contest faptul ca nu exista saracie si salarii de mizerie in romania , dar multi din cei care au emigrat in toata europa , prefera sa traiasca in aceeasi saracie si cu aceleasi salarii de mizerie in Italia , Spania ,Grecia , etc...dar se multumesc sa suporte saracia intr-o tara straina ..si ma intreb de ce ; pt ca si acele tari au saracii lor si lipsa de locuri de munca , care si aceea emigreaza la fel in cautarea a ceva mai bun , dar nu ai sa-i vezi sa le fie rusine cu nationalitatea lor !
De ce trebuie romanul sa suporte saracia altora doar pt ca-si permit 3 spaghete in plus ?; cand se pot intoarce in tara lor si pot face mult mai mult ! S unt romani care nu au iesit in afara decat in concedii si au reusit in romania sa-si constuiasca o viata frumoasa si decenta fara neajunsuri , acestia sunt romanii adevarati ! Hai ca tac !
-Iulya
Postat pe 24 August 2014 20:14
De la: -Iulya, la data 2014-08-24 20:14:23
De la: kudika_15804, la data 2014-08-24 19:52:03
De la: -Iulya, la data 2014-08-24 19:42:25
Bella , poti sa te superi si tu si oricine mai vrea ...culmea culmelor este ca oamenii de calitate , si aici nu ma refer doar la romanii cu profesii si studii ,acestia sunt mandrii ca sunt romani....ma refer la cate-o/un nemultumit /a de el/ea insasi pt ca nu -i duce mintea sa se integreze in societate ...dand vina pe oaia neagra a vecinului !
Dar ce poti face cu acei romani care sufera de superioritate si se plang strainilor ca le este rusine ca sunt romani , iar cand ajung in romania , se plang ca sunt tratati cu dispret de straini mereu sunt victime !



Nu sunt motive de suparare,Iulya,sunt puncte de vedere,care,multe dintre ele,exprima realitati!!

Neputinta,Iulya,incapacitatea de a se acomoda in noul mediu,total diferit de cel de-acasa!!!Nu ii putem acuza sau condamna din simplul motiv ca ,nu pot mai mult,nu sunt deschisi spre alta lume,alta civilizatie,alt mediu!!!

Referitor la ultima categorie prezentata de tine,nu pot spune decat ca intregul comportament deriva din lipsa de educatie!!!Palavragiii,oamenii vesnic nemultumiti de conditia lor,dar care nu fac nimic pentru a indrepta situatia,oportunistii si cei care nu sunt in stare sa faca ceva concret,toti acestia fac parte din clasa prezentata de tine!!Din pacate,exista asemenea oameni!!!A-ti sustine nationalitate si a nu-ti renega obarsia sunt acte de demnitate,etica si mandrie!!!


Nu contest faptul ca nu exista saracie si salarii de mizerie in romania , dar multi din cei care au emigrat in toata europa , prefera sa traiasca in aceeasi saracie si cu aceleasi salarii de mizerie in Italia , Spania ,Grecia , etc...dar se multumesc sa suporte saracia intr-o tara straina ..si ma intreb de ce ; pt ca si acele tari au saracii lor si lipsa de locuri de munca , care si aceea emigreaza la fel in cautarea a ceva mai bun , dar nu ai sa-i vezi sa le fie rusine cu nationalitatea lor !
De ce trebuie romanul sa suporte saracia altora doar pt ca-si permit 3 spaghete in plus ?; cand se pot intoarce in tara lor si pot face mult mai mult ! S unt romani care nu au iesit in afara decat in concedii si au reusit in romania sa-si constuiasca o viata frumoasa si decenta fara neajunsuri , acestia sunt romanii adevarati ! Hai ca tac !


de ce sa taci, nu inteleg , parerea fiecaruia dintre noi este la fel de importanta . avem libertatea de a ne exprima si ne mandrim cu asta , nu voi nega in nicio imprejurare de unde vin din ce tara dintre ce oameni , sinicaieri in lume nu ma voi simti ca acasa la mine !
kudika_956659
Postat pe 24 August 2014 20:23
G
-Iulya
Postat pe 24 August 2014 20:29
De la: -Iulya, la data 2014-08-24 20:14:23
Nu contest faptul ca nu exista saracie si salarii de mizerie in romania , dar multi din cei care au emigrat in toata europa , prefera sa traiasca in aceeasi saracie si cu aceleasi salarii de mizerie in Italia , Spania ,Grecia , etc...dar se multumesc sa suporte saracia intr-o tara straina ..si ma intreb de ce ; pt ca si acele tari au saracii lor si lipsa de locuri de munca , care si aceea emigreaza la fel in cautarea a ceva mai bun , dar nu ai sa-i vezi sa le fie rusine cu nationalitatea lor !
De ce trebuie romanul sa suporte saracia altora doar pt ca-si permit 3 spaghete in plus ?; cand se pot intoarce in tara lor si pot face mult mai mult ! S unt romani care nu au iesit in afara decat in concedii si au reusit in romania sa-si constuiasca o viata frumoasa si decenta fara neajunsuri , acestia sunt romanii adevarati ! Hai ca tac !



Da,Iulya,situatia din tara noastra nu este deloc stralucita,trebuie sa recunoastem adevarul,iar cei,care au o situatie multumitoare,dar care sunt foarte putini la numar,trebuie as multumeasca Cerului pentru asta!!!Cu regret,vin si spun ca in Romania exista ,doar doua clase,bogatii si saracii,nemaiexistand clasa de mijloc!!!

Cred ca acei oameni accepta restrictiile din alte tari,o data,din cauza lasitatii,si a doua,din cauza obisnuintei ,a rutinei,nu stiu,nu le pot gasi o justificare solida!!!

In schimb,nu vad cum ai putea sa iti faci o viata frumoasa,in Romania,daca ai nesansa sa faci parte din categoria saracilor!!!Numai bogatii isi pot face viata asa cum doresc ei intr-o tara ca a noastra,parerea mea!!!Viata decenta in Romania????? Cate sacrificii cer acest nivel de decenta a vietii????Crzi ca viata omului mai este confortabila in momentul in care apar compromisurile si sacrificiile??Eu nu cred asta!!!Atat timp cat traiesti cu grija zilei de maine,nu poti spune ca exista viata frumoasa,in Romania!!Imi cer scuze daca deranjez prin afirmatiile mele,dar aceasta este opinia mea!!!
kudika_15804
Postat pe 24 August 2014 20:40
De la: kudika_15804, la data 2014-08-24 20:40:50
De la: -Iulya, la data 2014-08-24 20:14:23
Nu contest faptul ca nu exista saracie si salarii de mizerie in romania , dar multi din cei care au emigrat in toata europa , prefera sa traiasca in aceeasi saracie si cu aceleasi salarii de mizerie in Italia , Spania ,Grecia , etc...dar se multumesc sa suporte saracia intr-o tara straina ..si ma intreb de ce ; pt ca si acele tari au saracii lor si lipsa de locuri de munca , care si aceea emigreaza la fel in cautarea a ceva mai bun , dar nu ai sa-i vezi sa le fie rusine cu nationalitatea lor !
De ce trebuie romanul sa suporte saracia altora doar pt ca-si permit 3 spaghete in plus ?; cand se pot intoarce in tara lor si pot face mult mai mult ! S unt romani care nu au iesit in afara decat in concedii si au reusit in romania sa-si constuiasca o viata frumoasa si decenta fara neajunsuri , acestia sunt romanii adevarati ! Hai ca tac !



Da,Iulya,situatia din tara noastra nu este deloc stralucita,trebuie sa recunoastem adevarul,iar cei,care au o situatie multumitoare,dar care sunt foarte putini la numar,trebuie as multumeasca Cerului pentru asta!!!Cu regret,vin si spun ca in Romania exista ,doar doua clase,bogatii si saracii,nemaiexistand clasa de mijloc!!!

Cred ca acei oameni accepta restrictiile din alte tari,o data,din cauza lasitatii,si a doua,din cauza obisnuintei ,a rutinei,nu stiu,nu le pot gasi o justificare solida!!!

In schimb,nu vad cum ai putea sa iti faci o viata frumoasa,in Romania,daca ai nesansa sa faci parte din categoria saracilor!!!Numai bogatii isi pot face viata asa cum doresc ei intr-o tara ca a noastra,parerea mea!!!Viata decenta in Romania????? Cate sacrificii cer acest nivel de decenta a vietii????Crzi ca viata omului mai este confortabila in momentul in care apar compromisurile si sacrificiile??Eu nu cred asta!!!Atat timp cat traiesti cu grija zilei de maine,nu poti spune ca exista viata frumoasa,in Romania!!Imi cer scuze daca deranjez prin afirmatiile mele,dar aceasta este opinia mea!!!


In cazul asta , de ce sa fac sacrificii si compromisuri in tara mea , cand pot sa duc grija zilei de maine , in tara altora
Bella . iti respect opinia , dar ma repet , si in afara exista saracie si salarii minime de trai , de aceea cei din tara respectiva ii trateaza pe strainii veniti in tara lor cu ceva dispret , pt ca ei insasi au nevoie de locuri de munca si au aceeasi viata ca a romanilor , (dracu de politica) romanul accepta sa munceasca doar pt mancare si se multumesc sa-si cumpere 2 haine de firma si tipaaa cat il tine guraaaa ca-i rusine ca e roman ! Clasa saracilor exista in orice tara !!! Ca si cea a bogatilor! Iar cand saracul se duce sa-i ia painea altui sarac ..normal ca intervin alte discutii...si te intreb acum ce caut eu la usa ta , sa-ti iau ceea ce nici tu nu ai ?
Dintodeauna au existat saraci si bogati , pretudndeni in lume de cand e lumea ..tema asta nu are sfarsit
-Iulya
Postat pe 24 August 2014 21:06
da intr adevar
kudika_950728
Postat pe 24 August 2014 21:16
Avem o tara extrem de frumoasa din punct de vedere al reliefului, insa atunci cand vine vorba de locuitori se schimba treaba radical. Pe zi ce trece tot mai multi isi pierd sufletul, devin egoisti si renunta la valori de dragul banului. Ne sapam unii pe altii si ne furam fara nici o remuscare doar ca sa avem noi mai mult si sa avem ce arata altora.
Eu recunosc, nu sunt patriot si nu am ales sa ma nasc aici si sunt convins ca este o tara moarta si ca acesti copii din ziua de azi o sa ajunga sa aiba un viitor sumbru.
Ne mai putem inca salva, dar suntem mult prea comozi. Ne-am obisnuit sa stam in fata TV-ului, sa mergem la vot ca oile si sa alegem niste taraturi care nu fac absolut nimic decat sa ne fure. Sistemul de sanatate in paragina, invatamant la pamant, industrie la fel etc.
Sincer daca as avea un copil chiar mi-ar fi frica sa-l cresc aici.
Sunt si oameni de calitate, e adevarat, insa sunt din ce in ce mai putini, iar dintre cei care merg dincolo cei mai multi fura sau inseala fara rusine si mai grav e ca le fac asta altor romani.
kidd_o
Postat pe 25 August 2014 00:28
De la: -Iulya, la data 2014-08-24 21:06:46
In cazul asta , de ce sa fac sacrificii si compromisuri in tara mea , cand pot sa duc grija zilei de maine , in tara altora
Bella . iti respect opinia , dar ma repet , si in afara exista saracie si salarii minime de trai , de aceea cei din tara respectiva ii trateaza pe strainii veniti in tara lor cu ceva dispret , pt ca ei insasi au nevoie de locuri de munca si au aceeasi viata ca a romanilor , (dracu de politica) romanul accepta sa munceasca doar pt mancare si se multumesc sa-si cumpere 2 haine de firma si tipaaa cat il tine guraaaa ca-i rusine ca e roman ! Clasa saracilor exista in orice tara !!! Ca si cea a bogatilor! Iar cand saracul se duce sa-i ia painea altui sarac ..normal ca intervin alte discutii...si te intreb acum ce caut eu la usa ta , sa-ti iau ceea ce nici tu nu ai ?
Dintodeauna au existat saraci si bogati , pretudndeni in lume de cand e lumea ..tema asta nu are sfarsit



Este chestiune ,ce tine de optica fiecaruia si de modul cum fac propiile alegeri,Iulya!!Personal,caut si incerc sa inteleg toate problemele cu care se confrunta conationalii nostri,dar optiunile sunt,doar ale lor si ale familiilor lor!!!Intr-adevar,snobismul s-a accentuat in tara noastra pentru ca romanul interpreteaza eronat modernismul si democratia!!!Insa,cei care stiu sa precieze cu adevarat viata stiu si gasesc caile de a trai viata in modul personal,dar fara a ajunge in situatii critice!!

Romania se confrunta cu probleme sociale grave si nu este locul sa dezbatem acest aspect al societatii romanesti,problema,care ar trebui sa ne framante este cea legata de viitorul copiilor nostri!!!!Intr-o tara in care totul este legiferat impotriva omului,nu vad cum se vor rezolva toate nemultumirile!!!
kudika_15804
Postat pe 25 August 2014 07:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tineri.....cu copil 8 De la: kudika072286 7 Octombrie 2009 21:28
ID.uri de messenger 21 De la: kikimun 29 Septembrie 2009 17:47
NICI NU STII CE PIERZI DACA NU CITESTI 5 De la: geo_refinantat 26 Februarie 2012 22:30
Cat de mult greseste o femeie maritata , cand spune ca s-a indragostit de alt barbat , insurat si el 89 De la: _iluzie_ 5 Mai 2009 09:01
oportunitate 5 De la: 21021961 9 Mai 2008 12:50