Setari Cookie-uri

Anticonceptionale

Salut!

Am si eu o intrebare.
Acum cateva luni am inceput sa iau anticonceptionale ( YAZ) la recomandarea medicului.Intre timp am plecat din tara pt cateva luni si le am intrerupt. As vrea sa stiu daca este vreo problema sa le reiau.
Mai exact daca e o problema sa iau 3 luni apoi pauza 3 luni si tot asa.

Multumesc
revolution
Postat pe 3 Martie 2012 21:01
De la: revolution, la data 2012-03-03 21:01:20Salut!

Am si eu o intrebare.
Acum cateva luni am inceput sa iau anticonceptionale ( YAZ) la recomandarea medicului.Intre timp am plecat din tara pt cateva luni si le am intrerupt. As vrea sa stiu daca este vreo problema sa le reiau.
Mai exact daca e o problema sa iau 3 luni apoi pauza 3 luni si tot asa.

Multumesc


Le poti reincepe ,dar dupa vechiul protocol,incepand cu prima zi de menstra!Anticonceptionalele se administreaza in continuu,pe o perioada de timp stabilita de catre medic!Nu se procedeaza asa cum doresti !!!
MissRainbow
Postat pe 3 Martie 2012 21:12
Doctorul mi-a spus ca le pot lua fara intrerupere pana cand voi dori sa raman insarcinata. Problema este ca eu sunt acasa 3 luni ( si am nevoie sa le iau) si plecata 3 luni (si nu vad ce sens are sa le iau daca nu am nici un fel de activitate in aceasta perioada). Iar "programul" meu de acest gen va fi o perioada mare de timp. Din cauza asta eram curioasa daca pauzele astea repetate, imi vor face probleme.
Cel mai probabil voi ajunge din nou la doctor sa ma lamureasca.
Multumesc frumos pt raspuns.
revolution
Postat pe 3 Martie 2012 23:18
salut! as vrea sa-mi spune-ti daca te ingras de la contraceptive :(
Cumpata_Olga_1
Postat pe 5 Aprilie 2012 15:31
De la: Cumpata_Olga_1, la data 2012-04-05 15:31:59salut! as vrea sa-mi spune-ti daca te ingras de la contraceptive :(


Unele anticonceptionale pot avea acest efect advers. Cauta pe prospect la reactii adverse sau efecte secundare ce anume scrie! Sau roaga farmacista sa-ti spuna ea, daca anticonceptionalul prescris de medic are ca efect secundar, ingrasarea.
kokeshi
Postat pe 6 Aprilie 2012 09:54
Ia-ti o cutie cu tine si inainte sa te intorci in tara le iei ( faci un calcul sa vezi cand iti vine menstruatia).Dar sa stii ca poti sa le iei si daca nu ai contact, pt ca nu ingrasa si in al doilea rand iti regleaza menstruatia. Iar indicat e ca la maxim 1 an sa faci pauza o luna, iar dupa le poti reancepe.
Si vezi ca ar trebui sa le gasesti si in afara tarii.
Sper ca ti am fost de ajutor.
kudika388223
Postat pe 11 Aprilie 2012 00:37
Buna!Tot cu o intrebare vin si eu.Sunt la a 15-a pastiluta Artizia,prima folie.Le-am inceput la recomandarea medicului bineinteles si este pt prima oara cand iau.Le-am inceput in prima zi de ciclu si totusi,inca am secretia inchisa la culoare,dupa ciclu nu a revenit la normal.Am mai intrat pe net si am inteles ca ar fi vba despre spotting dar as mai vrea cateva pareri.Multumesc frumos,pupici
kudika_5035
Postat pe 14 Aprilie 2012 03:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help 2 De la: healthy010450 23 Decembrie 2009 14:05
virusul hpv...negii genitali la barbatii.. 4 De la: ississ 14 Martie 2010 20:07
APARAT DE DIAGNOSTIC PRIN BIOREZONANTA 1 De la: healthy006304 19 Decembrie 2009 16:45
Cosmetice 1 De la: epopescu58 30 Ianuarie 2009 10:10
Fibrom uterin - operatie 2 De la: rasturnikmititik_yahoo_com 5 Octombrie 2010 07:10