Setari Cookie-uri

ne-am despartit!!!!

De obicei nu prea fac asta dar de data asta este diferit ...mor de durere si nu stiu ce sa fac , nu am pe umarul cui sa plang si toti cei care imi dau sfaturi mi se par superficiali. Sfaturi de genul " are balta peste" "treci tu peste asta" "concentreaza-te pe ce e imiportant in viata ta ", nu ajuta deloc .
Am aproape 30 de ani(incredibil) , relatia care tocmai s-a incheiat a durat fix un an si jumatate iar inainte sa inceapa am fost 5 ani singura . De fostul prieten, cu care am fost 3 ani , eu am vrut sa ma despart . Cu toate astea si atunci a durut destul de mult si o lunga perioada de timp nu am vrut sa mai aud de vreo relatie . Cand mi-am revenit si am inceput sa ies cu unul sau altul , nu am intal nit decat broscoi ca sa zic asa si apoi am renuntat . Eram ok , ma obisnuisem cu singuratatea , erau putine momentele in care chiar imi doream o relatie . Pana intr-o zi ...
El era un nou coleg de serviciu , pe care eu l-am invitat la o cafea , el m-a refuzat , eu am acceptat cu seninatate refuzul si mi-am vazut de viata in continuare. La petrecerea de sfarsit de an a firmei s-a intamplat ceva si de atunci am ramas impreuna . Colegii de serviciu au primit vestea cu bucurie , parintii , prietenii ...parca toata lumea se bucura pt noi. De aici a urmat o relatie cat se poate de normala , l-am prezentat rudelor , m-a prezentat rudelor , ne-am promis ca vom face tot ce putem ca sa facem relatia sa functioneze pt ca amandoi ne doream o relatie stabila (aaa , el mai mic decat mine cu un an).Au fost si momente mai putin placute...dar momentele alea pt mine insemnau cunoastere , insemnau stabilirea unor limite ..Eu sunt genul de om care se indragosteste extrem de greu pt ca in viata mea am intalnit fff putini barbati pe care sa mi-i doresc sau pe care sa ii admir. in fine , momentele mele de cunoasterept iubitul meu insemnau ..sfarsit . Primul sfarsit pt el a venit dupa vreo 6 luni. eu sunt o persoana mandra . eu nu ma rog de nimeni sa ma ia daca nu ma vrea. Au fost 2 zile in care nu am dormit, nu am mancat, nu am baut ...doar am plans ...mult. Ma rog, i-am trimis un mesaj , el a raspuns , ne-am intalnit, ne-am impacat. Am simtit atunci ca ceva s-a schimbat in personalitatea mea . Exact ca atunci cand cineva se vindeca de cancer , sau ca atunci cand o persoana pierde pe cineva drag pe neasteptate, genul de intamplare majora care te face sa vezi lucrurile altfel . Atat de puternica a fost acea durere. Apoi iar a fost frumos , a mai urmat o ciondaneala , iar a fost frumos si apoi iar un sfarsit din partea iubitului ...iar a durut , iar ne-am impacat , iar a fost bine .
In a doua zi de Paste , parintii lui urmau sa vina sa ii cunoasca pe ai mei. Lucru planuit cu ceva timp in urma .
Dupa ce eu am robotit toata ziua prin bucatarie , el m-a ajutat, m-am asezat sa iau o pauza cu telefonul in mana butonand si verificand facebookul, la fel si el in fata mea tot cu telefonul , tot butonand . La un moment dat imi ridic privirea , il intreb ceva ,iar el zambea la telefon si scria mesaje .Cand mi-a raspuns la intrebare , nici macar nu si-a ridicat privirea din telefon .L-am intrebat ce face si mi-a spus ca vb cu sora mea care este plecata afara si cu care vorbim pe skype sau whatsapp. Este adevarat ca el are tot timpul internet pe telefon , eu doar acasa si la serviciu , cand ma conectez wireless, de aceea cand sora mea avea ceva de spus ii spunea lui . Din punctul meu de vedere lucrurile scapasera un pic de sub control de mai mult timp . Ei 2 conversau f des , eu aflam doar accidental. Cand vb cu ea , pe mine doar ma auzea asa ..in fundal. Eu vb cu sora mea cred 10% din cat vb el . Cand vb cu ea si imi spunea cate ceva nou pe care eu vroiam sa i-l spun lui , cateodata ma trezeam cu replici de genul : stiu ca am vb aseara .
Este un subiect delicat , am vrut sa le spun amandorura ca ma deranjaza lucrul asta . Dar cum sa spui asa ceva , si sa ai pretentia sa fie bine?
In ziua aceea nu am mai rezistat , m-am ridicat si am spus ca ma duc sa fac un dus , desi aproape ca era masa gata si urmam sa mancam . S-a vazut clar ca eram nervoasa , el a venit dupa mine , m-a luat in brate si mi-a spus ca ma iubeste , eu m-am smucit sa intru in baie el m-a intrebat ce s-a intamplat si atunci i-am spus ca ma deranjaza relatia de prietenie dintre el si sora mea , cu care eu nu sunt cea mai buna prietena by the way. In timp ce ii spuneam lui asta ii scriam si ei un mesaj sa-i spun acelasi lucru. Reactia a fost exact asa cum ma asteptam " nu mai pot , nu mai suport , imi bag picioarele , am plecat"
S-a dus acasa , le-a spus alor lui ca s-a terminat ca nu vor mai veni sa cunoasca pe nimeni . Nu pot sa va spun ce a fost la mine acasa , mai ales cand au auzit motivul. Nu mai conteaza ..
Conteaza .............eu ce fac acum??? Il iubesc enorm si nu imi vad viata fara el , nu ma mai vad cu nimeni altcineva , nu mai pot
Va multumesc ca ati citit , stiu ca nu e usor sa dai sfaturi in asemenea sitautii dar m-ar ajuta daca mi-ati spune parerea voastra.
andreea_scorpion
Postat pe 16 Aprilie 2012 08:43
Andre ai 30 de ani asta iti doresti tu unu care cand i se scoala lui gata desparteala sa te desparti trebuie sa ai motive intemeiate nu balari . Opinia mea ducase tare stiu ca doare si o sa fie aiurea ... dar pff daca nu a fost sa fie asta este eu am o vorba
VIATA ESTE PREA SCURTA SA NE'O PETRECEM PLANGAND DUPA TOTI PROSTI !
this_is_the_life
Postat pe 16 Aprilie 2012 08:56
De la: andreea_scorpion, la data 2012-04-16 08:43:55De obicei nu prea fac asta dar de data asta este diferit ...mor de durere si nu stiu ce sa fac , nu am pe umarul cui sa plang si toti cei care imi dau sfaturi mi se par superficiali. Sfaturi de genul " are balta peste" "treci tu peste asta" "concentreaza-te pe ce e imiportant in viata ta ", nu ajuta deloc .
Am aproape 30 de ani(incredibil) , relatia care tocmai s-a incheiat a durat fix un an si jumatate iar inainte sa inceapa am fost 5 ani singura . De fostul prieten, cu care am fost 3 ani , eu am vrut sa ma despart . Cu toate astea si atunci a durut destul de mult si o lunga perioada de timp nu am vrut sa mai aud de vreo relatie . Cand mi-am revenit si am inceput sa ies cu unul sau altul , nu am intal nit decat broscoi ca sa zic asa si apoi am renuntat . Eram ok , ma obisnuisem cu singuratatea , erau putine momentele in care chiar imi doream o relatie . Pana intr-o zi ...
El era un nou coleg de serviciu , pe care eu l-am invitat la o cafea , el m-a refuzat , eu am acceptat cu seninatate refuzul si mi-am vazut de viata in continuare. La petrecerea de sfarsit de an a firmei s-a intamplat ceva si de atunci am ramas impreuna . Colegii de serviciu au primit vestea cu bucurie , parintii , prietenii ...parca toata lumea se bucura pt noi. De aici a urmat o relatie cat se poate de normala , l-am prezentat rudelor , m-a prezentat rudelor , ne-am promis ca vom face tot ce putem ca sa facem relatia sa functioneze pt ca amandoi ne doream o relatie stabila (aaa , el mai mic decat mine cu un an).Au fost si momente mai putin placute...dar momentele alea pt mine insemnau cunoastere , insemnau stabilirea unor limite ..Eu sunt genul de om care se indragosteste extrem de greu pt ca in viata mea am intalnit fff putini barbati pe care sa mi-i doresc sau pe care sa ii admir. in fine , momentele mele de cunoasterept iubitul meu insemnau ..sfarsit . Primul sfarsit pt el a venit dupa vreo 6 luni. eu sunt o persoana mandra . eu nu ma rog de nimeni sa ma ia daca nu ma vrea. Au fost 2 zile in care nu am dormit, nu am mancat, nu am baut ...doar am plans ...mult. Ma rog, i-am trimis un mesaj , el a raspuns , ne-am intalnit, ne-am impacat. Am simtit atunci ca ceva s-a schimbat in personalitatea mea . Exact ca atunci cand cineva se vindeca de cancer , sau ca atunci cand o persoana pierde pe cineva drag pe neasteptate, genul de intamplare majora care te face sa vezi lucrurile altfel . Atat de puternica a fost acea durere. Apoi iar a fost frumos , a mai urmat o ciondaneala , iar a fost frumos si apoi iar un sfarsit din partea iubitului ...iar a durut , iar ne-am impacat , iar a fost bine .
In a doua zi de Paste , parintii lui urmau sa vina sa ii cunoasca pe ai mei. Lucru planuit cu ceva timp in urma .
Dupa ce eu am robotit toata ziua prin bucatarie , el m-a ajutat, m-am asezat sa iau o pauza cu telefonul in mana butonand si verificand facebookul, la fel si el in fata mea tot cu telefonul , tot butonand . La un moment dat imi ridic privirea , il intreb ceva ,iar el zambea la telefon si scria mesaje .Cand mi-a raspuns la intrebare , nici macar nu si-a ridicat privirea din telefon .L-am intrebat ce face si mi-a spus ca vb cu sora mea care este plecata afara si cu care vorbim pe skype sau whatsapp. Este adevarat ca el are tot timpul internet pe telefon , eu doar acasa si la serviciu , cand ma conectez wireless, de aceea cand sora mea avea ceva de spus ii spunea lui . Din punctul meu de vedere lucrurile scapasera un pic de sub control de mai mult timp . Ei 2 conversau f des , eu aflam doar accidental. Cand vb cu ea , pe mine doar ma auzea asa ..in fundal. Eu vb cu sora mea cred 10% din cat vb el . Cand vb cu ea si imi spunea cate ceva nou pe care eu vroiam sa i-l spun lui , cateodata ma trezeam cu replici de genul : stiu ca am vb aseara .
Este un subiect delicat , am vrut sa le spun amandorura ca ma deranjaza lucrul asta . Dar cum sa spui asa ceva , si sa ai pretentia sa fie bine?
In ziua aceea nu am mai rezistat , m-am ridicat si am spus ca ma duc sa fac un dus , desi aproape ca era masa gata si urmam sa mancam . S-a vazut clar ca eram nervoasa , el a venit dupa mine , m-a luat in brate si mi-a spus ca ma iubeste , eu m-am smucit sa intru in baie el m-a intrebat ce s-a intamplat si atunci i-am spus ca ma deranjaza relatia de prietenie dintre el si sora mea , cu care eu nu sunt cea mai buna prietena by the way. In timp ce ii spuneam lui asta ii scriam si ei un mesaj sa-i spun acelasi lucru. Reactia a fost exact asa cum ma asteptam " nu mai pot , nu mai suport , imi bag picioarele , am plecat"
S-a dus acasa , le-a spus alor lui ca s-a terminat ca nu vor mai veni sa cunoasca pe nimeni . Nu pot sa va spun ce a fost la mine acasa , mai ales cand au auzit motivul. Nu mai conteaza ..
Conteaza .............eu ce fac acum??? Il iubesc enorm si nu imi vad viata fara el , nu ma mai vad cu nimeni altcineva , nu mai pot
Va multumesc ca ati citit , stiu ca nu e usor sa dai sfaturi in asemenea sitautii dar m-ar ajuta daca mi-ati spune parerea voastra.
Nu trebuia sa te superi .Era doar in famelie...
Ce sora poti avea si tu...si peste ce specimene dai.
Decat cu unul asa mai bine fara.
serpico_
Postat pe 16 Aprilie 2012 09:22
da , si mie imi pare rau de relatia pe care o am cu sora mea ...oare pe el nu trebuia sa ma supar ? Chiar daca era in familie , eu daca vb asa cu fratele lui sau cu oricine altcineva si pe el abia sa-l obesrv .
andreea_scorpion
Postat pe 16 Aprilie 2012 11:40
Mie nu mi se pare un barbat foarte serios... Ba vine, ba pleaca... Si nici macar nu sunteti de foarte mult timp impreuna... Un an e o nimica toata! Iar interesul lui pt sora ta mi se pare foarte ciudat. Daca te iubea, ar fi rupt legatura cu ea, stiind ca pe tine te deranjeaza legatura lor. In schimb el a ales sa se desparta. Nu prea ai dupa cine plange...din nefericire... Nu trebuie sa te descurajezi dupa primul esec! Incearca sa cauti pe altcineva... Iesi cu mai multi, testeaza-i si pe urma alege.
Micaell
Postat pe 16 Aprilie 2012 14:05
De la: andreea_scorpion, la data 2012-04-16 11:40:59da , si mie imi pare rau de relatia pe care o am cu sora mea ...oare pe el nu trebuia sa ma supar ? Chiar daca era in familie , eu daca vb asa cu fratele lui sau cu oricine altcineva si pe el abia sa-l obesrv .


Un barbat care are reactia aceasta colerica si este capabil sa spuna "gata" iubirii ce tocmai se straduia sa ti-o declare cu doar cinci minute inainte .. incetase sa te iubeasca mult inainte de a o spune. Eu cred ca si tu trebuie sa spui la fel, chiar cu 4 semne de exclamatie, caci, in fine, viitorul iti este ocrotit. Te doare surpriza, usurinta cu care ti-a spus un adevar. Dar, oare chiar nu-l simteai?! Eu cred ca da, doar ca nu vroiai sa il si vezi.
E o mare lipsa de respect gestul lui de prietenie fata de sora ta. Nu comentez relatia dintre voi surorile, nu este acum subiectul. Dar cum sa te simti in siguranta, cu inima dedicata total si de durata, unui barbat care nu tine cont de sentimentele tale si devine "prieten" cu cineva care tie iti este disconfortabil?! Proiecteaza gestul lui in viitor si atunci vei vedea ca prin decizia lui ti-a facut tie un imens bine si te-a scutit de durere, de tradare adevarata, dureroasa profund. Spune-i in gand "multumesc"...
Ai ocazia acum sa iti clarifici sentimentele fata de toata lumea.
Incepe cu el... continua cu sora ta... apoi cu tine.
Abia apoi, cauta un barbat care sa stie ca iubirea inseamna admiratie, respect, adoratie, pasiune si best friend.
By the way, nu fii suparata pe sora ta din cauza lui, caci nu e singura cu care e mai prieten decat cu tine, pot sa-ti dau in scris.
maybe
Postat pe 17 Aprilie 2012 02:46
De la: andreea_scorpion, la data 2012-04-16 11:40:59da , si mie imi pare rau de relatia pe care o am cu sora mea ...oare pe el nu trebuia sa ma supar ? Chiar daca era in familie , eu daca vb asa cu fratele lui sau cu oricine altcineva si pe el abia sa-l obesrv .



Draga mea,familia ti-o da doar Dumnezeu,si trebuie sa o accepti asa cum este,in ciuda tuturor atitudinilor nepotrivite,ce vin din partea unor reprezentanti ai acesteia!!Tu ai partea ta de vina in toata aceasta nebunie,si asta pentru ca ai acceptat relationarea excesiva a iubitului tau cu sora ta!!!Relatiile de familie sunt un aspect,pe cand cele existente intre parteneri si familia respectiva,tin de alta maniera,sunt doar tangentiale!!!Din punctul meu de vedere,iubitul tau,este un barbat mediocru,din punct de vedere al constantei sentimentelor,faptul ca a accentuat mai mult decat se cuvine,relatia cu sora ta,il arunca intr-o lumina sumbra,a neseriozitatii,fapt ce ma determina sa-ti recomand sa treci peste orice tristete si sa-ti vezi de cei treizeci de ani personali!!Stiu,este foarte greu ,uneori imposibil,sa o iei de la capat,dar viata trebuie luata asa cum vine ea in viata fiecarei persoane,cu bune si cu rele!!!Ai o varsta ,care va trebui sa-si spuna cuvantul intr-o buna zi,astfel incat sa fii mai inteleapta in selectia barbatilor,,lucru complicat de altfel!!!Stiu,iubirea este pe cat de frumoasa,pe atat de nemiloasa,atunci cand duce la suferinta,dar tot prin manifestari de iubire,poti invinge duritatea ei!!Draga,plangi cat te lasa inima,dar sa stii ca si cu lacrimi in ochi,poti avea un nou inceput!!!Toate femeile au dreptul la fericire,ca este dificil sa o descoperi pe cea adevarata,asta este cu totul alta poveste!!!!!!!Capul sus,sterge-ti lacrima si zambeste!!!!
MissRainbow
Postat pe 17 Aprilie 2012 07:50
draga mea......eu cu sotul meu cand ne-am mutat impreuna ne certam cred k in fiecare zi.....si nu eram prea tanara nici eu si cam tot dupa 5 ani fara relatii fusesem si eu...dar niciodata nu am plecat unul de langa altul.era greu pt k fiecare aveam caractere diferite.nu stateam mai mult de o zi certati.in timp am inceput sa vb ce ne deranjeaza si sa acceptam ceea ce nu ne comvine...adica o casnicie se bazeaza pe compromis.....treaba cu plecatul la mama sau cine stie unde pleca el.........sotul meu pt k ma iubeste cedeaza el primul dar nu pleaca niciodata de langa mn..in fine...mi s-a parut ceva prostesc sa te superi ca el vb mai mult cu sora ta.inseamna k nu e comunicare intre voi si se destauinuie mai mult ei.eu am crezut k te insala cu el dar ea nu e in tara sau tu crezi k e ceva mai mult?sora ta ce zice?
krizantema
Postat pe 17 Aprilie 2012 09:30
Andreea nici un barbat nu merita sa suferi dupa el mai ales unul care nu prea iti acorda interes. Lasa-l, uita-l, revino-ti si cauta altul care sa te merite si sa te iubeasca asa cum ar trebui
dienuscha
Postat pe 17 Aprilie 2012 09:48
asa mi-as fi dorit si eu sa se intample si asa ar fi fost normal dpmdv dar nu a fost asa si yocmai decizia lui de a pleca m-a socat enorm . Adica inainte de asta cu o ora , gateam impreuna si ma lua in brate si imi spunea ca ma iubeste dupa care ....
andreea_scorpion
Postat pe 17 Aprilie 2012 18:06
De la: dienuscha, la data 2012-04-17 09:48:12Andreea nici un barbat nu merita sa suferi dupa el mai ales unul care nu prea iti acorda interes. Lasa-l, uita-l, revino-ti si cauta altul care sa te merite si sa te iubeasca asa cum ar trebui


Asa am sa fac , nu stiu cand , cum , unde dar asta este singura solutie :(
andreea_scorpion
Postat pe 17 Aprilie 2012 18:08
De la: krizantema, la data 2012-04-17 09:30:43draga mea......eu cu sotul meu cand ne-am mutat impreuna ne certam cred k in fiecare zi.....si nu eram prea tanara nici eu si cam tot dupa 5 ani fara relatii fusesem si eu...dar niciodata nu am plecat unul de langa altul.era greu pt k fiecare aveam caractere diferite.nu stateam mai mult de o zi certati.in timp am inceput sa vb ce ne deranjeaza si sa acceptam ceea ce nu ne comvine...adica o casnicie se bazeaza pe compromis.....treaba cu plecatul la mama sau cine stie unde pleca el.........sotul meu pt k ma iubeste cedeaza el primul dar nu pleaca niciodata de langa mn..in fine...mi s-a parut ceva prostesc sa te superi ca el vb mai mult cu sora ta.inseamna k nu e comunicare intre voi si se destauinuie mai mult ei.eu am crezut k te insala cu el dar ea nu e in tara sau tu crezi k e ceva mai mult?sora ta ce zice?


Eu nu am crezut niciodata ca ar putea fi ceva intre ei eram doar suparata ca acum el era confidentul ei ci nu eu asa cum eram odata si nu mi se parea normal . Stiam si mi-a spus si el ca in majoritatea cazurilor ea il aborda. Sora mea acum zice ca o sa ne impacam si ca o sa fie ok , ca ma intelege de ce sunt suparata pt cxa si prietenul ei i-a reprosat ei ca vb prea mult cu iubitul meu . Va rog sa ma credeti ca acum cand scriu aceste randuri mi se pare totul atat de prostesc si fara rost....si tot nu imi place cum a procedat el dar ...doare ca dracu de tare..
andreea_scorpion
Postat pe 17 Aprilie 2012 18:22
De la: andreea_scorpion, la data 2012-04-17 18:06:47asa mi-as fi dorit si eu sa se intample si asa ar fi fost normal dpmdv dar nu a fost asa si yocmai decizia lui de a pleca m-a socat enorm . Adica inainte de asta cu o ora , gateam impreuna si ma lua in brate si imi spunea ca ma iubeste dupa care ....


Inseamna ca de fapt nu te-a iubit..oricat de mult ar durea trebuie sa incerci sa mergi mai departe...crede-ma stiu ce spun pentru ca si eu trec printr-o situatie mai mult sau mai putin asemanatoare.
eu_viata
Postat pe 19 Aprilie 2012 13:56
De la: andreea_scorpion, la data 2012-04-17 18:22:33
De la: krizantema, la data 2012-04-17 09:30:43draga mea......eu cu sotul meu cand ne-am mutat impreuna ne certam cred k in fiecare zi.....si nu eram prea tanara nici eu si cam tot dupa 5 ani fara relatii fusesem si eu...dar niciodata nu am plecat unul de langa altul.era greu pt k fiecare aveam caractere diferite.nu stateam mai mult de o zi certati.in timp am inceput sa vb ce ne deranjeaza si sa acceptam ceea ce nu ne comvine...adica o casnicie se bazeaza pe compromis.....treaba cu plecatul la mama sau cine stie unde pleca el.........sotul meu pt k ma iubeste cedeaza el primul dar nu pleaca niciodata de langa mn..in fine...mi s-a parut ceva prostesc sa te superi ca el vb mai mult cu sora ta.inseamna k nu e comunicare intre voi si se destauinuie mai mult ei.eu am crezut k te insala cu el dar ea nu e in tara sau tu crezi k e ceva mai mult?sora ta ce zice?


Eu nu am crezut niciodata ca ar putea fi ceva intre ei eram doar suparata ca acum el era confidentul ei ci nu eu asa cum eram odata si nu mi se parea normal . Stiam si mi-a spus si el ca in majoritatea cazurilor ea il aborda. Sora mea acum zice ca o sa ne impacam si ca o sa fie ok , ca ma intelege de ce sunt suparata pt cxa si prietenul ei i-a reprosat ei ca vb prea mult cu iubitul meu . Va rog sa ma credeti ca acum cand scriu aceste randuri mi se pare totul atat de prostesc si fara rost....si tot nu imi place cum a procedat el dar ...doare ca dracu de tare..



Ceea ce s-a intamplat nu este prostesc,ci este o mare tampenie,in care s-au antrenat sora ta si iubitul tau!!Vin si intreb--de ce sora ta nu te-a abordat in vreun fel,astfel incat sa-ti transmita faptul ca o deranjeaza discutiile neintrerupte,cu iubitul tau,d ce nu a luat nicio atitudine impotriva interventiilor telefonice ale iubitului tau?Aceste intrebari nu imi dau pace,este totusi sora ta ,si ar fi trebuit sa fie mai serioasa ,in ceea ce priveste relatia dintre ei doi,ca posibila cumnata!!!In plus de aceasta,care era motivul pentru care insista sa-ti caute iubitul?Ce avea de impartasit cu el???Si de ce nu se confesa iubitului ei,pe care l-a deranjat acelasi comportament abuziv!!!Vrei as te impaci cu iubitul tau,fa-o,nimeni nu te poate retine ,dar clarifica toate aspectele deranjante,inainte de a o face!!!
MissRainbow
Postat pe 19 Aprilie 2012 14:15
pai si eu am patit la fel, dar nu cred ca aici gasim raspunsurle. Cristian
kudika419119
Postat pe 16 Mai 2012 18:39
Eu nu vad un motiv justificat-SORA TA- ,mai ales ca n-ai avut nici o discutie cu ea s-au cu el in privinta asta.Daca ai prins ura,doar pt ca statea de vorba cu ea,probabil ca orce alta persoana din fam ta ii vei privi cu aceeasi ochi!Tu esti persoana cea vinovata si eventuala cerere casatorie tea cam pus pe fuga.Cred ca inca nu te-ai maturizat destul.Si nici nu cred ca exista intre voi o comunicare serioasa.
Draga mea cred ca mai mult te sperie sa te casatoresti cu el ca sa nu fi legata de maini si sa-ti pierzi libertatea.
Indiferent ce sfaturi iti dam,defapt ti-ai jucat deja cartile si sti mai bine si sg ce ai de facut.Bafta pt viitorul pe care ti-l alegi!
Titanika
Postat pe 16 Mai 2012 19:33
Buna Andreea!
Nu sunt chiar la varsta la care as putea da sfaturi, dar oricum..stii, pana te desparti definitiv de omul drag, va despartiti de mai multe ori si de fiecare data pierdeti cate ceva. Crezi ca il ierti, esti beata de fericire cand te impaci, dar o umbra de ura iti ramane in suflet. Iti simti orgoliul revoltat, calcat in picioare, atunci cand doar tu trebuie sa faci compromisuri. El insa, e gata sa renunte la relatie, de fiece data cand nu merge ceva.
Eu am facut si mai fac concesii sotului meu, dar nu la fel ca inainte, cu tot optimismul, obosesti de o relatie pe care mai mult ti-o imaginezi decat o traiesti. Tie macar iti spune ca te iubeste..chiar daca de la declaratii la manifestari de dragoste sunt kilometri. Eu am simtit de mai multe ori ca ma frang, mai ales atunci cand plangeam din cauza lui si el mi-a spus odata ca ''lacrimile femeii sunt ca juramintele hotului'' si de-atunci m-am inchis pentru el si m-am resemnat, desi simt uneori o ura si durere care ma desfiinteaza. Crezi ca vrei o astfel de relatie? Certurile de la inceput par constructive, da, sunt, dar nu toate. Cele care te ranesc te vor rani si peste 10 ani, timp in care se vor adauga altele si vor macina toata fericirea ta...iar cu timpul, cand trece pasiunea, e si mai rau.
Sper ca nu visezi sa te casatoresti cu el. Pare atragator, poate, dan nimic bun in fond. Mai mult efort decat fericire.
Si nu-ti cultiva durerea si complexele. Ia o sticla de vin, chiama o prietena cu care poti sa plangi, apoi reia-ti viata de mai inainte, FARA EL
kudika512351
Postat pe 16 Mai 2012 19:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa ma despart de el 3 De la: kudika_9395 8 Iunie 2012 11:48
cum sa il readuc inapoi langa mine....? 38 De la: AdrianaR 26 Octombrie 2010 18:21
Oare ma mai iubeste? 73 De la: Gina1989 22 Noiembrie 2011 14:17
SOS..................... 25 De la: _dulcik_ 3 Mai 2009 23:40
singura de valentine's day 7 De la: Macika00 16 Februarie 2014 08:18