Setari Cookie-uri

putin ajutor ?

buna ziua
in primul rand vreau sa va spun ca momentan aici este primul loc unde imi spun secretul prima oara ,si sper sa ma ajutati ,caci nu am idee unde as putea sa cer sfaturi in momentul asta.
pe 13 ,luna aceasta ,mi s-a intamplat ceva ce nu credeam ca o sa mi se intample vreodata :am fost violata . inainte sa ajung acasa am reusit sa ma calmez de parca nu s-ar fi intamplat nimic ,deoarece n-as fi putut sa ii spun mamei ce s-a intamplat. am ales sa nu ii spun mai mult din cauza ca menstruatia mi-a venit in martie pe 23-26 ,si am crezut ca am trecut de perioada fertila ,asa ca nu ar fi fost motiv de ingrijorare. ciclul meu dureaza 26-29 de zile ,asta insemnand ca saptamana asta ar trebui/ar fi trebuit sa imi vina. dar nu a mai venit.
cred ca motivul pentru care nu imi vine ar fi din cauza ca sunt prea stresata. oricum , daca nu imi vine pana pe 23 ,saptamana viitoare o sa imi fac un test de sarcina . mentionez ca am doar 16 ani ,iar daca testul o sa iasa pozitiv ,o sa trebuiasca sa le spun alor mei si sa ma duc sa fac avort. nu as suporta sa o vad pe mama suferind
nu am pe nimeni care sa ma ajute. mi-e teama pana si sa cer test de sarcina de la farmacie.
cel mai mult imi displace faptul ca sunt sigura ca daca nu imi vine menstruatia si fac avort , mama o sa imi interzica de acum in colo sa mai ies afara seara ,sau fara sa ii spun unde si cu cine ma duc ,si nu as suporta sa ma sufoce asa ,desi inteleg ca i-ar fi teama sa nu trec iar prin aceeasi experienta.
imi puteti da sfaturi? as vrea in primul rand sa stiu cum as putea sa ma relaxez ca sa imi vina menstruatia...presupunand ca nu am ramas insarcinata
de asemenea as vrea sa stiu ce sa fac in cazul in care mama nu o sa creada ce mi s-a intamplat ,deoarece in preajma ei am reusit sa ma comport ca de obicei. doar in secret mai plang uneori.
orice sfat e bine venit

kudika_5570
Postat pe 20 Aprilie 2012 16:05
De la: kudika_5570, la data 2012-04-20 16:05:07buna ziua
in primul rand vreau sa va spun ca momentan aici este primul loc unde imi spun secretul prima oara ,si sper sa ma ajutati ,caci nu am idee unde as putea sa cer sfaturi in momentul asta.
pe 13 ,luna aceasta ,mi s-a intamplat ceva ce nu credeam ca o sa mi se intample vreodata :am fost violata . inainte sa ajung acasa am reusit sa ma calmez de parca nu s-ar fi intamplat nimic ,deoarece n-as fi putut sa ii spun mamei ce s-a intamplat. am ales sa nu ii spun mai mult din cauza ca menstruatia mi-a venit in martie pe 23-26 ,si am crezut ca am trecut de perioada fertila ,asa ca nu ar fi fost motiv de ingrijorare. ciclul meu dureaza 26-29 de zile ,asta insemnand ca saptamana asta ar trebui/ar fi trebuit sa imi vina. dar nu a mai venit.
cred ca motivul pentru care nu imi vine ar fi din cauza ca sunt prea stresata. oricum , daca nu imi vine pana pe 23 ,saptamana viitoare o sa imi fac un test de sarcina . mentionez ca am doar 16 ani ,iar daca testul o sa iasa pozitiv ,o sa trebuiasca sa le spun alor mei si sa ma duc sa fac avort. nu as suporta sa o vad pe mama suferind
nu am pe nimeni care sa ma ajute. mi-e teama pana si sa cer test de sarcina de la farmacie.
cel mai mult imi displace faptul ca sunt sigura ca daca nu imi vine menstruatia si fac avort , mama o sa imi interzica de acum in colo sa mai ies afara seara ,sau fara sa ii spun unde si cu cine ma duc ,si nu as suporta sa ma sufoce asa ,desi inteleg ca i-ar fi teama sa nu trec iar prin aceeasi experienta.
imi puteti da sfaturi? as vrea in primul rand sa stiu cum as putea sa ma relaxez ca sa imi vina menstruatia...presupunand ca nu am ramas insarcinata
de asemenea as vrea sa stiu ce sa fac in cazul in care mama nu o sa creada ce mi s-a intamplat ,deoarece in preajma ei am reusit sa ma comport ca de obicei. doar in secret mai plang uneori.
orice sfat e bine venit




Draga mea,nu ma surprinde naivitatea ta ,si drept urmare,vin si-ti spun ca ai facut cea mai neinspirata alegere,in momentul in care ai decis sa accesezi acest forum,in schimbul comunicarii firesti cu mama ta!!Ce astepti de la noi??????????Sa-ti redam virginitatea??Nu se poate decat prin himenoplastie!!!!Ai o varsta critica,dar predispusa inconstientelor de tot felul,ca dovada fiind incidentul care ti-a atins puritatea,curatenia trupeasca!!Nu mai conteaza cine a fost protagonistul acestui eveniment nedorit,ce este clar ,este faptul ca trebuie sa discuti cu parintii tai,singurii in masura sa te sprijine emotional in acest moment!!!!Lasa rusinea si teama si vorbeste cu mama ta,mai devreme sau mai tarziu tot va afla si dezamagirea va fi mai mare!!!Aspectul ce tine de restrictionarea timpului liber in sensul iesirilor in decor,ar trebui sa fie ultimul aspect ,care sa te puna pe ganduri!!!Esti o pustoaica fara minte,mai degraba predispusa distrcatiei,decat unei rearanjari a vietii personale,astfel incat sa nu mai fii abuzata sexual!!!Vrei un sfat????Ti l-am dat---discuta cu mama ta ,povesteste-i ceea ce ti s-a intamplat,mergi la un cabinet ginecologic,fa-ti un control de specialitate,supune-te unui set de analize si fii mai atenta pe viitor!!!Vrei sa te relaxezi????Fa exercitii cu propria vointa,impunandu-ti as fii circumspecta cu baietii si cu intentiile lor!!!Ai o mama,nu uita,ea iti este cel mai bun prieten,chiar daca iti este teama sa discuti deschis cu ea!!!Vorbeste-i,roag-o sa te asculte si sa te inteleaga!!!
MissRainbow
Postat pe 20 Aprilie 2012 16:24
Vorbeste cu parintii, dupa care mergi la politie si depune plangere. Altfel respectivul poate face asta si altcuiva.
Armain
Postat pe 20 Aprilie 2012 16:27
Doamne, ai fost violata, s-ar putea sa fi ramas insarcinata, si tu iti faci probleme ca mama n-o sa te mai lase sa iesi seara?!! Ce-i in capul tau ma-ntreb?? Poate ca asta iti va servi drept lectie, sa fii mai responsabila pe viitor! Vorbeste cu parintii, ca un avort nu e o joaca! Crezi ca e ca si cum ti-ai scoate un dinte? Bine ti-ar face daca te-ar incuia in casa, sa nu mai umbli aiurea si sa patesti cine stie ce.
Micaell
Postat pe 23 Aprilie 2012 11:41
am rezolvat.nu am ramas insarcinata, am vorbit cu mama si am fost la ginecolog pentru consult.
multumesc pentru vorbele voastre

topicul se poate inchide
kudika_5570
Postat pe 24 Aprilie 2012 16:09
Am si eu ceva de spus aici ! Nemernicul care a facut asa ceva trebuie sa plateasca

Sa i se fi intamplat asa ceva fetei mele as fi eplodt. Draga mea ceea ce vreau sa-ti spun eu este sa ai grija de sufletul tau si atunci cand crezi tu ca esti singura si chiar si sfatul parintilor nu ti se pare de prea mult ajutor, atunci indreapta-ti privirea spre cer si roagate mult - cineva e acolo si ne asculta -doar in acest fel iti poti regasi pacea launtrica !!!
kudika_nikole
Postat pe 24 Aprilie 2012 18:43
Draga mea,
Nu trebuie sa iti faci griji din cauza ciclului pentru ca dereglarea poate fi din cauza stresului. Chiar daca o sa-ti vina cu intarziere, tot e bine sa iti faci un test de sarcina la cel mult 8 saptamani de la eveniment.
Daca iti spun ca inconstienta e mult mai mare ca ai facut sex neprotejat poate te vei trezi la realitate. De asemenea, vezi ce faci cu iesirile ca cercul de prieteni ai celui care te-a violat si a vazut ca nu ai luat nicio masura s-ar putea sa apeleze si ei la acelasi lucru cand o sa te intalneasca. Cea mai buna prietena trebuie sa iti fie mama ta. Chiar daca o sa te certe sau pedepseasca, tot ea te va ajuta sa iesi din necaz, atunci cand o sa fie nevoie.
Ai grija, ca preocuparile tale ar trebui sa fie altele; scoala, o meserie, daca nu vrei ca la 20 de ani sa fii deja casatorita sau la al doilea sau al treilea concubinaj. Nu iti irosi tineretea cu placeri ieftine, daca vrei ca restul vietii sa iti fie bine si sa te descurci prin puterile tale.
Anturajul in care esti e clar nepotivit.
E viata ta, faci ce vrei cu ea, dar mai bine fa ce trebuie. Invata din greselile altor fete care au pus placerile inaintea invataturii si fa ce este mai bine pentru tine.
Daca vrei sa devii o fata respectata, roaga-te lui Dumnezeu sa te indrume cum stie El mai bine si te asigur ca nu te va lasa niciodata de sub protectie LUI.
healthy017443
Postat pe 16 Mai 2012 18:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ciclul pe durata alaptarii 9 De la: ioanabobocea 18 Noiembrie 2009 21:24
Pot concepe un bebe imediat dupa un tratament cu antibiotic? 7 De la: franziska_eu 18 Ianuarie 2012 16:53
Lyme! 2 De la: naziru 9 Noiembrie 2009 22:08
ginecolog dr bratila elvira - cancer, hpv 2 De la: elena_gheorghe 4 Februarie 2014 18:13
stafiloccoc si streptoccoc 13 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 17:42