Setari Cookie-uri

ovare polichistice

buna.am 21 de ani.si am probleme cu menstruatia.nu mi-a mai venit de 2 luni.am facut teste de sarcina si au iesit negative.dupa am facut analiza pt a vedea treaba cu hormonii.din analize a iesit k am testosteronul ridicat.mi-a recomandat Diane 35 timp de 6 luni. c vreau sa inteleg e :ce semnifica ovare polichistice?afecteaza fertilitatea?


cu multumiri
alexa07
Postat pe 13 Mai 2010 20:13
si inca ceva....afecteaza relatia cu partenerul?adica am voie sa fac sex in timpul tratamentului?
alexa07
Postat pe 13 Mai 2010 20:19
De la: alexandracip, la data 2010-05-13 20:19:03si inca ceva....afecteaza relatia cu partenerul?adica am voie sa fac sex in timpul tratamentului?

Da nu este nici o problema sa faci sex.
Boala polichistica se datoreaza tocmai dereglarilor hormonale. Daca te-a vazut un endocrinolog si ti-a facut toate testele(determinari hormonale), evident si o ecografie, automat trebuia sa stii , sau sa ti se spuna ca, formatiunile polichistice, sunt niste pungute cu lichid,mai micute sau poate sa creasca la dimensiuni mari. dar asa cum se formeaza, tot asa pot dispare, fara tratament sau operatie(cei interesati de bani, recomanda operatie). Daca ti-a depistat corect deficienta hormonala si ti-a prescris tratament corect, formatiunile chistice dispar una cate una in timp. Dar trebuie, sau poate ti-a recomandat ca, la 3 sau 6 luni sa mergi la control?????. Eu personal iti recomand sa mergi intr-o clinica de specialitate, unde are posibilitatea sa-ti faca toate investigatiile, pentru o concluzie mai exacta. Spui ca deja ai amenoree primara, iata este un factor vizibil.Cere sa-ti faca si o determinare cortizonica. Suprarenala este aceia care fabrica cortizon, de care organismul are nevoie pentru a se apara de infectii, daca ai deficit, apar si semnele.Amenoreea primara este unsemn de dificit de cortizon.
Sanatate! dorina
dorina27
Postat pe 2 Iunie 2010 09:05
Buna!
Am fost diagnosticata cu ovare polchistice acum cativa ani si la fel mi s-a prescris Diane 35. Din cate am inteles,acestea inlatura efectele hormonilor masculini secretati de chisturi,insa este posibil ca aceste chisturi sa nu poata fi eliminate. Insa recent am fost la un alt doctor ginecolog care mi-a recomandat alte anticonceptionale,mai slabe,pe motiv ca Diane sunt cele mai puternice de pe piata si prezinta un risc foarte mare in dezvoltarea cancerului la san si a problemelor de circulatie. Cel mai bine ar fi sa ceri parerea mai multor medici ginecologi ,eventual recomandati de persoane cunoscute tie, deoarece doctorul la care am fost chiar sustinea ca sunt periculoase aceste anticonceptionale pe care le iei. Sper sa nu te fi informat prost.
Succes!
serenika_b
Postat pe 3 Iunie 2010 15:10
De la: larisa2603, la data 2010-06-03 15:10:26Buna!
Am fost diagnosticata cu ovare polchistice acum cativa ani si la fel mi s-a prescris Diane 35. Din cate am inteles,acestea inlatura efectele hormonilor masculini secretati de chisturi,insa este posibil ca aceste chisturi sa nu poata fi eliminate. Insa recent am fost la un alt doctor ginecolog care mi-a recomandat alte anticonceptionale,mai slabe,pe motiv ca Diane sunt cele mai puternice de pe piata si prezinta un risc foarte mare in dezvoltarea cancerului la san si a problemelor de circulatie. Cel mai bine ar fi sa ceri parerea mai multor medici ginecologi ,eventual recomandati de persoane cunoscute tie, deoarece doctorul la care am fost chiar sustinea ca sunt periculoase aceste anticonceptionale pe care le iei. Sper sa nu te fi informat prost.
Succes!

Si daca faci niste determinari hormonale, ce te costa?. Nu vezi ca se contrazic, sau isi dau cu stangul in dreptul?? Si fati determinarile hormonale , afli care dintre anticonceptionale ti se potrivesc, fara ca, sa ai alte probleme, derivant dintr-un tratament ne potrivit pentru organismul tau. Anticonceptionalul, gresit sau nu,il vei lua toata viata ta activa sexual. De ce sa nu-l ei pe cel ca re se potriveste organismului tau?, Crezi ca tratamentele hormonale sunt inofensive??, gresit ,sunt foarte periculoase. Dorina
dorina27
Postat pe 4 Iunie 2010 16:03
De la: larisa2603, la data 2010-06-03 15:10:26Buna!
Am fost diagnosticata cu ovare polchistice acum cativa ani si la fel mi s-a prescris Diane 35. Din cate am inteles,acestea inlatura efectele hormonilor masculini secretati de chisturi,insa este posibil ca aceste chisturi sa nu poata fi eliminate. Insa recent am fost la un alt doctor ginecolog care mi-a recomandat alte anticonceptionale,mai slabe,pe motiv ca Diane sunt cele mai puternice de pe piata si prezinta un risc foarte mare in dezvoltarea cancerului la san si a problemelor de circulatie. Cel mai bine ar fi sa ceri parerea mai multor medici ginecologi ,eventual recomandati de persoane cunoscute tie, deoarece doctorul la care am fost chiar sustinea ca sunt periculoase aceste anticonceptionale pe care le iei. Sper sa nu te fi informat prost.
Succes!
una din solutii la aceasta problema, printre cele mai eficiente ar fi TRANSFER FACTOR BELLE VIE

http://www.youtube.com/results?search_query=transfer+factor+belle+vie&aq=f
4Life
Postat pe 5 Iunie 2010 09:05
salut , chisturile apar in urma unor dereglari hormonale , incearca un tratament naturist cu tinctura de branca ursului si cretisoara si spalaturi vaginale cu ceai de cretisoara si galbenele si ovule cu propolis . multa sanatate
ungureanu88_gmail_com
Postat pe 5 Iunie 2010 21:39
si in cazul in care nu-mi vine in saptamana de pauza dupa cele 21 d zile in care am luat anticonceptionalele, ce se intampla?ar putea fi grav?sa ma duc la ginecolog sau sa continui tratamentul cu Diane35?
alexa07
Postat pe 6 Iunie 2010 20:19
De la: alexandracip, la data 2010-06-06 20:19:14si in cazul in care nu-mi vine in saptamana de pauza dupa cele 21 d zile in care am luat anticonceptionalele, ce se intampla?ar putea fi grav?sa ma duc la ginecolog sau sa continui tratamentul cu Diane35?
iti bagi galbeneau lui ungureanu in vagin,a se citi nasul tovarasului ungureanu,mare medic naturist.
ene_m_gabriel
Postat pe 6 Iunie 2010 21:39
Amenoree am avut si eu. Am scapat de ea printr-un tratament homeopat dat de d-na doctor Mariana Trifa din Bucuresti. Daca esti ineresata poti suna pt o consultatie la nr de telefon 0213197495 sau mai multe detalii afli de pe internet.Ai grija de Diane 35 eu am facut o hepatopatie cronica biliara de la ele. Sanatate multa!
iiovescu
Postat pe 9 Iunie 2010 10:35
Buna!
Imi poti da mai multe detalii referitoare la hepatopatia ta biliara?
Am luat diane 35 pt mai multa vreme si acum am probleme cu bila. Cauza lor inca nu am identificat o asa ca m ai ajuta dk mi ai zice cum s a manifestat si dk ai reusit sa scapi de ea. In prospectul medicamentelor n am vazut ca un asemenea efect ar putea sa apara.
Mersi!
serenika_b
Postat pe 9 Iunie 2010 18:31
acelasi cretin si mare bou bisnitar de aloe vera din pitesti , esti demn de mila ene gabriel sau cum naiba te mai numesti
ungureanu88_gmail_com
Postat pe 9 Iunie 2010 21:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa raman insarcinata 8 De la: larisa_iordache 25 Iulie 2010 14:24
AJUTATI-MA VA ROG 3 De la: office_salinasusesi_ro 7 Martie 2010 07:20
sarcina sau inchipuirea mea? 15 De la: healthy014147 24 Martie 2010 16:08
anticonceptionale 1 De la: healthy003378 28 Septembrie 2009 20:34
Fibrom uterin - operatie 2 De la: rasturnikmititik_yahoo_com 5 Octombrie 2010 07:10