Setari Cookie-uri

am nevoie de putin ajutor, va rog.

L-am cunoscut anul trecut in iunie, cand tocmai iesisem dintr-o relatie de 3 ani plina de drama. Eu am 24 de ani, el 25. Eram proaspeti colegi de munca si ne-am indragostit. Dupa numai 4 luni, la insistentele mamei lui(care a promis ca nu o sa se bage intre noi) si in ideea de a economisii niste bani(eu stateam in chirie) ne-am mutat impreuna, la el acasa, cu parintii lui. Bineinteles ca nu mi-a placut, pana la urma s-a dovedit ca maica-sa si cu mine nu avem aceleasi idei despre viata si aceleasi standarde de curatenie, dar am suportat, cu gandul ca anul viitor o sa ne casatorim, o sa terminam "casuta noastra" si nu sa mai avem treaba cu ai lui. Ma enerva ingrozitor ca maica-sa era intr-o continua concurenta cu mine, gen care mancare iti place mai mult, ar trebui sa puneti gresie de-aia, etc...
In fine, dupa aproape un an de relatie, in care ne-am inteles ok, ne-am iubit, am facut planuri de nunta, vizite cu parintii, eram exact ca o familie, el si-a dat seama ca nu ma mai iubeste. ce cliseu... mi-a zis sa ne despartim, iar eu m-am mutat inapoi in chirie. cand a vazut ca sunt serioasa cu mutatul, s-a razgandit la faza cu despartitul si mi-a zis sa nu ma mai mut, desi eu platisem deja. M-am mutat oricum, fericita fiind ca scap de maica-sa si raman si cu el.
De o luna stau in chirie, ieri mi-a dat papucii de tot, a zis ca a fost nefericit cu mine, ca nu vrea sa stea cu mine din mila si ca e convins ca o sa gaseasca pe cineva mai bun.
Acuma greseala mea, stiti vorba aia cu taci si inghite, ei bine, am inghitit, dar nu am tacut. Cam o data pe luna, intr-o anumita perioada, ma apuca deprimarea si ii spuneam lui ceea ce vroiam sa-i spun maica-si. Si mi se parea normal sa vorbesc cu el chestiile de-astea, si nu cu o prietena oarecare.
De cand m-am mutat, nu am mai comentat nimic, desi mama lui a continuat cu fazele.
Am crezut la inceput ca e o femeie simpla de la tara, si chiar e, dar daca de una simpla ca ea nu i-a convenit(l-a mai despartit de o fata pe motivul ca avea doar 8 clase) si nici de mine care am facut o facultate si lucrez la acelasi nivel cu fi-so nu-i convite, pai atunci nu stiu ce sa mai cred.

Problema e ca el e baiat bun si il iubesc enorm. Chiar putem sa realizam ceva frumos impreuna si nu inteleg de ce nu ma mai vrea. O alta fata cu siguranta nu exista pentru ca am fost impreuna non stop, nu avea cum sa cunoasca altceva.
Va rog, daca o sa citeasca cineva kilometrul asta de text, sa-mi dea un sfat cum sa-l recuperez.
Am mai auzit faze de genul treci peste ca nu merita, si ca mai sunt baieti pe lumea asta, dar eu nu vreau altul. Il vreau pe el.


Postat pe 4 Iunie 2012 00:12
Draga mea, din pacate pentru tine nu prea ai ce sa mai faci in situatia data. Daca e sa-mi dau cu presupusul, parerea mea este ca el nici macar nu si-a dorit o relatie serioasa cu tine si ca nu te-a iubit niciodata cu adevarat. Iar atunci cand a vazut ca se ingroasa gluma si ca e timpul sa oficializeze relatia, s-a trezit deodata ca nu esti destul de buna pentru el. Asta ii arata clar sentimentele... Nu i-a pasat de tine si nici nu-i va pasa vreodata. Si daca insisti, mai mult o sa-l enervezi. Iti spun din experienta asta: daca te vei retrage din viata lui cu demnitate (fara crize de nervi, plansete si altele) te va respecta pentru totdeauna. Sa stii ca barbatii admira femeile care stiu sa-si pastreze coloana vertebrala. Umilindu-te si continuand sa-l cauti nu vei face decat sa-i trezesti dispretul. O femeie ce se umileste, pare penibila in ochii unui barbat. Daca ai o retragere demna, o sa-i obtii, daca nu dragostea, macar respectul. Nu te mai agata de el... Incearca sa cunosti si alti barbati... Vei vedea atunci ca exista oameni care ti se potrivesc mult mai bine si nu-l vei mai vedea pe fostul in aceeasi lumina. Si s-ar putea sa descoperi ca poti fi fericita si alaturi de altcineva. Adevarul e ca situatia pe care-i a descris-o tu (cu soacra ce-si baga nasul si-un barbat nehotarat care ba te vrea, ba nu te vrea) numai roz nu e. Zi merci ca nu te-ai casatorit cu el. Viata e si-asa destul de grea, daca ne-o mai complicam si noi singuri...unde ajungem? Partenerul trebuie sa te sustina si sa fie alaturi de tine la greu...nu asa, sa vina si sa plece cand pofteste.
Micaell
Postat pe 4 Iunie 2012 10:07
De la: , la data 2012-06-04 00:12:04L-am cunoscut anul trecut in iunie, cand tocmai iesisem dintr-o relatie de 3 ani plina de drama. Eu am 24 de ani, el 25. Eram proaspeti colegi de munca si ne-am indragostit. Dupa numai 4 luni, la insistentele mamei lui(care a promis ca nu o sa se bage intre noi) si in ideea de a economisii niste bani(eu stateam in chirie) ne-am mutat impreuna, la el acasa, cu parintii lui. Bineinteles ca nu mi-a placut, pana la urma s-a dovedit ca maica-sa si cu mine nu avem aceleasi idei despre viata si aceleasi standarde de curatenie, dar am suportat, cu gandul ca anul viitor o sa ne casatorim, o sa terminam "casuta noastra" si nu sa mai avem treaba cu ai lui. Ma enerva ingrozitor ca maica-sa era intr-o continua concurenta cu mine, gen care mancare iti place mai mult, ar trebui sa puneti gresie de-aia, etc...
In fine, dupa aproape un an de relatie, in care ne-am inteles ok, ne-am iubit, am facut planuri de nunta, vizite cu parintii, eram exact ca o familie, el si-a dat seama ca nu ma mai iubeste. ce cliseu... mi-a zis sa ne despartim, iar eu m-am mutat inapoi in chirie. cand a vazut ca sunt serioasa cu mutatul, s-a razgandit la faza cu despartitul si mi-a zis sa nu ma mai mut, desi eu platisem deja. M-am mutat oricum, fericita fiind ca scap de maica-sa si raman si cu el.
De o luna stau in chirie, ieri mi-a dat papucii de tot, a zis ca a fost nefericit cu mine, ca nu vrea sa stea cu mine din mila si ca e convins ca o sa gaseasca pe cineva mai bun.
Acuma greseala mea, stiti vorba aia cu taci si inghite, ei bine, am inghitit, dar nu am tacut. Cam o data pe luna, intr-o anumita perioada, ma apuca deprimarea si ii spuneam lui ceea ce vroiam sa-i spun maica-si. Si mi se parea normal sa vorbesc cu el chestiile de-astea, si nu cu o prietena oarecare.
De cand m-am mutat, nu am mai comentat nimic, desi mama lui a continuat cu fazele.
Am crezut la inceput ca e o femeie simpla de la tara, si chiar e, dar daca de una simpla ca ea nu i-a convenit(l-a mai despartit de o fata pe motivul ca avea doar 8 clase) si nici de mine care am facut o facultate si lucrez la acelasi nivel cu fi-so nu-i convite, pai atunci nu stiu ce sa mai cred.

Problema e ca el e baiat bun si il iubesc enorm. Chiar putem sa realizam ceva frumos impreuna si nu inteleg de ce nu ma mai vrea. O alta fata cu siguranta nu exista pentru ca am fost impreuna non stop, nu avea cum sa cunoasca altceva.
Va rog, daca o sa citeasca cineva kilometrul asta de text, sa-mi dea un sfat cum sa-l recuperez.
Am mai auzit faze de genul treci peste ca nu merita, si ca mai sunt baieti pe lumea asta, dar eu nu vreau altul. Il vreau pe el.



Pai si daca tu il vrei, dar el nu te mai vrea, ce poti sa faci, sa-i impui cu forta sa te iubeasca?

Poti avea un dialog deschis cu el si sa-l intrebi de ce nu te mai iubeste, ce anume a determinat racirea asta a lui fata de tine, ce anume il nemultumeste la tine si la relatia voastra. Roaga-l sa-ti raspunda cat mai sincer si fara menajamente, chiar daca adevarul doare, dar macar vei afla unde anume, dupa opinia fostului iubit, ai gresit si iti vei asuma, pentru tine, greselile acestei relatii pentru a nu le mai repeta intr-o relatie viitoare.

Insa, nu stiu cum sa-ti spun, dar simt ca el s-a folosit de tine, asta e sentimentul pe care il am citindu-ti povestea de viata.

Deci, nu uita, dialog deschis cu el, insuseste-ti invatamintele din aceasta relatie si nu le mai repeta pe viitor, nu trage cu dintii de o relatie care nu mai merge si de un om care nu te (mai) iubeste.
kokeshi
Postat pe 4 Iunie 2012 10:29
De la: Micaell, la data 2012-06-04 10:07:50Draga mea, din pacate pentru tine nu prea ai ce sa mai faci in situatia data. Daca e sa-mi dau cu presupusul, parerea mea este ca el nici macar nu si-a dorit o relatie serioasa cu tine si ca nu te-a iubit niciodata cu adevarat. Iar atunci cand a vazut ca se ingroasa gluma si ca e timpul sa oficializeze relatia, s-a trezit deodata ca nu esti destul de buna pentru el. Asta ii arata clar sentimentele... Nu i-a pasat de tine si nici nu-i va pasa vreodata. Si daca insisti, mai mult o sa-l enervezi. Iti spun din experienta asta: daca te vei retrage din viata lui cu demnitate (fara crize de nervi, plansete si altele) te va respecta pentru totdeauna. Sa stii ca barbatii admira femeile care stiu sa-si pastreze coloana vertebrala. Umilindu-te si continuand sa-l cauti nu vei face decat sa-i trezesti dispretul. O femeie ce se umileste, pare penibila in ochii unui barbat. Daca ai o retragere demna, o sa-i obtii, daca nu dragostea, macar respectul. Nu te mai agata de el... Incearca sa cunosti si alti barbati... Vei vedea atunci ca exista oameni care ti se potrivesc mult mai bine si nu-l vei mai vedea pe fostul in aceeasi lumina. Si s-ar putea sa descoperi ca poti fi fericita si alaturi de altcineva. Adevarul e ca situatia pe care-i a descris-o tu (cu soacra ce-si baga nasul si-un barbat nehotarat care ba te vrea, ba nu te vrea) numai roz nu e. Zi merci ca nu te-ai casatorit cu el. Viata e si-asa destul de grea, daca ne-o mai complicam si noi singuri...unde ajungem? Partenerul trebuie sa te sustina si sa fie alaturi de tine la greu...nu asa, sa vina si sa plece cand pofteste.


Imi plac foarte mult comentariile tale si te citesc intotdeauna cu interes.

Ai tot respectul meu pentru modul in care iti expui parerile!
kokeshi
Postat pe 4 Iunie 2012 10:31
Multumesc frumos tuturor pentru sfaturi. Acelasi lucru mi l-au spus si prietenii mei. Va trebui sa ma obisnuiesc cu ideea desi va fi foarte greu avand in vedere faptul ca lucram in aceeasi echipa, la acelasi birou, la doar 1 metru unul de celalalt....
asfaltina
Postat pe 4 Iunie 2012 17:43
Daca ajungeai sa te casatoresti cu el...tare nefericita ai mai fi fost ! "Mamica" este piesa de rezistenta in tot si in toate...adica si in patul conjugal dadeai peste ea !!! Duca-se pe pustii si fii fericita ca ai scapat de ei amandoi, cu asa ceva nu se glumeste !
rondina
Postat pe 4 Iunie 2012 18:43
sunt mama de baiat si sincer iti spun.......mamicile de baieti au impresia ca le traumatizam copilul in mom in care se hotarasc ei sa iubeasca,dar defapt sunt geloase p eventuala"nora".am intampinat ceva asemanator numai ca in mom in care am plecat a venit dupa mine renuntand la maicasa.am auzit intrebari de genu:iti da sa mananci,iti spala?daca este si el delasator si inca puiu mamei il poti lega de clanta usi ca la Pieptu mamei e tot mai bn mult si bn!fii p picioarele tale nu fi bleguta.si de vei face un baiat invata l sa fie independent nu mamos.
crissdia
Postat pe 10 Iunie 2012 13:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Credeti ca dragostea de mama chiar trece peste orice? 4 De la: __LL__ 7 Aprilie 2009 12:04
Zice ca ma iubeste ,dar imi arata altceva 15 De la: corinaxg 13 Octombrie 2010 14:38
ratacita... 17 De la: Ssandra 18 August 2014 23:51
"a fi sau a nu fi" ...va fi sau nici nu a fost 5 De la: adina_oana 30 Octombrie 2008 17:01
cum sa fac sal uit??? al iubesc nespus de mul insa el isi bate jok 14 De la: geo_refinantat 17 Mai 2011 13:47