Setari Cookie-uri

Vreau sa slabesc.

mI-as dori sa slabesc pana la mijlocul lui septembrie cam 10 kg. vreau sa dau jos burta altceva nu vreau, ce sport si ce ar trebui sa fac sa fie cat mai eficient. si cat mai rapid.
amalia_imola
Postat pe 11 Iunie 2012 17:45
10 kg ,poate le vei da jos daca faci mult sport:-.Bicicleta,fitnes,un regim alimentar mai strict,salate,carne fara grasime,cauta un medic nutritionist si mai ales sa ai multa vointa!!!BAFTA!!!
Titanika
Postat pe 11 Iunie 2012 18:07
Mai mult autocontrol, atunci cand te asezi la masa! NU MAI MANCA ATAT DE MULT!
rondina
Postat pe 11 Iunie 2012 18:15
De la: amalia_imola, la data 2012-06-11 17:45:02mI-as dori sa slabesc pana la mijlocul lui septembrie cam 10 kg. vreau sa dau jos burta altceva nu vreau, ce sport si ce ar trebui sa fac sa fie cat mai eficient. si cat mai rapid.


nu mai manca! nimic! si bea numai apa cu lamaie! si fa muuuult muuult sex
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 11 Iunie 2012 18:31
Salut,in 3 luni 10 kg??? Trebuie sa pierzi kg treptat,sa nu ai parte de urme urate(vergeturi,piele lasata).Daca nu-ti permiti sa te duci la un nutritionist,sau nu ai incredere,poti incepe a face sport.Exercitiile cardio,sunt f bune ptr a pierde tesutul adipos si exercitiile de aerobic ptr tonifiere,sunt necesare.Poti incepe prin a consuma minim 2L de apa pe zi,iar la capitolul mancare,...mananca cat mai putin si des,fara dulciuri,prajit.Foarte multe legume crude si fructe.Cam asta ar fi sfatul meu.Iar referitor la a scapa doar de stratul adipos de pe abdomen,poti sa-ti iei gandul,vei slabi in totalitate,dar nu pe o singura portiune a corpului.Poti cauta pe google si o sa gasesti mai multe detalii. bafta.
kudika_9592
Postat pe 11 Iunie 2012 18:43
De la: kudika_9592, la data 2012-06-11 18:43:15Salut,in 3 luni 10 kg??? Trebuie sa pierzi kg treptat,sa nu ai parte de urme urate(vergeturi,piele lasata).Daca nu-ti permiti sa te duci la un nutritionist,sau nu ai incredere,poti incepe a face sport.Exercitiile cardio,sunt f bune ptr a pierde tesutul adipos si exercitiile de aerobic ptr tonifiere,sunt necesare.Poti incepe prin a consuma minim 2L de apa pe zi,iar la capitolul mancare,...mananca cat mai putin si des,fara dulciuri,prajit.Foarte multe legume crude si fructe.Cam asta ar fi sfatul meu.Iar referitor la a scapa doar de stratul adipos de pe abdomen,poti sa-ti iei gandul,vei slabi in totalitate,dar nu pe o singura portiune a corpului.Poti cauta pe google si o sa gasesti mai multe detalii. bafta.

Teoretic,stie si ea....practica o omoara !
rondina
Postat pe 11 Iunie 2012 18:46
Cauta dieta Dukan, am slabit 10 kg in 7 saptamani
kudika164506
Postat pe 17 Iunie 2012 07:04
turbo_doru@yahoo.de
si eu imi doresc acelasi lucru dar pina in august...ma ajuta cineva cu un sfat?
nolina75
Postat pe 17 Iunie 2012 07:11
incearcaa dieta Dukan Da rezultate si nici nu faci foame Succes
kudika194788
Postat pe 17 Iunie 2012 07:28
m m grabit cu sfatul si n m vazut ca ti a mai fost recomandata dar sa stii ca intr adevar da rezultate Aici in Romania e mai dioficil sa gasesti produse 0 grasime dar cine cauta gaaseste Tarite de ovaz la magazinele naturiste Succes
kudika194788
Postat pe 17 Iunie 2012 07:31
Tine Regimul Oshawa 10 zile si slabesti 7 kg. Si ai energie pentru 3 barbati
perfect_woman
Postat pe 17 Iunie 2012 07:40
Cauta pe intrnet DIETA RINA, E FOARTE EFICIENTA, si nici nu trebuie sa te infometezi,organismul va primi de toate, dar cu masura.Si e perfect, caci ai timp destul pana in septembrie. Sa nu te sperii din cauza duratei, 3 luni, nici nu vei simti cum a trecut timpul si ce e fff important,se regleaza cat de cat metabolismul. Eu am reusit sa slabesc si sa ma mentin cu aceasta dieta disociata, si la fel multe di prietenele mele, si am slabit atat cat am vrut.
mirela75
Postat pe 17 Iunie 2012 08:35
daca ti aceasta ''dieta'' ai grija ce faci dupa ce nu vrei sa o mai ti pentru ca te vei ingrasa mai mult decat ai avut cand ai inceput ''cura''
KAMILLA10
Postat pe 17 Iunie 2012 09:32
De la: amalia_imola, la data 2012-06-11 17:45:02mI-as dori sa slabesc pana la mijlocul lui septembrie cam 10 kg. vreau sa dau jos burta altceva nu vreau, ce sport si ce ar trebui sa fac sa fie cat mai eficient. si cat mai rapid.


Cu riscul de a-mi pune in cap o parte dintre voi, iti voi da cateva sfaturi.
E clar ca problema este mancarea, nu miscarea. Incearca sa eviti sa mananci fructe care contin vitaminaC, in special citricele, deci implicit apa plata cu lamaie, dar si mierea. Acestea iti vor provoca o pofta nebuna de mancare.
De asemenea evita sportul in perioada de cura de slabire. Efortul sustinut, mai ales la sala, iti creaza de asemenea pofta mare de mancare si nu rezolvi nimic,decat sa te ingrosi si mai tare, pt. ca muschii tai se vor dilata pe sub stratul de grasime. Dar dupa ce termini cura, neaparat trebuie sa faci sport pentru intretinere si tonifiere.
Cel mai important lucru : sari peste masa de seara!Chiar daca esti plecata in timpul zilei, incearca sa mananci ceva pe la 3 sau 4.Daca ti se face foame cum ajungi acasa, incearca cu putina inghetata. Aceasta taie pofta de mancare si contine f. putine calorii, mai ales daca e facuta de tine din fructe sau cacao.
O sa vezi efectul imediat! Astept sa-mi spui...
EmaM
Postat pe 17 Iunie 2012 09:42
Buna, fetelor!
Vreau sa va spun ce dieta am urmat eu, anul trecut, cand ajunsesem la 72 kilograme.Dupa ce am
nascut am ramas cu 65 kg, apoi, pe fond nervos, am mai pus inca 7 kg!!! Eram disperata!!! Nu ma mai incapea nimic, nici in oglinda nu suportam sa ma mai uit! Nu tinusem in viata mea un regim pentru a slabi( pana la 26 ani am cantarit 50 kg).
Am gasit o dieta in Formula As care m a ajutat sa slabesc 8 kilograme intr-o luna, fara a ma infometa. Fiind atunci inca in concediu de crestere copil, am putut urma regimul, dar nu am respectat cantitatile intocmai, deci se poate slabi si mai mult.
INAINTE INSA DE A INCEPE DIETA ACEASTA, PENTRU A MA OBISNUI CU IDEEA, AM MANCAT 2 ZILE OREZ FIERT, 2 ZILE LEGUME, 2 ZILE FRUCTE, A7-A ZI BRANZICA CU SMANTANA SI MAMALIGUTA, IAR IN URMATOARELE 3 SAPTAMANI DUPA CUM URMEAZA
Dimineata: 1 felie de paine secara/neagra/intermediara cu un pic de telemea
ora 10-11: un fruct( exclus baNane, struguri)
Pranz : amestec mexican sau salata cu 100 g. piept de pui la gratar/peste
ora 16-17: un iaurt degresat
Cina( pana-n ora 18-19): salata de cruditati,legume fierte
IN ZIUA A 6-A A FIECAREI SAPTAMANI SE MANANCA NUMAI FRUCTE
Mai puteti manca in fiecare zi: 1 ou fiert, un cartof fiert, 1 lingura ulei, 1 lingurita otet
SE RECOMANDA: CAFEA NEINDULCITA, CEAI DE SOC, MULTE LICHIDE
EXCLUSE SUNT:
DULCIURILE, RONTANELELE INTRE MESE, ALCOOLUL
MULTA BAFTA TUTUROR, SPER SA REUSITI! NU M AM INFOMETAT DELOC, NICI MACAR NU AM PUTUT MANCA TOT CE ERA VOIE :).

kudikador
Postat pe 17 Iunie 2012 09:57
Incearca dieta DUKAN,o sa fii incantata;)
andreea_sarut
Postat pe 17 Iunie 2012 10:43
Va recomand dieta dukan.am o colega care a slabit cele 40 de kg acumulate in timpul sarcinii.partea buna la aceasta dieta este ca nu trebuie sa faci "foamea".poti manca ori de cate ori iti este foame arata timp cat respecti alimentele permise.puteti cauta pe google despre aceasta reteta.chiar functioneaza :)
kudika394209
Postat pe 17 Iunie 2012 10:45
Cel mai mare consumator de "dulciuri", si prin asta ma refer la zaharurile acumulate sub forma de grasimi este sistemul creier inima. Acestea prin faptul ca sunt interdependente strans, poate mai strans decat alte sisteme din organism, consuma cea mai mare parte din energia generata. De ce se acumuleaza grasimile, pentru ca de fapt sunt persoane care se ingrasa privind? In primul rand , altcumva de cum ne-am astepta, acumularea a ceva in organism are loc pe un principiu: ceva va fi necesar in viitor. Se poate spune, bine mai , da', eu vreau sa slabesc. Organismul e extrem de logic, ca sa slabesti vizibil e necesar sa te ingrasi vizibil. Cand incepe ingrasarea? Exact in momentul in care apar discutiile despre kilogramele in plus. Se poate spune si aici, pai de aia apar discutiile, ca apar kg in plus. Corect, insa e momentul unei greseli de gandire extrem de fregvente, aparitia kilogramelor in plus sunt in primul rand un semnal care spune organismul acumuleaza. Momentul constientizarii, este de fapt momentul cand organismul sesizeaza ca a s-a depasit o limita prestabilita, o limita generata din calcule de proportii intre dimensiunile oaselor, a muschilor si a tesuturilor, peste care, grasimea , un strat fin realizeaza acea rotunjire, mai accentuata la femei, dansd acea imagine de piele intinsa, fina, necesara in atragerea partenerului, fara de care pielea cade pe muschi si oase dur, facand organismul sa para numai fibra, masculin.
Greseala de care vorbeam apare in momentul constatarii:m-am ingrasat. Nu constatarea e o greseala ci faptul ca ramane ceea ce este, o constatare. Orice afirmatie constatatoare nu are valoare de actiune pentru sistemul creier-inima. La constatari acest sistem reactioneaza cu o simpla confirmare:"asa este". Pentru a se defini o actiune e necesar ca dupa constatare sa se faca o estimare a necesitatilor: m-am ingrasat 10kg,ceea ce inseamna ca am depasit greutatea mea cu acesta cantitate, si pe langa asta au aparut deformari la nivel de aspect exterior(constatarea), prin urmare( si urmeaza comanda) e necesar sa revin la dimensiunile si greutatea optima.
Acum, greutatea si dimensiunile optime, sunt calculate de organism grosier, acesta ia 10 kg, din masa generala, de aceea urmeaza un fel de orientare a slabirii pe zone specifice, efectiv prin palpare cu mana si orientarea atentiei, se stabilesc zonele de unde se poate elimina grasime si cam pana la ce dimensiune.
Pare SF, adica spui la organism ce vrea si urmeaza sa ne asteptam ca acesta sa execute? Nimenea nu face asa.
Pai sa urmarim ca de fapt, prin aceiasi pasi am dat comanda de ingrasare. Am consumat la un moment dat mai multe alimente, sau o sarcina ceva, si am concluzionat, e o meteahna specifica mai ales femeilor: "sa vezi ce se pune acuma pe solduri", sau ceva asemanator. Practic prin asta spunem organismului ca stim ca urmeaza sa depunem grasimi. Intrebarea este....de unde stim de fapt? Pai de fapt din povesti, din experienta altora, din a noastra etc. Dar de fapt, nu putem prezice viitorul ci doar facem o supozitie. Acesta supozitie insa, se adauga la multe alte constatari de acest gen care se refera la evenimentele pe care le dorim in viitor. Deci efeciv mintea percepe ca o comanda afirmatia. Asadar slabim pe acelasi principiu pe care ne ingrasam, dam comenzi organismului.
O metoda extrem de eficienta de slabire , este metoda indragostirii. Alegeti un tip super, indragostiti-va , cautati metode de a intra in relatie cu el(tipul e de preferat sa fie inabordabil) acesta se face cu un consum imens de energie, astfel ca se dau jos kg in plus rapid si placut.Ca nu obtinem nimic daca ne indragopstim e o parere...kg in minus. E musai sa ne indragostim numai atunci cand avem sorti de izbanda? Mai ales ca dupa o perioada ne trece. Dragostea masoara de fapt cat ne preocupa subiectul, imediat cand renuntam la subiect, dragostea dispare si ne putem vedea de viata in continuare, insa ramanand cu un gust placut dupa starile prin care am trecut in indragosteala fara succes.
Dragostea are un efect fantastic, deschide comunicarea intre celulele organismului, astfel viteza de colaborare a acestora creste uluitor. La fel e si cu viteza de revenire la silueta ideala.
catyboy69
Postat pe 17 Iunie 2012 10:50
De la: amalia_imola, la data 2012-06-11 17:45:02mI-as dori sa slabesc pana la mijlocul lui septembrie cam 10 kg. vreau sa dau jos burta altceva nu vreau, ce sport si ce ar trebui sa fac sa fie cat mai eficient. si cat mai rapid.


Abdomene - sunt sfinte, si nu uita sa mergi cu bicicleta pentru ca-ti antrenezi musculatura intregului corp. Succes!
kokeshi
Postat pe 17 Iunie 2012 10:57
Atentie la dietele hiperproteice, deoarce favorizeaza aparitia litiazei renale.

Daca vreti sa slabiti, cel mai bine va hraniti sanatos (alimentatie echilibrata, bogata in legume, fructe, carne slaba, cereale integrale) si faceti miscare, zilnic, cel putin 30 de minute.
kokeshi
Postat pe 17 Iunie 2012 11:00
De la: amalia_imola, la data 2012-06-11 17:45:02mI-as dori sa slabesc pana la mijlocul lui septembrie cam 10 kg. vreau sa dau jos burta altceva nu vreau, ce sport si ce ar trebui sa fac sa fie cat mai eficient. si cat mai rapid.


Incearca "dieta dr. Dukan". Daca respecti strict ce spune acolo, ai rezultat garantat. Din cate spui, nu-ti trebuiesc prea multe kg.sa dai jos. Si nu uita de exercitiile de tonifiere. Mai ales abdomenele. Dar, ai tot ce-ti trebuie acolo. Mult succes!
Sun_Rise
Postat pe 17 Iunie 2012 11:45
De la: kokeshi, la data 2012-06-17 11:00:55Atentie la dietele hiperproteice, deoarce favorizeaza aparitia litiazei renale.

Daca vreti sa slabiti, cel mai bine va hraniti sanatos (alimentatie echilibrata, bogata in legume, fructe, carne slaba, cereale integrale) si faceti miscare, zilnic, cel putin 30 de minute.


Eu urmez o dieta hiperproteica. Incerc sa consum multe lichide. Cum altfel pot sa evit aparitia litiazei renale?
Sun_Rise
Postat pe 17 Iunie 2012 11:50
Buna! Si eu am avut aceeasi problema dupa sarbatorile de Paste. In ceea ce priveste sportul, normal toata lumea iti recomanda sa te duci la sala dar poti foarte bine sa faci si acasa. Incarca pe youtube exercitii aerobic si o sa gasesti o gramada de tutoriale care te ajuta. Nu trebuie sa faci din prima zi o ora intreaga numai cardio dar in fiecare seara cate putin..or sa se vada rezultate. Daca stai la etaj superior renunta la lift si urca scarile..Eu urmaresc si voucherele de pe site urile specializate si imi cumpar..electrostimulare, tonifiere, drenaj limfatic, impachetari sunt toate la pachet si preturile sunt accesibile..la capitolul mancare sunt de acord cu prajilele lipsa si mai putine dulciuri, bauturile carbogazoase nu mai zic sunt bomba ecologica dar totusi nu prea strict pt ca apoi te ingrasi mai tau si o sa ti para rau..un regim strict nu o sa poti sa l tii toata viata..parerea mea..Iti doresc mult succes si multa ambitie!!
catalinanedelcu
Postat pe 17 Iunie 2012 12:24
Buna, tot ce trebuie sa faci este sa mananci sanatos! asta inseamna fara sucuri, prajeli, fast-food...nimik ce nu este sanatos. Mananca mult iaurt, lapte, branzeturi, carne de orice fel (chiar daca trebuie sa slabesti corpul are nevoie si de grasimi, dar desigur fara salmuri), legume, fructe, cereale. poti sa mamanci si dulciuri dar cu masura. tot ce nu mamnanci intr-o cura, dupa ce o termini corpul va stoca de 3 ori mai repede tot ce nu i-ai dat. si sport. antrenamentele cardio sunt si ele bune dar mai mult antreneaza aparatul cardio-vascular (de unde si denumirea). in schimb antrenamentele de forta au efect si dupa terminarea celor 2 ore de antrenament fiindca muschiul fiind extenuat se hraneste din depozite. asa ca dute la sala si 'trage de fiare', desigur ce si cat poti tu si antreneaza-te pentru tine, antreneaza si bratele, picioarele, spatele, fiindca toti muschii apeleaza la depozite. numai sa slabesti de pe burta nu se poate. daca vrei sa amplpifici efectele pe anumite zone cu probleme fa antrenamentele imbracata gros si cu un brau pus la mijloc. spor la treaba
flipper91
Postat pe 17 Iunie 2012 12:33
Buna eu sunt consultant de nutritie si as putea sa te ajut .Daca vrei sa vorbim trimite mi un mail cu numarul tau si discutam cum te putem ajuta.
vero19
Postat pe 17 Iunie 2012 12:34
Buna. Nu sti ce greutate ai tu si inaltimea, dar o sa-ti spun dimensiunile mele si cat am slabit in 2 luni. Am 1.70 si aveam 62 kg, iar in 2 luni am ajuns la 54- deci 8kg. Si asta doar cu dieta si foarte putina miscare.
selenaspataru
Postat pe 17 Iunie 2012 13:01
ASA ESTE RETETA DUKAN E MINUNATA.AM SLABIT 8 KG IN 5 SAPTAMANI
kudika072547
Postat pe 17 Iunie 2012 13:02
Si dieta pe scurt este urmatoarea:
In primul rand, timp de 6 saptamani am renuntat la glucidele din alimentatie si am folosit doar alimente bogate in proteine si multe legume.
Acum vreau sa-ti zic ca nici nu am pielea lasata, n-am avut nici ameteli pe perioada dietei, si mi-am format un obicei sa mananc muuult mai putin ca inainte si sa resping alimentele bogate in grasimi nesanatoase.
Asta ar fi rezumatul dietei. Il recomand tuturor celor ce vor sa slabeasca. Dieta este enuntata in cartea “Retete si sfaturi practice pentru slabit”, Jacques Fricker, Polirom(2007). O puteti comanda de pe net.
Sa va zic si mai elaborat in caz ca nu aveti chef sa cititi cartea.
Dieta bazata pe consum de proteine si multe legume
Este recomandata a fi tinuta pe o perioada intre 3 si 8 saptamani si nu se depaseste acest termen pentru a nu obosi organismul si a-l lipsi de anumiti nutrienti . Dupa dieta asta incepi o etapa de mentinere a greutatii cand incepi sa introduci pe rand si restul alimentelor pe care nu le-ai consumat acum.
Se pierd intre 1,5 si 2 kg pe saptamana si iti dau scris ca te scapa si de celulita daca o respecti intocmai. Felul in care actioneaza dieta este de a nu mai furniza organismului zahar si carbohidrati(principalii responsabili pentru depunerile adipoase), ceea ce va face corpul sa inceapa sa consume din depozitele de grasime acumulate.
Restrictii la:
• Grasimi (smantana, unt, ulei ars, carne de porc,mezeluri, untura etc.)
• Zahar (prajituri, dulceata, miere de albine, sucuri de orice fel din comert)
• Fasole uscata
• Cartof- il poti inlocui cu telina sau dovlecel
• Mazare- ai voie fasole verde
• Morcov-il poti inlocui cu pastarnac
• Apa carbogazoasa
• Branza grasa (cascaval, branza cu peste 20%grasimi)
• Orez
• Paste fainoase(paine, paste, spaghete,lipie)
• Fructe in exces(este permis un singur fruct pe zi)
• Alcool de orice fel(cu exceptia otetului)

Dieta concreta recomanda:

Dimineata:
2 oua fierte sau 2 pahare de iaurt cu 0% grasime /
sau 30 grame de branza cu sub 20% grasime/
sau gratar de pui
1 fruct
Pranz:
Ciorba de legume sau de pui/curcan/vita sau peste
pui/curcan/vita sau peste la gratar/inabusit/fiert sau la cuptor alaturi de multe legume fierte sau in salata.

Seara:
Fie doar ciorba sau gratar cu legume, sau ambele,in functie de apetit

Gustari formate din legume crude sau fierte( nu exista limita pentru consumul de legume- se pot manca atatea cate dorim)

Ajuta mult la arderea grasimilor si legumele bogate in sulf(ceapa, usturoi,ridiche), piperul si ardeiul iute.
In fiecare dimineata pe stomacul gol se beau 1 -2 pahare de apa cu lamaie pentru eliminarea toxinelor.
Spor si multa perseverenta!
selenaspataru
Postat pe 17 Iunie 2012 13:28
Batoane proteice (pe baza de fibre) a folosit cineva? Am inteles ca taie pofta de mancare dar sunt cam rele la gust.Daca a folosit cineva as dori sa-mi recomande ce sa cumpar ca sa le pot consuma.
Artemis25
Postat pe 17 Iunie 2012 13:59
Buna eu am slabit 10 kg acum 2 ani cu Herbalife,in 3 luni de zile, daca te intereseaza, iti pot spune ce am facut eu. In prezent imi mentin greutatea si nu numai atat, mi-am rezolvat si niste probleme f serioase de sanatate.

Daca vrei poti sa imi scrii pe tomescum2005@gmail.com
omorfi
Postat pe 17 Iunie 2012 14:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
discutie in cuplu 7 De la: raluca_raluca02 27 Aprilie 2009 22:56
Saline de suprafata 2 De la: uauioana 26 Februarie 2015 21:23
UN MINUNAT CADOU PENTRU IESENI! TANGO LA IASI!!! 1 De la: TangoFeliz 7 Septembrie 2010 20:14
Abtronic X2 1 De la: st0171xx 2 Februarie 2010 00:43
programul "jos kg mami" 2 De la: iulia069834 3 Februarie 2010 11:11