Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat!!!Va rog!!!

Bun kudicutzelor, postez cu mare speranta in obtinerea unui sfat bun si prietenesc din partea unor persoanel care pot vedea pbl mea cu alti ochi.
Sunt depresiva si nu mai incredere in mine aproape deloc, asta de aproape 2 ani de cand am adus pe lume un ingeras scump.Relatia mea cu tatal sau nu a fost roz tot timpul, am avut destule pbl de-a lungul celor 5 ani de cand am hotarat sa ne facem o viata impreuna.Cu toate acestea, l-am iubit si l-am respectat pe acest barbat care a devenit universul meu. Centrul acestui univers este in momentul de fata, ingerasul nostru. Odata cu nasterea lui iubitul meu a decis(da singur) ca ar fi bine sa acceptam propunerea famieliei lui de-a ne muta impreuna, in conditia in care, ei nu au acceptat niciodata relatia noastra|(nici in ziua azi nu am aflat de ce), insa am zis k ar fi bine sa incercam si asta, un ajutor din partea bunicilor ar fi binevenit, si poate, speram eu, vor reusi sa ma cunoasca cu adevarat si vor vedea ca nu doresc decat sa-l fac fericit pe fiul lor si sa am o familie adevarata. Lucrurile nu au fost cum am sperat eu, avem multe pbl de comunicare reciproca, sunt neinteleasa si nu sunt lasata sa am vreo parere proprie, nici macar in ce priveste cresterea copilului, nu ma considera capabila sa fac ceva, cum doresc ei. In fine, pbl mea actuala este relatia mea cu iubitul si tatal copilului meu, pt ca nu suntem casatoriti inca. Am zis k poate e mai bine sa asteptam sa ne punem pe picioarele noastre si sa ne facem o nunta cum dorim noi.Nici aici nu voi insista cu detaliile.De vreo 3 luni I. a inceput sa se schimbe odata cu demararea unei activitati de colaborare cu o anumita insititutie. Atributiile sale implicau f multa munca de teren, drumuri prin diferite parti. Figura principala a acestei institutii, este o doamna, maritata, cu copil. I. a devenit mana dreapta a acestei femei, si automat tot timpul si-l petrece cu ea. La inceput nici macar nu am bagat de seama ca ar trebui sa imi pun semne de intrebare sau ceva.Eram ingrijorata doar k noi nu mai aveam timp pentru a petrece ceva timp impreuna, sa vb sa ne sfatuim(nu k inainte faceam f mult aceste lucruri), insa el venea acasa doar sa doarma, in miez de noapte, sau venea sa se sfatuiasca cu tatal sau pe anumite pbl, dupa care pleca. Nopate venea prea obosit sa putem vb, discutam fff putin si nu ajungeam la nici un consens. Dupa aproximativ 1luna 1/2 au inceput sa ma deranjeze atatea ore pretrecute cu d-na, ajungea aks si inca vb la tel, discutau prin msj, in cinditia in care abia se despartisera si dim aveau sa se intalneasca iar.i-am zis aceste lucruri si a zis k tebuie sa discute pt k mai apar diverse pbl care trebyiesc rezolvate de el, etc. am tacut, am zis k sunt eu neintelegatoare. Intr-o seara, si-a lasat unul din tel aks, necuratul m-a impins sa-i verific tel, nu sunt mandra de acest lucru, insa gelozia si atatea intrebari fara raspuns m-au impins sa recurg la acest gest.Am descoperit 2 msj de la d.na la 3 dim, in care ii spunea"noapte buna puiu, sa dormi linistit buburuza, atat cat a mai ramas din noapte, iti multumesc pt tot! si ink unu in kre ii zicea"puiu ti s-a inchis sim 2 ", nu fac reclama la companie....am vazut negru in fata ochilor...va inteb acum, pe voi, femei si fete si barbati daca sunt pe aici, voua vi se pare normal un astfel de vocabular, intre 2 colegi de servici, atata timp cat el se bate cu pumnii in piept ca e doar relatie profesionala???mie nu, ori sunt eu prea incuiata si nu mai stiu!
De o sapt a plecat din oras, in delegatie, sa predea rapoarte si alte cele lagate de munca sa si sa incerce sa-si prelungeasca aceasta colaborare. In ziua plecari am aflat ca de fapt nu pleaca singur, cum mi-a dat se inteles, ci pleaca cu dansa. Am luat foc si l-am intrebat d c nu mi-a zis si s-a ernervat zicandu-mi ca nu sunt intelegatoare, k el se sacrifica pentru o viata mai buna pt mine si copil, se lupta pt noi, chiar daca nu ii convine de multe ori ce trrebuie sa faca.k nu trebuie sa ii griji, k eu sunt nevasta lui si mama copilului lui si pe mine ma iubeste si nu dorete decat sa ne fie bine si sa ne refacem relatia sa devina mai buna! k ar trebui sa ma gandesc k la cum arata femeia aia, cum ar putea el sa aiba ceva cu ea.va spun eu acum, nu este o femeie urata, insa nici rupta din soare nu este.am tacut iar.Pt cateva momente imi faceam pbl de constiinta zicandu-mi k sunt nebuna si prea geloasa si nu trebuie sa imi fac griji. Am zis k nu are rost sa insist atata cu treaba asta pt k oricum de la el n uobtin un raspuns sincer, daca ar fi cazul, k imi fac rau mie in primul rand, si in al doilea rand imi agit si copilul degeaba, imi simte orice schimbare de stare si nici nu prea a adormit zilele astea, de cand e plecat tati. Ma doare sufletul, credeti-ma, da sunt geloasa, pt k il iubesc si il vreau doar pt mine.Nu am fost nicioadata femeia aia visatoare sa cred in monogamia barbatilor(procentele acestora sunt f scazute dupa parerea mea)i-am zis si lui asta si o stie bine, stie cum gandesc. Daca un barbat vrea sa insele, o face si cu femeia lui de mana, insa atat am avut pretentia, macar sa fie atat de destept incat sa nu ma lase sa simt k ar fi ceva in neregula, sa nu ma neglijeze. Pbl mare e ca de cand il cunosc, am ajuns sa simt cand ceva nu este in regula, au fost cateva dai, in care desi am avut certitudinea ca exista o alta, el nu mi-a recunoscut nicioadata. In adancul sufletului simt k ceva nu-i in regula. Este plecat de ateta zile cu o femeie, e nevoie de cazari pe la hotel si eu nu imi pun decat intrebarile astea> ce face?cum se comporta aia?cate camere au luat 1 sau 2? Vine la noapte acasa si nutresc speranta ca vom reusi sa stam de vb ca oamenii, sa vedem incotro se indreapta relatia noastra.
V arog mult, dati-mi un sfat, spuneti-mi parerea voastra, simt o iau razna cu atatea intrebari si incertitudini...vA MULTUMESC PENTRU RABDARE DACA ATI CITITI TOT si sper sa ma ajutati!
kudika_9779
Postat pe 16 Iunie 2012 15:48
Imi cer scuze pentru greselile de ortografie, din graba, am mancat litere....sper sa fiti intelegatori, am un nazdravan in preajma:))
kudika_9779
Postat pe 16 Iunie 2012 15:53
Parerea mea e mai bine sa te desparti de el...Nu conteaza ca ai un copil..Gandeste-te ca mai mult ai tu de suferit si prin tine si copilul...De ce trebuie un barbat sa va distruga psihic...Nu mai fii egoista si gandeste-te la copil...Ce viitor va avea copilul cu asa tata?Stiu ca o sa suferi,dar macar suferi o saptamana o luna 2 3 luni,dar nu suferi in fiecare zi si toata viata...Copilul iti va da putere sa treci peste suferinta...Nu merita sa suferi dupa el...
Maria_Loredana_1
Postat pe 25 Iunie 2012 04:11
Si parerea mea este idem .dar decizia ramane tot a ta...sfat??nu iti pot da un sfat...doar o parere care are la baza asemenea experienta..am trecut prin asa ceva...si nu am rezolvat nimic cu comunicarea.....am suferit enorm(te inteleg f bine)a renuntat la mine o perioada pentru a-si trai "iubirea" cu cealalta(colega de servici, casatorita)..finalul??s-au despartit...ea a plecat la alt job...iar el a inlocuit-o cu alta colega...dar de aceasta data am divortat(am vazut un mesaj tot asa cu alintari..din greseala lui ca a deschis mail-ul cu mine de fata)si-a trait iar "iubirea"(aceasta nu era casatorita si poate de aceea a cerut divort)Si???...culmea..s-au certat..a plecat el de la acel job....si ne-am impacat..dar nu este bine...alta va veni la rand....asa ca...decide tu singura ce iti doresti pentru tine..dar mai ales pentru puiul tau...stiu sunt vremuri grele dar Bunul Dumnezeu te va ajuta...
wildrose12
Postat pe 27 Iunie 2012 10:10
Ce simplu e sa zici Lasa-l! Ce greu este sa-l lasi... din multe motive. Unul din ele ar fi dragostea ce i-o porti. Altul, poate mai important decat primul, este copilul caruia ii este tata. Zic unele doamne ca ar fi destul sa nu-l vorbesti de rau in fata copilului, iar copilul, chipurile, devine mai impacat cu situatia, va fi fara traume afective, iar cand va ajunge adult va aprecia renuntarea ta ca o decizie corecta. Oare asa de simpla sa fie viata si problemele ei?! Eu cred ca nu.
In primul rand, barbatul in care nu mai ai incredere este posibil sa aiba dreptate, Si chiar sa faca multe sacrificii, inclusiv sa ii dea doamnei satisfactii sexuale, doar pentru a aranja mai bine viitorul lui profesional si al vostru, ca familie, din punct de vedere material. Sunt femei care abuzeaza de pozitia lor si o folosesc ca moneda de schimb pentru tineri ambitiosi, cum este partenerul tau. Daca esti prietena cu mama lui, cauta sa iti deschizi sufletul in fata ei, mai bine decat sa ii faci lui reprosuri deschise. Daca vrei sa il tii inca langa tine, nu mai lua aceasta cutuma a fidelitatii sexuale drept conditie de neinlaturat, Intr-o viata de om, daca barbatul si femeia se iubesc, stiu cum sa treaca peste ... Vorbeste cu el despre viitorul vostru, despre copil. nu despre banuielile tale de infidelitate, ca il trimiti singura in bratele altei femei, fie ea acea sefa, fie alta femeie. Intr-o relatie de cuplui de durata, sa stii de la o femeie cu oarece experienta de viata, nu curiozitatea legata de fidelitatea lui este liantul ci armonia si stradania ta de a fi tot timpul o femeie atragatoare, seducatoare pentru el. Imbina-ti atibutul de femeie ce merita toata atentia barbatului iubit cu atributul de mama, ce trebuie sa isi ocroteasca si sa isi creasca urmasul fara nici o frustrare. Sexul e doar un un mijloc de manifestare, o expresie a naturii si nevoilor noastre hormonale, nu-l face lege, caci pierzi si suferi...iar, din pacate, suferinta nu este doar a ta.
Cred cu tarie ca nici o femeie nu ar fi atat de orgolioasa in legatura cu escapadele sexuale ale partenerului ei, daca nu ar avea temerea ca o si paraseste pentru eventual aceea cu care este"inselata". De ce sa te compari, cand tu nu ai termen de comparatie?! Tu esti iubita, tu esti mama - asta conteaza.
Dar, fii ceea ce pretinzi ca esti. Gandind asa, devii lucida si mai putin isoditoare. Te pui pe tine in valoare, nu ii deschzi ochii asupra presupuselor rivale.
Sa suferi si sa crezi ca vina e doar la celalalt e cea mai simpla metoda de a rata...
maybe
Postat pe 28 Iunie 2012 01:31
Sa stii ca barbatii sunt ca niste copii si Mao ales sunt foarte diferiti de noi. Creierul lor este mult Mai diferit de al nostru . Incearca sa nu te certi cu el lauda-l si incurajeaza-l si Mai ales fii tot timpul aranjata asteapta-l si nu vorbi despre broblemele tale . Trebuie sa intelegi ca tree printr-o perioada grea. Vine acasa obosit si in loc de mancarea calda si o atmosfera linistitoare apare sotia in usa fiindca trebuie sa aiba o "DISCUTIE SERIOASA" cu sotul ei. Ce crezi ca face ?! A doua zi incearca sa vina si Mai tarziu ca sa nu se Mai Certe si in schimb isi gaseste o refugiere in alta parte: cinema care il "intelege" il lauda si il baga in seama.
Daca vrei sa the desparti de el sa stii ca pentru un copil e foarte greu de suportat. Gandeste-te ca pentru tine nu e mare paguba stai cu el pentru ca vrei, dar un copil nu intelege de ce il vede pe taticul lui cel iubit cu alta femeie.
Ps: greseala mare ca nu te-ai castorit de la inceput chiar si cu o nunta Mai mica. Acum voi nu aveti nici o obligatie unul fata de celalalt deci el este liber sa faca ce vrea.
Scz ca te critic dar stiu din propria experienta
kudika_7474
Postat pe 1 Iulie 2012 22:10
kudika_10590
Postat pe 1 Iulie 2012 22:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu balanta el fecioara...help 2 De la: dragon_fly88 10 Septembrie 2010 12:41
need an advice :( 42 De la: Eva32 2 Iulie 2011 01:50
e rau sa iubim? 36 De la: TiaDalma 11 Aprilie 2008 15:32
Ce ziceti de asta: de pe chat direct in pat 5 De la: eu_ovidiu 24 Iunie 2011 06:10
Nu stiu ce s-a intamplat.. 10 De la: Adelyna84 15 Aprilie 2011 17:32