Setari Cookie-uri

am nevoie de un sfat..

HM..nici nu stiu cum sa incep.Sora mea mai mare are o problema(23ani)..s-a despartit de 2 luni de prieten,dar nu isi mai revine nicicum.au fost impreuna 4 ani.in acest timp s-au mai despartit,dar de fiecare data ea a facut aceasta alegere,insa acum,s-a despartit el de ea.din pacate sufera foarte tare,abia daca o mai recunosc..plange intruna,spune diverse lucruri care ma fac sa cred ca are nevoie de ajutor specializat(ca se calugareste,ca e un nimeni)desi este o fata foarte frumoasa,modesta,inteligenta,harnica etc.nu se pune problema ca nu si-ar putea gasi pe altcineva.tin sa mentionez ca noi,ca familie o iubim foarte mult.in plus,tata e blonav,bunicul la fel,avem multe alte probleme in familie iar mami simt ca mai are putin si explodeaza de la atatea probleme.ma simt atat de neputincioasa..nu stiu cum sa o ajut macar pe sora mea sa treaca peste aceasta problema..sfaturi?
kudika_11672
Postat pe 10 Iulie 2012 00:45
De la: kudika_11672, la data 2012-07-10 00:45:59HM..nici nu stiu cum sa incep.Sora mea mai mare are o problema(23ani)..s-a despartit de 2 luni de prieten,dar nu isi mai revine nicicum.au fost impreuna 4 ani.in acest timp s-au mai despartit,dar de fiecare data ea a facut aceasta alegere,insa acum,s-a despartit el de ea.din pacate sufera foarte tare,abia daca o mai recunosc..plange intruna,spune diverse lucruri care ma fac sa cred ca are nevoie de ajutor specializat(ca se calugareste,ca e un nimeni)desi este o fata foarte frumoasa,modesta,inteligenta,harnica etc.nu se pune problema ca nu si-ar putea gasi pe altcineva.tin sa mentionez ca noi,ca familie o iubim foarte mult.in plus,tata e blonav,bunicul la fel,avem multe alte probleme in familie iar mami simt ca mai are putin si explodeaza de la atatea probleme.ma simt atat de neputincioasa..nu stiu cum sa o ajut macar pe sora mea sa treaca peste aceasta problema..sfaturi?
....Uf!!!!!!cine n-a trecut prin asta???..Toti am fost tineri si am suferit...cu rost sau fara!!!!..sunt clipe in care crezi ca lumea se prabuseste peste tine, ca nu mai e nimic de facut!!!..dar este!!!!!...maine e o noua zi, dupa furtuna vine si curcubeul, soarele rasre in fiecare zi indiferent daca noi suferim sau ne e greu...asta-i viata!!!!...fara griji si unele rautati ar fi prea monotona....dar e bine sa avem griji ptr ca avem ptr ce sa luptam....si ne vom bucura de fiecare data cand un obstacol va fi trecut.....asta se numeste optimism!!!
mia2123
Postat pe 10 Iulie 2012 01:07
are un moral foarte cazut... dar timpul le va rezolva pe toate!!! in viata avem parte de suisuri si coborasuri...faza cu calugaritu'... din punctul meu de vedere nu e o rezolvare, e chiar o prostie!!!
kudika_11650
Postat pe 10 Iulie 2012 01:15
Las-o in pace, a trecut prea putin timp. Crezi ca poti asa usor sa uiti o relatie de patru ani? Au trecut doar doua luni! Unora le ia chiar si un an sa-si revina dupa un esec... Depinde cat de tare ai fost implicat...
Micaell
Postat pe 10 Iulie 2012 09:12
De la: kudika_11672, la data 2012-07-10 00:45:59HM..nici nu stiu cum sa incep.Sora mea mai mare are o problema(23ani)..s-a despartit de 2 luni de prieten,dar nu isi mai revine nicicum.au fost impreuna 4 ani.in acest timp s-au mai despartit,dar de fiecare data ea a facut aceasta alegere,insa acum,s-a despartit el de ea.din pacate sufera foarte tare,abia daca o mai recunosc..plange intruna,spune diverse lucruri care ma fac sa cred ca are nevoie de ajutor specializat(ca se calugareste,ca e un nimeni)desi este o fata foarte frumoasa,modesta,inteligenta,harnica etc.nu se pune problema ca nu si-ar putea gasi pe altcineva.tin sa mentionez ca noi,ca familie o iubim foarte mult.in plus,tata e blonav,bunicul la fel,avem multe alte probleme in familie iar mami simt ca mai are putin si explodeaza de la atatea probleme.ma simt atat de neputincioasa..nu stiu cum sa o ajut macar pe sora mea sa treaca peste aceasta problema..sfaturi?



Draga mea,implicarea emotionala intr-o relatie,ce a durat patru ani de zile,este destul de mare,astfel incat,in cazul unei despartiri,poate produce ravagii in sufletul uneia dintre parti,asa cum este si cazul sorei tale!!Faptul ca rabufnirea este tensionanta pentru sora ta,,este fireasca,,trebuie sa o asculti si sa stai de vorba cu ea,alungandu-i toate temerile din suflet!!Nu are nevoie de niciun ajutor specializat,,daca ar fi fost astfel,ar fi cazut intr-o tacere mormantala ,ar fi devenit apatica si nu si-ar fi exteriorizat sentimentele!!Trebuie ca sora ta sa-si acorde timp de linistire si refacere,nu este usor sa constati ca ai iubit inutil!!!A trecut putin timp de la despartirea lor,,starile de reprosuri sunt normale in aceasta perioada!!!Fiti alaturi de ea,,tu,mai ales,fiind sora ei,ii poti asigura un suport benefic,stai de vorba cu ea,iesiti impreuna,implic-o in activitati,care sa-i alunge gandurile ,fa-i placerile personale,toate ,in sprijinul redobandirii tonusului obisnuit,cel de veselie si nicidecum de tristete!!Mama voastra este o femeie ajunsa de multe necazuri,protejeaz-o nelasand-o in preajma sorei tale,isi vor agrava,reciproc,starile de rau!!!Orice esec din viata personala,reprezinta o usa deschisa spre alte oportunitati!!!Discutati,,acesta este sfatul meu!!!
MissRainbow
Postat pe 10 Iulie 2012 09:28
Poti doar sa fi alaturi de ea,laso sa planga pana se racoreste,cand isi va reveni incet,incearca sa iesi cu ea mai mult in natuta sa respire aer curat,dar nu lua in discutie necazul ei.N-o lasa sa ascule muzica trista,caci va deveni mai trista decat este!
In rest pot sa-ti spun ca va trebuie rabdare la toti pana-i trece.Fi mereu langa ea si n-o lasa singura!
Titanika
Postat pe 10 Iulie 2012 09:55
De la: kudika_11648, la data 2012-07-10 09:32:31cand s-a despartit ea de ala va durea pe toate undeva de sentimentele lui...acum ca s-a saturat si a plecat il condamnati toate si va vaitati ca niste baba...el asa a facut?a bocit?s-a calugarit?stiati de el?va pasa? a parasit-o si el o data si ati inebunit...leprelor



Poftim?????? Nu am inteles ultimul cuvant postat!!!!
MissRainbow
Postat pe 10 Iulie 2012 10:03
De la: kudika_11672, la data 2012-07-10 00:45:59HM..nici nu stiu cum sa incep.Sora mea mai mare are o problema(23ani)..s-a despartit de 2 luni de prieten,dar nu isi mai revine nicicum.au fost impreuna 4 ani.in acest timp s-au mai despartit,dar de fiecare data ea a facut aceasta alegere,insa acum,s-a despartit el de ea.din pacate sufera foarte tare,abia daca o mai recunosc..plange intruna,spune diverse lucruri care ma fac sa cred ca are nevoie de ajutor specializat(ca se calugareste,ca e un nimeni)desi este o fata foarte frumoasa,modesta,inteligenta,harnica etc.nu se pune problema ca nu si-ar putea gasi pe altcineva.tin sa mentionez ca noi,ca familie o iubim foarte mult.in plus,tata e blonav,bunicul la fel,avem multe alte probleme in familie iar mami simt ca mai are putin si explodeaza de la atatea probleme.ma simt atat de neputincioasa..nu stiu cum sa o ajut macar pe sora mea sa treaca peste aceasta problema..sfaturi?


Avand in vedere ca starea sufleteasca in care se afla sora ta e destul de severa, tinand cont de faptul ca a inceput sa se desconsidere pe sine, i-ar prinde bine niste sedinte la psiholog.

Incercati sa-i econnomisiti niste bani si sa-i faceti programare la psiholog.

Multa sanatate va doresc tuturor!
kudika_10817
Postat pe 10 Iulie 2012 10:13
De la: kudika_11648, la data 2012-07-10 10:26:29
De la: MissRainbow, la data 2012-07-10 10:03:09
De la: kudika_11648, la data 2012-07-10 09:32:31cand s-a despartit ea de ala va durea pe toate undeva de sentimentele lui...acum ca s-a saturat si a plecat il condamnati toate si va vaitati ca niste baba...el asa a facut?a bocit?s-a calugarit?stiati de el?va pasa? a parasit-o si el o data si ati inebunit...leprelor



Poftim?????? Nu am inteles ultimul cuvant postat!!!!
LEPRELOR alea,masa...niste lepre fandosite si parsive...cam asa ca franciska doar ca ea nu e parasita e plecat in detasare



Nu mai este cazul sa aplic un comment!!!
MissRainbow
Postat pe 10 Iulie 2012 10:35
De la: kudika_11648, la data 2012-07-10 10:26:29
De la: MissRainbow, la data 2012-07-10 10:03:09
De la: kudika_11648, la data 2012-07-10 09:32:31cand s-a despartit ea de ala va durea pe toate undeva de sentimentele lui...acum ca s-a saturat si a plecat il condamnati toate si va vaitati ca niste baba...el asa a facut?a bocit?s-a calugarit?stiati de el?va pasa? a parasit-o si el o data si ati inebunit...leprelor



Poftim?????? Nu am inteles ultimul cuvant postat!!!!
LEPRELOR alea,masa...niste lepre fandosite si parsive...cam asa ca franciska doar ca ea nu e parasita e plecat in detasare


O sa-ti tiparesc toate mesajele pe hartie igienica! Asta-i parerea mea despre toate mesajele tale la adresa mea, cat si la adresa altor oameni!
kudika_10817
Postat pe 10 Iulie 2012 10:39
...sper sa te iriti la ambele fundulete cu hartia aia igienica,francisko
kudika_11648
Postat pe 10 Iulie 2012 12:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt disperat va rog ajutati-ma 333 De la: kudika355503 24 Mai 2011 23:29
o parere va rog !! sunt in situatia nepotrivita 44 De la: kudika477651 12 August 2012 17:34
Vreau sa stiu si parerea vostra. 10 De la: alyceee 5 Septembrie 2011 15:44
despartiri-impacari....dar nici un rezultat! 0 De la: 27 Februarie 2010 15:07
Minciuna si Nesiguranya pot ucide o relatie??? 37 De la: sadora 27 August 2009 21:00