Setari Cookie-uri

Ce sa aleg?:(

Hello fetelor, sunt noua pe aici, am tot citit tot felul de povesti din viata voastra si acum am si eu nevoie de un sfat, parare din partea voastra...De 2 ani sunt intr-o relatie cu un baiat mai mare ca mine cu 6 ani. Prietenul meu este unul minunat, este foarte atent cu mine, si de ceva timp tot vorbeste despre casatorie.El is doreste acest lucru foarte mult, insa eu sunt putin pe ganduri.Spun asta pentru ca inainte sa il cunosc am avut multe planuri pe care acum nu le mai pot duce la capat datorita relatiei. Am vrut enooorm de mult sa plec in SUA ca si Au Pair, mi-am dorit si inca imi doresc din suflet acest lucru, imi doresc sa vizitez America enorm de mult si stiu ca aceste programe pt studenti sunt foarte ieftine,cel putin acesta,dar sa plecam doar noi in concediu e foarte scump in SUA. Am vb cu el despre asta si mi-a zis sa plec dar daca plec sa va termina tot intre noi pt ca el nu accepta o relatie la distanta.Nu ii se pare normal sa stau si eu singura uneori,fara el, doar asa pentru ca am nevoie de intimitate,vrea fiecare lucru sa il facem impreuna.. De ceva timp ma simt putin frustrata pentru ca sunt lucruri pe care mi le-as dori dar care nu le pot face.Sunt constienta de faptul ca intr-o relatie trebuie sa faci compromisuri, dar simt ca am facut atatea ca simt deja starea de frustrare,sunt mereu nervoasa, numai in camera imi vine sa stau singura sa nu vb cu nimeni.Am incercat din toate puterile sa fiu fericita sa ma gadesc la nunta dar parca ma tem de ceva. Nu as vrea sa il pierd nici pe el pentru ca este un om minunat,ar fi un sot si un tata exemplu.Sunt foarte nedumarita pentru ca nu stiu cum sa procedez, ce sa aleg, pentru ca sunt pusa in situatia de a alege ceva.El vrea mult de tot sa ne casatorim vara viitoare,isi doreste acest lucru foarte mult, insa la mine nu prea exista ''gena de mireasa'', am 23 de ani, ma consider prea tanara sa fac nunta, sau nu stiu, asta nu era in planurile mele...el gandeste putin de pe vremea bunicii si asta ma enerveaza ca intr-un fel nu pot sa fiu in largu meu, nici inima nu stiu ce imi spune, pe de o parte imi zice sa imi duc dorintele la bun sfarsit iar pe partea cealalta imi spune sa ma casatoresc cu el pt ca voi avea o viata de familie linistita si fara probleme majore.
kudika_12538
Postat pe 21 Iulie 2012 09:49
De la: kudika_12538, la data 2012-07-21 09:49:30Hello fetelor, sunt noua pe aici, am tot citit tot felul de povesti din viata voastra si acum am si eu nevoie de un sfat, parare din partea voastra...De 2 ani sunt intr-o relatie cu un baiat mai mare ca mine cu 6 ani. Prietenul meu este unul minunat, este foarte atent cu mine, si de ceva timp tot vorbeste despre casatorie.El is doreste acest lucru foarte mult, insa eu sunt putin pe ganduri.Spun asta pentru ca inainte sa il cunosc am avut multe planuri pe care acum nu le mai pot duce la capat datorita relatiei. Am vrut enooorm de mult sa plec in SUA ca si Au Pair, mi-am dorit si inca imi doresc din suflet acest lucru, imi doresc sa vizitez America enorm de mult si stiu ca aceste programe pt studenti sunt foarte ieftine,cel putin acesta,dar sa plecam doar noi in concediu e foarte scump in SUA. Am vb cu el despre asta si mi-a zis sa plec dar daca plec sa va termina tot intre noi pt ca el nu accepta o relatie la distanta.Nu ii se pare normal sa stau si eu singura uneori,fara el, doar asa pentru ca am nevoie de intimitate,vrea fiecare lucru sa il facem impreuna.. De ceva timp ma simt putin frustrata pentru ca sunt lucruri pe care mi le-as dori dar care nu le pot face.Sunt constienta de faptul ca intr-o relatie trebuie sa faci compromisuri, dar simt ca am facut atatea ca simt deja starea de frustrare,sunt mereu nervoasa, numai in camera imi vine sa stau singura sa nu vb cu nimeni.Am incercat din toate puterile sa fiu fericita sa ma gadesc la nunta dar parca ma tem de ceva. Nu as vrea sa il pierd nici pe el pentru ca este un om minunat,ar fi un sot si un tata exemplu.Sunt foarte nedumarita pentru ca nu stiu cum sa procedez, ce sa aleg, pentru ca sunt pusa in situatia de a alege ceva.El vrea mult de tot sa ne casatorim vara viitoare,isi doreste acest lucru foarte mult, insa la mine nu prea exista ''gena de mireasa'', am 23 de ani, ma consider prea tanara sa fac nunta, sau nu stiu, asta nu era in planurile mele...el gandeste putin de pe vremea bunicii si asta ma enerveaza ca intr-un fel nu pot sa fiu in largu meu, nici inima nu stiu ce imi spune, pe de o parte imi zice sa imi duc dorintele la bun sfarsit iar pe partea cealalta imi spune sa ma casatoresc cu el pt ca voi avea o viata de familie linistita si fara probleme majore.




Draga mea,orice vine sa te nemultumeasca,te va arunca intr-o mare de nelinisti!!!Sunteti doua persoane cu optici diferite de viata,cu toate ca va intelegti foarte bine!!Daca nu reusiti sa comunicati in mod exemplar,este tardiv sa luati in calcul ideea unei casatorii,caci,dupa cum observ,,nu iti doresti acest lucru,tu optand pentru evolutia profesionala,un lucru extrem de important in viata ta,si ,drept urmare,vin si iti spun sa rediscuti prioritatile personale,cu iubitul tau,astfel incat sa nu suferiti niciunul dintre voi doi.Este de inteles faptul ca vrei sa te dezvolti profesional,si tot la modul acesta se prezinta iubitul tau,cu ideea casatoriei,,el,,avand,deja,o varsta!!!Incearca sa-l intelegi,si spune-i ce anume iti doresti in acest moment,,sa clarificati lucrurile intre voi doi.Daca suferi in sinea ta,,nu vad rostul pentru care vrei sa continui sa o faci,esti tanara,ai tot timpul pentru casatorie,dar cariera,,trebuie sa fie pe primul plan,independenta profesionala si personala,trebuie sa fie punctele tale de vedere.Are dreptate in ceea ce priveste desfasurarea relatiilor la distanta,,asa este,acestea nu functioneaza si aduc numai frustrari.Daca ai dubii ,in legatura cu indeplinirea dorintelor tale,amana sau contramandeaza nunta,caci nu asa trebuie sa se desfasoare lucrurile!!!Retine,,,tu primezi,si apoi,,,ceilalti!!!Nu este egoism,ci realism,mai tarziu ai sa-ti multumesti!!!Discuta cu iubitul tau si puneti-va doleantele pe masa intelegerii!!Nu renunta la tine si la visele tale,,caci ,acestea nu se vor mai intoarce in viata ta,,odata risipite!!!Barbati,,gasesti pe toate drumurile,dar sansele profesionale,,sunt unice!!!!
MissRainbow
Postat pe 21 Iulie 2012 16:08
Daca deja la 23 de ani ai devenit frustrata si deranjata de conceptiile lui invechite, daca deja tot ce face te enerveaza si te face nefericita, scuza-ma...de ce te-ai mai casatori cu el? Se presupune ca va fi la bine si la greu...pana cand moartea va va desparti! Rezisti pana atunci?!
Ai tot timpul sa faci compromisuri, esti prea tanara pentru asta, gandeste-te bine inainte de a face o greseala care sa te faca nefericita pentru tot restul vietii!
rondina
Postat pe 21 Iulie 2012 20:25
"vrea fiecare lucru sa il facem impreuna.."

corect!

tu tata, nu esti regatita de viata in doi, ci doar de petrecrea timpului in doi, si nici macar de aia.

o relatie serioasa nu o scoti si bagi inbuzuanra dupa cheful sau oportunitatile tale.

acum vrei oportunitai, ia le , dar nu l mai incurca pe ala care este om serios, si nu frunza in vant
kudika_12486
Postat pe 23 Iulie 2012 12:54
De la: kudika_12486, la data 2012-07-23 12:54:28"vrea fiecare lucru sa il facem impreuna.."

corect!

tu tata, nu esti regatita de viata in doi, ci doar de petrecrea timpului in doi, si nici macar de aia.

o relatie serioasa nu o scoti si bagi inbuzuanra dupa cheful sau oportunitatile tale.

acum vrei oportunitai, ia le , dar nu l mai incurca pe ala care este om serios, si nu frunza in vant


CORECT
RTmodels_Constanta_1
Postat pe 23 Iulie 2012 13:00
Eu spun ca ar fi bine sa-ti indeplinesti visele,acum, cat esti tanara. Altfel o sa ramai toata viata cu niste frustrari si nu e bine. Iubiri or sa mai vina... Nu e el, e altul... Nu te arunca aiurea intr-o casatorie, daca nu esti pregatita pentru asta. Lasa-l pe om, sa-si caute o femeie de varsta lui, care sa-si doreasca o familie (cu siguranta sunt o multime) iar tu urmeaza-ti visul. Asa, daca te casatoresti, va trebui sa faci o gramada de compromisuri si asta te va face nefericita. Vrei sa pleci in SUA? Fa-o!
Micaell
Postat pe 23 Iulie 2012 13:10
Ete na ! Fata sa-si implineasca visurile si idealurile acum cand e tanara si are ocazia lucruri care nu inseamna "frunza in vant" ! Omu' serios sa-si lege nevasta de gat. Parerea mea este ca fiecare are nevoie de intimitate, indiferent ca e viata in doi sau petrecuta in doi.
luchianramona
Postat pe 23 Iulie 2012 13:11
Nu e vorba deloc ca sunt ca ''frunza in vant'' sau cum a spus cineva mai sus..am cerut un sfat , o parere pentru ca simt ca am renuntat la foarte multe lucruri , m-am schimbat foarte mult si tin in mine foarte multe lucruri,ganduri,comportamente doar pt a nu deranja persoana de langa mine...aici am un job bun,chiar foarte buna,insa nu ma simt implinita si satisfacuta din nici un unghi la vietii :( sunt mereu trisita si simt ca ceva lipseste in viata mea...deci ..asta nu inseamna ca sunt ca ''frunza in vant''...n orice caz fiecare parere si sfat e binevenit :)
kudika_12538
Postat pe 26 Iulie 2012 13:39
Umple golul din viata ta si implineste-te! Zboara ca soimul spre telul tau si nu te uita inapoi. Unde nu au unii oportunitatile tale!
luchianramona
Postat pe 26 Iulie 2012 13:56
De la: luchianramona, la data 2012-07-26 13:56:28Umple golul din viata ta si implineste-te! Zboara ca soimul spre telul tau si nu te uita inapoi. Unde nu au unii oportunitatile tale!


adica sa devina o sarla? poate trebuie sa se mai gandeasca!
picard-jean-luc
Postat pe 26 Iulie 2012 14:54
Cred ca ar trebui sa te informezi f bine despre aceste programe au pair de la persoane care chiar au fost
acolo, inainte sa te arunci cu capul inainte in ceva ce suna bine sau are reclama frumoasa.
Sa ti spuna exact ce le a placut si ce nu le -a placut. Cum
s- au adaptat, cum a fost si la ce greutati sa te astepti.

Cu casatoria e alta poveste, la 23 de sni esti prea tanara si e clar ca tu nu -l vezi pe el langa tine pana la pensie.

El poate e presat de familie, de societate de varsta , sa se insoare, tu mai ai timp.
Fa ce vrei sa faci dar Informeaza-te inainte f bine pentru ca in strainatate este destul de greu uneori si nu prea are nimeni timp sa te ajute daca ai vreo priblema
kudika052198
Postat pe 26 Iulie 2012 15:21
De la: kudika_12538, la data 2012-07-21 09:49:30Hello fetelor, sunt noua pe aici, am tot citit tot felul de povesti din viata voastra si acum am si eu nevoie de un sfat, parare din partea voastra...De 2 ani sunt intr-o relatie cu un baiat mai mare ca mine cu 6 ani. Prietenul meu este unul minunat, este foarte atent cu mine, si de ceva timp tot vorbeste despre casatorie.El is doreste acest lucru foarte mult, insa eu sunt putin pe ganduri.Spun asta pentru ca inainte sa il cunosc am avut multe planuri pe care acum nu le mai pot duce la capat datorita relatiei. Am vrut enooorm de mult sa plec in SUA ca si Au Pair, mi-am dorit si inca imi doresc din suflet acest lucru, imi doresc sa vizitez America enorm de mult si stiu ca aceste programe pt studenti sunt foarte ieftine,cel putin acesta,dar sa plecam doar noi in concediu e foarte scump in SUA. Am vb cu el despre asta si mi-a zis sa plec dar daca plec sa va termina tot intre noi pt ca el nu accepta o relatie la distanta.Nu ii se pare normal sa stau si eu singura uneori,fara el, doar asa pentru ca am nevoie de intimitate,vrea fiecare lucru sa il facem impreuna.. De ceva timp ma simt putin frustrata pentru ca sunt lucruri pe care mi le-as dori dar care nu le pot face.Sunt constienta de faptul ca intr-o relatie trebuie sa faci compromisuri, dar simt ca am facut atatea ca simt deja starea de frustrare,sunt mereu nervoasa, numai in camera imi vine sa stau singura sa nu vb cu nimeni.Am incercat din toate puterile sa fiu fericita sa ma gadesc la nunta dar parca ma tem de ceva. Nu as vrea sa il pierd nici pe el pentru ca este un om minunat,ar fi un sot si un tata exemplu.Sunt foarte nedumarita pentru ca nu stiu cum sa procedez, ce sa aleg, pentru ca sunt pusa in situatia de a alege ceva.El vrea mult de tot sa ne casatorim vara viitoare,isi doreste acest lucru foarte mult, insa la mine nu prea exista ''gena de mireasa'', am 23 de ani, ma consider prea tanara sa fac nunta, sau nu stiu, asta nu era in planurile mele...el gandeste putin de pe vremea bunicii si asta ma enerveaza ca intr-un fel nu pot sa fiu in largu meu, nici inima nu stiu ce imi spune, pe de o parte imi zice sa imi duc dorintele la bun sfarsit iar pe partea cealalta imi spune sa ma casatoresc cu el pt ca voi avea o viata de familie linistita si fara probleme majore.


Viata de au pair nu este una idilica, ci una extrem de grea, in care va trebui nu numai sa ai grija de copii non-stop, ci va trebui sa faci si menajul, iar zile libere nu prea vei avea. Cunosc mai multe tipe care sunt sau au fost au pair in Germania si imi spuneau toate, fara exceptie, ca daca ar fi stiut in ce se baga, ar fi refuzat acest job.

Pe de alta parte, daca nu esti pregatita sa te casatoresti, nu face acest pas, spune-i iubitului tau ca vrei sa te mai gandesti asupra acestui lucru. De asemenea, cand iti doresti timp liber doar pentru tine, adu-i la cunostinta acest lucru si pune in practica ceea ce doresti, indiferent de raspunsul lui. El trebuie sa invete ca si tu ai dreptul la pareri, la un alt stil de viata, ai dreptul sa-ti realizezi anumite vise etc. Daca la un numitor comun nu a vrut sa ajungeti, poate ca punandu-l in fata faptului implinit, il vei pune pe ganduri. Insa, daca nu-l vei pune pe ganduri, atunci asta denota ca el nu e decat un egoist si nu-i pasa decat de sine, iar cu un astfel de barbat nu vei avea o casnicie fericita, oricat de minunat este el, atunci cand il asculti orbeste.
kudika_10817
Postat pe 27 Iulie 2012 07:46
De la: kudika_12538, la data 2012-07-26 13:39:43Nu e vorba deloc ca sunt ca ''frunza in vant'' sau cum a spus cineva mai sus..am cerut un sfat , o parere pentru ca simt ca am renuntat la foarte multe lucruri , m-am schimbat foarte mult si tin in mine foarte multe lucruri,ganduri,comportamente doar pt a nu deranja persoana de langa mine...aici am un job bun,chiar foarte buna,insa nu ma simt implinita si satisfacuta din nici un unghi la vietii :( sunt mereu trisita si simt ca ceva lipseste in viata mea...deci ..asta nu inseamna ca sunt ca ''frunza in vant''...n orice caz fiecare parere si sfat e binevenit :)


Din ceea ce spui rezulta ca ai putea suferi de depresie. Ai consultat un psiholog in legatura cu tristetea si nemultumirea ta generala?

Daca deja suferi de depresie nu te indemn in niciun caz sa mergi in strainatate, pentru ca, sa traiesti in strainatate este extrem de dur, mai ales ca roman, care trebuie sa se lupte cu extrem de multe prejudecati la adresa noastra,a romanilor. Nimeni n-o sa te ajute atunci cand nu te vei descurca intr-o problema, nimeni n-o sa te asculte atunci cand sufletul iti va plange, trebuie sa fi un om foarte puternic, sufleteste vorbind, ca sa faci fata vietii in strainatate.
kudika_10817
Postat pe 27 Iulie 2012 07:51
dincolo de varsta si de conceptii sau de diferente: relativ la visul tau de a vizita america, el ce zice? OK nu vrea sa mergi acolo ca aupair, dar in general nu are alta alternativa? nu incearca sa gaseasca o solutie? nu discuta deloc despre asta macar? ignora ca si cand nu ar fi important ce iti doresti?
poate ar fi bine sa analizezi un pic daca zici ca e asa un om minunat, daca ia in considerare/discuta si visele, dorintele si nevoile tale chiar daca unele din ele sunt diferite de ale lui. asta spune multe despre ce viatza vei avea cu el.
daca raspunsul e NU, si daca le respinge din start fara drept de apel, atunci e clar de ce te simti frustrata si instrainata si de ce nu esti fericita. si nici nu vei fi in cazul asta.
DayC
Postat pe 9 August 2012 23:15
ce imi place ca astia care de fapt nu au habar ce sa raspunda la un subiect,la orice fel de problema recomanda mersul la psiholog cum imi recomnda mie o fosta colega sa imi pun in toate gaurile( nas, urechi , gat) suc de lamaie ca sa imi treaca toate bolile.Penibil , zau asa!
Thais13
Postat pe 10 August 2012 20:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
are dreptul asta ???? 276 De la: _iluzie_ 25 Iunie 2009 16:21
Ne-am despartit si o vreau inapoi 73 De la: blackmagic84 7 Mai 2011 20:14
Ajutor... 19 De la: surubelnita 6 Mai 2014 21:46
dupa doi ani se intoarce la ea 8 De la: metal 12 Mai 2009 12:45
vreau parerea voastra 16 De la: kudika_12486 21 Iulie 2012 20:31