Setari Cookie-uri

o parere va rog !! sunt in situatia nepotrivita

Acuma ceva timp prietena mea a intalnit un baiat cu care a fost timp de 5 luni, timp in care a ramas insarcinata, dar a avortat, nu mult timp dupa, s-au despartit..
Eu m-am inteles f bine cu amandoi dar ea, o data ce relatia lor se terminase a vrut sa o termin si cu el, altfel " o tradam ca si prietena" ... nu mut timp dupa, el stia ca eu caut un job si mi-a oferit un job (un foarte bun job ) in alt oras, departe de ei dar ea mi-a interzis sa-l accept, din nou zicand" ca o tradez ca si prietena" (tin sa mentionez ca in timp ce fostul ei imi oferise jobul, ea era deja in alta relatie cu altcineva) motivul pentru care ea n-a vrut ca eu sa accept era ca poate ne vom indragostii unul de celalalt...si am refuzat locul demunca numai pentru ea...acuma ea s-a maritat si e iara insarcinata..dar eu cu fostul ei am tinut relatia buna pentru ca eram prieteni buni..dar problema este acuma ca ne-am indragostit unul de celalalt, acuma suntem intr-o relatie frumoasa de cateva luni bune si vorbim despre casatorie, dar nu stiu cum sa ii spun prietenei mele..am renuntat la tot pentru ea atunci pentru ca ea sa nu fie ranita, stiu ca avortul a fost dureros si ca ma va ataca cu asta, dar niciodata nu am fost intr-o relatie unde sa iubesc in felul asta si sa fiu iubita asa....va rog, un sfat, nu stiu cum sa ii spun . si ea a fost impreuna cu fostul meu prieten dar eu m-am bucurat pentru ei..dar stiu sigur ca ea "ma va omora" ..please !!! un sfat !!
kudika477651
Postat pe 21 Iulie 2012 12:38
De la: kudika477651, la data 2012-07-21 12:38:26Acuma ceva timp prietena mea a intalnit un baiat cu care a fost timp de 5 luni, timp in care a ramas insarcinata, dar a avortat, nu mult timp dupa, s-au despartit..
Eu m-am inteles f bine cu amandoi dar ea, o data ce relatia lor se terminase a vrut sa o termin si cu el, altfel " o tradam ca si prietena" ... nu mut timp dupa, el stia ca eu caut un job si mi-a oferit un job (un foarte bun job ) in alt oras, departe de ei dar ea mi-a interzis sa-l accept, din nou zicand" ca o tradez ca si prietena" (tin sa mentionez ca in timp ce fostul ei imi oferise jobul, ea era deja in alta relatie cu altcineva) motivul pentru care ea n-a vrut ca eu sa accept era ca poate ne vom indragostii unul de celalalt...si am refuzat locul demunca numai pentru ea...acuma ea s-a maritat si e iara insarcinata..dar eu cu fostul ei am tinut relatia buna pentru ca eram prieteni buni..dar problema este acuma ca ne-am indragostit unul de celalalt, acuma suntem intr-o relatie frumoasa de cateva luni bune si vorbim despre casatorie, dar nu stiu cum sa ii spun prietenei mele..am renuntat la tot pentru ea atunci pentru ca ea sa nu fie ranita, stiu ca avortul a fost dureros si ca ma va ataca cu asta, dar niciodata nu am fost intr-o relatie unde sa iubesc in felul asta si sa fiu iubita asa....va rog, un sfat, nu stiu cum sa ii spun . si ea a fost impreuna cu fostul meu prieten dar eu m-am bucurat pentru ei..dar stiu sigur ca ea "ma va omora" ..please !!! un sfat !!

daca ti-ar reprosa, insemna ca e egoista
zici ca oricum e casatorita si in trecut a format un cuplu cu un fost iubit de-al tau
maria-ioana
Postat pe 21 Iulie 2012 12:56
Timpul trece,viata merge...Doar n-o sa porti ranchiuna toata viata colegului de banca.Chiar daca te-a parat in clasa doua...era dusmanit de cea mai buna prietena...nu ti-a suflat la test prin a 5-a,dar oricum isi vede de treaba lui,si-abia-si aminteste de tine.
nicossia
Postat pe 21 Iulie 2012 13:07
De la: kudika477651, la data 2012-07-21 12:38:26Acuma ceva timp prietena mea a intalnit un baiat cu care a fost timp de 5 luni, timp in care a ramas insarcinata, dar a avortat, nu mult timp dupa, s-au despartit..
Eu m-am inteles f bine cu amandoi dar ea, o data ce relatia lor se terminase a vrut sa o termin si cu el, altfel " o tradam ca si prietena" ... nu mut timp dupa, el stia ca eu caut un job si mi-a oferit un job (un foarte bun job ) in alt oras, departe de ei dar ea mi-a interzis sa-l accept, din nou zicand" ca o tradez ca si prietena" (tin sa mentionez ca in timp ce fostul ei imi oferise jobul, ea era deja in alta relatie cu altcineva) motivul pentru care ea n-a vrut ca eu sa accept era ca poate ne vom indragostii unul de celalalt...si am refuzat locul demunca numai pentru ea...acuma ea s-a maritat si e iara insarcinata..dar eu cu fostul ei am tinut relatia buna pentru ca eram prieteni buni..dar problema este acuma ca ne-am indragostit unul de celalalt, acuma suntem intr-o relatie frumoasa de cateva luni bune si vorbim despre casatorie, dar nu stiu cum sa ii spun prietenei mele..am renuntat la tot pentru ea atunci pentru ca ea sa nu fie ranita, stiu ca avortul a fost dureros si ca ma va ataca cu asta, dar niciodata nu am fost intr-o relatie unde sa iubesc in felul asta si sa fiu iubita asa....va rog, un sfat, nu stiu cum sa ii spun . si ea a fost impreuna cu fostul meu prieten dar eu m-am bucurat pentru ei..dar stiu sigur ca ea "ma va omora" ..please !!! un sfat !!




Da ,si unde este problema de fapt?? Este adevarat faptul ca situatia in sine este destul de incomoda,dar tinand cont de evolutia voastra personala,nu vad niciun inconvenient in a incepe o relatie cu fostul ei prieten!!!Pentru a elimina orice neplacere,,poti rupe relatia de prietenie cu acea tanara,intrucat ea va fi ghimpele prezent in inima ta,daca nu o vei scoate din viata ta,din pacate,,asa evolueaza oamenii si lucrurile!!!Si in plus de asta,nu trebuie sa te justifici in fata nimanui de actele tale!!!Te afli intr-o relatie,independenta de statutul prietenei tale,,,unde este intrebarea,care te macina? Nu vad niciun obstacol,pus in fata relatiei tale!!! Viata isi urmeaza cursul,,parcurge-o frumos!!!
MissRainbow
Postat pe 21 Iulie 2012 15:20
cateodata asa ma gandesc si eu ca n-ar trebui sa imi pese..dar totusi, stiu ca ma va tortura cu faptul ca a fost un copil intre ei(in plus ai mei, parinti, familia nu stiu de copil , sau d faptul ca a fost cu el) si le va zice de ce s-a intamplat...baiatul imi tot spune si el sa ma relaxez,pentru ca va fi bine..dar o cunosc si stiu cum va reactiona..ea este genul asta "ce a fost a meu, ramane doar a meu" .. ..

-Multumesc mult pentru sfaturi ..Apreciez !
kudika477651
Postat pe 21 Iulie 2012 19:55
De cand te-ai implicat intr-o frumoasa relatie de iubire cu acest baiat, oricum ei nu i-ai mai povestit nimic, ai mintit-o deci! Asta nu se mai poate numi prietenie, intre tine si ea! Apoi mi se pare ca este foarte egoista si posesiva, nu asa ar trebui sa se comporte ea vis-a-vis de fostul prieten si de tine! Daca ajungi la casatorie cu el, in mod sigur va face o scena urata...tu pune in balanta si cantareste ce este mai important pentru tine, prietenia ei sau viitorul tau alaturi de acest barbat?! Ea isi vede bine merci de viata si de familia ei alaturi de barbatul ales de ea, tu de ce nu ai face la fel? Nu s-a dovedit a fi o buna prietena pana acum, a fost doar rea cu tine!
rondina
Postat pe 21 Iulie 2012 20:06
De la: kudika477651, la data 2012-07-21 19:55:06cateodata asa ma gandesc si eu ca n-ar trebui sa imi pese..dar totusi, stiu ca ma va tortura cu faptul ca a fost un copil intre ei(in plus ai mei, parinti, familia nu stiu de copil , sau d faptul ca a fost cu el) si le va zice de ce s-a intamplat...baiatul imi tot spune si el sa ma relaxez,pentru ca va fi bine..dar o cunosc si stiu cum va reactiona..ea este genul asta "ce a fost a meu, ramane doar a meu" .. ..

-Multumesc mult pentru sfaturi ..Apreciez !



Draga mea,nu trebuie sa iei in tragic aceste lucruri,nu ste cazul!!daca sunteti stapani pe sentimentele voastre,,poti sa o contracarezi spunandu-le totul parintilor vostri,si in acest mod ,vei rezolva problema,care te apasa!!Prietena ta este foarte egoista,bag seama,,,si ma indoiesc si de faptul ca iti ste prietena adevarata!!!

Discuta cu parintii tai si vei vedea ca si domniile lor iti vor da aceleasi sfaturi,,sunteti persoane independente,care,sigur,vor sti cum sa se descurce mai departe,,nu va cramponati in ideea ,ca prietena ta iti va face rau!!Nu are cum,daca stii cum sa ii preintampini actiunile nedorite!!!
MissRainbow
Postat pe 21 Iulie 2012 20:07
Am decis sa spun "prietenei" mele ce s-a intamplat, si bine inteles ca a reactionat cum am crezut ca va reactiona.. m-a facut in toate felurile, si pe langa asta mai mare mirare a fost ca sotul ei la fel de ranit, in loc sa se bucure ca ala nu mai e in viata nevestei sale..
Inteleg ca am ranit-o si imi pare rau ca asa a trebuit sa fie situatia dar intr-un final nu am inselat-o nici unul...tot ce s-a intamplat s-a intamplat pentru ca eram singuri amandoi si ei au terminat de mult timp....sper sa se termine cu bine
kudika477651
Postat pe 25 Iulie 2012 22:19
De la: kudika477651, la data 2012-07-25 22:19:36Am decis sa spun "prietenei" mele ce s-a intamplat, si bine inteles ca a reactionat cum am crezut ca va reactiona.. m-a facut in toate felurile, si pe langa asta mai mare mirare a fost ca sotul ei la fel de ranit, in loc sa se bucure ca ala nu mai e in viata nevestei sale..
Inteleg ca am ranit-o si imi pare rau ca asa a trebuit sa fie situatia dar intr-un final nu am inselat-o nici unul...tot ce s-a intamplat s-a intamplat pentru ca eram singuri amandoi si ei au terminat de mult timp....sper sa se termine cu bine




Spunandu-i prietenei tale ,nu ai facut decat sa te eliberezi de acel stres adus de tinerea in umbra a adevarului,deci,de acum incolo,vezi-ti de viata ta,,nu trebuie sa dai explicatii nimanui ,despre modul cum decurge relatia voastra,sunteti proprii stapani!!!
MissRainbow
Postat pe 25 Iulie 2012 22:26
Ihhh ce prietene mai ai si tu! Ce treaba are ea cu viata ta personala? Doar nu mai e cu persoana in cauza!
Micaell
Postat pe 27 Iulie 2012 08:25
De la: kudika477651, la data 2012-07-21 12:38:26Acuma ceva timp prietena mea a intalnit un baiat cu care a fost timp de 5 luni, timp in care a ramas insarcinata, dar a avortat, nu mult timp dupa, s-au despartit..
Eu m-am inteles f bine cu amandoi dar ea, o data ce relatia lor se terminase a vrut sa o termin si cu el, altfel " o tradam ca si prietena" ... nu mut timp dupa, el stia ca eu caut un job si mi-a oferit un job (un foarte bun job ) in alt oras, departe de ei dar ea mi-a interzis sa-l accept, din nou zicand" ca o tradez ca si prietena" (tin sa mentionez ca in timp ce fostul ei imi oferise jobul, ea era deja in alta relatie cu altcineva) motivul pentru care ea n-a vrut ca eu sa accept era ca poate ne vom indragostii unul de celalalt...si am refuzat locul demunca numai pentru ea...acuma ea s-a maritat si e iara insarcinata..dar eu cu fostul ei am tinut relatia buna pentru ca eram prieteni buni..dar problema este acuma ca ne-am indragostit unul de celalalt, acuma suntem intr-o relatie frumoasa de cateva luni bune si vorbim despre casatorie, dar nu stiu cum sa ii spun prietenei mele..am renuntat la tot pentru ea atunci pentru ca ea sa nu fie ranita, stiu ca avortul a fost dureros si ca ma va ataca cu asta, dar niciodata nu am fost intr-o relatie unde sa iubesc in felul asta si sa fiu iubita asa....va rog, un sfat, nu stiu cum sa ii spun . si ea a fost impreuna cu fostul meu prieten dar eu m-am bucurat pentru ei..dar stiu sigur ca ea "ma va omora" ..please !!! un sfat !!


Auzi, de ce te simti tu responsabila pentru greselile amicei tale? Si cine este aceasta femeie ca sa-si permita sa-ti ordone cum sa-ti traiesti propria viata? Persoana aceasta nu-ti este prietena, ci mai degraba o dusmanca invidioasa, care te infraneaza in a-ti realiza propriile vise.

Ignor-o, scoate-o din cercul tau de prieteni si traieste-ti viata dupa cum iti doresti.
kudika_10817
Postat pe 27 Iulie 2012 08:55
De la: kudika477651, la data 2012-07-25 22:19:36Am decis sa spun "prietenei" mele ce s-a intamplat, si bine inteles ca a reactionat cum am crezut ca va reactiona.. m-a facut in toate felurile, si pe langa asta mai mare mirare a fost ca sotul ei la fel de ranit, in loc sa se bucure ca ala nu mai e in viata nevestei sale..
Inteleg ca am ranit-o si imi pare rau ca asa a trebuit sa fie situatia dar intr-un final nu am inselat-o nici unul...tot ce s-a intamplat s-a intamplat pentru ca eram singuri amandoi si ei au terminat de mult timp....sper sa se termine cu bine


Nu mai permite nimanui sa-ti calce sentimentele si visele in picioare!
kudika_10817
Postat pe 27 Iulie 2012 08:56
De la: kudika477651, la data 2012-07-21 19:55:06cateodata asa ma gandesc si eu ca n-ar trebui sa imi pese..dar totusi, stiu ca ma va tortura cu faptul ca a fost un copil intre ei(in plus ai mei, parinti, familia nu stiu de copil , sau d faptul ca a fost cu el) si le va zice de ce s-a intamplat...baiatul imi tot spune si el sa ma relaxez,pentru ca va fi bine..dar o cunosc si stiu cum va reactiona..ea este genul asta "ce a fost a meu, ramane doar a meu" .. ..

-Multumesc mult pentru sfaturi ..Apreciez !


Daca a fost un copil intre ei, prietena cu pricina a binevoit sa-l avorteze, deci cum se mai poate spune ca ei i-a pasat de copil? E o ipocrita prietena asta a ta, iar tu ii inghiti toate mizeriile si acuzele. Daca vroia intr-adevar acel copil il pastra, nu-l avorta.

Sa fi fost in locul tau, de mult o scoteam pe usa afara, cu tot cu prietenia ei falsa.
kudika_10817
Postat pe 27 Iulie 2012 09:00
daca tie iti este bine n-o lasa sa iti distruga
fericirea.asta e tot ce conteaza formeaza-ti o familie sanatoasa bazata pe dragoste nu pe prietenie.
kudika_13152
Postat pe 29 Iulie 2012 09:30
De la: kudika477651, la data 2012-07-21 12:38:26Acuma ceva timp prietena mea a intalnit un baiat cu care a fost timp de 5 luni, timp in care a ramas insarcinata, dar a avortat, nu mult timp dupa, s-au despartit..
Eu m-am inteles f bine cu amandoi dar ea, o data ce relatia lor se terminase a vrut sa o termin si cu el, altfel " o tradam ca si prietena" ... nu mut timp dupa, el stia ca eu caut un job si mi-a oferit un job (un foarte bun job ) in alt oras, departe de ei dar ea mi-a interzis sa-l accept, din nou zicand" ca o tradez ca si prietena" (tin sa mentionez ca in timp ce fostul ei imi oferise jobul, ea era deja in alta relatie cu altcineva) motivul pentru care ea n-a vrut ca eu sa accept era ca poate ne vom indragostii unul de celalalt...si am refuzat locul demunca numai pentru ea...acuma ea s-a maritat si e iara insarcinata..dar eu cu fostul ei am tinut relatia buna pentru ca eram prieteni buni..dar problema este acuma ca ne-am indragostit unul de celalalt, acuma suntem intr-o relatie frumoasa de cateva luni bune si vorbim despre casatorie, dar nu stiu cum sa ii spun prietenei mele..am renuntat la tot pentru ea atunci pentru ca ea sa nu fie ranita, stiu ca avortul a fost dureros si ca ma va ataca cu asta, dar niciodata nu am fost intr-o relatie unde sa iubesc in felul asta si sa fiu iubita asa....va rog, un sfat, nu stiu cum sa ii spun . si ea a fost impreuna cu fostul meu prieten dar eu m-am bucurat pentru ei..dar stiu sigur ca ea "ma va omora" ..please !!! un sfat !!



Vezi-ti tu de viata ta si las-o pe amica cu noua ei viata, traieste ce ti se ofera frumos , s-ar putea sa nu mai ai sansa a doua oara.
Ce-a fost intre ei a fost, nu exista nici un copil pentru ca a ales sa avorteze, iar daca tu poti trece peste povestea ei cu el , da-i bice fetito !
Thais13
Postat pe 3 August 2012 15:25
cine a decis atunci sa avorteze ea, sau el? incearca mai bine sa afli ce s-a intamplat atunci, nu cred ca vrei un tip care abandoneaza partenera insarcinata. cat despre ea, e evident egoista si nu ii pasa de tine, e mai bine sa o excluzi de tot din viatza ta.
DayC
Postat pe 4 August 2012 15:51
De la: DayC, la data 2012-08-04 15:51:43cine a decis atunci sa avorteze ea, sau el? incearca mai bine sa afli ce s-a intamplat atunci, nu cred ca vrei un tip care abandoneaza partenera insarcinata. cat despre ea, e evident egoista si nu ii pasa de tine, e mai bine sa o excluzi de tot din viatza ta.


Mai conteaza de ce a avortat?
Decizia de a avea un copil se ia impreuna cu partenerul.E clar ca nu si-l doreau amandoi la momentul respectiv.
Thais13
Postat pe 4 August 2012 18:38
De la: kudika477651, la data 2012-07-21 12:38:26Acuma ceva timp prietena mea a intalnit un baiat cu care a fost timp de 5 luni, timp in care a ramas insarcinata, dar a avortat, nu mult timp dupa, s-au despartit..
Eu m-am inteles f bine cu amandoi dar ea, o data ce relatia lor se terminase a vrut sa o termin si cu el, altfel " o tradam ca si prietena" ... nu mut timp dupa, el stia ca eu caut un job si mi-a oferit un job (un foarte bun job ) in alt oras, departe de ei dar ea mi-a interzis sa-l accept, din nou zicand" ca o tradez ca si prietena" (tin sa mentionez ca in timp ce fostul ei imi oferise jobul, ea era deja in alta relatie cu altcineva) motivul pentru care ea n-a vrut ca eu sa accept era ca poate ne vom indragostii unul de celalalt...si am refuzat locul demunca numai pentru ea...acuma ea s-a maritat si e iara insarcinata..dar eu cu fostul ei am tinut relatia buna pentru ca eram prieteni buni..dar problema este acuma ca ne-am indragostit unul de celalalt, acuma suntem intr-o relatie frumoasa de cateva luni bune si vorbim despre casatorie, dar nu stiu cum sa ii spun prietenei mele..am renuntat la tot pentru ea atunci pentru ca ea sa nu fie ranita, stiu ca avortul a fost dureros si ca ma va ataca cu asta, dar niciodata nu am fost intr-o relatie unde sa iubesc in felul asta si sa fiu iubita asa....va rog, un sfat, nu stiu cum sa ii spun . si ea a fost impreuna cu fostul meu prieten dar eu m-am bucurat pentru ei..dar stiu sigur ca ea "ma va omora" ..please !!! un sfat !!





Nu ne-ai spus motivul de ce s-au despartit ei si de ce a facut ea avort , asta era foarte important de stiut, Daca ei s-au luat din dragoste, inseamna ca ea inca il mai iubeste , si e geloasa pe matale ,asta e foarte grav ca inseamna ca ea nu isi iubeste sotul , chiar il tradeaza ( nu se poate iubii doua persoane in acelasi timp ), si in cazul asta ar trebuii sa ii spui sotului ei totul, si sa afli si de la ea adevarul sentimental si trebuie lasat ca acel baiat sa aleaga intre voi doua,iar daca nu l-a iubit , adica nu-l iubeste, atunci vezi-ti de viata si alesul tau , inseamna ca ea nu iti e prietena si are invidie si trebuie stat de vorba cu ea mai serios !Dar (repet) trebuie sa afle si sotul ei , altfel se va agrava situatia pentru amandoua ! !
Tycu
Postat pe 7 August 2012 15:06
Depinde ce este mai important ptr tine , sa renunti la o dragoste sau la o prietenie . Faptul ca a trecut mult timp , tu nu ai fost cauza despartirii lor , nu te-ai aruncat imediat dupa ruptura lor in relatia cu el , prietena ta daca este corecta ar trebuii sa se gandeasca si la tine , nu numai la sentimentele ei ranite .Daca nu intelege si crezi ca este barbatul potrivit ptr tine , renunta la o prietenie egoista.
banalulanonim
Postat pe 8 August 2012 15:36
De la: kudika477651, la data 2012-07-21 12:38:26Acuma ceva timp prietena mea a intalnit un baiat cu care a fost timp de 5 luni, timp in care a ramas insarcinata, dar a avortat, nu mult timp dupa, s-au despartit..
Eu m-am inteles f bine cu amandoi dar ea, o data ce relatia lor se terminase a vrut sa o termin si cu el, altfel " o tradam ca si prietena" ... nu mut timp dupa, el stia ca eu caut un job si mi-a oferit un job (un foarte bun job ) in alt oras, departe de ei dar ea mi-a interzis sa-l accept, din nou zicand" ca o tradez ca si prietena" (tin sa mentionez ca in timp ce fostul ei imi oferise jobul, ea era deja in alta relatie cu altcineva) motivul pentru care ea n-a vrut ca eu sa accept era ca poate ne vom indragostii unul de celalalt...si am refuzat locul demunca numai pentru ea...acuma ea s-a maritat si e iara insarcinata..dar eu cu fostul ei am tinut relatia buna pentru ca eram prieteni buni..dar problema este acuma ca ne-am indragostit unul de celalalt, acuma suntem intr-o relatie frumoasa de cateva luni bune si vorbim despre casatorie, dar nu stiu cum sa ii spun prietenei mele..am renuntat la tot pentru ea atunci pentru ca ea sa nu fie ranita, stiu ca avortul a fost dureros si ca ma va ataca cu asta, dar niciodata nu am fost intr-o relatie unde sa iubesc in felul asta si sa fiu iubita asa....va rog, un sfat, nu stiu cum sa ii spun . si ea a fost impreuna cu fostul meu prieten dar eu m-am bucurat pentru ei..dar stiu sigur ca ea "ma va omora" ..please !!! un sfat !!


Spui mai sus asa: Eu m-am inteles f bine cu amandoi dar ea, o data ce relatia lor se terminase a vrut sa o termin si cu el, altfel " o tradam ca si prietena" ... nu mut timp dupa, el stia ca eu caut un job si mi-a oferit un job (un foarte bun job ) in alt oras, departe de ei dar ea mi-a interzis sa-l accept, din nou zicand" ca o tradez ca si prietena" (tin sa mentionez ca in timp ce fostul ei imi oferise jobul, ea era deja in alta relatie cu altcineva) motivul pentru care ea n-a vrut ca eu sa accept era ca poate ne vom indragostii unul de celalalt...

Ceea ce presupunea ea era perfect adevarat asta s-a si intamplat pana la urma nu?
In primul rand tu nu i-ai fost prietena, e firesc sa reactioneze cum a reactionat - daca erai prietena ei te tineai departe de cel cu care ea are istoria pe care o are ce nu mai sunt barbati?
stii foarte bine ca are dreptate sa se supere si de asta te temi sa-i spui.
Cu asa prieteni cine mai are nevoie de dusmani?



Iar MORALISTII site-ului sunteti penali, toti ii luati apararea si ii spuneti ca cealalta nu ii este prietena(dar ea initiatoarea i-a fost prietena? voi asa considerati?) mai bine mai cititi postare d-soarei si daca sunteti de aceeasi parere inseamna ca va inghititi postarile idioate nici nu ganditi cand cititi asteptati un post nou cum asteapta uliu prada "doar doar o mai pica ceva sa am si eu un scop in viata azi"
evangeline_grace
Postat pe 8 August 2012 15:53
De la: kudika477651, la data 2012-07-21 12:38:26Acuma ceva timp prietena mea a intalnit un baiat cu care a fost timp de 5 luni, timp in care a ramas insarcinata, dar a avortat, nu mult timp dupa, s-au despartit..
Eu m-am inteles f bine cu amandoi dar ea, o data ce relatia lor se terminase a vrut sa o termin si cu el, altfel " o tradam ca si prietena" ... nu mut timp dupa, el stia ca eu caut un job si mi-a oferit un job (un foarte bun job ) in alt oras, departe de ei dar ea mi-a interzis sa-l accept, din nou zicand" ca o tradez ca si prietena" (tin sa mentionez ca in timp ce fostul ei imi oferise jobul, ea era deja in alta relatie cu altcineva) motivul pentru care ea n-a vrut ca eu sa accept era ca poate ne vom indragostii unul de celalalt...si am refuzat locul demunca numai pentru ea...acuma ea s-a maritat si e iara insarcinata..dar eu cu fostul ei am tinut relatia buna pentru ca eram prieteni buni..dar problema este acuma ca ne-am indragostit unul de celalalt, acuma suntem intr-o relatie frumoasa de cateva luni bune si vorbim despre casatorie, dar nu stiu cum sa ii spun prietenei mele..am renuntat la tot pentru ea atunci pentru ca ea sa nu fie ranita, stiu ca avortul a fost dureros si ca ma va ataca cu asta, dar niciodata nu am fost intr-o relatie unde sa iubesc in felul asta si sa fiu iubita asa....va rog, un sfat, nu stiu cum sa ii spun . si ea a fost impreuna cu fostul meu prieten dar eu m-am bucurat pentru ei..dar stiu sigur ca ea "ma va omora" ..please !!! un sfat !!


Eu cred ca ai murit de invidie cat timp prietena ta a fost cuplata cu actualul tau...si abia ai asteptat sa se desparta, ca sa te bagi tu...iar ea te-a simtit tot timpul la panda... ...cunosc si eu o situatie similara intre doua colege de facultate...cea in situatia prietenei tale s-a simtit, normal, lezata, dar si cea care s-a comportat ca si tine a luat flit de la el, dupa ce a fost folosita vreun an...a picat in depresie si nu si-a luat licenta in anul acela...plus ca era mult mai dezavantajata fizic...prima era frumoasa si, normal, si-a gasit un alt tip, frumos ca si primul, dar de caracter, cu care s-a si casatorit...urata si-a gasit si ea un urat, dupa multi ani si s-a maritat...
kudika226898
Postat pe 8 August 2012 18:31
De la: evangeline_grace, la data 2012-08-08 15:53:37
De la: kudika477651, la data 2012-07-21 12:38:26Acuma ceva timp prietena mea a intalnit un baiat cu care a fost timp de 5 luni, timp in care a ramas insarcinata, dar a avortat, nu mult timp dupa, s-au despartit..
Eu m-am inteles f bine cu amandoi dar ea, o data ce relatia lor se terminase a vrut sa o termin si cu el, altfel " o tradam ca si prietena" ... nu mut timp dupa, el stia ca eu caut un job si mi-a oferit un job (un foarte bun job ) in alt oras, departe de ei dar ea mi-a interzis sa-l accept, din nou zicand" ca o tradez ca si prietena" (tin sa mentionez ca in timp ce fostul ei imi oferise jobul, ea era deja in alta relatie cu altcineva) motivul pentru care ea n-a vrut ca eu sa accept era ca poate ne vom indragostii unul de celalalt...si am refuzat locul demunca numai pentru ea...acuma ea s-a maritat si e iara insarcinata..dar eu cu fostul ei am tinut relatia buna pentru ca eram prieteni buni..dar problema este acuma ca ne-am indragostit unul de celalalt, acuma suntem intr-o relatie frumoasa de cateva luni bune si vorbim despre casatorie, dar nu stiu cum sa ii spun prietenei mele..am renuntat la tot pentru ea atunci pentru ca ea sa nu fie ranita, stiu ca avortul a fost dureros si ca ma va ataca cu asta, dar niciodata nu am fost intr-o relatie unde sa iubesc in felul asta si sa fiu iubita asa....va rog, un sfat, nu stiu cum sa ii spun . si ea a fost impreuna cu fostul meu prieten dar eu m-am bucurat pentru ei..dar stiu sigur ca ea "ma va omora" ..please !!! un sfat !!


Spui mai sus asa: Eu m-am inteles f bine cu amandoi dar ea, o data ce relatia lor se terminase a vrut sa o termin si cu el, altfel " o tradam ca si prietena" ... nu mut timp dupa, el stia ca eu caut un job si mi-a oferit un job (un foarte bun job ) in alt oras, departe de ei dar ea mi-a interzis sa-l accept, din nou zicand" ca o tradez ca si prietena" (tin sa mentionez ca in timp ce fostul ei imi oferise jobul, ea era deja in alta relatie cu altcineva) motivul pentru care ea n-a vrut ca eu sa accept era ca poate ne vom indragostii unul de celalalt...

Ceea ce presupunea ea era perfect adevarat asta s-a si intamplat pana la urma nu?
In primul rand tu nu i-ai fost prietena, e firesc sa reactioneze cum a reactionat - daca erai prietena ei te tineai departe de cel cu care ea are istoria pe care o are ce nu mai sunt barbati?
stii foarte bine ca are dreptate sa se supere si de asta te temi sa-i spui.
Cu asa prieteni cine mai are nevoie de dusmani?



Iar MORALISTII site-ului sunteti penali, toti ii luati apararea si ii spuneti ca cealalta nu ii este prietena(dar ea initiatoarea i-a fost prietena? voi asa considerati?) mai bine mai cititi postare d-soarei si daca sunteti de aceeasi parere inseamna ca va inghititi postarile idioate nici nu ganditi cand cititi asteptati un post nou cum asteapta uliu prada "doar doar o mai pica ceva sa am si eu un scop in viata azi"




Nu evangelina, am mai spus ca iubirea e legata de sentiment de suflet, noi nu putem sa comandam sufletului, inimi pe cine sa iubeasca si pe cine nu .Iubirea lucreaza independent de vointa noastra. De aceea am vrut sa stiu moivul despartirii celor doi si motivul avortului ! Daca fosta prietena a baiatului l-a iubit cu advarat pe baiat , inseamna ca ea isi tradeaza actualul sot care oicum va afla si vor avea ambele fete necazuri daca actualul sot e cu ambitie si nu "mamaliga" , de aceeea am spus ca domnita in cauza Kudika4776..ar fi bine sa ii spuna totul soului prietenei ,si sa intrebe be baiat pe cine alege dintre cele doua prietene. Daca fosta prietena nu l-a iubit pe baiat si ii cere prietenei sa stea si ea departe de baiat inseamna ca fosta e o invidioasa, ca nu ii e prietena cu adevarat,ea nu are dreptul sa ii ceara domnitei in cauza Kudika4776..sa se desparta de iubitul ei daca si baiatul o vrea!Asa trebuie vazuta situatia, asa ca , Kudika 4776.. nu are nicio vina si sa fie cu cine inima ei o cere !!
Tycu
Postat pe 8 August 2012 19:53
Daca as fi stat la panda sau as fi geloasa pe ea nu as fi asteptat atata timp ca sa astept ca ea sa isi refaca viata cu alt barbat si sa aibe altii copii, as fi sarit pe el a doua zi, nu crezi?
Am devenit iubiti din pura intamplare, dupa ce timpul a trecut si fiecare isi refacuse viata. Cand spun am tinut" relatia buna" ma refer ca desi nu vorbisem mult timp cu el din respect pentru ea, dar cand a fost ziua mea si mi-a zis la multi ani am zis" multumesc", daca m-a intrebat ce mai fac am zis "bine, multumesc", dar niciodata sa vb cu el despre ea
kudika477651
Postat pe 8 August 2012 21:26
motivul pentru care au avortat a fost pentru ca nu erau pregatiti,aveau certuri zilnice, ea nu lucra, nu aveau nici unde sta. nu aveau bani, nimic pentru a creste un copil, dupa toate astea au decis sa se desparta.
Sotul ei de acuma este, un barbat vai de el, o ameninta, o data eu am scoso din casa de la el cu amenintari ca aduc politia peste el, daca fata nu apare la usa mea pana la ora cutare,el isi taiase venele, la un moment dat aparuse la mine aproape de casa, sa vb cu mine.. i-am gasit un job ei, i-am platit mancarea si cazarea pentu cateva zile si bani de buzunar, timp in care ea hotarase sa se impace cu el pe motiv ca il iubeste enorm si sa aibe copil si maritis..
dupa toate astea, tot eu am fost cea amenintata ca nu-s o prietena buna, intr-adevar dupa ceva timp am inceput sa vb cu fostul ei, dar am simtit ca am dreptul la viata mea cu cineva, nu conteaza ca e fostul ei sau nu, pana la urma eu sunt cea care decid daca il vreau sa nu in viata mea.
kudika477651
Postat pe 8 August 2012 21:59
Fa ceea ce simti si te face fericita!
roz5blue6lila7
Postat pe 9 August 2012 00:18
De la: kudika477651, la data 2012-08-08 21:59:05motivul pentru care au avortat a fost pentru ca nu erau pregatiti,aveau certuri zilnice, ea nu lucra, nu aveau nici unde sta. nu aveau bani, nimic pentru a creste un copil, dupa toate astea au decis sa se desparta.
Sotul ei de acuma este, un barbat vai de el, o ameninta, o data eu am scoso din casa de la el cu amenintari ca aduc politia peste el, daca fata nu apare la usa mea pana la ora cutare,el isi taiase venele, la un moment dat aparuse la mine aproape de casa, sa vb cu mine.. i-am gasit un job ei, i-am platit mancarea si cazarea pentu cateva zile si bani de buzunar, timp in care ea hotarase sa se impace cu el pe motiv ca il iubeste enorm si sa aibe copil si maritis..
dupa toate astea, tot eu am fost cea amenintata ca nu-s o prietena buna, intr-adevar dupa ceva timp am inceput sa vb cu fostul ei, dar am simtit ca am dreptul la viata mea cu cineva, nu conteaza ca e fostul ei sau nu, pana la urma eu sunt cea care decid daca il vreau sa nu in viata mea.



Daca ai facut un bine,,sa nu regreti,niciodata,acest gest,dimpotriva,,,bucura-te ,ca ai putut sa o faci,necontand,,reactia persoanei respective,,,"binele" este " bine" si nimic mai mult!!!Ai dreptul la fericire ca orice alta persoana,,,cladesteti-o asa cum simti ca trebuie sa o faci,,fericirea este ireversibila,,nu cauta sa o obtii atunci cand este mult prea tarziu pentru tine!!!
MissRainbow
Postat pe 9 August 2012 07:31
De la: MissRainbow, la data 2012-08-09 07:31:21
De la: kudika477651, la data 2012-08-08 21:59:05motivul pentru care au avortat a fost pentru ca nu erau pregatiti,aveau certuri zilnice, ea nu lucra, nu aveau nici unde sta. nu aveau bani, nimic pentru a creste un copil, dupa toate astea au decis sa se desparta.
Sotul ei de acuma este, un barbat vai de el, o ameninta, o data eu am scoso din casa de la el cu amenintari ca aduc politia peste el, daca fata nu apare la usa mea pana la ora cutare,el isi taiase venele, la un moment dat aparuse la mine aproape de casa, sa vb cu mine.. i-am gasit un job ei, i-am platit mancarea si cazarea pentu cateva zile si bani de buzunar, timp in care ea hotarase sa se impace cu el pe motiv ca il iubeste enorm si sa aibe copil si maritis..
dupa toate astea, tot eu am fost cea amenintata ca nu-s o prietena buna, intr-adevar dupa ceva timp am inceput sa vb cu fostul ei, dar am simtit ca am dreptul la viata mea cu cineva, nu conteaza ca e fostul ei sau nu, pana la urma eu sunt cea care decid daca il vreau sa nu in viata mea.



Daca ai facut un bine,,sa nu regreti,niciodata,acest gest,dimpotriva,,,bucura-te ,ca ai putut sa o faci,necontand,,reactia persoanei respective,,,"binele" este " bine" si nimic mai mult!!!Ai dreptul la fericire ca orice alta persoana,,,cladesteti-o asa cum simti ca trebuie sa o faci,,fericirea este ireversibila,,nu cauta sa o obtii atunci cand este mult prea tarziu pentru tine!!!
fericirea este inexistenta desteapta lu peste,cauta alt cuvant sau inventeaza l
kudika_13106
Postat pe 9 August 2012 08:04
De la: kudika_13106, la data 2012-08-09 08:04:59[quote name=happy0144:
fericirea este inexistenta desteapta lu peste,cauta alt cuvant sau inventeaza l[/quote]


Iti multumesc ca ma insotesti pe topicuri,,"da" bine la public!!!!

Daca tu nu ai cunoscut aceasta stare de beatitudine a sufletului,asta nu inseamna ca nu exista,caci,altii,,o traiesc deja,,totul tine de structura interioara a sufletului,,bine,,asta este valabil pentru cei care au asa ceva!!!!
Wow,,,"Desteapta lui peste",,un compliment concord cu realitatea ,doar apartin zodiei "Pesti"!!!!
MissRainbow
Postat pe 9 August 2012 08:23
De la: MissRainbow, la data 2012-08-09 08:23:01
De la: kudika_13106, la data 2012-08-09 08:04:59[quote name=happy0144:
fericirea este inexistenta desteapta lu peste,cauta alt cuvant sau inventeaza l



Iti multumesc ca ma insotesti pe topicuri,,"da" bine la public!!!!

Daca tu nu ai cunoscut aceasta stare de beatitudine a sufletului,asta nu inseamna ca nu exista,caci,altii,,o traiesc deja,,totul tine de structura interioara a sufletului,,bine,,asta este valabil pentru cei care au asa ceva!!!!
Wow,,,"Desteapta lui peste",,un compliment concord cu realitatea ,doar apartin zodiei "Pesti"!!!! [/quote] esti patetica si habar nu ai despre ce vorbesti,,fericirea nu este din lumea asta,,ferice de cei ce,,,fericiti vor fi doar cei ce vor intra in rai,,omu si a atribuit cuvinte cum o faci si tu ca un papagal habar neavand ce inseamna,,la ce te referi tu nu e fericire,fericirea este cu totul altcva
kudika_13106
Postat pe 9 August 2012 08:27
motivul pentru care au avortat a fost pentru ca nu erau pregatiti,aveau certuri zilnice, ea nu lucra, nu aveau nici unde sta. nu aveau bani, nimic pentru a creste un copil, dupa toate astea au decis sa se desparta.
Sotul ei de acuma este, un barbat vai de el, o ameninta, o data eu am scoso din casa de la el cu amenintari ca aduc politia peste el, daca fata nu apare la usa mea pana la ora cutare,el isi taiase venele, la un moment dat aparuse la mine aproape de casa, sa vb cu mine.. i-am gasit un job ei, i-am platit mancarea si cazarea pentu cateva zile si bani de buzunar, timp in care ea hotarase sa se impace cu el pe motiv ca il iubeste enorm si sa aibe copil si maritis..
dupa toate astea, tot eu am fost cea amenintata ca nu-s o prietena buna, intr-adevar dupa ceva timp am inceput sa vb cu fostul ei, dar am simtit ca am dreptul la viata mea cu cineva, nu conteaza ca e fostul ei sau nu, pana la urma eu sunt cea care decid daca il vreau sa nu in viata mea.


Cazul asta e clar,prietena lu matale, e o persoana care are pretentia ca toti sa faca cum vrea ea fara sa tina cont si de sentimentele si vointa lor , mai se simte si ceva invidie !Ea nu s-a luat din dragoste cu primul baiat, rezultatul a fost avortul si despartirea, dar vazand ca nu a avut noroc nici cu sotul si vazand ca intre matale si fostul ei prieten incepe sa se infiripe ceva , o cam "roade" invidia si daca nu a avut ea noroc, doreste ca si cei din jurul ei sa aiba aceeasi soarta !Scuza-ma ca vorbesc asa de prietena lu talica, dar asta e adevarul .Si cum iubirea nu tine cont de cum vrem noi sa fie, incearca si stai de vorba cu baiatul adica sa aleaga el dintre voi pe cine crede ca poate iubii,si daca te -a ales pe matale,ingnoreaza cerintele prietenei,explica-i ca baiatul a ales si trebuie sa inteleaga si in cazul asta intareste-ti relatia cu baiatul asa cum iti cere inima si sa fiti fericiti !
Tycu
Postat pe 9 August 2012 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE SA ALEG INIMA SAU MINTEA? 39 De la: madalina321 18 Aprilie 2013 11:46
Spune ca atunci cand este alaturi de mine prefera orice altceva decat sa mai faca dragoste 177 De la: nikolas_09 1 Decembrie 2011 16:14
sagetator!!!! o relatie imposibila!! 15 De la: Ame_li 20 Ianuarie 2012 15:43
Prima iubire! 8 De la: kudika_954168 16 Februarie 2014 14:05
o parere,un sfat daca se poate.... 31 De la: kudika073838 4 Ianuarie 2010 23:02