Setari Cookie-uri

casatoria ma sperie...cum este dupa ea?!

Am hotarat sa va spun si voua putin din povestea mea..iar cu ocazia asta va cer niste sfaturi, sau putin din propria voastra experienta...de 3 ani sunt intr-o relatie, iar acum el vrea sa ne casatorim vara viitoare...sunt foarte stresata si speriata din cauza asta...eu anul acesta am terminat facultatea,am 23 de ani....tin sa mentionez ca aveam in plan dupa facultate sa ma distrez si eu putin , sa calatoresc, nu am avut ocazia sa fac acest lucru, nu prea am avut parte de foarte multi prieteni si iesiri in cluburi pt ca am invatat mult si am lucrat sa pot face o facultate si l-am cunoscut foarte repede pe prietenul meu....acum mi-am gasit de lucru intr-un loc foarte bun si imi permit si eu mai multe , sa spun asa...nu prea am fost genul de fata care sa viseze de mica ziua nuntii si pe fat frumos pe cal alb,am pus pe primul locu multe altele si nu casatoria...cunosc multe persoane care spun ca dupa casatorie totul se schimba si nimic nu mai e cum a fost, si asta in sensul rau...simt ca nu mi-am trait viata deloc, nu am avut parte de libertate, sa fac ce vreau, cand vreau, sa ies cu fetele in cluburi , sa ma distrez...iar acum sunt pusa in situatia asta...sa ma casatoresc sau nu? el este un barbat minunat, care tine foarte mult la viata de familie...dar eu ma simt ..nu stiu cum sa explic..imi este frica,pe de o parte vreau iar pe cealalta parte nu vreau...asa am impresia ca se termina tot dupa casatorie, ca nu o sa mai am prietene ca trebuie sa stau doar la bucatarie...in viata mea nu m-am gandit cu zambetul pe buze la ziua nuntii,la rochia de mireasa.dimpotriva,ma sperie acest lucru foarte tare..si nu stiu din ce cauza...el isi doreste enorm sa ne casatorim,dar eu nu sunt sigura de acest pas..nu pot sa imi dau seama daca am eu o problema sau nu...unele persoane imi spun sa nu fac acest lucru ca sunt prea tanara si o sa regret mai tarziu mai ales acum ca viata sociala este dezvoltata si poti sa profiti de multe lucruri frumoase,dar sunt constienta ca nici el nu astepta o vesnicie dupa mine....ce parere aveti? cele care sunteti tinere si sunteti casatorite cum este?
kudika_12538
Postat pe 6 August 2012 12:59

asa e.la revedere cu plimbarile!
picard-jean-luc
Postat pe 6 August 2012 13:13
De la: kudika_12538, la data 2012-08-06 12:59:06Am hotarat sa va spun si voua putin din povestea mea..iar cu ocazia asta va cer niste sfaturi, sau putin din propria voastra experienta...de 3 ani sunt intr-o relatie, iar acum el vrea sa ne casatorim vara viitoare...sunt foarte stresata si speriata din cauza ...............................


Toate aceste nelinisti si dileme,,ar fi trebuit sa le lamuresti cu iubitul tau,nu cu noi!!!Personal,,iti inteleg problema,,dar decat sa iti fie teama sa te casatoresti si sa stai sub teroarea acestui gand,sumbru pentru tine,mai bine ai comunica cu partenerul tau,explicandu-i tot ceea ce contravine dorintelor tale!!!!Nu face un pas atat de important,acum,cand ,este evident,ca nu esti pregatita pentru asumarea unor responsabilitati de viata!!!Casatoria este frumoasa numai atunci cand cei doi se simt apti sa incheie un astfel de legamant si se iubesc pe masura dorintelor lor!!!Pentru altii,este o corvoada,caci s-a derulat sub rele auspicii!!Parerile sunt impartite!!Daca prietenul tau te iubeste,,mai poate astepta un timp,suficient incat sa poti spune si tu "DA"!!!!Graba unilaterala,aduce nemultumiri si reprosuri ulterioare,,nu mai spun despre regrete!!!Esti tanara,nu vad rostul agitatiei in vederea pregatirii casatoriei voastre!!!

Daca as fi in locul tau,nu m-as casatori pentru nimic in lume,asa repede,dimpotriva,mi-as consolida statutul profesional,mi-as cauta un job si apoi,,m-as gandi la casatorie!!Puteti coabita,,de-abia va cunoasteti si mai bine,unde este problema???
MissRainbow
Postat pe 6 August 2012 13:21
De la: MissRainbow, la data 2012-08-06 13:21:00
De la: kudika_12538, la data 2012-08-06 12:59:06Am hotarat sa va spun si voua putin din povestea mea..iar cu ocazia asta va cer niste sfaturi, sau putin din propria voastra experienta...de 3 ani sunt intr-o relatie, iar acum el vrea sa ne casatorim vara viitoare...sunt foarte stresata si speriata din cauza ...............................


Toate aceste nelinisti si dileme,,ar fi trebuit sa le lamuresti cu iubitul tau,nu cu noi!!!Personal,,iti inteleg problema,,dar decat sa iti fie teama sa te casatoresti si sa stai sub teroarea acestui gand,sumbru pentru tine,mai bine ai comunica cu partenerul tau,explicandu-i tot ceea ce contravine dorintelor tale!!!!Nu face un pas atat de important,acum,cand ,este evident,ca nu esti pregatita pentru asumarea unor responsabilitati de viata!!!Casatoria este frumoasa numai atunci cand cei doi se simt apti sa incheie un astfel de legamant si se iubesc pe masura dorintelor lor!!!Pentru altii,este o corvoada,caci s-a derulat sub rele auspicii!!Parerile sunt impartite!!Daca prietenul tau te iubeste,,mai poate astepta un timp,suficient incat sa poti spune si tu "DA"!!!!Graba unilaterala,aduce nemultumiri si reprosuri ulterioare,,nu mai spun despre regrete!!!Esti tanara,nu vad rostul agitatiei in vederea pregatirii casatoriei voastre!!!

Daca as fi in locul tau,nu m-as casatori pentru nimic in lume,asa repede,dimpotriva,mi-as consolida statutul profesional,mi-as cauta un job si apoi,,m-as gandi la casatorie!!Puteti coabita,,de-abia va cunoasteti si mai bine,unde este problema???


problema e ca tipul e om serios si vrea sa se aseze la casa lui cu nevasta si copii
cand vrei sa se marite? la 30 de ani cu unu de 45?
picard-jean-luc
Postat pe 6 August 2012 13:24
Pana la anu ai timp sa te mai gandesti sau razgandesti.
Vorbeste cu iubitul tau,explica-i temerile tale si ceea ce simti....poate o sa te inteleaga..
Daca nu vrei sa te mariti nu o face si gata ce atata drama?
Si dupa casatorie nu e musai sa se schimbe lucrurile radical,eventual poate aparea un copil care sa va schimbe prioritatile .
E viata ta ,doar tu poti sa iei deciziile ..noi nu
Piscolinoo
Postat pe 6 August 2012 15:48
Eu cred ca o casatorie este frumoasa doar atunci cand este iubire pura. Asta ca nu mai ai timp de una de alta sunt vrajeli deoarece cred ca dupa ce te casatoresti bininteles din iubire, nu se va mai pune problema de ea sau el ci de ei amandoi intr-unul singur. Eu cred in vise si intr-o casatorie implinita pentru ca stiu ca va depinde nu doar de celalalt sa fie fericita ci in primul rand de mine - asa cum Eva a facut barbatul sa cada in pacat la fel si in casatorie datoria femeii este aceea de a intretine armonia in familie deoarece trebuie sa recunoastem ca toti barbatii sunt influentabili- eu personal pot face ce vreau cu orice barbat si pot face ca totul sa fie bine - pt mine nu exista nici o exceptie sau abatere de la aceasta regula. Da fetelor de noi depinde totul de ei depinde doar sa ne iubeasca!!!
kudika_nikole
Postat pe 6 August 2012 16:44
clar esti pitzii

Postat pe 6 August 2012 16:55
Nu-i lua in seama pe rautaciosii de pe forum. Rferitor la problema ta... Eu cred ca n-ar trebui sa te grabesti cu maritisul daca nu te simti pregatita pt acest pas. Nu de alta dar au mai fost topicuri pe forum, deschise de femei ce se casatorisera la varste fragede, inainte de a apuca sa-si traiasca tineretea. Aveau peste 30 de ani, unele erau si cu copii acasa, si umblau dupa amanti. Toate trebuie facute la timpul lor, nu la 30-40 de ani cand mai ai si-un copil-doi de crescut. De-asta se spune ca in tinerete trebuie sa iesi cu prietenii, sa cunosti persoane noi si sa te distrezi. In felul asta prinzi experienta si afli mai multe despre tine insati. Nu e vorba numai de tine, e vorba si de iubitul tau, care nu cred ca merita sa fie facut sa sufere.
Micaell
Postat pe 6 August 2012 17:40
buna draga mea. din aceeasi cauza ca si tine am ajuns si eu aici, la acest subiect de discutie ; e dureros sa te afli la o rascruce de drumuri, spun asta pentru ca si eu am primit aceasta veste (iubitul meu se gandeste sa ne planificam nunta ) . suntem impreuna de 3 ani jumatate , eu sunt in al doilea an de facultatea, iar el e in afara tarii, cu jobul si petrece foarte mult timp departe de mine. cu toate aceastea , e foarte hotarat in aceasta privinta. Nu stiu ce voi face, simt la fel ca si tine ca nu mi-am trait viata indestul alaturi de el, sa il cunosc indestul de aproape.. nu as vrea sa fac cea mai mare greseala a vietii mele. deja am primit un inel de logodna, iar gandul asta pe cata bucurie ar trebui sa aduca pe atata nedumerire, frica de necunoscut produce.. sa fie oare o senzatie de moment ? Doamne ajuta..
kudika_14257
Postat pe 14 August 2012 22:35
De la: kudika_12473, la data 2012-08-06 15:36:25naspa pitzii , apoi nu mai ai timp de f00tut si beutura

fata a zis ca vrea sa calatoreasca, nu sa se ?! are cu cine sa se.
muza_ta
Postat pe 14 August 2012 23:15
De la: kudika_nikole, la data 2012-08-06 16:44:52Eu cred ca o casatorie este frumoasa doar atunci cand este iubire pura. Asta ca nu mai ai timp de una de alta sunt vrajeli deoarece cred ca dupa ce te casatoresti bininteles din iubire, nu se va mai pune problema de ea sau el ci de ei amandoi intr-unul singur. Eu cred in vise si intr-o casatorie implinita pentru ca stiu ca va depinde nu doar de celalalt sa fie fericita ci in primul rand de mine - asa cum Eva a facut barbatul sa cada in pacat la fel si in casatorie datoria femeii este aceea de a intretine armonia in familie deoarece trebuie sa recunoastem ca toti barbatii sunt influentabili- eu personal pot face ce vreau cu orice barbat si pot face ca totul sa fie bine - pt mine nu exista nici o exceptie sau abatere de la aceasta regula. Da fetelor de noi depinde totul de ei depinde doar sa ne iubeasca!!!


esti criminalaaaaa!!!!!!!!!
muza_ta
Postat pe 14 August 2012 23:17
trebuie sa recunoastem ca toti barbatii sunt influentabili- eu personal pot face ce vreau cu orice barbat si pot face ca totul sa fie bine


fata, de unde le mai scoti?
toti suntem influentabili, nu doar barbatii :D
muza_ta
Postat pe 14 August 2012 23:20
iubire pura, distilata sau redistilata asta da metoda radicala :D
muza_ta
Postat pe 14 August 2012 23:38
De la: muza_ta, la data 2012-08-14 23:20:04trebuie sa recunoastem ca toti barbatii sunt influentabili- eu personal pot face ce vreau cu orice barbat si pot face ca totul sa fie bine


fata, de unde le mai scoti?
toti suntem influentabili, nu doar barbatii :D


poate tu esti influentabila!
picard-jean-luc
Postat pe 15 August 2012 06:41
De la: kudika_10951, la data 2012-08-15 06:41:48
De la: muza_ta, la data 2012-08-14 23:20:04trebuie sa recunoastem ca toti barbatii sunt influentabili- eu personal pot face ce vreau cu orice barbat si pot face ca totul sa fie bine


fata, de unde le mai scoti?
toti suntem influentabili, nu doar barbatii :D


poate tu esti influentabila!

da, cand e luna plina afara
toti suntem influentabili dar nu toti recunosc..
muza_ta
Postat pe 15 August 2012 07:57
eu unul nu te cred de asa ceva.
Reinhold_Rai_1
Postat pe 15 August 2012 08:24
ce zici nu vrei sa incercam.
Reinhold_Rai_1
Postat pe 15 August 2012 08:26
De la: Reinhold_Rai_1, la data 2012-08-15 08:24:57 eu unul nu te cred de asa ceva.

pe mine? sau?
muza_ta
Postat pe 15 August 2012 08:32
De la: Reinhold_Rai_1, la data 2012-08-15 08:26:48ce zici nu vrei sa incercam.



Sa incerci....ce ?? Casatoria de proba ??!! Iti arde de insuratoare ?!
GHEISA_
Postat pe 15 August 2012 08:48
casatoria ma sperie...cum este dupa ea?!

In nici un caz nu vine iadul dupa casatorie.
O spui de parca ai zice inainte si dupa bombardament.
daca te sperie atat de tare n-o face!
Thais13
Postat pe 15 August 2012 09:13
De la: Reinhold_Rai_1, la data 2012-08-15 08:26:48ce zici nu vrei sa incercam.



Astazi, poti incerca,este sarbatoare!!!!
MissRainbow
Postat pe 15 August 2012 09:15
De la: muza_ta, la data 2012-08-14 23:20:04trebuie sa recunoastem ca toti barbatii sunt influentabili- eu personal pot face ce vreau cu orice barbat si pot face ca totul sa fie bine


fata, de unde le mai scoti?
toti suntem influentabili, nu doar barbatii :D


esti vrajitoare ?

Postat pe 15 August 2012 09:34
fermecatoare ?

Postat pe 15 August 2012 09:34
d-aia de face fermece

Postat pe 15 August 2012 09:34
De la: kudika_12538, la data 2012-08-06 12:59:06Am hotarat sa va spun si voua putin din povestea mea..iar cu ocazia asta va cer niste sfaturi, sau putin din propria voastra experienta...de 3 ani sunt intr-o relatie, iar acum el vrea sa ne casatorim vara viitoare...sunt foarte stresata si speriata din cauza asta...eu anul acesta am terminat facultatea,am 23 de ani....tin sa mentionez ca aveam in plan dupa facultate sa ma distrez si eu putin , sa calatoresc, nu am avut ocazia sa fac acest lucru, nu prea am avut parte de foarte multi prieteni si iesiri in cluburi pt ca am invatat mult si am lucrat sa pot face o facultate si l-am cunoscut foarte repede pe prietenul meu....acum mi-am gasit de lucru intr-un loc foarte bun si imi permit si eu mai multe , sa spun asa...nu prea am fost genul de fata care sa viseze de mica ziua nuntii si pe fat frumos pe cal alb,am pus pe primul locu multe altele si nu casatoria...cunosc multe persoane care spun ca dupa casatorie totul se schimba si nimic nu mai e cum a fost, si asta in sensul rau...simt ca nu mi-am trait viata deloc, nu am avut parte de libertate, sa fac ce vreau, cand vreau, sa ies cu fetele in cluburi , sa ma distrez...iar acum sunt pusa in situatia asta...sa ma casatoresc sau nu? el este un barbat minunat, care tine foarte mult la viata de familie...dar eu ma simt ..nu stiu cum sa explic..imi este frica,pe de o parte vreau iar pe cealalta parte nu vreau...asa am impresia ca se termina tot dupa casatorie, ca nu o sa mai am prietene ca trebuie sa stau doar la bucatarie...in viata mea nu m-am gandit cu zambetul pe buze la ziua nuntii,la rochia de mireasa.dimpotriva,ma sperie acest lucru foarte tare..si nu stiu din ce cauza...el isi doreste enorm sa ne casatorim,dar eu nu sunt sigura de acest pas..nu pot sa imi dau seama daca am eu o problema sau nu...unele persoane imi spun sa nu fac acest lucru ca sunt prea tanara si o sa regret mai tarziu mai ales acum ca viata sociala este dezvoltata si poti sa profiti de multe lucruri frumoase,dar sunt constienta ca nici el nu astepta o vesnicie dupa mine....ce parere aveti? cele care sunteti tinere si sunteti casatorite cum este?




Atunci cand simtiti ca dupa ce veti spune da, libertatea de a face lucrurile care acum va plac si va dau multe satisfactii, se va ingradi, e bine sa va ganditi de doua ori inainte.

Trebuie sa mai luati in calcul faptul, ca in timpul casatoriei pot aparea si copiii (de cele mai multe ori se intampla asa). Acestia nu trebuie sa sufere din cauza neintelegerilor si certurilor interminabile dintre voi. Sa nu mai vorbim de un divort, care pe cei mai multi copii ii marcheaza pe viata. Deci, daca nu comunicati foarte bine de la inceput sau certurile sunt frecvente nu are rost sa va complicati. Viata e frumoasa si trebuie traiata in liniste si armonie!

Trebuie sa reflectati foarte mult asupra sentimentelor fata de persoana impreuna cu care vreti sa faceti acest pas. Sunteti oare pregatite sa iubiti neconditionat si sa ii fiti fidele unei singure persoane? Daca lucrurile nu stau tocmai bine la acest capitol, va complicati inutil.

Nu luati hotararea de a va casatori in pripa. E bine sa va ganditi si sa reflectati inainte. Daca va iubeste cu adevarat va va astepta oricat de mult. Atunci cand va preseaza cu acest lucru, trebuie sa va puneti un semn de intrebare.

Daca din diverse motive sunteti nevoiti sa stati separati cateva saptamani, iar dorinta de a fi cat mai repede impreuna nu este foarte intensa, inseamna ca ceva nu este in regula. Nu ar fi bine sa va casatoriti! Mai devreme sau mai tarziu va veti pierde interesul pentru acea persoana.

Argumentele pentru a va casatori nu se pot baza decat pe iubirea imensa pe care o aveti unul fata de celalalt. Daca traiti o iubire sincera si plina de pasiune casatoriti-va! Casatoria va pote aduce implinire si bucurii, pe care altfel nu le veti putea avea.
Thais13
Postat pe 15 August 2012 09:50
In mod cert,lucrurile se vor schimba!
Nu ai precizat daca locuiti sau nu impreuna.Ar trebui sa faceti mai intai acest pas.Sa vedeti daca va intelegi.
Oarecum, ma regasesc in povestea ta.Si eu am muncit foarte mult in timpul facultatii si nu am avut timp de distractii.
Apoi, l-am cunoscut pe el..si ne-am mutat impreuna fara sa-mi dau seama cat de repede s-a intamplat acest lucru ( dupa 2 saptamani).Treptat, n-a mai fost la fel.Am rarit iesirile,n-aveam timp sa ies cu fetele.
Familia e pe primul loc.
Daca nu esti hotarata, nu face acest lucru!
pissy
Postat pe 19 August 2012 13:06
De la: kudika_12473, la data 2012-08-15 09:34:09
De la: muza_ta, la data 2012-08-14 23:20:04trebuie sa recunoastem ca toti barbatii sunt influentabili- eu personal pot face ce vreau cu orice barbat si pot face ca totul sa fie bine


fata, de unde le mai scoti?
toti suntem influentabili, nu doar barbatii :D


esti vrajitoare ?

daaaa!
muza_ta
Postat pe 19 August 2012 13:39

Pentru autoarea topicului!!!
Casatoria inseamna angajament asumat,de dorit,pe viata!!!Inerent,apar si probleme in interiorul cuplului,,daca consideri ca le vei face fata cu succes,si pentru partener este valabil,te poti antrena in asa ceva,in caz contrar,,pentru a elimina orice suferinta ulterioara,,stai in asteptare pana in momentul in care vei fi pregatita pentru un asemenea sport al mintii si inimii,numit casatorie!!!!
MissRainbow
Postat pe 19 August 2012 17:03
De la: MissRainbow, la data 2012-08-19 17:03:52
Pentru autoarea topicului!!!
Casatoria inseamna angajament asumat,de dorit,pe viata!!!Inerent,apar si probleme in interiorul cuplului,,daca consideri ca le vei face fata cu succes,si pentru partener este valabil,te poti antrena in asa ceva,in caz contrar,,pentru a elimina orice suferinta ulterioara,,stai in asteptare pana in momentul in care vei fi pregatita pentru un asemenea sport al mintii si inimii,numit casatorie!!!!

sa ma sinucida cineva!!!
auziti lumee!
sport al mintii si al inimii!!!
picard-jean-luc
Postat pe 19 August 2012 17:12
De la: muza_ta, la data 2012-08-15 07:57:02
De la: kudika_10951, la data 2012-08-15 06:41:48
De la: muza_ta, la data 2012-08-14 23:20:04trebuie sa recunoastem ca toti barbatii sunt influentabili- eu personal pot face ce vreau cu orice barbat si pot face ca totul sa fie bine


fata, de unde le mai scoti?
toti suntem influentabili, nu doar barbatii :D


poate tu esti influentabila!

da, cand e luna plina afara
toti suntem influentabili dar nu toti recunosc..


aia grei de cap sau cum isi zic ei *dintr-o bucata* sunt mai dificil de influientat practic nici nu e bine sa ai de-a face cu asa ceva pentru ca te vor teroriza cu ideile lor fixe
picard-jean-luc
Postat pe 19 August 2012 17:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rochia de mireasa 5 De la: Geta_Mini 10 Aprilie 2012 18:19
divortata la 32 ani 133 De la: biancawave 21 Septembrie 2016 22:51
iubirea exista sau nu sa stiu si eu pentru ca eu cred ca exista persoana potrivita pentru fiecare 15 De la: utad 1 Martie 2010 16:45
vreau sa ma casatoresc 7 De la: kudika_23911 21 Decembrie 2012 20:28
Nu stiu ce mai simt! 47 De la: anamaria_brunetik 29 Septembrie 2009 09:34