Setari Cookie-uri

nu reusesc sa creez o atmosfera placuta in casnicia mea, decat atunci cand fac multe compromisuri si m-am saturat sa mai fac asta

care este secretul unei casnicii fericite?
kudika030446
Postat pe 28 Mai 2009 14:01
De la: kudika030446, la data 2009-05-28 14:01:59care este secretul unei casnicii fericite?

pai e secret, d unde sa stim si chiar daca stim, nu spunem secretele!! daca am spune nu s-ar mai numi secrete!
anca0704
Postat pe 28 Mai 2009 14:03
compromisurile se fac de ambele parti...se pare ca doar tu faci..si atunci ma intreb...daca el trage in alta parte..tu de ce te chinui?
incearca ca, o perioada sa fii putin mai indiferenta..poate ai mai multe rezultate...cine stie
coffeeta
Postat pe 31 Mai 2009 08:51
fii mai indiferenta si apoi vei vedea mesajul , adica pardon il vei simti
blue07scorpion
Postat pe 31 Mai 2009 10:37
De la: blue07scorpion, la data 2009-05-31 10:37:05fii mai indiferenta si apoi vei vedea mesajul , adica pardon il vei simti


Blue....Nu m-ai mai pupat...
amr2009
Postat pe 31 Mai 2009 11:06
De la: kudika030446, la data 2009-05-28 14:01:59care este secretul unei casnicii fericite?


Secretul este iubirea, sentimentele frumoase dintre cei doi.Daca exista acest sentiment nu mai consideri ca atunci cand lasi de la tine se numeste compromis.Si esti capabil sa vezi ca si celalalt face anumite "compromisuri" ptr.tine...
ella_c
Postat pe 31 Mai 2009 11:25

Iubirea nu este un sentiment efemer, ci noi suntem cei ce il facem sa dispara, la fel cum tot noi suntem cei ce l-am putea mentine viu.... Sa traiesti alaturi de cineva inseamna momente pline de fericire, dar nu numai !!!

Fiecare casnicie fericita isi are secretele ei,comunicarea permanenta cu partenerul de viata si asumarea responsabilitatiilor comune si individuale,romantismul nu ar trebui sa dispara,invata sa zambesti,sa razi din nou,invata sa te bucuri de fiecare clipa,de lucrurile marunte ... pentru ca fericirea este aproape sau poate departe,dar pentru a o intalni uneori trebuie sa-ti asumi riscuri !!!!
Floare_de_castan
Postat pe 31 Mai 2009 12:02
Scuze amr poftim si o duminica superba
blue07scorpion
Postat pe 31 Mai 2009 16:18
Draga mea,

nu stiu daca exista sau nu un secret, dar ce pot sa-ti spun e ca trebuie sa existe un liant, o chimie, o legatura, o compatibilitate ...care va dura peste ani. La inceput e iubirea patimasa, sunt fluturasii, etc, dar dupa??...dupa toate acele feelinguri de nou, de cucerire, de nebunie, ramane o prietenie bazata pe comunicare, intelegere, tandrete...iar tu facand cat mai multe compromisuri nu vei reusi sa te implinesti in aceasta casnicie.
Pentru mine, faptul ca ma trezesc in fiecare dimineata alaturi de sotul meu e o binecuvantare chiar si dupa 7 ani...
Imi pare rau ca trebuie sa gasesti "n" modalitati de a crea o atmosfera placuta dupa cum zici, lucrurile intre voi ar trebui sa se dezvolte in mod natural...si e clar ca ai obosit si esti nefericita prin neimplinire...si facand ceva fortat doar de dragul lui, sau situatiei nu va avea decat repercursiuni nagative.
Incearca sa vb cu el despre sentimentele voastre, ce v-a unit, ce va doriti unul de la altul, ce obiective aveti impreuna...si poate vei afla raspunsul...Te pup si numai bine!
lilib78
Postat pe 24 Iunie 2009 12:59
In plus, odata casatoriti, cei doi soti nu trebuie sa evite sa-si spuna “te iubesc” de cel putin o data pe zi si sa faca dragoste de trei ori pe saptamana. O data pe luna, doua cine romantice luate in oras scot cuplul din monotonie si plictis. La toate acestea, trei nopti pe saptamana petrecute unul in bratele celuilalt adauga un plus de savoare vietii de cuplu. Actionand precum un tonic asupra relatiei, apelurile telefonice au rolul special de a fortifica legatura afectiva dintre cei doi parteneri. Uneori, cheia fericirii matrimoniale se afla in apelurile telefonice, e-mailurile sau mesajele (numarul ideal, sunt de parere cercetatorii este 3) pe care sotii si le trimit reciproc.

De asemenea, este vital ca cei doi soti sa aiba preocupari si pasiuni comune, impartasind minim doua hobby-uri. La fel de importanta este insa si pastrarea independentei in cuplu, cei doi evitand sa devina dependenti unul de celalalt. Acesta problema, destul de frecventa in cazul cuplurilor, poate fi ocolita prin petrecerea separat a doua seri pe luna in compania prietenilor. Nu in ultimul rand, un copil este binevenit dupa un interval de timp de 2 ani si 2 luni de la casatorie, consolidand si mai mult iubirea si increderea dintre parteneri.

pamela_1
Postat pe 24 Iunie 2009 15:05
http://www.acasatv.ro/intim/sase-elemente-care-te-pot-ajuta-sa-ai-o-casnicie-fericita.html
pamela_1
Postat pe 24 Iunie 2009 15:07
cauti retete ? oamenii sunt diferiti,sunt unici.......daca intr-o relatie nu te simti bine, schimba-ti comportamentul........poti fugi in alte relatii, sa cauti asiduu "sufletul pereche" crezi ca ai sa-l gasesti daca nu-ti intelegi suferinta? cauti raspunsuri , rezolvari, la oameni diferiti de tine, cu experientele lor diferite, fara sa te responsabilizezi pe tine, sa fii repsonsabila pe ceea ce simti si de ce simti asta? daca gasesti o reteta si nu iese bine, pe cine vei crede responsabil? raspunsul intrebarilor il vei gasi doar in interiorul tau, cauta-le acolo, sigur le vei gasi.
Animaa
Postat pe 11 August 2009 09:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mai exista barbati de calitate trecuti de 33 ani? 304 De la: Shuyin 14 Decembrie 2010 08:11
despre verighete 21 De la: alexandra_n 27 Mai 2009 17:36
dilema...sa ma casatoresc sau nu? 69 De la: kudika415951 27 Noiembrie 2012 13:55
Eu si iubitul meu 44 De la: doareaa 9 Septembrie 2013 06:38
O intrebare 34 De la: kudika376850 20 Martie 2011 20:23