Setari Cookie-uri

nodul in zona genitala

am descoperit acum 2 zile ca am un nodul in zona genitala,paralele cu clitorisul ,spre labia dreapta.are cam 1 cm lungime si jumate de cm latime.e nedureros(desi dupa ce l-am tot apasat si pipait ma durut un pic la atingere dar doar pe moment),nu ma jeneaza de nici un fel(dar ma streseaza ca e acolo si nu stiu ce e),iar pe o mica portiune de pe suprafata lui pielea nu are culoare roz ca toata zona genitala si visinie.ma intreb daca e cv grav,nu ma ustura,nu am mancarimi.am mai avut cv asemanator pe labia dreapta dar era un fir de par sub piele (ma fac cu lama de ras) dar acolo il vedeam k e pielea alba dar aici nimic...stii cumva cu ce ma confrunt?
kudika_13000
Postat pe 31 August 2012 23:59
De la: kudika_13000, la data 2012-08-31 23:59:02am descoperit acum 2 zile ca am un nodul in zona genitala,paralele cu clitorisul ,spre labia dreapta.are cam 1 cm lungime si jumate de cm latime.e nedureros(desi dupa ce l-am tot apasat si pipait ma durut un pic la atingere dar doar pe moment),nu ma jeneaza de nici un fel(dar ma streseaza ca e acolo si nu stiu ce e),iar pe o mica portiune de pe suprafata lui pielea nu are culoare roz ca toata zona genitala si visinie.ma intreb daca e cv grav,nu ma ustura,nu am mancarimi.am mai avut cv asemanator pe labia dreapta dar era un fir de par sub piele (ma fac cu lama de ras) dar acolo il vedeam k e pielea alba dar aici nimic...stii cumva cu ce ma confrunt?



Prezinta-te la medicul obstretician,,se poate elimina printr-o mica incizie,,depinnde de concluzia la care ajunge medicul respectiv,in urma controlului,,probabil,,se va face si o biopsie a nodulului respectiv!!Nu-ti fie teama!!!
MissRainbow
Postat pe 1 Septembrie 2012 12:20
pune poze

Postat pe 1 Septembrie 2012 12:21
De la: kudika_13000, la data 2012-08-31 23:59:02am descoperit acum 2 zile ca am un nodul in zona genitala,paralele cu clitorisul ,spre labia dreapta.are cam 1 cm lungime si jumate de cm latime.e nedureros(desi dupa ce l-am tot apasat si pipait ma durut un pic la atingere dar doar pe moment),nu ma jeneaza de nici un fel(dar ma streseaza ca e acolo si nu stiu ce e),iar pe o mica portiune de pe suprafata lui pielea nu are culoare roz ca toata zona genitala si visinie.ma intreb daca e cv grav,nu ma ustura,nu am mancarimi.am mai avut cv asemanator pe labia dreapta dar era un fir de par sub piele (ma fac cu lama de ras) dar acolo il vedeam k e pielea alba dar aici nimic...stii cumva cu ce ma confrunt?

Cancerul nu doare ! Nu vreau sa te sperii, dar nodulul tau poate fi o tumoare maligna sau in cel mai fericit caz benigna, putand fi inlaturat chirurgical sau prin chimioterapie !
Nu mai pierde timpul cu intrebari pe Forum...fugi la medic, cu asa ceva nu-i de glumit!
rondina
Postat pe 1 Septembrie 2012 12:47
oare cum l-a gasit ?

Postat pe 1 Septembrie 2012 13:31
De la: kudika_12473, la data 2012-09-01 13:31:38oare cum l-a gasit ?



nu stiu cum crezi tu dar eu am i obsesie pt igiena si l-am descoperit in timp ce faceam baie
kudika_13000
Postat pe 1 Septembrie 2012 18:29
De la: rondina, la data 2012-09-01 12:47:13
De la: kudika_13000, la data 2012-08-31 23:59:02am descoperit acum 2 zile ca am un nodul in zona genitala,paralele cu clitorisul ,spre labia dreapta.are cam 1 cm lungime si jumate de cm latime.e nedureros(desi dupa ce l-am tot apasat si pipait ma durut un pic la atingere dar doar pe moment),nu ma jeneaza de nici un fel(dar ma streseaza ca e acolo si nu stiu ce e),iar pe o mica portiune de pe suprafata lui pielea nu are culoare roz ca toata zona genitala si visinie.ma intreb daca e cv grav,nu ma ustura,nu am mancarimi.am mai avut cv asemanator pe labia dreapta dar era un fir de par sub piele (ma fac cu lama de ras) dar acolo il vedeam k e pielea alba dar aici nimic...stii cumva cu ce ma confrunt?

Cancerul nu doare ! Nu vreau sa te sperii, dar nodulul tau poate fi o tumoare maligna sau in cel mai fericit caz benigna, putand fi inlaturat chirurgical sau prin chimioterapie !
Nu mai pierde timpul cu intrebari pe Forum...fugi la medic, cu asa ceva nu-i de glumit!


nu m-ai speriat....ai bagat frica in mine pana in maduva oaselor deci ma duc urgent la doctor.ms mult
kudika_13000
Postat pe 1 Septembrie 2012 18:30
De la: MissRainbow, la data 2012-09-01 12:20:23
De la: kudika_13000, la data 2012-08-31 23:59:02am descoperit acum 2 zile ca am un nodul in zona genitala,paralele cu clitorisul ,spre labia dreapta.are cam 1 cm lungime si jumate de cm latime.e nedureros(desi dupa ce l-am tot apasat si pipait ma durut un pic la atingere dar doar pe moment),nu ma jeneaza de nici un fel(dar ma streseaza ca e acolo si nu stiu ce e),iar pe o mica portiune de pe suprafata lui pielea nu are culoare roz ca toata zona genitala si visinie.ma intreb daca e cv grav,nu ma ustura,nu am mancarimi.am mai avut cv asemanator pe labia dreapta dar era un fir de par sub piele (ma fac cu lama de ras) dar acolo il vedeam k e pielea alba dar aici nimic...stii cumva cu ce ma confrunt?



Prezinta-te la medicul obstretician,,se poate elimina printr-o mica incizie,,depinnde de concluzia la care ajunge medicul respectiv,in urma controlului,,probabil,,se va face si o biopsie a nodulului respectiv!!Nu-ti fie teama!!!

daca ai putea si sa imi sugerezi unul ti-as multumi enorm.pentru ca niciodata nu gasesc un medic bun in bucuresti.ms mult
kudika_13000
Postat pe 1 Septembrie 2012 18:32
De la: kudika_13000, la data 2012-09-01 18:32:41[quote name='
daca ai putea si sa imi sugerezi unul ti-as multumi enorm.pentru ca niciodata nu gasesc un medic bun in bucuresti.ms mult



Contacteaza ,telefonic, clinica Sanador,si solicita programare la D-na doctor DASCALU ALINA sau D-na doctor IURCO LUCIA,sunt medici bine pregatiti profesional!!Solicita medicului de familie ,,trimitere la serviciul Ginecologie!!!Sanatate!!
MissRainbow
Postat pe 1 Septembrie 2012 18:40
De la: kudika_13000, la data 2012-09-01 18:29:42
De la: kudika_12473, la data 2012-09-01 13:31:38oare cum l-a gasit ?



nu stiu cum crezi tu dar eu am i obsesie pt igiena si l-am descoperit in timp ce faceam baie


Uneori si utilizarea prea multor produse de igiena intima poate fi daunatoare - trebuie folosit cu atentie ! Sper sa te vindeci repede
kudika_nikole
Postat pe 1 Septembrie 2012 19:34
Buna! Am patit si eu exact acelasi lucru, am simtit acum 2,3 zile un nodul in timp ce ma spalam. Este in apropierea vaginului, undeva sub labie... Initial, am crezut ca o sa dispara, dar observ ca este tot umflat. N-as vrea sa gandesc prea departe, poate nu este nimic.. si sa mai astept sa dispara de la sine :) In afara de cancer (Doamne fereste!) nu aveti alte pareri? Multumesc
kudika_26114
Postat pe 14 Ianuarie 2013 13:25
De la: kudika_26114, la data 2013-01-14 13:25:36Buna! Am patit si eu exact acelasi lucru, am simtit acum 2,3 zile un nodul in timp ce ma spalam. Este in apropierea vaginului, undeva sub labie... Initial, am crezut ca o sa dispara, dar observ ca este tot umflat. N-as vrea sa gandesc prea departe, poate nu este nimic.. si sa mai astept sa dispara de la sine :) In afara de cancer (Doamne fereste!) nu aveti alte pareri? Multumesc



Prezinta-te la medic,acesta va decide asupra interventiei ,careia te va supune,daca nu se va rezuma,doar la tratament medicamentos!!!!!Si va urma si o biopsie ,fireasca in conditiile date!!
kudika_15804
Postat pe 14 Ianuarie 2013 13:28
De la: kudika_26114, la data 2013-01-14 13:25:36Buna! Am patit si eu exact acelasi lucru, am simtit acum 2,3 zile un nodul in timp ce ma spalam. Este in apropierea vaginului, undeva sub labie... Initial, am crezut ca o sa dispara, dar observ ca este tot umflat. N-as vrea sa gandesc prea departe, poate nu este nimic.. si sa mai astept sa dispara de la sine :) In afara de cancer (Doamne fereste!) nu aveti alte pareri? Multumesc


Daca te-ai duce la medicul ginecolog, el te-ar lamuri mai bine ce ar putea fi, decat sa ne dam fiecare cu parerea pe forum.

Multa sanatate!
Viorica_Franziska
Postat pe 14 Ianuarie 2013 13:46
Din fericire, s-a retras! :) Mersi la fel!
kudika_26114
Postat pe 16 Ianuarie 2013 00:23
De la: kudika_26114, la data 2013-01-16 00:23:51Din fericire, s-a retras! :) Mersi la fel!


Ma bucur pentru tine!
Viorica_Franziska
Postat pe 16 Ianuarie 2013 10:06
kudika_26114
Postat pe 16 Ianuarie 2013 17:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Disconfortul cauzat de sterilet! 13 De la: deneb 23 Martie 2010 09:07
pastila de a doua zi 66 De la: demonfiyy1 14 Aprilie 2015 12:11
menopauza- cum combatem simptomele ? 85 De la: mkiss26 21 Decembrie 2016 10:16
PREZERVATIVUL 1 De la: asmed_anca 24 Septembrie 2009 16:34
Anticonceptionale si intarzierea menstruatiei 3 De la: kudika_952343 20 Ianuarie 2014 12:01