Setari Cookie-uri

Contentie gresita?

Buna ziua..Am ajuns la finalul unui tratament ortodontic de 2ani jumatate, iar ortodontul care a dat aparatul jos m-a lasat 4 zile fara contentie apoi mi-a recomandat o gutiera pe care am purtat-o timp de o saptamana.In acest timp am dezvoltat o diastema interincisiva(strungareata), ca apoi sa aflu ca nu mi s-a pus la dispozitie gutiera corecta-cea folosita fiind de albire.Dr mi-a recomandat re-lipirea bracketilor premolar 1 cu premolar 1 si readucerea lor in pozitia initiala. Din pacate aceasta "greseala" ma costa un nou tratament.Ortodontul se apara sustinand ca dintii mei sunt foarte mobili, si ca normal o contentie trebuie aplicata in max 2sapt.Nu mi se pare corecta aceasta situatie si doresc o a doua opinie, conteaza foarte mult pentru mine.
kudika_15324
Postat pe 30 August 2012 19:49
De la: kudika_15324, la data 2012-08-30 19:49:01Buna ziua..Am ajuns la finalul unui tratament ortodontic de 2ani jumatate, iar ortodontul care a dat aparatul jos m-a lasat 4 zile fara contentie apoi mi-a recomandat o gutiera pe care am purtat-o timp de o saptamana.In acest timp am dezvoltat o diastema interincisiva(strungareata), ca apoi sa aflu ca nu mi s-a pus la dispozitie gutiera corecta-cea folosita fiind de albire.Dr mi-a recomandat re-lipirea bracketilor premolar 1 cu premolar 1 si readucerea lor in pozitia initiala. Din pacate aceasta "greseala" ma costa un nou tratament.Ortodontul se apara sustinand ca dintii mei sunt foarte mobili, si ca normal o contentie trebuie aplicata in max 2sapt.Nu mi se pare corecta aceasta situatie si doresc o a doua opinie, conteaza foarte mult pentru mine.



Draga mea,,este o situatie neplacuta,,dar ce mai poti face acum????Ai posibilitatea sa consulti un alt ortodont????Este o problema strict de specialitate ,si ma indoiesc sa gasesti, aici, opinii relevante ,in ceea ce priveste solutionarea problemei tale!!!!Presupun ca greseala comisa de ortodontul curant,,te va costa nervi si o suma suplimentara de bani,din pacate!!!
MissRainbow
Postat pe 30 August 2012 19:58
Ai dreptate.Speram sa primesc un raspuns de specialitate, de aceea am postat subiectul.Mersi de raspuns!!
kudika_15324
Postat pe 30 August 2012 21:36
De la: kudika_15324, la data 2012-08-30 21:36:19Ai dreptate.Speram sa primesc un raspuns de specialitate, de aceea am postat subiectul.Mersi de raspuns!!



Pentru mult prea putin!!!!
Problema ta este mult prea importanta,ca sa o poti discuta aici!!!In plus de asta,trebuie vizualizare directa a cavitatii bucale,,este greu sa faci o apreciere ,doar dintr-o postare,chiar daca este facuta in termeni de specialitate!!!Iti doresc succes in demersul personal,sper sa ajungi la o solutie salvatoare pentru tine!!!!
MissRainbow
Postat pe 30 August 2012 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DURERI MARI LA MENSTRUATIE 70 De la: healthy001282 25 Aprilie 2013 16:33
cancerul mamar 8 De la: maria1931 8 Iunie 2010 17:28
ce inseamna cervicita clamydia 8 De la: healthy002469 28 Noiembrie 2009 17:15
sex 35 De la: kudika329386 10 Noiembrie 2010 20:36
Salut! 4 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 15:39