Setari Cookie-uri

PROBLEMA MEDICALA

Daca exista medici care-mi pot da un raspuns,atunci relatez si eu problema mea.De 8 luni am o rana care nu se inchide.Cred ca ce-am avut,a fost un furunc,pentru ca mi-a copt,iar la spital mi l-a taiat si mi l-a curatat.Usor,usor s-a inchis,dar nu definitiv.Nu mai supureaza,nu nimic.Dar nu stiu ce se intampla,ca ma si ustura,cateodata ma mai doare.Cele doua teste de cultura n-au aratat nimic.Am programare la spital pentru o noua interventie,dar mi-e cam frica.Ce parere aveti,trebuie sa-mi fac griji?Va multumesc!Poate exista vreun medic in acest domeniu,inca o data multumiri!
kudika_3323
Postat pe 13 Septembrie 2012 18:16
De la: kudika_3323, la data 2012-09-13 18:16:30Daca exista medici care-mi pot da un raspuns,atunci relatez si eu problema mea.De 8 luni am o rana care nu se inchide.Cred ca ce-am avut,a fost un furunc,pentru ca mi-a copt,iar la spital mi l-a taiat si mi l-a curatat.Usor,usor s-a inchis,dar nu definitiv.Nu mai supureaza,nu nimic.Dar nu stiu ce se intampla,ca ma si ustura,cateodata ma mai doare.Cele doua teste de cultura n-au aratat nimic.Am programare la spital pentru o noua interventie,dar mi-e cam frica.Ce parere aveti,trebuie sa-mi fac griji?Va multumesc!Poate exista vreun medic in acest domeniu,inca o data multumiri!



Daca rana este inca deschisa,este si normal sa persiste starea de usturime si durerea respectiva!!!De ce anume iti este frica,doar rezultatele testelor de cultura au iesit negative?Trebuie sa ai rabdare,,nu fi precipitata ,si mergi,cu incredere,la spital!!!!Zona trebuie curatata astfel incat sa nu mai ai probleme!!!Medicii isi fac datoria,,fii optimista!!!Ti-ai facut,vreodata,analiza de sange,in urma careia,,se analizeaza nivelul glicemiei din sange?
kudika_15804
Postat pe 13 Septembrie 2012 18:23
Multumesc pentru incurajare!Imi faceam atat de multe griji...Sper sa nu fie nimic grav..Inca o data,multumesc!Sfanta zi de astazi sa va dea sanatate,implinire si fericire!
kudika_3323
Postat pe 14 Septembrie 2012 13:03
De la: kudika_3323, la data 2012-09-13 18:16:30Daca exista medici care-mi pot da un raspuns,atunci relatez si eu problema mea.De 8 luni am o rana care nu se inchide.Cred ca ce-am avut,a fost un furunc,pentru ca mi-a copt,iar la spital mi l-a taiat si mi l-a curatat.Usor,usor s-a inchis,dar nu definitiv.Nu mai supureaza,nu nimic.Dar nu stiu ce se intampla,ca ma si ustura,cateodata ma mai doare.Cele doua teste de cultura n-au aratat nimic.Am programare la spital pentru o noua interventie,dar mi-e cam frica.Ce parere aveti,trebuie sa-mi fac griji?Va multumesc!Poate exista vreun medic in acest domeniu,inca o data multumiri!


ti-a facut excizia completa?drenaj asociat cu tratament medicamentos/(antibiotic?
Nu-ti fa griji , leziunile adanci ale tegmentului in general necesita o ingrijire mai meticuloasa si mai indelungata.
Piscolinoo
Postat pe 14 Septembrie 2012 13:13
De la: kudika_3323, la data 2012-09-14 13:03:44Multumesc pentru incurajare!Imi faceam atat de multe griji...Sper sa nu fie nimic grav..Inca o data,multumesc!Sfanta zi de astazi sa va dea sanatate,implinire si fericire!



Nu va fi nimic grav!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Septembrie 2012 13:15
Va multumesc pentru cuvintele de incurajare!Cand m-am prezentat la spital si m-a vazut,mi-a prescris un antibiotic si mi-a zis sa revin dupa 4 zile.In acest timp mi-a copt mai bine,dupa care mi-a facut ce trebuie,taiat si curatat.Doamne ce m-a durut,uf!Locul este in spate,mai jos de umar,in partea stanga.Si-apoi la pansat...7 luni,dar de-o luna n-am mai fost,n-a mai supurat.Astept sa merg la spital...dar cate griji,cate nopti albe,cate ganduri negre...nimanui nu-i doresc sa treaca prin ce-am trecut si trec eu!Nu e deloc simplu,mai ales cand esti printre straini,cum sunt eu...Va multumesc inca o data pentru incurajari,sanatate tuturor!
kudika_3323
Postat pe 16 Septembrie 2012 20:19
De la: kudika_3323, la data 2012-09-16 20:19:57Va multumesc pentru cuvintele de incurajare!Cand m-am prezentat la spital si m-a vazut,mi-a prescris un antibiotic si mi-a zis sa revin dupa 4 zile.In acest timp mi-a copt mai bine,dupa care mi-a facut ce trebuie,taiat si curatat.Doamne ce m-a durut,uf!Locul este in spate,mai jos de umar,in partea stanga.Si-apoi la pansat...7 luni,dar de-o luna n-am mai fost,n-a mai supurat.Astept sa merg la spital...dar cate griji,cate nopti albe,cate ganduri negre...nimanui nu-i doresc sa treaca prin ce-am trecut si trec eu!Nu e deloc simplu,mai ales cand esti printre straini,cum sunt eu...Va multumesc inca o data pentru incurajari,sanatate tuturor!



Trebuia eliminata infectia prezenta in zona respectiva,antibioticul,nu a facut decat sa ajute la colectarea puroiului intr-un singur loc,nepermitandu-i sa treaca in sange!!Sanatate!!!
kudika_15804
Postat pe 16 Septembrie 2012 20:23
De la: kudika_3323, la data 2012-09-16 20:19:57Va multumesc pentru cuvintele de incurajare!Cand m-am prezentat la spital si m-a vazut,mi-a prescris un antibiotic si mi-a zis sa revin dupa 4 zile.In acest timp mi-a copt mai bine,dupa care mi-a facut ce trebuie,taiat si curatat.Doamne ce m-a durut,uf!Locul este in spate,mai jos de umar,in partea stanga.Si-apoi la pansat...7 luni,dar de-o luna n-am mai fost,n-a mai supurat.Astept sa merg la spital...dar cate griji,cate nopti albe,cate ganduri negre...nimanui nu-i doresc sa treaca prin ce-am trecut si trec eu!Nu e deloc simplu,mai ales cand esti printre straini,cum sunt eu...Va multumesc inca o data pentru incurajari,sanatate tuturor!


Sanatate multa si ai grija de tine. Uneori dureaza mai mult pana se cicatrizeaza ranile . Ideea este ca nu este bine sa dai cu rivanol pe o rana deschisa deoarece aceasta coace. Asa ca, daca pe viitor (Fereasca Dumnezeu!) mai ai astfel de rani deschise sa nu dai cu rivanol.
Bafta si multa sanatate.
kukla
Postat pe 23 Septembrie 2012 11:46
Buna!Nu,in niciun caz n-am dat cu rivanol,nici nu stiu daca aici,in Anglia,se gaseste la farmacie.Cand imi schimbau pansamentul,ma dadeau cu un spray dezinfectant,atata tot.Sper sa fie bine,astept ziua cand o sa merg la spital.Va tin la curent.Multumesc pentru gandurile voastre bune!Sanatate maxima tuturor!
kudika_3323
Postat pe 23 Septembrie 2012 17:23
Desi pana acum cred c-ai rezolvat-o,te-ai gandit ca s-ar putea sa fie ceva cu imunitatea ... si mai e si igiena zonei.Nu zic altceva decat ca poate porti ceva (rucsac,geanta,scaun la birou )pe zona respectiva si transpiri altfel.Sau dormi pe sintetic.Sau...altceva,ca nu mai stiu.Echinaceea e pt imunitate.7 luni pt o rana mi se pare cam mult.Ai luat mult timp antibiotice ,diabet,foliculite pe zone invecinate Nu cred c-ar fi mare problema ce ai acum,dar nu pot sa nu ma-ntreb,la o simpla interventie,o apendicita (Doamne feri!),cicatrizarea cand se face...ca pt silicoane nici nu te accepta,daca le spui cum te regenerezi.
nicossia
Postat pe 12 Octombrie 2012 21:37
Multumesc inca o data pentru incurajari!Sunt fericita!Luna trecuta mi s-a facut excizie,dupa 10 zile mi-au scos firele,si ieri am fost la control.Analizele au iesit bune iar rana s-a vindecat.In ce tensiune am stat eu atata timp,nu vreti sa stiti!Multumesc bunului Dumnezeu si Sfantului Nectarie la care m-am rugat!Va doresc tuturor sanatate,sa nu treceti niciodata prin ce-am trecut eu!Sanatatea-i cea mai de pret!Numai bine!
kudika_3323
Postat pe 30 Noiembrie 2012 02:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum stapanim nervii? 31 De la: iris_4_ever 11 Decembrie 2009 20:07
Dureri de cap 36 De la: ralukutzza 4 Aprilie 2012 18:41
ajutor!! cum pot reusi sa ma las de fumat? 117 De la: Barbie30 24 August 2010 22:20
???? cosmaruri 5 De la: andra88 16 August 2009 17:45
ce se intampla? 26 De la: geo_xx 26 Decembrie 2009 21:51