Setari Cookie-uri

probleme cu parinti

Buna, nu știu cum sa încep, dar am nevoie de un sfat. De 2 ani stau cu prietenul meu avem o relație de 3, când am luat decizia sa ne mutam, pãrinții mei nu erau de acord ca el sa fie cu mine , asa ca le am ascuns ca noi 2 stam împreuna. Pana când a venit mama la mine si a aflat ca el sta cu mine, și ma pus sa aleg intre prietenul meu și ea. Mi-a dat 2 variante: dacã îl aleg pe el, de ea pot sa uit, ca nu mai exist și ca nu mai sunt fiica ei. iar dacã aleg sa merg acasã sa îl uit pe prietenul meu.
Eu nu vreau sa iau nici o decizie de acest fel, doresc sa rãmân cu el și sa ne facem viata împreuna, dar sa înțeleagã mama ca vreau sa fie prezenta în viata mea.
lory_lav
Postat pe 27 Septembrie 2012 12:45
ai povestit cu mama ta?i-ai zis ce ai scris aci pe forum ?sau numa ati urlat una la alta
Piscolinoo
Postat pe 27 Septembrie 2012 12:53
De la: lory_lav, la data 2012-09-27 12:45:45Buna, nu știu cum sa încep, dar am nevoie de un sfat. De 2 ani stau cu prietenul meu avem o relație de 3, când am luat decizia sa ne mutam, pãrinții mei nu erau de acord ca el sa fie cu mine , asa ca le am ascuns ca noi 2 stam împreuna. Pana când a venit mama la mine si a aflat ca el sta cu mine, și ma pus sa aleg intre prietenul meu și ea. Mi-a dat 2 variante: dacã îl aleg pe el, de ea pot sa uit, ca nu mai exist și ca nu mai sunt fiica ei. iar dacã aleg sa merg acasã sa îl uit pe prietenul meu.
Eu nu vreau sa iau nici o decizie de acest fel, doresc sa rãmân cu el și sa ne facem viata împreuna, dar sa înțeleagã mama ca vreau sa fie prezenta în viata mea.




Draga mea, care sunt motivele pentru care mama ta s-a manifestat astfel,presupun ca acestea sunt foarte grave si serioase,de a determinat-o sa iti vorbeasca la modul la care a facut-o,,cred ca este foarte suparata pe tine???!!Nicio mama nu reactioneaza asa,decat,poate,impinsa de motive puternice,ce relatie este intre tine si mama ta???

Parerea mea este aceea de a redeschide o discutie cu parintii tai,in care sa le explici,foarte clar,ce anume doresti si care sunt idealurile voastre,ca viitor cuplu!!!Nu ne-ai dat prea multe detalii legate de problema reala,iar mama ta nu poate fi atat de recalcitranta,decat in anumite conditii!!! Prezinta un istoric,daca se poate,te rog!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Septembrie 2012 13:42
MiMi se pare urat din partea ei ca apeleaza la santaj emotional ca sa obtina ce vrea. Nu trebuie sa cedezi. Fa ceea ce-ti doresti... Ramai cu prietenul tau daca il iubesti si las-o pe mama ta in pace. Pana la urma va fi nevoita sa se impace cu situatia si sa-l accepte pe baiatul cu care esti. daca nu va face asa...pierderea ei.
Micaell
Postat pe 27 Septembrie 2012 14:48
Esti exact la mijloc...iar sufletul tau este impartit in doua! Aceasta situatie de compromisuri...lasa sechele adanci! Momentan las-o pe mama ta sa se calmeze, nu icerca sa o convingi de contrariu'...n-ai face altceva decat sa torni benzina in foc!
rondina
Postat pe 27 Septembrie 2012 14:53
De la: lory_lav, la data 2012-09-27 12:45:45Buna, nu știu cum sa încep, dar am nevoie de un sfat. De 2 ani stau cu prietenul meu avem o relație de 3, când am luat decizia sa ne mutam, pãrinții mei nu erau de acord ca el sa fie cu mine , asa ca le am ascuns ca noi 2 stam împreuna. Pana când a venit mama la mine si a aflat ca el sta cu mine, și ma pus sa aleg intre prietenul meu și ea. Mi-a dat 2 variante: dacã îl aleg pe el, de ea pot sa uit, ca nu mai exist și ca nu mai sunt fiica ei. iar dacã aleg sa merg acasã sa îl uit pe prietenul meu.
Eu nu vreau sa iau nici o decizie de acest fel, doresc sa rãmân cu el și sa ne facem viata împreuna, dar sa înțeleagã mama ca vreau sa fie prezenta în viata mea.


Tu ce varsta ai? Daca esti majora, atunci ai tot dreptul sa-ti traiesti viata dupa cum doresti, indiferent de ceea ce vor parintii tai pentru tine.
kudika_10817
Postat pe 1 Octombrie 2012 13:36
De la: kudika_10817, la data 2012-10-01 13:36:23
De la: lory_lav, la data 2012-09-27 12:45:45Buna, nu știu cum sa încep, dar am nevoie de un sfat. De 2 ani stau cu prietenul meu avem o relație de 3, când am luat decizia sa ne mutam, pãrinții mei nu erau de acord ca el sa fie cu mine , asa ca le am ascuns ca noi 2 stam împreuna. Pana când a venit mama la mine si a aflat ca el sta cu mine, și ma pus sa aleg intre prietenul meu și ea. Mi-a dat 2 variante: dacã îl aleg pe el, de ea pot sa uit, ca nu mai exist și ca nu mai sunt fiica ei. iar dacã aleg sa merg acasã sa îl uit pe prietenul meu.
Eu nu vreau sa iau nici o decizie de acest fel, doresc sa rãmân cu el și sa ne facem viata împreuna, dar sa înțeleagã mama ca vreau sa fie prezenta în viata mea.


Tu ce varsta ai? Daca esti majora, atunci ai tot dreptul sa-ti traiesti viata dupa cum doresti, indiferent de ceea ce vor parintii tai pentru tine.



Cu anumite rezerve,sunt de acord cu tine,Vio!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Octombrie 2012 15:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Inimile frante sa vina la mine 322 De la: Ame_ly 29 Iunie 2011 12:37
Capacitatea de a iubi 268 De la: Flowers 12 Decembrie 2011 14:09
Intre dragoste si cariera?Ce ati alege? 25 De la: kudika_969431 11 Septembrie 2014 18:30
sex cu prezervativ????? 19 De la: Ale_jandra 1 Aprilie 2013 20:50
Virgina la 22 de ani..de ras sau de plans? 25 De la: JustElla 11 Ianuarie 2015 18:33