Setari Cookie-uri

Il iubesc inca, el e rece si introveriti

Indraznesc sa scriu despre durerea mea desi nu cred ca o sa pot sa explic pe deplin ce ma doare, ce imi apasa sufletul, sa va las sa vedeti disperarea mea
Povestea noastra a inceput acum 3 ani, l-am cunoscut pe internet,dintr-o intamplare, mi-a placut de la inceput, am devenit prieteni, ma mai confesam lui dar nu intim, am inceput sa am incredere in el desi eu nu prea aveam in nimeni...
Am avut o copilarie presarata cu certuri din partea parintilor mei, de multe ori ma trezeam dimineata cu ei certandu-se, eram nesociabila, retrasa, pe net incepusem sa ma mai exteriorizez, era mai usor. Dupa un an de trancanit pe internet, mi-a cerut sa ne intalnim, a venit 250 km pt a ne vedea..era asa timid, mi-a adus o floare, ce dulce era..mi-a placut. Au urmat alte intalniri, venea sambata alti 250 km sa ma vada cateva ore..si m-am apropiat de el, eu am luat initiativa si a avansat relatia, am devenit iubiti..am aflat ca era virgin, avea 36 de ani si nu s-a implicat in nici o relatie pana atunci..aveam atatatea lucruri in comun..eu aveam 25, virgina..nu ma apropiasem de nici un baiat din cauza nesociabilitatii, nu avusesem ocazia sa experimentez desi as fi vrut. Nu tineam la virginitate, pur si simplu a trecut timpul si eu nu am avut cu cine sa fiu intima...am continuat relatia un an jumatate, ne vedeam la sfarsitul saptamanii, la 2 saptamani, am inceput sa vizitam tara impreuna, am plecat in vacanta in Grecia..eram fericita, devenisem mai increzatoare in mine si aveam incredere in el. Am stabilit sa ne mutam impreuna cand termin facultatea, am acceptat sa las toata viata mea si sa ma mut intr-un oras total necunoscut, eram ca o tarancuta de la un orasel care se muta intr-o metropola..am hotarat s ane luam un apartament, am inceput sa caut frenetic pe net, in ziare..ii prezentam ofertele prin net, el vedea apartamentele..nu i-a convenit niciunu, avea mari pretentii, vrea ceva mai bun. Apoi am aflat ca are bani de un apartament, ii stransese din salar, el locuia inca cu parintii lui..m-am bucurat pe o parte, ne era mai usor asa..sau asa am crezut eu..
Au inceput sa se rareasca intalnirile, ajunsese sa vina si la 3-4 saptamani la mine..in decembrie anul trecut ne-am certat, eu terminasem de 3 luni facultatea si el nu gasise nici un apartament si nici o chirie ca sa ne mutam impreuna pana gaseam apartamentul, asa cum stabilisem in iulie..A zis ca gata, ne mutam daca vreau eu, asa ca mi-am strans lucrurile si am venit la el..m-a dus intr-o chirie cam naspa, nu aveam strictul necesar, masina de spalat, frigider..primele 2 nopti nici caldura nu am avut..a trebuit sa fac eu curatenie in ea ca se zugravise dar nu se facuse curat. M-am simtit cam umilita, ma asteptam la mai mult dar eu acceptasem sa vin, eu i-am zis sa o inchirieze numai sa ne mutam!
M-a intrebat daca vrem sa ne mutam altundeva, am zis nu..chiar credeam ca ne vom gasi apartament repede...
am continuat sa cautam, el mergea la servici si venea acasa la 6 seara, eu nu am reusit s ama angajez decat in mai, 5 luni in care am fost cam singura..
Toata ziua cautam apartamente, citeam ziarele si netul din scoarta in scoarta doar doar sa nu ratez vre-un apartament..le vedeam seara cand venea el acasa, avea masina de servici si era mai usor..oricum nu avea sens sa ma duc singura ca nu prea stiam orasul si era decizia lui mai mult, erau banii lui, apartamentul era pe numele lui.
Cred ca am vazut peste 50 de apartamente, erau mizerabile multe, ff scumpe, sa dai 40 mii euro pt un apartament mic sau infect?? Mi se parea enorm..in oraselul meu erau mai ieftine..
Cateva mi-au placut insa lui nu..la fiecare le gasea un defect..si ma suparam si ii reprosam ca nu vrea sa ne mutam odata de acolo...
Ma deranja ca isi ducea 2 colegi cu masina..de fapt sistemul era asa: pleca de unde stateam noi, in 2-3 minute ajungea la un coleg, se scula din masina si ii dadea aluia cheile sa conduca el, se urca in masina si sotia lui, o lasau pe ea in drum, unde lucra, oprea sa isi ia al doilea coleg si mergeau toti 3 la lucru...la intoarcere la fel..ma deranja, vream un barbat puternic, stapan pe el, il vedeam ca un catelus, nesigur pe el. Conducea si el ff bine! Era nevoie sa iil lase pe celalalt sa condsuca? El spunea ca prefera sa stea pe scaunul pasagerului...
Prin primavara ne-am certat iarasi, devenisem irascibila, eram singura, ma deranjau si cele cateva minute pe care le prefera sa le piarda mergand la colegul lui cu masina decat sa vina mai repede acasa, nu mai simteam ca ma apreciaza ca la inceput, ca nu are grija de mine acceptand sa stam in chiria aia atata timp, ca nu ia atitudine, ca nu se decide odata cu apartamentul. Si ne-am certat, incepusem sa vad mai mult in relatia LUI CU COLEGUL LUI, eram geloasa, paranoica poate, sunt scorpion , extremista, totul sau nimic e cam deviza mea..S-a enervat cand i-am zis, a ras, a zis ca-s paranoica..poate eram dar eram neglijata..si mi se parea ciudat ca merg zi de zi cu masina de servici, ar fi fost ok daca colegul ar fi venit pe jos la el 5 min si plecau de la prietenul meu dar dece sa mearga zi de zi el 5-10 min ca sa il ia? A fost apoi o faza ff urata: gasisem niste apartamente care erau ok dupa mine, ne facusem o lista, cu avantajele si dezavantajele lor, stabilisem un top, chiar am facut o oferta pt unu pe care proprietarul a acceptat-o..apoi prietenul meu s-a razgandit, s-a eschivat, trebuia sa mergem sa discutam cu proprietarul si prietenul meu mi-a zis ca a intervenit la lucru ceva..a ajuns noaptea acasa..
Aia a cam pus capac, 2 zile nu am mai vorbit cu el, plangeam pana tarziu in noapte, el era rece langa mine, a incercat odata s ama intrebe de ce m-am suparat, i-am zis sa imi dea pace si asta a facut..dupa 2 zile i-am zis ca plec acasa, i-am zis ce aveam pe suflet, el a zis sa fac ce e mai bine pentru mine, nu a incercat s ama fac sa ma razgandesc, nici nu a prea dat explicatii.Asa ca am plecat...peste 2 zile mi-a dat mesaje, s ama intorc, ca e goala casa fara mine...am refuzat, eram, prea suparata pentru toate! I-am zis s aimi aduca lucrurile sambata si le-a adus..a venit mai mult zambind, a zis in gluma parca daca nu vreau s ama intorc cu el, imi venea sa tip cand il vedeam asa relaxat, fara griji! Am descarcat lucruile si i-am spus sa fie fericit..a plecat..eram zdrobita, nu crezusem cu adevarat ca s-a terminat totul..apoi mi-a dat telefon ca a uitat sa imi lase ceva, a revenit, a vazut ca plangeam, nu m-am mai putut abtine..si i-am mai dat o sansa, am revenit cu el desi m-a deranjat atunci ca nu mi-a cerut-o in modul serios, parca nu a facut nici un efort ..nu stiam ce gandea, el zicea ca ma iubeste, ca vrea s afiu fericita dar atat poate, ca nu ii place sa fie fortat, ca o sa ia apartam. sa am rabdare. I-am dat un ultimatum: sa ia apartament intr-o luna..si a luat..am gasit altul, de fapt 3, am facut iar lista, ne-am decis la unu si a mers la notar..Eu intre timp ma angajasem...m-a deranjat atunci ca nu mi-a zis sa merg cu el cand semneaza actele, ar fi fost frumos...i-a cerut prietenului sau si m-a ranit asta...au mai fost lucruri de genul asta care ma raneau, devenisem sensibila la subiectul prietenul lui(care era casatorit, chiar devenisem amica cu el si sotia lui)
Ne-am decis sa reamenajam apartamentul ..a durat 5 luni in care doar eu am luat decizii, eu am decis ce mobila luam, ce meserias, ce culori, ce gresie, ce frigider, etc. Eram nehotarati in toate, ii ceream sa ia decizii mai repede, a vazut cazi si wc-e de 10 ori pana sa ia cate unu, pt usi i-au trebuit 2 luni ca sa le comande. Pentru amenajari nu mai prea aveam bani, 4000 euro i-am dat eu cu drag, vream doar s aterminam odata si sa ne linistim, sa pot sa ma trezesc dimineata fara sa ma gansdesc la nici o gresie, usa, etc! Am renuntat sa mai am grija de mine, sa imi cumpar haine, etc si am gresit..totul investeam in apartament numai sa terminam odata
A continuat sa isi duca colegul la lucru si sa il aduca seara desi ma deranja, as fi vrut sa vina direct la apartament, era foarte aproape de lucru, 5 minute si el a preferat sa plece de la lucru, sa mearga 40 de minute cu masina sa isi lase colegul, sa vina sa ma ia de la garsoniera si sa conduca alte 30 de minute sa ajungem la apartament..asa am pierdut zilnic o ora..si mergeam la apartament dupa 7 seara si nu mai faceam mare lucru( de spart gresie, ziduri, tras cabluri prin perete noi ne-am ocupat)
In septembrie ne-am mutat la apartament dupa ce eu i-am tot zis ca trebuie sa ne mutam odata, mesterii pe care i-am angajat au taraganat ff mult lucrarea, cred ca am dat peste cei mai delasatori mesteri...ne-am mutat desi nu erau obiectele sanitare cumparate desi ii spusesem lui sa le ia odata de mult, nici electrocasnicele nu erau luate desi si aici ii spusesem de multe ori sa le luam odata. Nu era vb ca nu mai aveam nici un leu pt ele, bani mai erau, el taragana la fiecare lucru..pt fiecare lucru trebuia sa mergem prin n magazine, sa treaca saptamani intregi ca sa il luam..am stat 2 saptamani fara cada in baie, cuptorul si plita elecrtrica (le-a cumparat ptc il fortasera cei cu mobila de bucatarie, trebuia decupat blatul..doar in ultimul moment, cand e fortat de timp, ia decizii!) nu au fost montate 2 saptamani(un prieten de-al lui trebuia sa o faca dar tot ocupat era)
Eram obosita, ne indepartasem mult in timpul asta, increderea se cam dusese..daca l-a inceput il iubeam si simteam ca el e alesul meu, ca e barbatul alaturi de care vreau s aimi petrec toata viata, atcum nu mai stiu ce e..
Pe plan sexual nu ne mergea prea bine: nu reusea sa se controleze si ejacula repede, eu eram insatisfacuta, doar de 2 ori am avut orgasm, la inceput l-am mintit ca aveam..nu vream sa sufere apoi, cand am plecat acasa in primavara i-am spus adevarul..a incercat sa ma mangaie mai mult, sa ma atinga dar nu reuseam sa uit de probleme, e rezervat in pat, nu prea vorbeste, inca e timid uneori, stie ca eu sunt mai inflacarata, ca imi place s ami se vorbeasca, a incercat sa faca asta dar parac e fortat totul, nu e cursiv, nu vine din sufletul lui.
Imi raspunde repede fizic la atingeri, tachinari, are erectie, simt ca e atras de mine dar tot teama mi-e..ca nu sunt femeie pt el...ca in subconstient e atras de colegul lui..ca altfel de ce s-ar comporta astfel??
De o luna jumatate vine si el la lucru de la 7 dimineata, lucram la aceasi firma, mi-a zis ca are ff mult de lucru, are responsabilitati mari acolo si am inteles. A continuat sa vina la 7 si dupa ce ne-am mutat la apartament..martia trecuta am mers sa ii las la birou un langos(faceam des astfel de lucruri, stiam ca nu prea are timp sa mananace) si am vazut ca intra pe usa cu cei 2 colegi..l-am intrebat unde a fost, s-a eschivat, l-am intrebat de 2 ori pana sa imi zica ca colegul lui l-a sunat sa vina dupa el cu masina. Am crezut ca a cazut cerul pe mine..acum 2 luni ii cerusem sa termine cu dusul colegiilor, sa aleaga intre mine si celalalt coleg...am plecat de la biroul lui si am mers la al meu, era ora 9 dimineata..la 3 am iesit, prietenul meu a venit pana acasa ca venise masina de spalat, l-a adus si pe colegul lui sa o care pana la et. 1, nu am zis nimic, eram suparata, ma simteam tradata, imi intrase ideea in cap ca el ma ducea la 7 la lucru, statea 30 d emin si fugea 45 de min sa isi aduca colegul aca sa ajunga la 9 la lucru..pierdea 2 ore de lucru care erau platuitie dublu..mie imi zisese mereu ca NU ARE TIMP, ca e ff ocupat la lucru, nici pranzurile nu le mai prea luam impreuna, mancam singura in biroul lui deseori dar isi facuse timp , pierduse 2 ore ca sa isi duca prietenul...existau mijloace de transport in comun, existau taxiuri, chiar colegul lui avea masina, nu era obligat sa il duca!!
A venit seara si m-a intrebat adac vrem sa vorbim..i-am zis ca ce mai e de vorbit? Ca a zis totul..si a plecat nervos in bucatarie..eram asa suparata!!
A doua zi dimineata m-a intrebat daca vrea s ama duca cu masina, am zis ca nu, sa-si duca iubitul sau prietenul, cum ii zice el...vream sa ma razbun, sa sufere si el!
Nu am mai vorbit deloc, nu m-a sunat, nimic, a venit acasa la 7 seara..ma uitam pe ceas mereu..vream s avad daca vine pe la 5:30..asta ar fi insemnat ca vine acasa imediat dupa ce pleaca de la lucru..si am vorbit, i-am zis ca m-am simtit tradata, ca m-a mintit nespunandu-mi ca il duce cu masina..am puys cap la cap informatiile..si vineri il dusese cu masina, aceasi faza, la 7 m-a dus pe mine apoi a plecat dupa el pana in capatul celalalt al orasului, vineri au venit cei cu isle sa le monteze si prietenul lui sa puna cada, prietenul meu a venit la 3 sa duca caloriferele la spalat dupa ce eu dimineata ii spusesem ca ori le spala atunci ori le punem asa cum sunt! Pe la 5 a plecat, zicandu-mi ca mai are de lucru..s-a intors pe la 7-8 seara..dupa ce am aflat marti ca isi duce colegul am inteles ce facuse: se dusese la lucru, a stat putin si apoi si-a dus colegul acasa..am aflat ca ii luase flori si sotiei colegului ca era ziua ei..si mie nu mi-a mai dat flori de jumatate de an..
Luni ma mintise iar..pe la 5:30 l-am sunat sa aflu pe unde e, ca trebuia sa zugravim in boxa, mi-a zis ca vine in circa 30 de minute..a venit peste fix o ora. Eu ma dusesem in boxa sa dau cu amorsa, credeam ca va fi obosit si vream sa mai fac ce pot..de fapt eu cand l-am sunat, el era prin preajma, isi ducea colegul cu masina...o consider tradare, minciuna prin omisiune tot minciuna e.
A continuat sa isi duca colegul toata saptamana, eu mergeam cu autobuzul la lucru la 7, el mergea direct la coleg..
Am decis sa plec, sa ma mut in chirie, am dat avansul pt 2 chirii desi doar eu stiu ce a fost in sufletul meu.
De cate ori am simtiti eu ca isi bate joc de mandria mea: ce barbat nu are grija de femeia pe care spune ca o iubeste?? Am renuntat la toata viata mea ca sa fiu cu el, ma asteptam la afectiune, respect, sinceritate, incredere! I-am oferit inima mea si increderea si a reusit sa le distruga zi de zi, incetul cu incetul, cu faptele pe care le-a facut...care sunt mai multe decat am scris dar si asa m-am intins prea mult...
Am realizat ce m-a durut: ca stia ca o s ama afecteze ca isi duce prietenul, ca o s ama supar, ca o sa plang si a facut-o totusi..el spune ca nu a realizat ca ma supar asa dar stia doar ac sunt sensibila la subiectul asta!! Mie imi spune aca nu are timp!! Nu are timp sa isi schimbe domiciliul in cartea de identitate sa mi-a schimb si eu, in 2 saptamani imi expira buletinul dar el nu avea timp sa mearga la politie, nu avea timp sa mearga la anpc sa ii reclame pe cei cu usa, din 3 comandate, doar una era buna!, nu avea timp sa vada de cada, nu avea timp...dar a aavut timp sa il duca cu masina! Asta doare si mi-a aratat cat am insemnat eu..
Sambata i-am scris ce aveam tot pe inima, 8 pagini, ce m-a durut..explicatiile lui nu m-au convins deloc, asa rece a fost..lui i se pare firesc ce a facut, scuza e ca nu stie sa spuna NU, nu a stiut sa isi refuze prietenul...nu intelege ca m-a tradat, de ce m-am suparat, nici el nu a fost multumit in chirie, vrea sa luam aparatamentul dar vrea sa fie unu bun, etc..si parca l-am vazut ca un strain, nu il mai recunosteam, ala sa fie barbatul cu care am dormit atata timp? Niciodata nu cred ca a reusit sa imi spuan ce are pe suflet, mie mi-a zis ca fata de mine a fost cel mai deschis dar nu a afost suficient, vream mai mult de la el..
Relatia lui cu sora si mama lui ..nu exista, de un an nu isi vorbesc, el a incercat de cateva ori sa vorbeasca cu ele dar cred ac e cam aceasi situatie ca a mea..ca semanam mult noi trei..si el renunta rapid, fuge cand apar situatii de genul astora..duminica am stat toatra ziua acasa s avad ce face el, a plecat pe la 12 sa faca cumparaturi, m-a intrebat daac vreau sa merg, am zis nu, a venit peste 3 ore, a stat 10 min, a plecat iar, a venit peste 3 ore si a plecat iar..asa fuge el cred..
Nu am reusit sa il inteleg, nu stiu ce e in capul lui, niciodata nu mi-a vorbit urat macar, la furie se inchide in el si pleaca doar si eu raman singura si imi imaginez orice..
Nu cred ca are o relatie cu colegul lui, striu insa cum sa il ranesc si cand eu sufar, vreau sa sufere si el.
Cred insa ca ceva este..ca a ales sa il duca pe el, cu riscul de a ma supara eu, spune multe.. si m-a doare si acum s avad cat de putin am insemnat eu..
Peste 4 zile trebuie sa ma mut in chirie, de 3 zile nu vorbim, de 2 zile ma duce cu masina la 7, a zis ca are de lucru...cred ca nu-si mai duce colegul..el vine acasa, face ce stie prin apartament si trece ziua..mi-a zis sa fac ce cred ca e mai bine pt mine dar el crede ca nu ar trebui s adau cu piciorul la tot ce am construit, la relatie, la apartament..si atat. NU e destul pt mine!
Ce pot sa cred?? Ce sa fac? Unde am gresit eu? Sau doar nu se potrivim? Ii doresc sa fie fericit, e un barbat bun, bland dar prea inchis..asa e si tatal meu..si cumva eu seaman cu mama si nu vreau o casnicie ca alor mei!
eugeniaclep
Postat pe 23 Octombrie 2012 10:04
De la: eugeniaclep, la data 2012-10-23 10:04:19 Indraznesc sa scriu despre durerea mea desi nu cred ca o sa pot sa explic pe deplin ce ma doare, ce imi apasa sufletul, sa va las sa vedeti disperarea mea
Povestea noastra a inceput acum 3 ani,.................................................


Chiar si pentru mine este mult prea multa nepotrivire de caracter si temperament,ca sa pot comenta ,mai mult decat strictul necesar!!!!Trei ani de relatie putreda,insotita de temeri,semne de intrebare,banuieli,minciuni,un intreg arsenal de neputinte,care au condus numai la discutii si lacrimi!!Este clar si evident faptul ca sunteti doua persoane total diferite,tu,,o femeie energica ,dar sensibila,el,un barbat indecis,nehotarat si delasator!!!Atata timp cat ai sufletul innegrit de amaraciune,at trebui sa stii ce sa faci mai departe!!Daca pentru tine iubirea inseamna ceea ce traiesti,esti libera sa continui !!!Faptul ca este bland,nu poate salva o relatie bazata pe atatea incertitudini!!Este introvertit???Hm,nu cred asta!!!Niste investitii materiale nu pot sustine o relatie nepotrivita!!Materialistii o pot face,dar ,pe tine,nu te vad facand acest compromis!Tu decizi asupra viitorului tau!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Octombrie 2012 11:02
Nu va potriviti deloc.
Din cate observ eu, tu esti impulsiva si posesiva.
El are colegi, prieteni...si este foarte bine! Tu nu ai ? Chiar si daca te afli intr-o relatie serioasa, trebuie sa ai prieteni, sa ai si particica ta...sa iesi cu prietenele, sa te aranjezi, sa te machiezi, sa te simti feminina.
Bineinteles ca el te minte, daca tu intr-una il bati la cap, il controlezi, il stresezi.
Am avut rabdarea sa citesc tot ce ai scris si se vede clar ca tu esti posesiva, iar omul tau nici nu mai stie cum sa te multumeasca. Mai degraba te lasa sa faci ce vrei, doar sa nu-l mai bati la cap.
Achizitia unei locuinte si al bunurilor trebuie facute cu grija, pentru ca sunt niste lucruripe care le iei pentru o viata.
El este mai delasator decat tine, ceea ce totusi, dupa parerea mea, este mai putin grav decat impulsivitatea. Tu in felul asta, nu o sa faci decat sa te imbolnavesti.
Nu s-au terminat zilele din sac....ia-o mai incet.
Nu forta pe nimeni sa faca ceva, daca inca nu e pregatit.
Bineinteles ca daca fortezi nota, nu mai are farmec.
Tu cam asta ai facut si uite unde ai ajuns. Nu ai avut rabdare pentru nimic. Repede sa te muti, repede sa luati casa, masa, nici prieteni sa nu mai aiba...doar TU si TU si TU.
Nu vreau sa te jignesc, insa nu ai facut nimic decat l-ai sufocat.
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Octombrie 2012 11:29
Parerea mea: atata timp cat un barbat isi pune prietenii mai presus de iubita/sotie sau familie, atunci acel barbat mai are de copilarit. Daca tu ai intentii serioase, el se pare ca nu prea are. Tot ceea ce a facut a facut de gura ta si ca sa-l lasi in pace.

Iar eu sunt convinsa ca el nu e atat de timid precum il crezi tu, nu degeaba se spune ca apele linistite sunt adanci.

In locul tau de mult as fi ales sa plec din acea relatie, pentru ca decat sa ma consum nervos din orice nimic si sa fiu singura mai tot timpul, mai bine singura pe bune decat o singuratate in doi.

Mda, as mai dori sa-ti atrag atentie asupra unui aspect: esti foarte dominanta si rea de gura, iar barbatii cam fug de astfel de femei. Poti sa-i determini sa faca ceva si cu frumosul, sa stii. Ar fi trebuit sa lasi si tu mai mult de la tine, ca sa invete si el sa lase de la sine. Poarta-te cu un om asa cum iti doresti sa se poarte si el cu tine.
kudika_10817
Postat pe 23 Octombrie 2012 12:02
De la: kudika_10817, la data 2012-10-23 12:02:16Parerea mea: atata timp cat un barbat isi pune prietenii mai presus de iubita/sotie sau familie, atunci acel barbat mai are de copilarit. Daca tu ai intentii serioase, el se pare ca nu prea are. Tot ceea ce a facut a facut de gura ta si ca sa-l lasi in pace.

Iar eu sunt convinsa ca el nu e atat de timid precum il crezi tu, nu degeaba se spune ca apele linistite sunt adanci.

In locul tau de mult as fi ales sa plec din acea relatie, pentru ca decat sa ma consum nervos din orice nimic si sa fiu singura mai tot timpul, mai bine singura pe bune decat o singuratate in doi.

Mda, as mai dori sa-ti atrag atentie asupra unui aspect: esti foarte dominanta si rea de gura, iar barbatii cam fug de astfel de femei. Poti sa-i determini sa faca ceva si cu frumosul, sa stii. Ar fi trebuit sa lasi si tu mai mult de la tine, ca sa invete si el sa lase de la sine. Poarta-te cu un om asa cum iti doresti sa se poarte si el cu tine.


Sa stii ca daca eu urlu la omu' meu....nu fac nimic cu el. Din contra.
In schimb daca-l rog, imi aduce si norii de pe cer.
Barbatii sunt ca niste copii, trebuie educati, cu tact
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Octombrie 2012 12:11
De la: kudika_14322, la data 2012-10-23 12:11:46
De la: kudika_10817, la data 2012-10-23 12:02:16Parerea mea: atata timp cat un barbat isi pune prietenii mai presus de iubita/sotie sau familie, atunci acel barbat mai are de copilarit. Daca tu ai intentii serioase, el se pare ca nu prea are. Tot ceea ce a facut a facut de gura ta si ca sa-l lasi in pace.

Iar eu sunt convinsa ca el nu e atat de timid precum il crezi tu, nu degeaba se spune ca apele linistite sunt adanci.

In locul tau de mult as fi ales sa plec din acea relatie, pentru ca decat sa ma consum nervos din orice nimic si sa fiu singura mai tot timpul, mai bine singura pe bune decat o singuratate in doi.

Mda, as mai dori sa-ti atrag atentie asupra unui aspect: esti foarte dominanta si rea de gura, iar barbatii cam fug de astfel de femei. Poti sa-i determini sa faca ceva si cu frumosul, sa stii. Ar fi trebuit sa lasi si tu mai mult de la tine, ca sa invete si el sa lase de la sine. Poarta-te cu un om asa cum iti doresti sa se poarte si el cu tine.


Sa stii ca daca eu urlu la omu' meu....nu fac nimic cu el. Din contra.
In schimb daca-l rog, imi aduce si norii de pe cer.
Barbatii sunt ca niste copii, trebuie educati, cu tact


Ai mare dreptate, Ami!
kudika_10817
Postat pe 23 Octombrie 2012 12:14
Sunt dominanta, sunt posesiva si geloasa si ma stiu.Sunt in zodia scorpion, ma caracterizeaza mult extremitatea..si iti dau dreptate, am gresit si eu...
Insa cred ca mereu o sa vreau dovezi ca ma iubeste, pt mine faptul ca a taraganat mutarea mea aici 3 luni, ca nu a avut grija sa amvem un confort cat de cat ok( si acceptam asta daca nu ar fi fost posibil financiar dar nu era cazul) nici frigider, masina de spalat nu am avut 9 luni de zile. Zi tu ce ai crede despre un barbat care te duce in conditiile alea, sa speli cu mana, sa faci mancare zilnic ca altfel se strica in august, sa dormi in decembrie fara caldura, nici macar gaz nu am avut 3 saptamani, dupa 3 saptamani de la mutare am facut rost de o butelie si aragaz de la parintii mei. Si repet, nu era vorba ca nu am avea acei bani!! Am gresit ca nu am pus picuiorul in prag si ne-am mutat atunci pe loc dar chiar am crezut ca luam un apartament, incepusem sa cautam in vara, trecusera 6 luni..si am mai stat o luna, si inca una, cautand alte apartamente, de fapt am luat apartamentul fix dupa 12 luni de cautari.

Nu e bine s ate grabesti, majoritatea apart. erau deplorabile, nici macar eu nu le-as fi luat dar cand e unul ok si cauti scuze....el vrea unu nou dar nu sa se imprumute 10.000 euro in banca..si nici eu nu sunt adepta creditelor dar atunci trebuia sa se multumeasca cu mai putin..Poate gresesc eu, inca vad si cred ca toata viata o sa ma deranjeze asta..

Cred ca doar suntem noi nepotriviti, din pacate inimii nu ii poti dicta.
eugeniaclep
Postat pe 23 Octombrie 2012 13:41
Iar faptul ca trebuia sa ma port mai cu manusi, cu rugaminti...nu sunt genul de pisicuta, as fi vrut sa fiu ca imi era mai usor, asa e.. Ce sa il rog? Sa ma prezinte parintilor lui? Erau certati, imi zisese el..cum v-ati simti voi sa vi la el in oras in vizita( asta dupa un an de cand eram impreuna m-a invitat desi eu ii batusem apropuri cu blandete de cateva ori) si sa nu te duca la a lui sa ii cunosti, eu m-am simtit umilita, fara importanta si tot asa m-am simtit de multe ori..nu l-am rugat niciodata: te rog frumos sa faci asta..ci ceva de genul: pui, hai sa mergem sa luam aia, pui, vorbeste cu meseriasul ala. Nu prea e in vocabularul meu :"te rog frumos"
eugeniaclep
Postat pe 23 Octombrie 2012 13:51
Eugenia, daca erai nemultumita de conditiile in care trebuia sa indeplinesti treburile casei, de ce nu-l implicai si pe el sa te ajute, sa vada cum e?

Dupa cum singura ai recunoscut, ai gresit, cand ai acceptat sa te muti in acele conditii improprii unui trai decent. Ar fi trebuit sa-i dai un termen de 3 luni sa zicem ca sa va mutati de acolo, nu reusea sa va mutati in perioada aceea, trebuia sa te intorci acasa la ai tai sau sa stai cu chirie, singura, in alta parte.

Tu esti un om responsabil si de cuvant, un astfel de barbat ar trebui sa-ti cauti.
kudika_10817
Postat pe 23 Octombrie 2012 13:54
De la: eugeniaclep, la data 2012-10-23 13:51:52Iar faptul ca trebuia sa ma port mai cu manusi, cu rugaminti...nu sunt genul de pisicuta, as fi vrut sa fiu ca imi era mai usor, asa e.. Ce sa il rog? Sa ma prezinte parintilor lui? Erau certati, imi zisese el..cum v-ati simti voi sa vi la el in oras in vizita( asta dupa un an de cand eram impreuna m-a invitat desi eu ii batusem apropuri cu blandete de cateva ori) si sa nu te duca la a lui sa ii cunosti, eu m-am simtit umilita, fara importanta si tot asa m-am simtit de multe ori..nu l-am rugat niciodata: te rog frumos sa faci asta..ci ceva de genul: pui, hai sa mergem sa luam aia, pui, vorbeste cu meseriasul ala. Nu prea e in vocabularul meu :"te rog frumos"


Cu rabdarea treci marea. Nu merge cu rabdarea, atunci e cazul sa-ti faci bagajul si sa pleci. Nu ai facut toate acestea la momentul oportun, nu te mai plange acum.

Inclusiv acum, in acest moment, te rafuiesti cu noi pentru frustrarile tale, si zau ca nu mi se pare corect. Ai vrut pareri, ti-am oferit pareri, ca nu esti de acord cu ele, asta-i problema ta.

Intreba-te insa de ce ti-e greu sa accepti ca ai gresit si preferi doar sa-ti cauti tie insati scuze.


kudika_10817
Postat pe 23 Octombrie 2012 13:57
De la: eugeniaclep, la data 2012-10-23 13:41:40Sunt dominanta, sunt posesiva si geloasa si ma stiu.Sunt in zodia scorpion, ma caracterizeaza mult extremitatea..si iti dau dreptate, am gresit si eu..............................................



Daca acel apartament s-a achizitionat,chiar daca dupa un an de zile,ce rost are sa te mai chinui cu amintirea la tot ceea ce a insemnat cautarea,gasirea si cumpararea lui???A fost tracasant,umilitor pentru tine,caci tu ai dorit ca totul sa se deruleze intr-un timp scurt,dar ati reusit sa rezolvati aceasta problema!!!Cred ca ,de fapt,te deranjeaza felul lui de a fi peransamblu,caci inclin sa cred ca are acest comportament sovaitor ,cam tot timpul!!Tu esti dinamica ,in raport cu el sau il tragi fortat dupa tine,esti sigura ca tot ceea ce iti doresti,vrea si domnia sa?Esti voluntara ,atat cu tine ,cat si in relatia cu el,,sigur este de acord cu felul tau de a fi?Nu iti plac jumatatile de masura,dar trebuie sa ai alaturi de tine persoana potrivita ,care sa te insoteasca pe acelasi drum!Doua intrebari legitime spun eu!!!Este cumva zgarcit?
kudika_15804
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:03
De la: eugeniaclep, la data 2012-10-23 13:51:52Iar faptul ca trebuia sa ma port mai cu manusi, cu rugaminti...nu sunt genul de pisicuta, as fi vrut sa fiu ca imi era mai usor, asa e.. Ce sa il rog? Sa ma prezinte parintilor lui? Erau certati, imi zisese el..cum v-ati simti voi sa vi la el in oras in vizita( asta dupa un an de cand eram impreuna m-a invitat desi eu ii batusem apropuri cu blandete de cateva ori) si sa nu te duca la a lui sa ii cunosti, eu m-am simtit umilita, fara importanta si tot asa m-am simtit de multe ori..nu l-am rugat niciodata: te rog frumos sa faci asta..ci ceva de genul: pui, hai sa mergem sa luam aia, pui, vorbeste cu meseriasul ala. Nu prea e in vocabularul meu :"te rog frumos"



Chiar daca ai si tu partea de adevar in tot ceea ce spui,nu pot sa nu remarc mandria si orgoliul de care dispui!!!Faptul ca nu ai folosit expresia "te rog",nu este atat de grav,hai ,sa nu fim ipocriti,nu o folosim tot timpul,dar se poate discuta in termeni civilizati,apeland la ajutor si contributie efectiva in relatie!!!Draga mea,ce constat in acest moment!!!Orice ar face iubitul tau,,mereu vor fi motive de nemultumire si de reprosuri,este evident faptul ca el nu se potriveste calapodului tau de femeie,esti prea directa,dura,chiar daca esti corecta fata de el si ambitia ta ,de a obtine totul,intr-un timp scurt,fireasca pana la un punct,este in contradictie cu ambitiile prietenului tau,el fiind mai molcom,mai calculat sau aflat in cumpana de luare de decizii!!!Te vei framanta continuu ,pentru orice lucru,ce nu va fi facut sau obtinut atunci cand ti-l propui in gand!!Nu vei avea o viata usoara,chiar cu tine insati!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:15
E zgarcit..dar si eu sunt, nu aruncam cu banii, il apreciez ptc a reusit sa stranga banii aia si inteleg ca i-a fost greu sa ii dea pe un apart, banii au fost munciti, stransi din salariu. D-zeu mi-e martor ca daca i-as fi cerut eu ceva, mi-ar fi cumparat, el insasi zicea sa imi mai cumpar cate ceva dar niciodata nu i-as fi cerut bani. Aveam si eu salariul meu, mergea pe mancare, etc..a lui pe renovarea apart...m-a cam deranjat asta ca as fi vrut sa fim cu banii la comun..nu sunt genul de cheltuitoare, din contra, eram prea zgarcita eu ca sa iau ceva, tot investeam in apart.
Dar as fi vrut ca imi mai faca cadouri , la initiativa lui, maruntisuri..ce valoare mai are un lucru daca il ceri? Asta am vrut eu mereu de la el: sa faca ceva ptc simte, nu ptc ii cer eu sau il oblig sau il rog! El trebuia sa il faca ptc vrea!
eugeniaclep
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:18
ti se pare umilitor sa vorbesti frumos?cu orgoliul nu prea ai ce face intr-o relatie iar tu din cate am inteles impreuna cu el,nu aveti experienta traiului in doi,a te intalni cateva ore adunate intr-un an nu inseamna ca esti pregatit pentru calatoria care se numeste casatorie
kudika_17747
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:22
Nimic nu indeparteaza mai mult un barbat, decat o femeie posesiva si geloasa! Gelozia ucide sentimentele de iubire, oricat de profunde ar fi ele, iar posesivitatea duce sigur la destramarea relatiei! Viata in doi nu inseamna sa fii "inchis" intr-o carapace de unde simti ca nu ai aer, nu mai cauta probleme acolo unde nu sunt, tu il sufoci si la un moment dat va ceda si sigur il vei pierde . De tine depinde daca vrei sau nu sa pastrazi aceasta relatie.
rondina
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:22
De la: eugeniaclep, la data 2012-10-23 14:18:53E zgarcit..dar si eu sunt, nu aruncam cu banii, il apreciez ptc a reusit sa stranga banii aia si inteleg ca i-a fost greu sa ii dea pe un apart, banii au fost munciti, stransi din salariu. D-zeu mi-e martor ca daca i-as fi cerut eu ceva, mi-ar fi cumparat, el insasi zicea sa imi mai cumpar cate ceva dar niciodata nu i-as fi cerut bani. Aveam si eu salariul meu, mergea pe mancare, etc..a lui pe renovarea apart...m-a cam deranjat asta ca as fi vrut sa fim cu banii la comun..nu sunt genul de cheltuitoare, din contra, eram prea zgarcita eu ca sa iau ceva, tot investeam in apart.
Dar as fi vrut ca imi mai faca cadouri , la initiativa lui, maruntisuri..ce valoare mai are un lucru daca il ceri? Asta am vrut eu mereu de la el: sa faca ceva ptc simte, nu ptc ii cer eu sau il oblig sau il rog! El trebuia sa il faca ptc vrea!



I-ai spus,vreodata,toate aceste nemultumiri ??Draga mea,de cele mai multe ori,barbatii nu corespund viselor noastre,nici dupa cincizeci de ani de convietuire,asa sunt unii dintre ei,apatici cu iubitele lor,nu sunt sensibili la a crea emotii iubitelor,a le face mici surprize ,dar placute,a fi atenti cu ele ,astfel incat sa le sensibilizeze,sa se simta importante in viata lor!!Poate ai parte de un astfel de barbat,mai insensibil,daca ai acceptat de la bun inceput o astfel de companie,este numai vina ta!!!Barbati sensibili ,sunt putini la numar,restul,,,fiind,doar barbati!!!Scorpionii sunt patimasi in sentimente,doresc totul,dar nu arata profunzimea inimii lor,decat foarte rar!
kudika_15804
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:28
Tie si iti place ca e zgarcit si nu. Iar tu insati esti si zgarcita sa iti cumperi cate ceva, dar te si plangi de asta.
Daca faci sacrificii, o faci pentru ca iti convine si tie, nu?
Daca se intelegea bine cu maica-sa si cu sora-sa, sigur erai geloasa si pe alea. Daca nu se intelege, te simti umilita.
Pentru tine orice chestie cat se poate de mica, daca nu se desfasoara cum ti-ai propus tu in gand, e o tragedie.
A durat 12 luni pana ati luat apartamentul. E atat de mult? Altii muncesc zeci de ani sa isi poate cumpara unul si in tot acel timp stau in chirie. Tie ti-a dat D-zeu un barbat care ti l-a pus la dispozitie si pe deaspura te mai si oftici.
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:30
relatia a rezistat un an jumatate, cu intalniri la sfarsitul saptamanii, in care el venea 250 km sa ma vada la 1-2 saptamani apoi ne-am mutat si de 10 luni stam impreuna. La inceput a fost ff frumos, un an nu ne-am certat deloc, eram nerabdatori sa ne intalnim, stiam ca ma iubeste..mii de kilometri facuti ca sa ma vada...si aveam incerede in el! S-a schimbat relatia de cand am inceput sa stam impreuna..
Si iti dau dreptate, rondina, gelozia si posesivitatea distruge si eu sunt responsabila ca am ajuns aici, imi asum greselile. Ma doare doar ca el nu intelege nici acum ca a gresit, ma doare enorm ca a stiut ca o sa sufar ca isi duce prietenii si a facut-o iar fara sa imi zica..in decursul celor 2 ani jumatate de relatie am plans de 5-6 ori in fata lui, la inceput m-a luat in brate, m-a consolat, m-a intrebat de ce, etc..in ultima vreme nu mai zicea nimic..stateam suparata cateva zile si el tacea.
Am impresia ca niciodata nu o sa pot sa spun totul,..nu stiu ce naiba mai caut pe forumul asta, ce astept?? Nu stiu ce sa fac, credeam ca niste straini vad mai bine lucrurile, poate asa e, poate nu.
Oricum mi-am dat seama ca raspunsurile nu le pot afla de aici, ci din mine insumu, trebuie sa aflu daca pot trai cu el asa cum suntem...peste 3 zile ar trebui s ama mut in chirie, vad eu daca o sa am taria sa o fac. O sa imi fie enorm de greu sa il parasesc dar nu cred ca suntem potriviti
eugeniaclep
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:35
De la: kudika_14322, la data 2012-10-23 14:30:39Tie si iti place ca e zgarcit si nu. Iar tu insati esti si zgarcita sa iti cumperi cate ceva, dar te si plangi de asta.
Daca faci sacrificii, o faci pentru ca iti convine si tie, nu?
Daca se intelegea bine cu maica-sa si cu sora-sa, sigur erai geloasa si pe alea. Daca nu se intelege, te simti umilita.
Pentru tine orice chestie cat se poate de mica, daca nu se desfasoara cum ti-ai propus tu in gand, e o tragedie.
A durat 12 luni pana ati luat apartamentul. E atat de mult? Altii muncesc zeci de ani sa isi poate cumpara unul si in tot acel timp stau in chirie. Tie ti-a dat D-zeu un barbat care ti l-a pus la dispozitie si pe deaspura te mai si oftici.


Citindu-i postarile Eugeniei, am ajuns sa-l inteleg pe iubitul ei.

Eu am o problema cu oamenii prea dominanti, orgoliosi din cale afara, rai de gura si negativisti.
kudika_10817
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:38
Salveaza daca mai ai ce, in aceasta relatie! Ai spus "Inimii nu-i poti comanda..." de ce oare am impresia ca nici tu nu il mai iubesti la fel ca la inceput?!
rondina
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:46
De la: eugeniaclep, la data 2012-10-23 14:35:50relatia a rezistat un an jumatate, cu intalniri la sfarsitul saptamanii, in care el venea 250 km sa ma vada la 1-2 saptamani apoi ne-am mutat si de 10 luni stam impreuna. La inceput a fost ff frumos, un an nu ne-am certat deloc, eram nerabdatori sa ne intalnim, stiam ca ma iubeste..mii de kilometri facuti ca sa ma vada...si aveam incerede in el! S-a schimbat relatia de cand am inceput sa stam impreuna..
Si iti dau dreptate, rondina, gelozia si posesivitatea distruge si eu sunt responsabila ca am ajuns aici, imi asum greselile. Ma doare doar ca el nu intelege nici acum ca a gresit, ma doare enorm ca a stiut ca o sa sufar ca isi duce prietenii si a facut-o iar fara sa imi zica..in decursul celor 2 ani jumatate de relatie am plans de 5-6 ori in fata lui, la inceput m-a luat in brate, m-a consolat, m-a intrebat de ce, etc..in ultima vreme nu mai zicea nimic..stateam suparata cateva zile si el tacea.
Am impresia ca niciodata nu o sa pot sa spun totul,..nu stiu ce naiba mai caut pe forumul asta, ce astept?? Nu stiu ce sa fac, credeam ca niste straini vad mai bine lucrurile, poate asa e, poate nu.
Oricum mi-am dat seama ca raspunsurile nu le pot afla de aici, ci din mine insumu, trebuie sa aflu daca pot trai cu el asa cum suntem...peste 3 zile ar trebui s ama mut in chirie, vad eu daca o sa am taria sa o fac. O sa imi fie enorm de greu sa il parasesc dar nu cred ca suntem potriviti



Draga mea,de multe ori,ceea ce doresti,tu,ca femeie aflata intr-o relatie,lucruri simple din punctul tau de vedere,pentru partener poate fi imposibilul,si nu ca nu doreste,ci pur si simplu,nu poate sau nu face fata cerintelor,fiind o persoana neambitioasa!!!Ai plans in fata lui,o mare greseala,ti-ai aratat frustrarea si te-ai umilit!!Si drept urmare,daca la inceput te consola,ulterior te-a ignorat pur si simplu!Nu,esti prea nerabdatoare,intai ,cu tine,si apoi ,cu el!!!Nu spun ca nu ai si tu dreptate in ceea ce spui,dar dreptatea ta ,nu coincide cu a lui!!!Poti convietui,dar numai daca vei deveni indiferenta la nevoi si daca vei trata cu superficialitate lucrurile,,asa cum face el!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:47
De la: kudika_10817, la data 2012-10-23 14:38:07
De la: kudika_14322, la data 2012-10-23 14:30:39Tie si iti place ca e zgarcit si nu. Iar tu insati esti si zgarcita sa iti cumperi cate ceva, dar te si plangi de asta.
Daca faci sacrificii, o faci pentru ca iti convine si tie, nu?
Daca se intelegea bine cu maica-sa si cu sora-sa, sigur erai geloasa si pe alea. Daca nu se intelege, te simti umilita.
Pentru tine orice chestie cat se poate de mica, daca nu se desfasoara cum ti-ai propus tu in gand, e o tragedie.
A durat 12 luni pana ati luat apartamentul. E atat de mult? Altii muncesc zeci de ani sa isi poate cumpara unul si in tot acel timp stau in chirie. Tie ti-a dat D-zeu un barbat care ti l-a pus la dispozitie si pe deaspura te mai si oftici.


Citindu-i postarile Eugeniei, am ajuns sa-l inteleg pe iubitul ei.

Eu am o problema cu oamenii prea dominanti, orgoliosi din cale afara, rai de gura si negativisti.


Vio, il inteleg perfect pe iubitul ei.
El s-a saturat de certuri, scandaluri, gelozii.
Eu am fost in situatia asta, cu fostul sot. Era atat de gelos, incat nu am avut voie sa merg pana in piata, de una singura, sa fac niste cumparaturi, nici la cafea cu o prietena samd.
Daca mi s-a intamplat sa plec in delegatie, tremuram la venirea spre casa, caci stiam ce ma asteapta. El tacanea, eu taceam. Tacanea si dupa culcare in intuneric. Ma suna intr-una, era posesiv din cale afara, imi verifica telefoane samd.
Stii cat mi-a trebuit dupa casatorie? Nici un an. Nu il mai suportam nici prin preajma.

Asa ca, pe autoarea topicului o sfatuiesc sa isi schimbe atitudinea fata de el. A fi intr-o relatie, nu inseamna ca nu mai putem sa socializam si sa avem prieteni.
Pai daca ii trancane intr-una, bineinteles ca se refugiaza in compania prietenilor.
Si pana la urma, nu inteleg, chiar au intrat zilele in sac de trebuie sa faca toata dintr-o data?
Cand o sa termine casa, o sa inceapa cu altele....
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:50
Eugenia, ti-o spun cu toata inima, termina cu posesivitatea.
O sa ajunga se te urasca. Am trecut prin asa ceva, doar ca eu am fost postura sotului tau.
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:52
De la: rondina, la data 2012-10-23 14:46:28Salveaza daca mai ai ce, in aceasta relatie! Ai spus "Inimii nu-i poti comanda..." de ce oare am impresia ca nici tu nu il mai iubesti la fel ca la inceput?!



Este posibil,Rondina,dar exista o explicatie,s-a saturat,si ea,de aplombul discutiilor si nemultumirilor!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:54
De la: kudika_14322, la data 2012-10-23 14:52:48Eugenia, ti-o spun cu toata inima, termina cu posesivitatea.
O sa ajunga se te urasca. Am trecut prin asa ceva, doar ca eu am fost postura sotului tau.


scuze, in postura iubitului tau
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:55
De la: kudika_15804, la data 2012-10-23 14:54:28
De la: rondina, la data 2012-10-23 14:46:28Salveaza daca mai ai ce, in aceasta relatie! Ai spus "Inimii nu-i poti comanda..." de ce oare am impresia ca nici tu nu il mai iubesti la fel ca la inceput?!



Este posibil,Rondina,dar exista o explicatie,s-a saturat,si ea,de aplombul discutiilor si nemultumirilor!!!

S-a saturat, doar ca intr-o mare masura, aceasta stare a alimentat-o din repezeala cu care ii place ei sa traiasca, ceea ce este autodistructiv, Curcubeu. Autotistructiv, atat pt ea, pentru el, cat si pentru cuplu.
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:56
De la: kudika_14322, la data 2012-10-23 14:52:48Eugenia, ti-o spun cu toata inima, termina cu posesivitatea.
O sa ajunga se te urasca. Am trecut prin asa ceva, doar ca eu am fost postura sotului tau.




Ami,nu o putem "acuza"numai pe ea,caci nici iubitul ei nu a facut mare lucru in aceasta relatie,chiar daca a cumparat acel apartament,sa fim seriosi!!!Este o nepotrivire de caracter,ambitii,dorinte,placeri, si nimic mai mult!!!Doua firi,care ,la inceput,s-au tatonat reciproc,dar care,in timpul coabitarii,au functionat individual,impunandu-si,unul,ambitiile si celalalt,moderatia in luare de decizii!
kudika_15804
Postat pe 23 Octombrie 2012 15:00
De la: kudika_14322, la data 2012-10-23 14:56:41
De la: kudika_15804, la data 2012-10-23 14:54:28
De la: rondina, la data 2012-10-23 14:46:28Salveaza daca mai ai ce, in aceasta relatie! Ai spus "Inimii nu-i poti comanda..." de ce oare am impresia ca nici tu nu il mai iubesti la fel ca la inceput?!



Este posibil,Rondina,dar exista o explicatie,s-a saturat,si ea,de aplombul discutiilor si nemultumirilor!!!

S-a saturat, doar ca intr-o mare masura, aceasta stare a alimentat-o din repezeala cu care ii place ei sa traiasca, ceea ce este autodistructiv, Curcubeu. Autotistructiv, atat pt ea, pentru el, cat si pentru cuplu.


Sunt intrutotul de acord cu tine, Ami!

Cunosc o persoana cu un caracter si o fire asemanatoare cu ale Eugeniei, iar acea persoana a ajuns sa divorteze la aproape 60 de ani, pentru ca sotul ei nu a mai suportat-o. Eu chiar si acum ma intreb cum de a putut bietul om s-o suporte pe acea femeie pret de aproape 30 de ani.
kudika_10817
Postat pe 23 Octombrie 2012 15:01
De la: kudika_14322, la data 2012-10-23 14:56:41
De la: kudika_15804, la data 2012-10-23 14:54:28
De la: rondina, la data 2012-10-23 14:46:28Salveaza daca mai ai ce, in aceasta relatie! Ai spus "Inimii nu-i poti comanda..." de ce oare am impresia ca nici tu nu il mai iubesti la fel ca la inceput?!



Este posibil,Rondina,dar exista o explicatie,s-a saturat,si ea,de aplombul discutiilor si nemultumirilor!!!

S-a saturat, doar ca intr-o mare masura, aceasta stare a alimentat-o din repezeala cu care ii place ei sa traiasca, ceea ce este autodistructiv, Curcubeu. Autotistructiv, atat pt ea, pentru el, cat si pentru cuplu.



Da pentru ca asa este felul ei de a fi,precipitata,impunatoare si nemultumita tot timpul,sunt caracteristici native!!!Greu se poate schimba in comportament!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Octombrie 2012 15:02
De la: kudika_15804, la data 2012-10-23 15:00:14
De la: kudika_14322, la data 2012-10-23 14:52:48Eugenia, ti-o spun cu toata inima, termina cu posesivitatea.
O sa ajunga se te urasca. Am trecut prin asa ceva, doar ca eu am fost postura sotului tau.




Ami,nu o putem "acuza"numai pe ea,caci nici iubitul ei nu a facut mare lucru in aceasta relatie,chiar daca a cumparat acel apartament,sa fim seriosi!!!Este o nepotrivire de caracter,ambitii,dorinte,placeri, si nimic mai mult!!!Doua firi,care ,la inceput,s-au tatonat reciproc,dar care,in timpul coabitarii,au functionat individual,impunandu-si,unul,ambitiile si celalalt,moderatia in luare de decizii!

Mie, una, mi se pare ca Eugenia are ambitii care nu-si au rostul intr-o relatie.
Sunt aproape convinsa, ca daca ea ar fi fost putin mai molcoma, mai finuta, ar fi functionat relatia.
Plus de asta, ei nu comunica.
Ea ar fi putut sa-l educe. Insa nu cu apropouri, iar mai apoi cu "urlete", din cauza ca s-a saturat, ci de la bun inceput trebuia sa ii spuna frumos: "Mie mi-ar place asta", "imi doresc sa mergem acolo" , "mi-ar place sa-mi faci cadou odata o din aia...". Ar fi trebuit sa-si exprima dorinta, ca omul ala sa-si dea seama.
Insa, ea procedeaza gresit, caci da cu apropourile, iar apoi urla.
Din pacate, sunt oameni, care, nu inteleg apropourile si trebuie sa "ii iei de manuta" si sa le explici, ca unui copil.
Daca facea asta de la bun inceput,nu ar fi degenerat lucrurile.
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Octombrie 2012 15:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prietenul meu vorbeste tot tipul cu fosta 22 De la: kudika_993705 30 Septembrie 2015 00:47
A trebuit sa aleg 16 De la: valy90 27 Februarie 2011 22:54
Sansele de a sta cu femei mature 103 De la: kudika_943783 19 Ianuarie 2014 14:56
Il iubesc...,oare realtia noastra poate avea viitor?! 20 De la: Trixibell 12 August 2009 03:45
CUM SA TREC PESTE UN DIVORT DUREROS ??? 50 De la: ramluca 16 Februarie 2010 20:46