Setari Cookie-uri

relatie cu un barbat care are copil

Sunt intr-o relatie de cateva luni cu un tip in varsta de 39 ani si are o fetita (9ani).Desi nu mai este in relatie cu mama acesteia inca dinainte ca fetita sa se nasca. In schimb isi asuma toata responsabilitatea si le asigura un trai bun (desi ele sunt in Anglia) iar vizitele ficei lui sunt cu fiecare ocazie (vacante,sarbatori,zile de nastere) deci isi iubeste fica enorm. Desi suntem de 5 luni impreuna inca nu i-am cunoscut personal fetita dar se pare ca din cauza ei nici nu ar avea rost sa imi fac planuri cu el de craciun/anul nou :(
Respect faptul ca se implica in rel cu fetita lui dar as vrea sa faca si mici exceptii avand in vedere ca acum are o relatie serioasa (ceea ce nu a avut in ultimii 4 ani) dar nu stiu cum sa vb cu el fara sa ma inteleaga gresit...
Sfaturi please!!! desi e mai complicata rel.e un tip super,barbatul ideal pt mine...
kudika_16524
Postat pe 3 Noiembrie 2012 22:31
De la: kudika_16524, la data 2012-11-03 22:31:53Sunt intr-o relatie de cateva luni cu un tip in varsta de 39 ani si are o fetita (9ani).Desi nu mai este in relatie cu mama acesteia inca dinainte ca fetita sa se nasca. In schimb isi asuma toata responsabilitatea si le asigura un trai bun (desi ele sunt in Anglia) iar vizitele ficei lui sunt cu fiecare ocazie (vacante,sarbatori,zile de nastere) deci isi iubeste fica enorm. Desi suntem de 5 luni impreuna inca nu i-am cunoscut personal fetita dar se pare ca din cauza ei nici nu ar avea rost sa imi fac planuri cu el de craciun/anul nou :(
Respect faptul ca se implica in rel cu fetita lui dar as vrea sa faca si mici exceptii avand in vedere ca acum are o relatie serioasa (ceea ce nu a avut in ultimii 4 ani) dar nu stiu cum sa vb cu el fara sa ma inteleaga gresit...
Sfaturi please!!! desi e mai complicata rel.e un tip super,barbatul ideal pt mine...


Dar de ce nu te ia si pe tine in vizita la fetita ca sa te prezinte celei mici?

Mie asa mi s-ar parea normal, mai ales ca sunteti totusi de 4 ani impreuna.

El ar trebui sa te considere si pe tine, dar si pe fetita, la fel de importante, parerea mea. Spune-i iubitului tau cat de mult iti doresti sa te prezinte fetitei, cat de mult iti doresti s-o cunosti, sa te joci cu ea, sa stai de vorba cu ea, sa petreceti sarbatorile impreuna cu totii, poate asa el o sa inteleaga cat de important e pentru tine sa-l ai alaturi de sarbatori, chiar si atunci cand e cu cea mica.
kudika_10817
Postat pe 4 Noiembrie 2012 10:10
De la: kudika_10817, la data 2012-11-04 10:10:19
De la: kudika_16524, la data 2012-11-03 22:31:53Sunt intr-o relatie de cateva luni cu un tip in varsta de 39 ani si are o fetita (9ani).Desi nu mai este in relatie cu mama acesteia inca dinainte ca fetita sa se nasca. In schimb isi asuma toata responsabilitatea si le asigura un trai bun (desi ele sunt in Anglia) iar vizitele ficei lui sunt cu fiecare ocazie (vacante,sarbatori,zile de nastere) deci isi iubeste fica enorm. Desi suntem de 5 luni impreuna inca nu i-am cunoscut personal fetita dar se pare ca din cauza ei nici nu ar avea rost sa imi fac planuri cu el de craciun/anul nou :(
Respect faptul ca se implica in rel cu fetita lui dar as vrea sa faca si mici exceptii avand in vedere ca acum are o relatie serioasa (ceea ce nu a avut in ultimii 4 ani) dar nu stiu cum sa vb cu el fara sa ma inteleaga gresit...
Sfaturi please!!! desi e mai complicata rel.e un tip super,barbatul ideal pt mine...


Dar de ce nu te ia si pe tine in vizita la fetita ca sa te prezinte celei mici?

Mie asa mi s-ar parea normal, mai ales ca sunteti totusi de 4 ani impreuna.

El ar trebui sa te considere si pe tine, dar si pe fetita, la fel de importante, parerea mea. Spune-i iubitului tau cat de mult iti doresti sa te prezinte fetitei, cat de mult iti doresti s-o cunosti, sa te joci cu ea, sa stai de vorba cu ea, sa petreceti sarbatorile impreuna cu totii, poate asa el o sa inteleaga cat de important e pentru tine sa-l ai alaturi de sarbatori, chiar si atunci cand e cu cea mica.


Scuze, acum am citit ca sunteti totusi de cateva luni impreuna, nu de 4 ani. In acest caz, se impune sa ai rabdare, draga mea. Daca relatia voastra va fi una lunga, sunt convinsa ca te va prezenta si fetitei la un moment dat, si va veti petrece cu totii sarbatorile impreuna.
kudika_10817
Postat pe 4 Noiembrie 2012 10:12
Probabil el nu considera relatia cu tine serioasa si importanta.
kudika_14854
Postat pe 4 Noiembrie 2012 14:14
De la: kudika_16524, la data 2012-11-03 22:31:53Sunt intr-o relatie de cateva luni cu un tip in varsta de 39 ani si are o fetita (9ani).Desi nu mai este in relatie cu mama acesteia inca dinainte ca fetita sa se nasca. In schimb isi asuma toata responsabilitatea si le asigura un trai bun (desi ele sunt in Anglia) iar vizitele ficei lui sunt cu fiecare ocazie (vacante,sarbatori,zile de nastere) deci isi iubeste fica enorm. Desi suntem de 5 luni impreuna inca nu i-am cunoscut personal fetita dar se pare ca din cauza ei nici nu ar avea rost sa imi fac planuri cu el de craciun/anul nou :(
Respect faptul ca se implica in rel cu fetita lui dar as vrea sa faca si mici exceptii avand in vedere ca acum are o relatie serioasa (ceea ce nu a avut in ultimii 4 ani) dar nu stiu cum sa vb cu el fara sa ma inteleaga gresit...
Sfaturi please!!! desi e mai complicata rel.e un tip super,barbatul ideal pt mine...



Discuta normal,fara inhibitii,nu-ti foloseste la nimic retinerea!Consider ca domnul respectiv apreciaza ca inoportuna ,in acest moment,relationarea dintre voi doua,si este normal acest lucru!Aveti un timp de relatie insuficient pentru a te prezenta fiicei lui,care,nu se stie cum va reactiona la vederea ta!Ai rabdare,nu te grabi inutil, in momentul in care va sosi momentul introducerii in familia lui,o va face cu siguranta!Interpeleaza-l cu diplomatie,nu cu incisivitate!
kudika_15804
Postat pe 4 Noiembrie 2012 14:45
mnda rabdarea este cheia in acest caz...hmn,pai am sa incerc sa nu fiu asa egoista deocamdata
kudika_16524
Postat pe 5 Noiembrie 2012 13:46
De la: kudika_16524, la data 2012-11-05 13:46:39mnda rabdarea este cheia in acest caz...hmn,pai am sa incerc sa nu fiu asa egoista deocamdata


nu trebuie sa fii egoista in relatia de cuplu,niciodata. comunicarea e cheia rezolvarii tuturor problemelor.
bafta
Ghicicummacheama
Postat pe 5 Noiembrie 2012 13:51
ziceam egoist in sensul ca il vreau doar pt mine de craciun dar cred ca de revelion e mai bine,doar craciunul e pt copii si fetita lui ar fi foarte fericita daca tati ar fi langa ea .
Va multumesc pt sfaturi :*
kudika_16524
Postat pe 6 Noiembrie 2012 02:45
Stimata domnisoara, cred ca nu constientizezi ca exista doua tipuri de oameni...cei cu OBLIGATII si cei fara obligatii.
Un parinte, fie el tata sau mama cand are obligatii Nu incape ca sa zic asa egoismul celui mai nou venit in relatie.
Daca vei incepe cu fite si conditii, TU vei fi cea eliminata, chiar daca te va lua de nevasta.
Daca acest om isi iubeste copilul ( dupa cum bine se vede) niciodata nu va renunta la el chiar daca ii vei face " maine" altul. Un parinte care e parinte nu renunta la copiii lui constrans.
Ca sfat: TOATA viata ( chiar daca va veti casatori) o vei petrece si CU copila lui, fie Craciun, fie ce sarbatoare o fi.
Repet, acest OM are obligatii, vrei asa si constientizezi e de bine, nu vrei si fortezi.....pierzi.
stem_29
Postat pe 9 Noiembrie 2012 08:35
Atunci sa ramana cu copila lui si cu obligatiile lui.Nu e normal ca toate sarbatorille importante si concediile sa le petreaca cu copiluln acela,trebuie sa existe si 'doar ei doi".Problema este a lui nu a ei.
kudika172071
Postat pe 25 Noiembrie 2012 16:23
raspuns corect :)
andourrr
Postat pe 2 Ianuarie 2013 23:53
De la: andourrr, la data 2013-01-02 23:53:31raspuns corect :)


O femeie care nu are instincte materne pe deplin conturate cu greu va intelege devotamentul barbatului care este tata . Ea va veni cu teorii supramoderniste despre relatiile copii -parinti ori cu pretentii de tip "granita sentimentala" intre viata privata de femeie /barbat si viata de parinte .
Unele femei fac o tinta personala din a castiga batalia dintre ea si trecutul barbatului pe care il vor pentru ele si ...cu perseverenta si toate armele din dotare chiar reusesc !
Asa cum ai fost sfatuita , ai rabdare , draga , daca alt simt al echilibrului si onestitatii nu ai , oricum ai toti asii in maneca ! Joaca -i pe rand , altfel se prinde taticu ' si fuge .

De ce esti asa ?! Afla singura !
La multi ani !
maybe
Postat pe 10 Ianuarie 2013 18:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un raspuns va rog... 10 De la: anaraoul 16 Noiembrie 2009 10:51
dragoste asta la distanta 4 De la: lena_zet 26 Ianuarie 2009 03:09
criza de 30 ani!! 4 De la: 27 Ianuarie 2016 11:53
Noi ne iubim,dar parintii lui ne fac viata imposibila...Am nevoie de niste sfaturi 19 De la: rashela 31 Martie 2011 12:10
Sotul nu ma mai satisface... 43 De la: Heavenly_angel 15 Mai 2012 21:31