Setari Cookie-uri

AJUTOR!!!! Prietena mea se drogheaza

Am o prietena de aproape 2 saptamani ... si zi de zi am ramas surprins pentru ca aflam cat mai multe despre viata ei ..Problema este ca a avut o viata de cosmar unde toti au tradato si au folosito si in alte "scopuri" ... a inceput sa se drogheze a incercat si injectabil si probabil cam tot ce este pe piata:|(parerea mea) chestia este ca aseara mi-a dat vestea BOMBA ca e nare incredere ... si ca toate sentimentele si toate momentele au fost asa un teatru care la jucat ea... imi zice ca ea lua niste pastilute alabstre nush de unde si ce sunt ... nu vrea sa imi zica ...problema este ca ea vrea sa se lase de toate si ca are incredere in mine ca pot sa o ajut ... eu nu stiu cum sa fac sa o ajut... sfaturi ceva? ce ar putea fi acele pastile alabstre mici? am luato la mine si imi e frica si sa ii dau drumu ca vrea sa se duca sa isi ia..:|UNI zic ca sunt nebun ca nu o las am doar 2 saptamani ... dar fata asta a trecut prin multe chiar de la o varsta frageda si nu prea a cunosc iubirea. Asa ca sunt decis sa o ajut va rog un sfat ceva
kudika_22539
Postat pe 2 Decembrie 2012 09:53
Ar fi bine sa discuti cu un medic. Persoanele dependente de droguri de multe ori trebuie internate. Stiu ca ti-e mila de ea dar s-ar putea ca problema sa fie serioasa si sa te cam depaseasca. uite niste site-uri utile:

http://www.dependenta.ro/
http://www.dependenta.ro/tratament_dependente_centre_stationare_crucea_albastra.htm
Micaell
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:12
Nu e vorba de mila .. dar e chestia ca ea nu vrea deloc nici in ruptu capului sunt singurul care ia zis chestia asta.... si cu greu am facuto sa aibe oleaca incredere in mine ... a zis ca fara medici ea are incredere in ea ca poate sa se schimbe si in mine ca o pot ajuta ... dar problema e ca nush cum ... exista vrun anumit tip de comportament sau ar trebui sa zic vro ceva?
kudika_22539
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:14
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 10:14:27Nu e vorba de mila .. dar e chestia ca ea nu vrea deloc nici in ruptu capului sunt singurul care ia zis chestia asta.... si cu greu am facuto sa aibe oleaca incredere in mine ... a zis ca fara medici ea are incredere in ea ca poate sa se schimbe si in mine ca o pot ajuta ... dar problema e ca nush cum ... exista vrun anumit tip de comportament sau ar trebui sa zic vro ceva?



Problema tinerei are doua laturi,cea medicala si cea psihica!!!Ambele sunt accesibile ,asta in cazul in care este hotarata sa renunte la consumul de droguri!!!Ce poti face pentru ea???Poti sa-i fii un prieten devotat,prin incurajarea in actiunea ei de renuntare la acest viciu nimicitor si prin sprijin moral in aceasta directie!!!Restul tine de interventie medicala,in vederea dezintoxicarii si de cea psihica,prin aplicare de terapii in vederea recuperarii psihice,caci acesta este afectat in mare masura,dat fiind viata ei foarte zbuciumata,dar de care trebuie sa fie responsabila!!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:23
Nu cred ca e bine sa ma duc la medic .. pentru ca sunt singura persoana in care a putut sa aiba incredere putin dupa atata timp si atatia baieti care si-au batut joc de ea si au profitat de sentimentele ei in obtinerea "banilor" sa sacrificat pentru toti .. adica faceti o ideie ca e ceva uimitor ca sa deschis la mine ..familia ei nu o intereseaza daca mananca nu da doi bani pe ea ... imi e teama ca daca ma duc si zic la doctori .. sa nu isi piarda increderea de tot in oameni ... si sa intre intro depresie si mai mare... de asta vreau sa incerc sa o ajut eu singurel desi daca ma credeti simpt ca numai pot
kudika_22539
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:31
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 10:31:49Nu cred ca e bine sa ma duc la medic .. pentru ca sunt singura persoana in care a putut sa aiba incredere putin dupa atata timp si atatia baieti care si-au batut joc de ea si au profitat de sentimentele ei in obtinerea "banilor" sa sacrificat pentru toti .. adica faceti o ideie ca e ceva uimitor ca sa deschis la mine ..familia ei nu o intereseaza daca mananca nu da doi bani pe ea ... imi e teama ca daca ma duc si zic la doctori .. sa nu isi piarda increderea de tot in oameni ... si sa intre intro depresie si mai mare... de asta vreau sa incerc sa o ajut eu singurel desi daca ma credeti simpt ca numai pot


Si, pentru ca are atat de multa incredere in tine, doar tu o poti convinge sa mearga la medic ca sa scape de dependenta asta.
Viorica_Franziska
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:38
Bun si stiti cumva metode sau cum sa procedez ... ca mereu cand incerc sa ii zic devine paranoica si irascibila ... numai poti sa stai langa ea nici la 1 metru ...
kudika_22539
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:41
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 10:41:28Bun si stiti cumva metode sau cum sa procedez ... ca mereu cand incerc sa ii zic devine paranoica si irascibila ... numai poti sa stai langa ea nici la 1 metru ...


Cu multa rabadare, la fel cum ai determinat-o sa ti se deschida sufleteste.
Viorica_Franziska
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:51
Multumesc pentru sfaturi .... mai e o problema sunt implicat si emotional ... ar trebui sa continui sa ma implic emotional ... sau sa ma ocup doar sa o ajut? stiu e destul de ciudat 2 saptamani poate mam indragostit de povestea ea de viata si de cat de nefericita e..... credeti ca ar trebui sa ma implic mai mult ? sau sa continui sa ii zic ce simpt?
kudika_22539
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:54
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 10:41:28Bun si stiti cumva metode sau cum sa procedez ... ca mereu cand incerc sa ii zic devine paranoica si irascibila ... numai poti sa stai langa ea nici la 1 metru ...



Insista cu tact si metodic,stai de vorba cu ea fara sa o presezi cu ceva!!!
Lasa sa vina totul din partea ei,ai rabdare cu ea si distrage-i atentia de la anturajul vicios si vechile obiceiuri,nu tocmai sanatoase!Vorbiti mult si despre orice,in acest mod se va deschide foarte mult,nu ii impune nimic din ceea ce nu doreste sa faca!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:54
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 10:54:01Multumesc pentru sfaturi .... mai e o problema sunt implicat si emotional ... ar trebui sa continui sa ma implic emotional ... sau sa ma ocup doar sa o ajut? stiu e destul de ciudat 2 saptamani poate mam indragostit de povestea ea de viata si de cat de nefericita e..... credeti ca ar trebui sa ma implic mai mult ? sau sa continui sa ii zic ce simpt?


Cu siguranta faptul ca tii la ea, o va motiva si mai mult sa lupte contra dependentei ei.
Viorica_Franziska
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:55
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 10:54:01Multumesc pentru sfaturi .... mai e o problema sunt implicat si emotional ... ar trebui sa continui sa ma implic emotional ... sau sa ma ocup doar sa o ajut? stiu e destul de ciudat 2 saptamani poate mam indragostit de povestea ea de viata si de cat de nefericita e..... credeti ca ar trebui sa ma implic mai mult ? sau sa continui sa ii zic ce simpt?



Nu te implica ACUM emotional,caci vei suferi,daca va accepta ajutorul medicilor,va urma o perioada foarte grea pentru amandoi,mai ales pentru ea!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:55
Sunt dispus sa risc .. chiar daca o sa sufar... caci ma gandesc apoi ca voi regreta multe lucruri ... singurul lucru de care imi e teama este ... sa nu ma creada ca si pe restu ... care ii spuneau ca tin la ea etc si au profitat de asta .. cred ca cel mai bine ar fi sa o las pe ea sa descopere asta nu ?
kudika_22539
Postat pe 2 Decembrie 2012 10:59
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 10:59:56Sunt dispus sa risc .. chiar daca o sa sufar... caci ma gandesc apoi ca voi regreta multe lucruri ... singurul lucru de care imi e teama este ... sa nu ma creada ca si pe restu ... care ii spuneau ca tin la ea etc si au profitat de asta .. cred ca cel mai bine ar fi sa o las pe ea sa descopere asta nu ?


Da.
Viorica_Franziska
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:02
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 10:59:56Sunt dispus sa risc .. chiar daca o sa sufar... caci ma gandesc apoi ca voi regreta multe lucruri ... singurul lucru de care imi e teama este ... sa nu ma creada ca si pe restu ... care ii spuneau ca tin la ea etc si au profitat de asta .. cred ca cel mai bine ar fi sa o las pe ea sa descopere asta nu ?



Asa este,dar si tu trebuie sa fii natural in prezenta ei,si,in acelasi timp,sa simta tandretea si intelegerea ta!!!Nu forta nimic ,ce poate sa ii faca si mai mult rau!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:02
De la: kudika_22127, la data 2012-12-02 11:02:17
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 10:59:56Sunt dispus sa risc .. chiar daca o sa sufar... caci ma gandesc apoi ca voi regreta multe lucruri ... singurul lucru de care imi e teama este ... sa nu ma creada ca si pe restu ... care ii spuneau ca tin la ea etc si au profitat de asta .. cred ca cel mai bine ar fi sa o las pe ea sa descopere asta nu ?


Da.


Din moment ce a acceptat sa ti se confeseze, cu siguranta ca nu ii esti indiferent. Poate ca vede in tine un foarte bun prieten sau mai mult de atat.

Si inca o chestie: noi, femeile, simtim, in general, destul de puternic cand un barbat ne place.
Viorica_Franziska
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:04
Asta chiar ar fi foarte greu .. ca mie imi vine sa o strang in brate si sa o sarut in fiecare secunda.... sunt probabil in bula aia de retardism de la inceput cand esti indragostit ... cand faci numai prosti si nu judeci lucrurile la rece ... ori cum multumesc pentru sfaturi mai revin cu comenturi dupa cum se mai prezinta situatia
kudika_22539
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:05
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 11:05:44Asta chiar ar fi foarte greu .. ca mie imi vine sa o strang in brate si sa o sarut in fiecare secunda.... sunt probabil in bula aia de retardism de la inceput cand esti indragostit ... cand faci numai prosti si nu judeci lucrurile la rece ... ori cum multumesc pentru sfaturi mai revin cu comenturi dupa cum se mai prezinta situatia



Manifestari firesti la indragostiti!!!!Cu placere si te astept cu vesti bune sper!!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:07
Tocmai asta a fost si chestia caci a simtit ca tin la ea pentru un moment sa eliberat si a vorbit cu mine era drogata bine inteles...:| si cand ia trecut efectu imediat ia revenit in minte la ce iau facut ceilalti baieti care la fel ca mine erau si o iubeau si jucau teatru etc..:| ii vine greu sa mai creada ca nu vreau sa ii fac rau
kudika_22539
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:08
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 11:08:53Tocmai asta a fost si chestia caci a simtit ca tin la ea pentru un moment sa eliberat si a vorbit cu mine era drogata bine inteles...:| si cand ia trecut efectu imediat ia revenit in minte la ce iau facut ceilalti baieti care la fel ca mine erau si o iubeau si jucau teatru etc..:| ii vine greu sa mai creada ca nu vreau sa ii fac rau



Comportamentul ei este dublat de consumul de droguri,pana nu va dori interventia medicilor,nu vei vedea alta atitudine din partea ei,sistemul nervos este la pamant!Trebuie sa ai rabdare cu ea!!!!Sevrajul este distrugator,este dependenta de droguri si va fi nevoie de multa perseverenta pentru a se putea lasa de un astfel de consum!!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:11
Ia spune ca ia niste pastilute albastre cate 2-3 si o tine toata ziua ? am cautat pe net si nu prea am gasit asa vro ceva ... cred ca ar fi metadona ....
kudika_22539
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:14
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 11:14:16Ia spune ca ia niste pastilute albastre cate 2-3 si o tine toata ziua ? am cautat pe net si nu prea am gasit asa vro ceva ... cred ca ar fi metadona ....



Nici nu cunoaste ce tip de stupefiant consuma???Este groaznic,tinere!!! Nu poti vorbi in numele ei,acesta este motivul pentru care trebuie as ai rabdare cu ea,eu raman la concluzia ca trebuie sa mearga la medic neaparat,este singurul in masura sa o ajute in mod real si eficient!!!!Ce varsta are???
kudika_15804
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:16
20 de ani ... ori nu stie ori nu a vrut sa imi zica mie .. dar ori cum prea stie tot felu de droguri si chiar si ce contine fiecare medicament din farmacie ..:|
cred ca mam bagat intrun .... adanc tare ... dar nu renunt ... iti multumesc foarte mult pentru sfaturi .. chiar nu aveam cu cine sa vorbesc despre asta

kudika_22539
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:22
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 11:22:1220 de ani ... ori nu stie ori nu a vrut sa imi zica mie .. dar ori cum prea stie tot felu de droguri si chiar si ce contine fiecare medicament din farmacie ..:|
cred ca mam bagat intrun .... adanc tare ... dar nu renunt ... iti multumesc foarte mult pentru sfaturi .. chiar nu aveam cu cine sa vorbesc despre asta




Nu te-ai bagt in nimic,doar vrei sa ajuti o persoana ajunsa la mare nevoie,nu este putin lucru!!!Atentie,sa nu care cumva sa te lasi atras in cursa stupefiantelor,drogatii au acest talent,de a atrage parteneri in acest joc macabru!!!Este tanara,poate renunta oricand la droguri,cu speranta refacerii organismului,totul este sa isi doreasca acest lucru!!!Poti vorbi cu mine ,pe marginea temei,oricand si oricat,te voi ajuta cu ceea ce pot in acest moment!!Ma poti intreba orice din domeniu!!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:26
ok multumesc am sa revin mai tarziu ...
kudika_22539
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:29
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 11:29:42ok multumesc am sa revin mai tarziu ...


kudika_15804
Postat pe 2 Decembrie 2012 11:40
Deci e mai rau decat credeam ... nici eu nu pot sa mai suport ... tocmai am izbucnit cu nervi si am spart ceva.... am facuto lata am demoralizato mai tare:|.... nu sunt eu ala care sa o schimbe ma dau batut:|
kudika_22539
Postat pe 2 Decembrie 2012 15:10
De la: kudika_15804, la data 2012-12-02 11:26:16
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 11:22:1220 de ani ... ori nu stie ori nu a vrut sa imi zica mie .. dar ori cum prea stie tot felu de droguri si chiar si ce contine fiecare medicament din farmacie ..:|
cred ca mam bagat intrun .... adanc tare ... dar nu renunt ... iti multumesc foarte mult pentru sfaturi .. chiar nu aveam cu cine sa vorbesc despre asta




Nu te-ai bagt in nimic,doar vrei sa ajuti o persoana ajunsa la mare nevoie,nu este putin lucru!!!Atentie,sa nu care cumva sa te lasi atras in cursa stupefiantelor,drogatii au acest talent,de a atrage parteneri in acest joc macabru!!!Este tanara,poate renunta oricand la droguri,cu speranta refacerii organismului,totul este sa isi doreasca acest lucru!!!Poti vorbi cu mine ,pe marginea temei,oricand si oricat,te voi ajuta cu ceea ce pot in acest moment!!Ma poti intreba orice din domeniu!!!!
spui numai prostii,,in orice domeniu
kudika_22056
Postat pe 2 Decembrie 2012 15:20
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 15:10:37Deci e mai rau decat credeam ... nici eu nu pot sa mai suport ... tocmai am izbucnit cu nervi si am spart ceva.... am facuto lata am demoralizato mai tare:|.... nu sunt eu ala care sa o schimbe ma dau batut:|
nu ai cum sa schimbi tu pe cnva in 2 saptamani ma,si ea cam profita de tn acum
kudika_22056
Postat pe 2 Decembrie 2012 15:22
De la: kudika_22539, la data 2012-12-02 15:10:37Deci e mai rau decat credeam ... nici eu nu pot sa mai suport ... tocmai am izbucnit cu nervi si am spart ceva.... am facuto lata am demoralizato mai tare:|.... nu sunt eu ala care sa o schimbe ma dau batut:|



Foarte rau!!Nu iti poti stapani starea de nervozitate,chiar ca nu ai ce sa cauti in preajma ei!!!Tinere,cazul ei nu este singular,majoritatea persoanelor,care se drogheaza sunt cauze pierdute pentru ca nu vor sa lupte cu viciul acesta,iar cei aflati in imediata apropiere,daca nu sunt foarte puternici psihic,clacheaza in fata neputintei lor!!!Este adevarat,nu o poti schimba imediat,asa cum ar fi de dorit,dar procesul recunoasterii abuzului de stupefiante si asumarea acestuia este un proces lung ,de multe ori,ingrozitor de greu,caci exista incapatanarea,dependenta care fac ravagii in viata celui/celei in cauza!!!Ai gresit enervandu-te,te si inteleg pe de alta parte,dar numai si numai EA poate hotara asupra destinului ei!!Imi pare rau ca familia nu ia atitudine,ca nu se implica in viata fiicei lor,deja distrusa,s-ar putea iremediabil!!!Oricand se poate prezenta la medic pentru a cere ajutorul corespunzator!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Decembrie 2012 15:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un scorpion dat naibii 5 De la: popamelia 13 Martie 2009 12:47
ratiunea sau inima???? 26 De la: Cassey 16 Mai 2009 10:21
just a game...sau... 6 De la: fluturel 25 Iunie 2009 05:41
Indragostita de ce-l mai bun prieten! 17 De la: MOTOCROS 28 Noiembrie 2011 13:59
buna, 1 De la: deutza03 9 Martie 2012 11:58