Setari Cookie-uri

Cum sa uiti o poveste de dragoste?

Buna. Nu am crezut niciodata ca voi ajunge sa imi expun viata pe un forum, dar sunt atat de confuza incat as face orice sa depasesc momentul asta. Am o relatie de doi ani si jumatate si ma consider o norocoasa. Sunt o femeie iubita si am toate conditiile sa fiu cat se poate de fericita. Si totusi,in august am cunoscut un baiat, pe facebook bineinteles, in aceasta lume virtuala care mai bine nu ar fi existat . Am intrat in vorba dintr-o simpla plictiseala si am facut un obicei din aceste conversatii. Fara sa imi dau seama au devenit ceva mai mult decat simple conversatii, ajungand sa vorbesc cu el in fiecare seara pana dimineata si uneori si in timpul zilei. Am tinut-o asa timp de 3 luni. Bineinteles ca toate acest lucruri mi-au influentat atitudinea cu iubitul meu, avand tot mai multe certuri pe diverse teme nesemnificante. In fine, am hotarat sa ne despartim, motivul fiind degradarea relatie noastre. In fond stiam ca eu de fapt vroiam sa ne despartim pentru a avea drum liber sa fac tot ce vreau. Si am facut ce am vrut, m-am intalnit cu baiatul respectiv si incet, incet am intrat intr-o relatie. Ne intelegeam foarte bine, se purta foarte frumos cu mine,era perfect ca toate inceputurile, dar totusi avea un "defect", mentalitatea, ideile, principiile lui. Sa specific ca el este turc, kurd chiar. Mi-am dat seama ca nu as vrea sa am un viitor alaturi de o persoana care gandeste ca el si cu toata parerea de rau am hotarat sa pun punct. Sunt o persoana foarte cerebrala de felul meu si am zis ca e mai bine asa, imi vor trece sentimentele pentru el si m-am oprit cat de repede am putut, mai exact peste o luna. Nu am avut curaj sa vorbesc cu el si i-am lasat o scrisoare in camera in care l-am rugat sa nu ma mai caute. El nu a avut nicio reactie, niciun cuvant de spus si nu pot sa zic ca m-a surprins asta, desi stiu sigur ca si el incepuse sa aiba sentimente destul de intense. Dupa vreo 2 saptamani m-am impacat cu fostul, pentru ca imi era mai bine asa si mi-e cam frica de nou, insa nimic numai e ca la inceput. Au trecut doua luni de cand nu am mai vorbit absolut deloc cu baiatul respectiv si sentimentele mele parca sunt tot mai intense. Ma gandesc la el foarte mult, sunt mereu interesata de tot ce e in viata lui, de tot ce face, simt ca am facut o mica obsesie care pe zi ce trece se accentueaza si nu cred ca se va termina prea curand. Nu stiu ce sa fac sa ies din aceasta stare. Mi-as dori din suflet sa ma impac cu el, insa mintea mea spune altceva. Este prima oara in viata mea cand nu stiu cum sa reactionez, ce trebuie sa fac, numai stiu nimic.
kudika_25906
Postat pe 12 Ianuarie 2013 19:00
"Sunt o persoana foarte cerebrala de felul meu''

Atunci nu-þi asculta inima!
Rebekka_
Postat pe 12 Ianuarie 2013 19:10
De la: kudika_20884, la data 2013-01-12 19:10:16"Sunt o persoana foarte cerebrala de felul meu''

Atunci nu-þi asculta inima!

Eheeeei ...este greu atunci cand iubesti, ratiunea este aproape inexistenta!
rondina
Postat pe 12 Ianuarie 2013 19:11
De la: rondina, la data 2013-01-12 19:11:54
De la: kudika_20884, la data 2013-01-12 19:10:16"Sunt o persoana foarte cerebrala de felul meu''

Atunci nu-þi asculta inima!

Eheeeei ...este greu atunci cand iubesti, ratiunea este aproape inexistenta!



ªtiu...numai cã ea vrea sã fie raþionalã.
Rebekka_
Postat pe 12 Ianuarie 2013 19:14


Ramai cu cel ,pe care il iubesti!!Esti cerebrala,nu??inseamna ca poti descerne asupra sentimentelor purtate fata de cei doi barbati!!!!In iubire,,,cerebralitatea poate ajuta foarte putin,dar o face totusi!!!Alege pe cel,care iti ofera iubire,cu care te intelegi,cu care poti simti viata iubind!!!
kudika_15804
Postat pe 12 Ianuarie 2013 19:15
De la: kudika_20884, la data 2013-01-12 19:14:38
De la: rondina, la data 2013-01-12 19:11:54
De la: kudika_20884, la data 2013-01-12 19:10:16"Sunt o persoana foarte cerebrala de felul meu''

Atunci nu-þi asculta inima!

Eheeeei ...este greu atunci cand iubesti, ratiunea este aproape inexistenta!



ªtiu...numai cã ea vrea sã fie raþionalã.

Eu n-o impiedic...
rondina
Postat pe 12 Ianuarie 2013 19:16
De la: kudika_15804, la data 2013-01-12 19:15:06

Ramai cu cel ,pe care il iubesti!!Esti cerebrala,nu??inseamna ca poti descerne asupra sentimentelor purtate fata de cei doi barbati!!!!In iubire,,,cerebralitatea poate ajuta foarte putin,dar o face totusi!!!Alege pe cel,care iti ofera iubire,cu care te intelegi,cu care poti simti viata iubind!!!




discerne* scuze!
kudika_15804
Postat pe 12 Ianuarie 2013 19:16
De la: kudika_25906, la data 2013-01-12 19:00:28avea un "defect", mentalitatea, ideile, principiile lui. Sa specific ca el este turc, kurd chiar. Mi-am dat seama ca nu as vrea sa am un viitor alaturi de o persoana care gandeste ca el si cu toata parerea de rau am hotarat sa pun punct

Ce mentalitate? Era musulman traditionalist?
Armain
Postat pe 12 Ianuarie 2013 19:40
Nu numai ca era musulman traditionalist... Si eu sunt musulmanca, nu este neaparat vorba de religie. Ci despre conceptiile lui de viata. Lui ii placea foarte mult sa isi traiasca viata, trata lucrurile cu prea multa superficialitate, nu vorbea de viitor, decat despre prezent, era imprevizibil, isi schimba starile brusc. Era foarte inchis, parca nu ajungeam sa il cunosc deloc. Si cand imi povestea lucruri mai intime eram foarte surprinsa, tocmai de aceea spun ca am simtit ca si el are ceva special pentru mine. Se vedea clar ca nu este omul care sa isi deschida sufletul in fata oricui. Poate ar fi trebuit sa las lucrurile sa curga..
kudika_25906
Postat pe 12 Ianuarie 2013 23:48
Nu te supara dar cred ca prietenul tau e cam fraier ca te-a iertat. Nu il mrti, pentru ca iti cam bati joc de el. Esti in relatie cu cineva si flirtezi cu altii... Ti-ar placea daca ti-ar face asa ceva cel pe care-l iubesti?
Micaell
Postat pe 14 Ianuarie 2013 19:40
Ma mir cum te-a mai acceptat iubitul sa te intorci la el ,mai ales cand erai chitita sa te desparti de el pentru turc.Cand alergi dupa doi iepuri nu o sa prinzi niciunul.Asa-i in tenis!
cineos
Postat pe 15 Martie 2013 18:28
johnny depp are o vorba buna: cand iubesti 2 barbati alege-l p al doilea. daca il iubeai p primu indeajuns, nu exista al doilea ;)
Bella_la
Postat pe 24 Martie 2013 05:34
sunt perfect de acord cu Bella :) si cu toate astea, al doilea nu te iubeste, pentru ca nu a facut niciun gest sa te recupereze, iar pe primul nu il iubesti tu, si nu vei fi niciodata fericita langa el ;) parerea mea
nicol_eta
Postat pe 24 Martie 2013 06:45
Fata cu topicu........."Sunt o persoana foarte cerebrala de felul meu''

Se vede !!!! Cand cu ala ..... cand cu ala. Ca pe ciorapi. Si extrem de hotarata.
Cand legi o ata rupta nodul ramane. Nu stiu de ce instinctul meu de fata mare imi spune ca nu o sa ramai pana la final cu nici unu. Si tot instinctul meu imi spune ca amandoi fostii viitori barbati o sa vada in tine o fata cu moravuri indoielnice.

Parerea mea .......hak
kind_er
Postat pe 24 Martie 2013 07:06
imi dau cu parerea la modul in care v-ati cunoscut..cea mai proasta idee este sa te cuplezi de pe net! am cateva persoane care asa isi faceau relatiile si pot spune ca niciodata omul de dincolo de ecran nu era ceea ce parea. Este usor sa exagerezi anumite calitati in scris dar realitatea poate sa demonstreze contrariul.
Personal eu nu recomand relatii prin site-uri de socializare..in fine. In ceea ce priveste situatia ta trebuie sa recunosti ca mai devreme sau mai tarziu relatia cu turcul nu duce nicaieri..va despart, probabil, mai mult decat mentalitati (astea se vad in primul rand) ci si aspecte ale modului in care ati trait fiecare (religie, educatie, etc)
paula27
Postat pe 24 Martie 2013 07:40
ascultati inima ea nu te inseala niciodata
Mariana_Selegean_1
Postat pe 24 Martie 2013 08:00
Daca erai o fata cum spui
kudika449196
Postat pe 24 Martie 2013 08:08
ai mare dreptate!
kudika517307
Postat pe 24 Martie 2013 09:01
cel mai bine este sa te desparti de amandoi si sa/ti acorzi o pauza de meditatie aspura ta si asupra viitorului tau. Cum crezi ca te poate respecta primul barbat si cum crezi ca te poate ingadui cel de al doilea dupa ce ai pendulat intre unul si altul? . Fara respect nu poti avea ceva de durata. Si modul in care te/ai comportat nu a fost de loc respectabil ci doar foarte copilaresc. Nimic cerebral, nimic care sa denote ratiune limpede.
kudika504276
Postat pe 24 Martie 2013 09:36
niciodata nu incerca sa ai o relatie cand de fapt tu uibesti pe altcineva sau pe cineva care tii l-ai dorii!!!iti faci rau singura!!!
ochyalbastry
Postat pe 24 Martie 2013 10:18
Buna draga mea,

In primul rand te sfatuiesc sa iti traiesti iubirea cu domnul turc. Numai sta intr-o relatie cu un barbat pe care tu nu il mai iubesti. Viata e prea scurta pentru a trai langa un om pe care nu il iubesti. Parerea mea e ca nu se merita sa stai cu fostul tau prieten si sa te gandesti la turc. E clar ca il iubesti pe turc. Crede-ma ca eu nu sunt asa cerebrala ca tine insa eu am pus capat unei relatii cu un tip pe care nu il mai iubesc si sunt cu cineva pe care iubesc. Nu se merita sa traiesti fara iubire. In al doilea rand poate tipul cu care esti acum tine la tine. Lasa-l liber sa fie cu altcineva care poate sa il iubeasca. Merita si el sa fie fericit. Insa gandeste-te in primul rand la fericirea ta. Ce iti pasa tie ca tipul e turc. Discuta cu el la ce nu va potriviti si lucrurile vor sta altfel. Daca nu te reimpaci cu turcul pe care il iubesti mai tarziu in viata iti va parea rau si te vei intreba dar daca as fi incercat sa fiu cu el cum ar fi fost? Foarte greu in viata intalnesti persoane pe care sa le iubesti si care sa te iubeasca si ele. Profita de aceasta sansa si iesi dintr-o relatie cu fostul tau prieten care e moarta. Nu se merita sa fii prea cerebrala ca esti nefericita. Daca vrei sa mai discutam poti sa imi mai scrii pe email camipetica@gmail.com
sunamita75
Postat pe 24 Martie 2013 10:38
Ce inseamna a IUBI?????
O obsesie e una si viata alaturi de cineva cu care te intelegi, gandesti la fel, simti la fel e altceva ..... Traiul zilnic, nevoile zilnice pe care le imparti cu cel de langa tine: asta e iubirea adevarata !!!! Nu aiureli mentale si dorinte de a iesi din cotidian, care te fac sa crezi ca iubesti pe cineva. De fapt intotdeauna ne dorim mai mult ceea ce nu avem si nu stim sa apreciem, cu adevarat, valoarea a ceea ce detinem ....
kudika099866
Postat pe 24 Martie 2013 10:41
te înțeleg perfect, dar gândește-te în primul rând la tine și la ce simți cu adevãrat. nu conteazã cât timp stai lângã o persoanã, conteazã ce simți cand ești lângã cel pe care îl iubești. așa cã, încearcã sã-ți dai seama cine vrei sã fi: cea care riscã sau cea care se complace într-o relație din obișnuințã și dorința de a nu fi singur.
kudika354971
Postat pe 24 Martie 2013 12:19
Doamne cat de bine te inteleg.Eu sunt la inceputul unei astfel de relatii.Sentimentul este fantastic,dar apoi....nu-mi place ce simt.O multitudine de sentimente se bat cap in cap...dragoste intensa cu vina si mai intensa...si tot asa.daca ai sa te vindeci vreodata sa-mi spui si mie cum ai reusit,desi dupa umila mea parere doar TIMPUL te poate vindeca,dar cicatricea va ramane...iti doresc bafta(ID-ul meu lacripopescu)
kudika473489
Postat pe 24 Martie 2013 12:31
Sunt curioasa cum se va termina povestea ta...sa nu ne lasi sa ne intrebam singuri.....sa ne spui ce ai facut.....cert este ca nu esti nici o usuratica sau ceva de genul...esti um om cu sentimente....si oricine poate fi in situatia ta....gandeste-te bine ce vrei,ce te face fericita.....daca vrei sa traiesti povestea ta cu turcul ...asta trebuie sa faci....sau daca il vrei pe fostul...alege asta.....lasa-te condusa si de inima....capu' sa judece afaceri sau altceva ,nu probleme de inima.....dar trebuie sa iti asumi consecintele....bafta
kudika_5104
Postat pe 24 Martie 2013 12:35
Trebuie sa alegi.

Unul sau celalalt.

Amandoi nu se poate.

Haremul a fost infiintat pentru barbati.

Nu pentru femei.
monicaanette
Postat pe 24 Martie 2013 12:38
De la: monicaanette, la data 2013-03-24 12:38:51Trebuie sa alegi.

Unul sau celalalt.

Amandoi nu se poate.

Haremul a fost infiintat pentru barbati.

Nu pentru femei.


ce milfa esti
Cotoiu_ucigas
Postat pe 24 Martie 2013 12:42
te-as sfatui sa iti mai cauti dragostea in o a treia persoana(care sa aiba un pic din ceea ce avea acel turc si un pic din ce are actualul)!Cine paraseste o data,o va face si a doua oara!
violevioletavio
Postat pe 24 Martie 2013 13:24
De la: violevioletavio, la data 2013-03-24 13:24:29te-as sfatui sa iti mai cauti dragostea in o a treia persoana(care sa aiba un pic din ceea ce avea acel turc si un pic din ce are actualul)!Cine paraseste o data,o va face si a doua oara!
violevioletavio
Postat pe 24 Martie 2013 13:25
violevioletavio
Postat pe 24 Martie 2013 13:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SEMNE; COINCIDENTE SAU DOAR IMAGINATIA MEA??? 15 De la: l_diana_c 1 Iunie 2009 15:45
Confused 21 De la: mihaelatrincu 7 August 2009 20:59
Atata durere in suflet... 23 De la: marco918 23 August 2010 23:29
Cum sa ii fac sa inteleaga??? 15 De la: kudika06 2 Noiembrie 2010 19:58
CE ZICETI? 34 De la: kudika325074 15 Octombrie 2010 01:45