Setari Cookie-uri

Ce sa fac ????

Buna seara, am si eu o mare mare dilema.... am 20 de ani. prietenul meu are 24 si muncea in italia in constructii...neam hotarat sa ne mutam amandoi in romania .. stam deja de 7 luni impreuna si el nu gaseste de munca...adevarul e ca nici nu si-a prea dat interesul...acum e plecat de 2 sapt in italia, munceste si trebuie sa se intoarca in weekend..ne descurcam foarte greu, mama mea imi trimite foarte multi bani si tata la fel...in schimb mama lui foarte putini..eu nu mai pot, am ajuns sa ne certam urat de tot...sunt tot stresata...el imi spune ca o sa fie bine, ca o sa isi gaseasca de munca si ca o sa fie bine...dar nu stiu ce sa zic pt ca se gaseste foarte greu de munca aici in romania...mama mea a zis ca daca intro luna jumatate nu isi gaseste de munca, va trebui sa ne despartim...eu nu vreau, dar pt binele meu va trebui sa ne despartim daca nu isi gaseste de munca, pentru ca eu nu mai pot asa !! voi ce ziceti, sa mai astept inca o luna jumatate sau sa ne despartim acum ? pt k daca nu isi gaseste de munca oricum va trebui sa ne desartim....
kudika_27321
Postat pe 23 Ianuarie 2013 18:27
Du-te fa la munca
EXCELENTUL
Postat pe 23 Ianuarie 2013 19:00
Da`chiar asa... tu nu muncesti ? Sau poate studiezi?
Roua_Deraway
Postat pe 23 Ianuarie 2013 19:03
sunt studenta...
kudika_27321
Postat pe 23 Ianuarie 2013 19:08
De la: kudika_27321, la data 2013-01-23 19:08:01sunt studenta...


mda... cam greu sa muncesti cand si studiezi, dar se poate totusi, depinde de ce studiezi. Oricum cred ca mama ta are dreptate. Vezi-ti de studii fatå in primul rand.
Roua_Deraway
Postat pe 23 Ianuarie 2013 19:09
Ce este atat de greu sa muncesti in timp ce studiezi?! Eu imi dadeam examenele la fara frecventa, adica sambata si duminica, iar toate cursurile trebuia sa mi le cumpar de la colegii de la zi, sa le xeroxez...etc! Munceam ziua iar seara invatam pana noaptea tarziu, fara sacrificii nu faci nimic in viata!
rondina
Postat pe 23 Ianuarie 2013 19:21
De la: rondina, la data 2013-01-23 19:21:57Ce este atat de greu sa muncesti in timp ce studiezi?! Eu imi dadeam examenele la fara frecventa, adica sambata si duminica, iar toate cursurile trebuia sa mi le cumpar de la colegii de la zi, sa le xeroxez...etc! Munceam ziua iar seara invatam pana noaptea tarziu, fara sacrificii nu faci nimic in viata!
si...ce ai invatat ? Ca fara sacrificii nu faci nimic in viata ?
EXCELENTUL
Postat pe 24 Ianuarie 2013 09:27
De la: kudika_27321, la data 2013-01-23 18:27:26Buna seara, am si eu o mare mare dilema.... am 20 de ani. prietenul meu are 24 si muncea in italia in constructii...neam hotarat sa ne mutam amandoi in romania .. stam deja de 7 luni impreuna si el nu gaseste de munca...adevarul e ca nici nu si-a prea dat interesul...acum e plecat de 2 sapt in italia, munceste si trebuie sa se intoarca in weekend..ne descurcam foarte greu, mama mea imi trimite foarte multi bani si tata la fel...in schimb mama lui foarte putini..eu nu mai pot, am ajuns sa ne certam urat de tot...sunt tot stresata...el imi spune ca o sa fie bine, ca o sa isi gaseasca de munca si ca o sa fie bine...dar nu stiu ce sa zic pt ca se gaseste foarte greu de munca aici in romania...mama mea a zis ca daca intro luna jumatate nu isi gaseste de munca, va trebui sa ne despartim...eu nu vreau, dar pt binele meu va trebui sa ne despartim daca nu isi gaseste de munca, pentru ca eu nu mai pot asa !! voi ce ziceti, sa mai astept inca o luna jumatate sau sa ne despartim acum ? pt k daca nu isi gaseste de munca oricum va trebui sa ne desartim....



Draga mea,renunta la acest trantor!!!!Vezi-ti de scoala,nu mai intretine un parazit!!!Daca doresti sa realizezi ceva in viata,schimba-ti conceptiile si urneste-te la treaba!!!Nimic valoros nu se obtine fara sacrificii facute si truda pana la transpiratie,daca consideri ca viata este sex si intretinere materiala din partea parintilor,te inseli amarnic!!!Lasa vaicareala pentru oamenii slabi si cauta-ti calea de urmat!!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Ianuarie 2013 09:47
Acuma tu crezi ca daca il lasi pe asta si iei altu in viata nu o sa mai intalnesti obstacole? La cel mai mic hop vrei sa te desparti ? Plus de asta parerea mea este ca tu nici nu dai prea mult scuipat pe el.
kind_er
Postat pe 24 Ianuarie 2013 09:50
De la: kudika_15804, la data 2013-01-24 09:47:29
De la: kudika_27321, la data 2013-01-23 18:27:26Buna seara, am si eu o mare mare dilema.... am 20 de ani. prietenul meu are 24 si muncea in italia in constructii...neam hotarat sa ne mutam amandoi in romania .. stam deja de 7 luni impreuna si el nu gaseste de munca...adevarul e ca nici nu si-a prea dat interesul...acum e plecat de 2 sapt in italia, munceste si trebuie sa se intoarca in weekend..ne descurcam foarte greu, mama mea imi trimite foarte multi bani si tata la fel...in schimb mama lui foarte putini..eu nu mai pot, am ajuns sa ne certam urat de tot...sunt tot stresata...el imi spune ca o sa fie bine, ca o sa isi gaseasca de munca si ca o sa fie bine...dar nu stiu ce sa zic pt ca se gaseste foarte greu de munca aici in romania...mama mea a zis ca daca intro luna jumatate nu isi gaseste de munca, va trebui sa ne despartim...eu nu vreau, dar pt binele meu va trebui sa ne despartim daca nu isi gaseste de munca, pentru ca eu nu mai pot asa !! voi ce ziceti, sa mai astept inca o luna jumatate sau sa ne despartim acum ? pt k daca nu isi gaseste de munca oricum va trebui sa ne desartim....



Draga mea,renunta la acest trantor!!!!Vezi-ti de scoala,nu mai intretine un parazit!!!Daca doresti sa realizezi ceva in viata,schimba-ti conceptiile si urneste-te la treaba!!!Nimic valoros nu se obtine fara sacrificii facute si truda pana la transpiratie,daca consideri ca viata este sex si intretinere materiala din partea parintilor,te inseli amarnic!!!Lasa vaicareala pentru oamenii slabi si cauta-ti calea de urmat!!!!


Ai in mare parte dreptate. Dar posibil din cauza crize financiare constructiile au cazut. Probabil baiatu nu stie altceva decat constructii. Si din descrierea fetii OBSERV : mama mea imi trimite foarte multi bani si tata la fel...in schimb mama lui foarte putini..eu nu mai pot, am ajuns sa ne certam urat de tot...sunt tot stresata..
Crezi ca ea este perfecta ?
kind_er
Postat pe 24 Ianuarie 2013 09:56
De la: kudika_25578, la data 2013-01-24 09:56:50[quote name=
Ai in mare parte dreptate. Dar posibil din cauza crize financiare constructiile au cazut. Probabil baiatu nu stie altceva decat constructii. Si din descrierea fetii OBSERV : mama mea imi trimite foarte multi bani si tata la fel...in schimb mama lui foarte putini..eu nu mai pot, am ajuns sa ne certam urat de tot...sunt tot stresata..
Crezi ca ea este perfecta ?



Prietene,poate ca ai dreptate,dar,hai,sa-ti spun ceva!!In momentul in care iei decizia de a coabita cu iubita,este obligatoriu sa-ti asumi responsabilitatile aduse de acest stil de viata de cuplu,nu sunt de acceptat esecurile!!!Nu poti sa-ti iei niste angajamente de durata,in conditiile in care nu ai un suport financiar independent si siguranta zilei de maine!!Scuza ca tanarul respectiv nu si-a gasit un loc de munca nu are valabilitate!!!Cei doi sunt niste tineri teribilisti,mai ales,ea,care este in fata unor studii,mult mai importante decat traiul in comun!!!Obisnuita sa o sustina parintii,s-a angrenat in acea convietuire fara rost,fara a lua in calcul greutatile ,care ar putea interveni!!!Este departe de a fi perfecta,caci este tanara,neformata,neinstruita,nematurizata,dar dornica de viata traita in doi!!!Este de "condamnat"?Da pentru ca nu are un statut bine determinat!!!!El iese din discutie,caci este un profitor si nimic mai mult!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Ianuarie 2013 10:11
Citez din fata cu topicu : .acum e plecat de 2 sapt in italia, munceste si trebuie sa se intoarca in weekend..
Deduc ca el saracu vrea, doreste, incearca. Parerea mea ....

Ma gandesc acum ca la anii astia mai intampini si greutati. Problemele grave pentru care trebuie sa ia fata respectiva in calcul despartirea ar fi .....eu stiu .....bautura, droguri , curvasareala, bataie, nesimtire .....nu faptul ca ai lui nu trimite bani, sau ca el nu produce.
Astea cu locul de munca, cu banii sunt probleme obisnuite, normale . Posibil sa treci prin greutati dinastea si mai tarziu.
kind_er
Postat pe 24 Ianuarie 2013 10:22
De la: kudika_27321, la data 2013-01-23 18:27:26Buna seara, am si eu o mare mare dilema.... am 20 de ani. prietenul meu are 24 si muncea in italia in constructii...neam hotarat sa ne mutam amandoi in romania .. stam deja de 7 luni impreuna si el nu gaseste de munca...adevarul e ca nici nu si-a prea dat interesul...acum e plecat de 2 sapt in italia, munceste si trebuie sa se intoarca in weekend..ne descurcam foarte greu, mama mea imi trimite foarte multi bani si tata la fel...in schimb mama lui foarte putini..eu nu mai pot, am ajuns sa ne certam urat de tot...sunt tot stresata...el imi spune ca o sa fie bine, ca o sa isi gaseasca de munca si ca o sa fie bine...dar nu stiu ce sa zic pt ca se gaseste foarte greu de munca aici in romania...mama mea a zis ca daca intro luna jumatate nu isi gaseste de munca, va trebui sa ne despartim...eu nu vreau, dar pt binele meu va trebui sa ne despartim daca nu isi gaseste de munca, pentru ca eu nu mai pot asa !! voi ce ziceti, sa mai astept inca o luna jumatate sau sa ne despartim acum ? pt k daca nu isi gaseste de munca oricum va trebui sa ne desartim....


Hotararea de a va desparti vad ca ai luat-o deja, asa ca nu mai e nimic de spus.
Viorica_Franziska
Postat pe 24 Ianuarie 2013 10:44
De la: kudika_25578, la data 2013-01-24 09:50:19Acuma tu crezi ca daca il lasi pe asta si iei altu in viata nu o sa mai intalnesti obstacole? La cel mai mic hop vrei sa te desparti ? Plus de asta parerea mea este ca tu nici nu dai prea mult scuipat pe el.


Cam asta-i si impresia mea legata de fata asta si relatia ei.
Viorica_Franziska
Postat pe 24 Ianuarie 2013 10:46
Gresit !!!!!!!!
Citez din fata cu topicu : ..mama mea a zis ca daca intro luna jumatate nu isi gaseste de munca, va trebui sa ne despartim...eu nu vreau, dar pt binele meu va trebui sa ne despartim

NU ESTE DECIZIA EI.
Capisci ?
kind_er
Postat pe 24 Ianuarie 2013 10:46
De la: kudika_25578, la data 2013-01-24 10:46:37Gresit !!!!!!!!
Citez din fata cu topicu : ..mama mea a zis ca daca intro luna jumatate nu isi gaseste de munca, va trebui sa ne despartim...eu nu vreau, dar pt binele meu va trebui sa ne despartim

NU ESTE DECIZIA EI.
Capisci ?


Ai grija la ton, ca eu nu ti-am vorbit de sus, ok?

Ca sa clarificam lucrurile: fata asta e majora si vaccinata, deci poate lua si singura o decizie, indiderent de ce spune ma-sa, ta-su si tot familionul sa faca, deci DECIZIA FINALA II APARTINE EI, capisci?

Si relaxeaza-te, baiete, nu mai sta tot timpul ca bagat in priza...
Viorica_Franziska
Postat pe 24 Ianuarie 2013 10:52
kind_er
Postat pe 24 Ianuarie 2013 10:53
De la: kudika_25578, la data 2013-01-24 10:22:30Citez din fata cu topicu : .acum e plecat de 2 sapt in italia, munceste si trebuie sa se intoarca in weekend..
Deduc ca el saracu vrea, doreste, incearca. Parerea mea ....

Ma gandesc acum ca la anii astia mai intampini si greutati. Problemele grave pentru care trebuie sa ia fata respectiva in calcul despartirea ar fi .....eu stiu .....bautura, droguri , curvasareala, bataie, nesimtire .....nu faptul ca ai lui nu trimite bani, sau ca el nu produce.
Astea cu locul de munca, cu banii sunt probleme obisnuite, normale . Posibil sa treci prin greutati dinastea si mai tarziu.



Asa se pare,ramane de vazut ,ce anume va face in viitor!!!!!

Te contrazic,motivul lipsei unui job este foarte serios intr-un cuplu,acesta aduce nemultumire si refulari de insatisfactii,si,apoi,parintii nu sunt obligati sa isi sustina copiii dupa ce acestia locuiesc impreuna,se presupune ca exista un buget,pe care se pot baza cei doi protagonisti!!!Si o inteleg pe autoarea noastra,legat de sursele financiare,daca se merge pe un astfel de acord bilateral,atunci,si parintii lui au aceeasi "datorie" fata de fiul lor,asa cum parintii fetei se simt responsabili fata de aceasta si o sprijina financiar!!!Banuiesc ca se profita,oarecum,de situatia respectiva,in ceea ce priveste participarea la bugetul disponibil celor doi tineri!!!Prin astfel de greutati,trecem cu totii,de-alungul vietii,dar nu este cazul domniilor lor,caci ei sunt la inceput de drum si inainte de a-l parcurge,se impune sa fie realisti si sa constientizeze ceea ce au sau nu,la momentul inceperii coabitarii lor!!

Din punctul meu de vedere ,sunt doi tineri ,care s-au pripit in alegerile personale!!!Dar este doar opinia mea,am cunoscut si m-am dezvoltat in timpuri in care se punea mai mult pret pe studiu ,decat pe sex ,apreciabil cantitativ!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Ianuarie 2013 10:55
Sunt doar copii. Nu poti sa ai pretentii exagerate. ai alta varsta, ai experienta ......
Ma repet : decizia a fost deja loata de masa.
Asa e viata, cu urcusuri, coborasuri.......
kind_er
Postat pe 24 Ianuarie 2013 11:06
De la: kudika_25578, la data 2013-01-24 10:46:37Gresit !!!!!!!!
Citez din fata cu topicu : ..mama mea a zis ca daca intro luna jumatate nu isi gaseste de munca, va trebui sa ne despartim...eu nu vreau, dar pt binele meu va trebui sa ne despartim

NU ESTE DECIZIA EI.
Capisci ?
e a masii...vrea sa se desparta de fi-sa
EXCELENTUL
Postat pe 24 Ianuarie 2013 12:16
Capisici ?
EXCELENTUL
Postat pe 24 Ianuarie 2013 12:20
De la: kudika_25578, la data 2013-01-24 11:06:00Sunt doar copii. Nu poti sa ai pretentii exagerate. ai alta varsta, ai experienta ......
Ma repet : decizia a fost deja loata de masa.
Asa e viata, cu urcusuri, coborasuri.......



Nici nu am spus ca am pretentii,nu am niciun drept de a emite asa ceva,am facut doar cateva remarce,care pot fi luate in calcul sau nu!!!Referitor la decizia luata de catre mama ei,o aplaud,chiar daca nu sunt implicata direct!!!Fiica domniei sale trebuie sa inteleaga ca exista alte prioritati in viata,de care trebuie sa tina seama!!!Ca sa beneficiezi de niste sume de bani alocate,trebuie as inveti sa respecti efortul depus pentru obtinerea lor!!!Si este timpuriu,fata noastra mai are multe de invatat1
kudika_15804
Postat pe 24 Ianuarie 2013 12:29
si 2
EXCELENTUL
Postat pe 24 Ianuarie 2013 12:43
De la: kudika_24942, la data 2013-01-24 12:43:28si 2



' Ce anume????
kudika_15804
Postat pe 24 Ianuarie 2013 12:46
Pt. domnisoara cu topicu':
1. Il iubesti pe prietenul tau?
2. Ce parere o sa ai tu si/sau parintii tai dupa ce vei termina studiile vis-a-vis de el?
Hai, ca merita sa ma scarpin in barba desi nu suport...
luchianramona
Postat pe 24 Ianuarie 2013 12:55
De la: kudika_15804, la data 2013-01-24 12:46:19
De la: kudika_24942, la data 2013-01-24 12:43:28si 2



' Ce anume????
fata noastra mai are multe de invatat1 si 2
EXCELENTUL
Postat pe 24 Ianuarie 2013 13:11
De la: luchianramona, la data 2013-01-24 12:55:32Pt. domnisoara cu topicu':
1. Il iubesti pe prietenul tau?


Exact, de ce mama naibii se limiteaza totul la bani in viata asta, nu pricep.
Omul ala, din cate scrie domnisoara, incearca sa-si gaseasca de munca, chiar daca incearca in alta tara, asa ca nu l-as numi trantor. Nu toti sunt super calificati incat sa-si gaseasca de pe azi pe maine, mai ales in tara asta de 2 lei.
Daca il iubeste sa-l sprijine, daca nu sa-si vada feicare de drumul lui.
Si cine traieste in viitor uita de cel mai important lucru: ziua de azi.
Kiddo_
Postat pe 24 Ianuarie 2013 13:11
De la: kudika_11826, la data 2013-01-24 13:11:13
De la: luchianramona, la data 2013-01-24 12:55:32Pt. domnisoara cu topicu':
1. Il iubesti pe prietenul tau?


Exact, de ce mama naibii se limiteaza totul la bani in viata asta, nu pricep.
Omul ala, din cate scrie domnisoara, incearca sa-si gaseasca de munca, chiar daca incearca in alta tara, asa ca nu l-as numi trantor. Nu toti sunt super calificati incat sa-si gaseasca de pe azi pe maine, mai ales in tara asta de 2 lei.
Daca il iubeste sa-l sprijine, daca nu sa-si vada feicare de drumul lui.
Si cine traieste in viitor uita de cel mai important lucru: ziua de azi.



Cu ce sa-l sprijine,Kidoo,poate,cu suport moral si cu banii parintilor ei,hai sa vedem lucrurile raportate,asa cum bine ai spus,la ziua de astazi,nu la cea de peste cativa ani!!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Ianuarie 2013 13:21
De la: kudika_24942, la data 2013-01-24 13:11:07
De la: kudika_15804, la data 2013-01-24 12:46:19
De la: kudika_24942, la data 2013-01-24 12:43:28si 2



' Ce anume????
fata noastra mai are multe de invatat1 si 2



Te referi la Aritmetica??Sunt convinsa ca stie ce inseamna numar consecutiv!!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Ianuarie 2013 13:23
De la: kudika_11826, la data 2013-01-24 13:11:13
De la: luchianramona, la data 2013-01-24 12:55:32Pt. domnisoara cu topicu':
1. Il iubesti pe prietenul tau?


Exact, de ce mama naibii se limiteaza totul la bani in viata asta, nu pricep.
Omul ala, din cate scrie domnisoara, incearca sa-si gaseasca de munca, chiar daca incearca in alta tara, asa ca nu l-as numi trantor. Nu toti sunt super calificati incat sa-si gaseasca de pe azi pe maine, mai ales in tara asta de 2 lei.
Daca il iubeste sa-l sprijine, daca nu sa-si vada feicare de drumul lui.
Si cine traieste in viitor uita de cel mai important lucru: ziua de azi.


Bine punctat! Uneori am impresia ca-mi citesti gandurile, Kid!
Viorica_Franziska
Postat pe 24 Ianuarie 2013 13:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pareri.. PRO & CONTRA 2 De la: kudika_24044 23 Decembrie 2012 22:09
nu aven nasi 17 De la: kudika_8468 30 Mai 2012 08:39
extensii 5 De la: belissyma18 3 Martie 2014 15:58
FURUNCULE LA SUBRATZ ! 5 De la: Summer_ 4 August 2010 22:37
Nu Skin 1 De la: kudika310992 1 August 2010 13:41