Setari Cookie-uri

nu stiu ce sa fac..

eu , amelico
Cotoiu_ucigas
Postat pe 14 Martie 2013 16:26
nu te cunosc
Ame_li
Postat pe 14 Martie 2013 16:27
esti sigura ?

pardon, singura
Cotoiu_ucigas
Postat pe 14 Martie 2013 16:29
Nu pot decat sa incerc sa-mi imaginez prin ce treci. Dar ,desi nu sunt in situatia ta, imi permit sa-ti dau un sfat - gandeste-te bine ce vrei de la el si de la relatia cu el si discutati deschis si cat se poate de sincer despre asta.Comunicarea e sfanta! Si daca vezi ca ce vrei tu nu prea bate cu ce vrea el,mai bine lasa-l,ca sa nu te condamni singura singurica la nefericire.
Pe copil eu nu-l condamn-nu intelege multe,el stie ca tati si mami nu mai sunt impreuna si ca tati incearca sa o inlocuiasca pe mami asa ca incearca sa-ti faca greutati.Si daca sta cu mama,evident ca ea e centrul universului lui si el pe ea o crede. Bietul,probabil ca e dezorientat si afectat de tot ce se intampla.
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 14 Martie 2013 22:24
De la: kudika_31725, la data 2013-03-14 22:24:23Nu pot decat sa incerc sa-mi imaginez prin ce treci. Dar ,desi nu sunt in situatia ta, imi permit sa-ti dau un sfat - gandeste-te bine ce vrei de la el si de la relatia cu el si discutati deschis si cat se poate de sincer despre asta.Comunicarea e sfanta! Si daca vezi ca ce vrei tu nu prea bate cu ce vrea el,mai bine lasa-l,ca sa nu te condamni singura singurica la nefericire.
Pe copil eu nu-l condamn-nu intelege multe,el stie ca tati si mami nu mai sunt impreuna si ca tati incearca sa o inlocuiasca pe mami asa ca incearca sa-ti faca greutati.Si daca sta cu mama,evident ca ea e centrul universului lui si el pe ea o crede. Bietul,probabil ca e dezorientat si afectat de tot ce se intampla.



Desigur ca tu ii ceri barbatului iubit sa faca proiecte de viitor impreuna cu tine din iubire, dar dupa doar un an de relatie, pentru el este intr-adevar prea devreme. Si chiar mult prea devreme sa se gandeasca sa aiba si alti copii in viitorul apropiat. El inca isi formeaza relatia cu copilul din casatoria anterioara si e normal sa fie concentrat si responsabil ca parinte.
Reactiile copilului la adresa ta pot sa iti dea sentimente amestecate, dar vorbim despre un copil in varsta de 6 ani!!! Trebuie sa ai intelegere si rabdare daca vrei sa fii cu tatal copilului. Este o relatie complicata, iubitul tau nu a intors spatele propriului copil si nici nu o va face. Lucru laudabil, de altfel.
Problema este daca tu esti capabila sa te integrezi, nu sa te fortezi o zi-doua pe saptamana, ci sa il incluzi in inima ta si pe copil pentru toata viata. Sa ajungi sa il iubesti ca si cand ar fi al tau. Cand te gandesti la viitor, sa va vedeti nu doar voi doi, adultii, ci voi impreuna cu acest copil si eventual viitorii. Abia cand vei stii in mintea si in inima ta ca nu exista dubiu, abia atunci iubitul tau va fi capabil, la randul lui, sa se gandeasca la a avea copii cu tine.
Eu asa cred.
Dragostea nu e intotdeauna destul pentru a decide, unele responsabilitati ne insotesc in orice nou inceput...
mobilemaimai_no1
Postat pe 17 Martie 2013 12:17
Draga mea, tu ar trebui sa te centrezi pe tine, pe relatia ta. Tu ce faci acum este ca si cum ai umbla si ai dormi sau ai face curatenie in care straine. Iti place asta? In loc sa te ocupi de viata ta tu te ocupi de fosta si de copil. lasa-i deoparte, parerea mea si stabileste ce vrei tu de la relatia asta. si daca el iti ofera ceea ce tu iti doresti, stai, daca nu ce te tine langa el?

http://www.relatiidecuplu.com/index.php/relatii-de-cuplu/129-cum-sa-ne-vindecam-dependenta-afectiva-in-cuplu
kudika109274
Postat pe 19 Martie 2013 22:31
buna.multumesc frumos pt mesaj.eu nu am nicio problema cu copilul pe mine ma deranjeaza ca fosta o invata numai de aiurea.oricat nu as baga de seama ce spune e deranjant uneori.eu am vorbit cu iubitul meu si mi-a spus ca in viitorul apropiat va vorbi cu fosta si ii va spune sa nu mai invete copilul sa vorbeasca ceea ce nu trebuie.pe mine ma deranjeaza ca in loc sa ii spuna lui taicasu o poezie ii spune tampenii despre el ca e rau ca el a lasat-o pe maaicasa ca maicasa plange dupa el.cu toate ca aceasta despartire s.a intamplat cu 4-5 ani in urma eu cred ca fosta nevasta inca se gandeste ca el sa se impace cu ea si sa fie din nou o familie.te pup
kudika_24821
Postat pe 20 Martie 2013 14:45
derajant..scuze
kudika_24821
Postat pe 20 Martie 2013 14:46
uite pe asta cu copii nu o inteleg.ma simt defavorizata cand vine vorba de asta.adica la 24 de ani a putut avea un copil si acum la 31 nu e pregatit??sau mai spune ca eu nu sunt pregatita dar si fosta a avut vreo 20 nu inteleg..eu chiar imi doresc un copil cu el..
kudika_24821
Postat pe 20 Martie 2013 14:50
Poate ca nu-si mai doreste alti copii. Ai discutat cu el problema asta? Parerea mea e ca ar trebui sa deschizi bine ochii. Ai grija sa nu te trezesti si tu in situatia fostei lui sotii, singura si cu un copil de mana. Faptul ca de la inceput ti-a povestit despre clinica unde se fac avorturi, ar trebui sa te puna in garda. Un barbat care iubeste nu face niciodata afirmatii radicale. Era mai normal daca spunea ceva de genul: acum nu e momentul, mai discutam peste un an sau doi. El in schimb, ti-a spus direct unde poti sa avortezi.
Micaell
Postat pe 22 Martie 2013 17:03
cand veti avea un copil al vostru se vor schimba lucrurile, pana atunci rabzi..
kudika_32624
Postat pe 29 Martie 2013 03:09
De la: kudika_24821, la data 2013-03-14 10:48:00buna..am mai intrat pe site si m-am ''descarcat'' sa zic asa insa cine mi.a citit mesajul a stiut doar sa ma critice si sa ma judece asa ca in speranta ca sunt si alte femei in situatia mea sper ca cineva sa imi dea un sfat...sau sa ma critice incontinuare:)) buun deci sunt intr/o relatie cu un barbat de un an de zile toate bune si frumoase..el are un copil de 6 ani cu fosta sotia s/a despartit acum 4 5 ani deci nu eu am fost contribuit sa zic asa la despartirea lor.dansa are o relatie de vreo 4 ani asa din cate stiu.cauzele?nu conteaza nu am intrat sa scriu despre asta nu ma intereseaza.ceea ce ma deranjeaza pe mine e ca ea isi transmite mesajele de frustrari suparare prin copil iar pe mine spre deosebire de iubit ma deranjeaza foarte tare.copilul,in afara de faptul ca e rasfatat si razgaiat e numai dupa interes si dupa bani naa a invatat/o masa de mica..in fine,eu am incercat sa ii explic iubitului meu sa vb cu fosta si sa ii spuna ca ceea ce face nu e bine insa nu mi/a dat semne ca ar vrea sa faca asta.relatia asta copil-parinte nu e foarte stransa insa asta e treaba lor.eu am incercat sa ma apropii de copil ne-am juacat impreuna am petrecut ceva timp insa de multe ori ma ataca de exemplu nu imi spune pe nume imi spune numele fostei iubitului ca sa ma enerveze.iubitul meu mi/a spus ca ma iubeste cel mai mult pe acest pamant ca sunt prima pe loc in viata lui insa cand a venit vorba despre un posibil copil al nostru pe viitor mi/a spus ca nu este pregatit si chiar mi-a zis ca stie o clinica unde se fac avorturi si te trateaza bine.nu prea inteleg partea asta:D in fine am nevoie de un sfat ce pot face sa fie mai bine pt relatia noastra sau..sa renunt din timp.vreau sa va spun ca am vrut acum o luna cred sa inchei aceasta relatie,el spunandu-mi ca nu poate sta cu o femeie care nu ii accepta copilul insa m-a rugat sa raman.chiar daca il iubesc din toata inima mea si imi doresc sa avem o viata frumoasa si linistita langa el nu pot continua cu aceasta suferinta..sper ca nu v/am plictisit..


El are un copil si are niste responsabilitati de indeplinit fata de acest copil. Din cate inteleg, tu nu prea ii accepti copilul, cauti tot felul de scuze ca sa refuzi aproprierea sincera, reala, fata de acel copil. Cat timp tu n-o sa tii intr-adevar la copilul lui, vor exista intotdeauna discutii intre tine si iubitul tau.

Mai spui, de asemenea, ca te deranjeaza ca iubitul tau nu vrea copii, pe cand tu vrei sa aveti copii, daca tu iti doresti atat de mult copii si nu poti renunta la dorinta aceasta pentru cativa ani, si lucrul acesta va fi o problema intre voi doi.

Cu alte cuvinte, viitorul relatiei voastre nu se anunta prea roz. Exista mult prea mult potential de conflict intre voi doi.
Viorica_Franziska
Postat pe 29 Martie 2013 10:01
De la: kudika_24821, la data 2013-03-20 14:50:56uite pe asta cu copii nu o inteleg.ma simt defavorizata cand vine vorba de asta.adica la 24 de ani a putut avea un copil si acum la 31 nu e pregatit??sau mai spune ca eu nu sunt pregatita dar si fosta a avut vreo 20 nu inteleg..eu chiar imi doresc un copil cu el..


Poate ca la 31 de ani a realizat cat de dificil e rolul de tatic. Pe masura ce inaintam in varsta nu mai suntem la fel de curajosi ca la 20 si ceva de ani.

Si sa stii ca tind sa-i dau iubitului dreptate: nu cred ca esti pregatita sa ai un copil. Daca tu nu stii cum sa te apropii de copilul lui, crezi ca vei sti sa te apropii de copilul tau?
Viorica_Franziska
Postat pe 29 Martie 2013 10:15
De la: MKUDIKA, la data 2013-03-29 10:04:27unde se ascundea mafalda forumului...petarda retarda franciska da sfaturi horoscopistice


Nu te asteapta batrana ca s-o lingi in dos ca sa te bage in seaman in continuare?

Hai mars de aici, maidanezule turbat!
Viorica_Franziska
Postat pe 29 Martie 2013 10:17
Eu inteleg partea asta. Eu aveam 22 de ani cand s-a nascut fetita mea si sotul meu, 27. Decizia de a o concepe pe cea mica a fost una foarte impulsiva, si a tinut mai mut de faptul ca noi eram tineri, si foarte indragostiti - stii tu, perioada aia de lapte si miere. De atunci au trecut 4 ani, si desi am mai vorbit despre copii nici unul nu se mai simte pregatit. Eu nu prea vreau sa renunt la cariera, el crede ca nu avem suficiente resurse materiale- desi castigam
fiecare mai mult decat salariul mediu pe economie. Atunci cand am facut-o pe Flavia, eu abia terminasem facultatea, el castiga cu 1000 de lei mai putin decat acum. Ideea e ca pe primul copil il faci cu mai multa usurinta decat pe al doilea. E si mai matur, si deci mai responsabil, e si mai putin dornic sa o ia de la capt cu cresterea un copil, cu tot ceea ce implica. El are deja un copil, nu uita, asa ca nu este asa de entuziast ca tine. Parerea mea e sa mai astepti, poate circumstante mai bune, poate o perioada deosebit de frumoasa - de exemplu un concediu in doi...atunci, pune la cale un plan, si adu din nou vorba in momentele de intimitate- barbatii ar fi in stare sa spuna da cam la orice atunci. Apoi, nu-i mai da ocazia sa se razgandeasca, treci imediat la treaba. Fii o femme fatale Bafta!!!
Content_Manager
Postat pe 29 Martie 2013 16:29
SI EU TE PUP FRANCESKO

UITE,PENTRU TINE...
IA-O DE AICI FRANCESKO:
LALEA NEAGRA,INCHISA SI VESTEJITA CA SUFLETUL TAU:

http://photouploads.com/images/franciskal.jpg

EXCELENTUL__
Postat pe 30 Martie 2013 16:29
eU TI-AS DA SFAT SAPUI IN BALANTA RELATIATA CU COPILUL LUI SI FAPTUL CA EL NU DORESTE SAAIBA UN COPIL CU TINE SIIUBIREA DINTRE VIO CARE E MAI TARE V-A INVINGE !
kudika081088
Postat pe 31 Martie 2013 10:21
daca in acest fel ai iubirea barbatului restul numai conteaza ,timpul rezolva totul important este sa avem rabdare desi te inteleg noi vrem intotdeauna sa vedem rezultatele imediat dar uneori necesita timp. Si mai depinde si de cum se comporta barbatul cu dv.daca se cmporta bine si iubirea lui fata de dv. creste atunci merita sacrificul dar daca ,comportamentul lui fata de dv. lasa de dorit atunci nu se merita. dv.oastra sunteti singura care puteti lua decizii in functie de cat de mult sunteti iubita de acest barbat.
Marinela_Nicoleta_Feraru_1
Postat pe 31 Martie 2013 16:56
mai fetelor de ce va complicati viata ca nu va inteleg?cine a facut copii sa-i creasca!
kudika127260
Postat pe 31 Martie 2013 21:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa-i faci cadou...knd nu mai ai ce? 3 De la: Summer_ 15 Decembrie 2010 17:29
Ce este fericirea 19 De la: freedom123 11 Aprilie 2010 17:40
am nevoie de cateva sfaturi .. 15 De la: vallyeddy 31 Mai 2009 23:19
ajutati-ma cu un sfat 56 De la: daita_25 13 Februarie 2009 11:01
de ce numai vreti relatia actuala? 33 De la: Tharr 17 Octombrie 2010 15:42