Setari Cookie-uri

Iubire sau obsesie?

Ai face totul pentru el, orice... fiindca 'el' este mai important decat tot ceea ce te inconjoara. Viata ta n-ar insemna nimic fara el, de aceea i-o dedici intru totul lui.. si nu stii cum sa te comporti si ce sa mai faci numai pentru a-i fi lui bine, pentru a nu-i lipsi nimic... pentru a-l vedea fericit . Il ridici pe un piedestal si il idolatrizezi, vezi in el un ideal.. o lumina care iti calauzeste toate drumurile, intregul curs al vietii, care daca s-ar stinge ti-ar opri drumul..viata. Si iata ca intr-o zi 'el' decide sa plece, de ce? fiindca gelozia mea 'exagerata', lipsa de incredere in el.. distruge cele mai pure si cele mai minunate sentimente .. 'eu nu mai pot asa', mi-a spus, 'gelozia ta prosteasca a rupt tot, a distrus tot, m-ai distrus pe mine...'

Postat pe 23 Iunie 2008 12:34
obsesie, clar
oana81
Postat pe 23 Iunie 2008 12:42
asha am patit si eu de curand...nu stiu ce sa fac...sunt si orgolioasa...of of of , ce sa facem ?????
felicia_acasa
Postat pe 23 Iunie 2008 12:44
Increderea, intr-o relatie in care exista si iubire, este - fara nici o indoiala - mai valoroasa decit iubirea. In incredere este continuta si iubirea, insa iubirea nu presupune increderea. Cind afirmati: "Am incredere in tine" se subintelege ca si iubiti.. Iubiti si respectati, pt ca lipsa de incredere presupune si lipsa de respect. Insa cind afirmi ca iubesti, acest lucru nu presupune in mod obligatoriu si incredere.. In realitate, iubirea voastra este foarte suspicioasa.. neincrezatoare.. tematoare.. mereu la pinda, urmarind in permanenta fiinta iubita. Indragostitii devin uneori adevarati detectivi. Ei se spioneaza unul pe altul.
oana81
Postat pe 23 Iunie 2008 13:04
Eu i-as spune iubire obsedanta! Cunosc sentimentul, cam pe acolo ma situez si eu.... Insa, in spatele cuvintelor lui (''gelozia ta a distrus totul...'') sta defapt ''marea scuza'' pe care o foloseste sa-si redobandeasca libertatea! E ormal sa dai totul cand iubesti, dar trebuie sa intelegem ca nu toti stiu sa raspunda cu aceeasi moneda.... ba mai mult, considera ca li se cuvine... si nu in ultimul rand, nu toti iubim la fel.... tu iubesti totul, el poate ca a iubit sau iubeste doar ''tacerea ta''!!!

Postat pe 23 Iunie 2008 13:08
Superb sentiment: daruire totala, dincolo de tot si toate...Din pacate, sentimentul acesta iti apartine doar tie. O iubire de proportii cosmice, mi-a placut sa numesc odinioara un astfel de sentiment si chiar asa il si simteam, numai ca uneori sufoca...Ramane insa aminitrea, raman clipele frumoase, nu e putin, totusi.
floaredecolt26
Postat pe 23 Iunie 2008 15:22
Gelozia este boala grea dar se vindeca.Si uneori prea multa iubire poate duce la gelozie.Nu stiu daca prea multa iubire sufoca dar gelozia sigur distruge.Daca iubesti,esti gelos dar trebuie sa stii pana unde.Oare a gasit cineva limita?
ELADA36
Postat pe 23 Iunie 2008 16:12
sunt de parere ca iubirea adevarata nu e posesiva; cine iubeste e in stare sa ofere libertate
amme22
Postat pe 23 Iunie 2008 16:19
buna sunt noua pe forum ma gindesc si la mine oare sunt obsedata de fostul meu nu mai suntem impreuna de un an dar il iubesc la fel de mult cu toate ca amindoi incercam sa ne reimpacam dar ceva nu merge si stiu ca si el ma iubeste adica ne iubim dar nu mai putem fi impreuna motivul noi sintem nu stiu ce sa mai fac dati-mi un sfat
monica12
Postat pe 23 Iunie 2008 16:27
in cazul asta a ar fi mai bine sa isi vada fiecare de drumul lui si... "ramaneti prieteni"
amme22
Postat pe 23 Iunie 2008 16:43
Ce frumos spui, amme22, cine iubeste e in stare sa ofere libertate. Cata dreptate ai, numai ca uneori (nu generalizez, ma refer doar la ce-am trait eu) din prea multa libertate oferita, dumnealui a ales sa fie liber...Nu mica mi-a fost insa uimirea sa constat, ca peste ani, n-a reusit sa fie atat de liber cum poate ca a vrut, pt ca nici el n-a uitat povestea, n-a uitat-o deloc...numai ca azi e asa tarziu...
Nu cred insa ca e vb de obsesie, sunt sentimente intense si nimic mai mult, intelese sau nu, asta e, din pacate, din fericire...
floaredecolt26
Postat pe 24 Iunie 2008 14:38
gelozia...ati vazut persoane geloase care sa nu fi fost inselate niciodata, carora nu li s-au oferit motive sa fie suspicioase??? Eu nu....este vorba de teama...teama de nu a pierde ceea ce ai, agravata de gesturi, lucruri, vorbe mai mari sau mai mici..
Pentru cea care a deschis topicul: am dreptate sau nu?
alia1986
Postat pe 24 Iunie 2008 15:39
oh.. daca ar fi atat de simplu sa renunti la tot , sa zici 'gata' si asa sa ramana... sa nu te mai zvarcolesti cand pe o parte ,cand pe cealalta intreaga noapte cu gandul la el.. sa nu-i mai vezi chipul cum vine spre tine sa te mangaie cand plangi, cand razi, cand dormi... sa nu-l mai vezi ca intra pe usa si spune zambind :"mmm, miroase a mancare! iar ma iei drept cobai?", sa nu-i mai simti parfumul peste tot.. sa dispara o data pentru totdeauna din mintea si sufletul tau...
si sa poti sta linistita.. Vrei liniste.. si zici : 'lasa-ma obsesie dispari!!!!

Postat pe 24 Iunie 2008 15:53
Alia, cred ca gelozia este o boala, iar eu sunt crunt lovita de ea... si ai dreptate, mai cred ca iti este si alimentata, altfel.. nu stiu in ce conditii ar exista in afara de teama de anu-l pierde (teama care provine de la nesiguranta de sine, deci aici vina este doar a noastra fara a fi alimentata de ceva anume..)

Postat pe 24 Iunie 2008 16:22
draga mea cand ai intrebat prima data despre gelozie am fost sigur ca tu esti victima ei deoarece esti o femeie superba.acum cand aud ca tu esti geloasa de fapt am tot aceasi opinie dar sunt ametit total.sincer in locul lui as fi amuzat de gelozia ta si nu as face o drama asa mare.toti avem in noi microbul geloziei.important este sa nu o aratam,sa nu o lasam sa ne distruga viata.cu autocontrolul nu ne nastem.autocontrolul se educa.trebue sa te educi singura si bineinteles daca ai cu cine sa vorbesti mult,mult de tot cu partenerul.felul in care te porti si vorbesti despre el arata ca esti o tipa care poate si sufoca foarte tare.un barbat fuge de prea multa atentie si nu apreciaza niciodata ce primeste pe tava.trebuie sa ne luptam un pic.sa ne simtim un pic destepti.avem si noi prostie cu gramada ce sa spun.un partener se poate si educa prin dialog,apropouri si cu vointa multa.tu se pare ca nu ai lasat loc dialogului.ai fost vreodata sufocata de prea multa atentie?pare incredibil dar face ravagii.de ce esti geloasa?ai argumente sau crezi ca le ai?esti nesigura de el sau de tine?tu nu ai nici un motiv sa fi nesigura.daca scapi de gelozie si prea multa dragalasenie si atentie poti avea orice barbat la picioarele tale.IO AS FI PRIMUL

Postat pe 25 Iunie 2008 06:11
AM MAI CITIT O DATA POSTURILE TALE SI AM AJUNS LA ACEASI CONCLUZIE.PREA MULT BINE PLUS GELOZIE FARA SENS,PLUS POATE POSESIVITATE GONESC OAMENII DE LANGA NOI.INCEARCA SA TE PUI IN POSTURA LUI.ASA VEI INTELEGE SIGUR.

Postat pe 25 Iunie 2008 06:14
ba te poti controla...iti poti impune sa il uiti...iti poti impune sa nu il mai vrei...chiar se poate...trebuie doar sa vrei suficient de mult...iar eu...sunt un exemplu viu. Am crezut k nu o sa il pot uita vreodata, dar pot spune foarte mandra de mine ca am reusit!!!
alia1986
Postat pe 25 Iunie 2008 11:31
Imi place la nebunie o replica din filmul INDECENT PROPOSAL.Suna cam asa:daca iubesti pe cineva,da-i drumul sa plece.Daca se intoarce la tine,e al tau pt.totdeauna daca nu n-a fost niciodata al tau!!!

Postat pe 27 Iunie 2008 14:25
E ciudat ca in viata tot ce este prea mult strica ....Si cum spunea lory33 daca il iubesti da-i drumul sa plece si daca se intoarce e al tau prt totdeauna ....Intr-o relatie trebuie sa existe intimitate ,libertate ...nu poti sa-l supraveghezi ca un detectiv 24 de ore din 24 ...nu iti face bine nici tie si nici lui .Cand iubesti pe cineva incerci sa faci totul sa fie fericit ...sa -i placa compania ta, nu sa fuga de tine mancand pamantul .Asta e cam greu de pus in practica prt ca noi ca si femei suntem prea orgoliose si posesive .. ca sa accceptam unele lucruri si e de inteles de ce se ajunge aici .
adri_2
Postat pe 30 Iunie 2008 16:47
iubirea uneori poate deveni obsesie daca nu sti cum sa gestionezi relatia p care o ai...si te trezesti k devine o obsesie fara iubire doar te-ai obisnuit cu persoana de langa tine dar nu te mai incearca niciun sentiment de pasiune,tandrete numai vb de iubire k nu e cazul...si astfel incat devine o obsesie care nu iti da pace pt tine,apare egoismul,ironia si in final se ajunge la desspartirea inevitabila..
aura88
Postat pe 11 Iulie 2008 14:44
Buna sashencka...am citit ce ai spus tu la inceput...sa stii ca si eu am trecut prin asa ceva...il iubeam prea mult,enorm,il vroiam doar pt mine,insa el nu mai suporta atata iubire....nici eu nu-mi explic...am incercat sa ma pun in locul lui...imi dau seama ca ce e prea mult strica...trebuie un autocontrol al geloziei,insa nu am reusit...si l-am pierdut...dar totusi ma gandesc ca si gelozia e alimentata cumva...poate nu trebuia sa exagerez...acum nimic nu se mai poate face...poate intr-o zi va realiza ca din prea multa iubire am reactionat asa...si din teama...
onuta81
Postat pe 24 Iulie 2008 14:27
:))zambesc....... iubirea este un sentiment nobil...... abia cu greu poate fi invatzat...... da, iubirea se si invatza...... ca si in cazul tau.....nu toti ne nastem in iubire,,,atunci? de unde sa stim sa iubim?.........de sa fi invatat? din prima relatzie adolescentina? cand doar stim ca ne place foarte tare cineva?......si a 2 a oara.......can placeam.oare nu-i alta traire acompaniata de ale ganduri?
ganduri?.......ce cauta ele in iubire? ......aici este buba......... iubirea nu se gandeste......iubirea se simte.... si atat.punct...... va aparea alta "iubire"....o vei gandi mai crancen.... cu si mai putzina simtzire..... iata..... de unde gelozia..... te simtzi pt a nu stiu cat-a oara nedemna de iubirea celuilalt...pt ca undeva in sufletul tau stii ca nu sti sa iubesti......nu stii sa oferi..... desi stii ca sufletul tau este mai plin decat a celuilalt de iubire......Deci....... se invata comportamentul iubirii........ din interior catre exterior...... Ne alegem fiecare cate un parfum care ne pare noua ca ne reprezinta( eu ,Whish-dulce amarui),da asa sunt si eu in relatie cu mine, in relatie cu ceilalti.......si asta ma face sa-i percep pe ceilalti ca find si ei dulci si amari, in acelasi timp..........deci..... sa fim atentzi cu parfumul pe care il alegem sa impartzim cu el si celorlatzi " savoarea " noastra.....pt a nu-i invinovatzii pe ei saracii...ca nu au miros, poate pt ca sunt racitzi, poate ca s-a amestecat cu parfumul lor, la fel de puternic si atunci nu-l mai simte.... etc
Animaa
Postat pe 25 Iulie 2008 08:46
eu nu cred k a fost obsesie l-ai iubit prea mult si de aceia ai reactionat asa,gelozia face parte din iubire cu conditia sa nu ajungi la extreme.si mie mi s-a intamplat la fel eram in stare sa fac orce ptr el eram fericita totul era numai lapte si miere,tandreturi,dulcegarii,iubire la maxim cateodata simtem k ma suf
oc si s-a terminat totul cand incepusem sa-l iubesc din tot sufletul meu ptr k mi-a zis k a avut ocazia sa ma insele si nu a facut-o.am stat suparata cateva zile ptr cea ocazie,nu i-am rasp la tel eram rece cu el si dupa cateva zile mi-a zis k se simte un strain cand e cu mine k nu mai e nimic din cea fost.stiu k am gresit dar nu mai puteam face nimik gelozia mea ajunsese la exreme k il zapaceam mereu cu fata cre a avut ocazia k nu vroia sa imi povesteask nimik.mi-a zis k "sunt sigur k dak m-ai vedea vrodata cu una ti-ai taia venele"si intr-o saptamana ce-am despartit.durerea care mi-a lasat-o in suflet a fost enorma dar nu il puteam tine cu forta langa mine.am ramas amici dar mi-e greu sa mai iubesc din nou.
s26
Postat pe 6 August 2008 13:00
Nu stiu ce sa zic.. faza ii destul de urata..deci mie imi placea de tp mult..chiar ajunsesem sa simt ceva pt el... pana cand aj acolo eram cu soramea..si soramea sa culcat cu pretenu lui cel mai bun( si pr meu cel mai bun dar fara legaturi cu sora mea....)si na dupa el normal era k in seara aceea sa facem si noi acelas lucru.Si bineinteles eu am spun nu..pentru k nu era momentu... si nu era ok..avand in vedere k practi era cik prima zi knd suntem impreuna..in seara aceea la club ne combinasem..si pff..o urmat o discutzie.. kt tp soramea era dincolo in camera cu Adi,,, si imi explica el k el nu e genu sa incerce de mai multe ori..k am dreptate knd sunt speciala..k na mai patit asa ceva sa ii zica cinevanu.. credea k e momentu si dinalea.. si k el se distanteaza de persoane pt k cu cat e mai rece cu atta persoana cealalta il pl mai mul...si prin urmare nici nu ma mai cautat dupa ziua aceea..si chiar imi pare rau..chiar imi place mult...Nush ce sa fac...:| . pare copil dupa kte va pove..dar nu e..la varsta lui nu ma asteptam k sa gandeasca asa..am rmas putin uimita..altzi la varsta lui..de fapt totzi la varsta lui sant satui de one night stand sau na... el :| nush cateodata ma ganndesc k dak as fi petrecut noaptea q el am fi ramas impruna..Nu stiu ce sa fac si ce sa zic...app e prima oara knd postez:|
Printz3s
Postat pe 17 Noiembrie 2008 12:49
mdah nu crd k am scris unde trebe..da nu ii strees..:)
Printz3s
Postat pe 17 Noiembrie 2008 12:57
am o intrebare:daca iubitului tau iar fi mai bine fara tine nu stiu din ce cauza si nu conteaza, din iubire pt el l-ai lasa liber?Daca da atunci il iubesti cu adevarat ,daca nu atunci iubirea ta e obsesie e mica tare limita intre ele.si osesia e un mod de a iubi dar nu e iubire adevarata e o iubire egoista si intelege ca nu poti urmari un om daca vrea sa te insele te inseala,sau daca tu vrei sa-l inseli gandestete cum te-ar putea opri el,iti spun eu nu poate si trebuie sa intelegi ca nici tu nu poti sa-l opresti pe el,e doar perdere de timp si energie sa urmaresti pe cineva.
bitzascumpik
Postat pe 9 Decembrie 2008 10:06
Iubirea cu adevarat cred ca este o obsesie a unui om catre alt om -de sex opus sau acelasi sex.Poate ca obsesie n i se pare noua un cuvant prea dur dar daca ne uitam in el se gaseste si cuvantul IUBIRE
CICI72
Postat pe 9 Decembrie 2008 10:21
obsesie, si asta nu inseamna neaparat iubire






Postat pe 9 Decembrie 2008 10:45
Se poate sa uiti o persoana daca chiar vrei asta,mai ales cand dragostea ta este la limita dintre dorinta si obsesie....dar cu niste sacrificii mult prea mari.Daca e obsesie va trece...destul de greu , dar va trece..Daca e iubire vei ramane cu un respect extraordinar pentru aceea persoana , desi poate vei iuby alta persoana.
Magdalena_magduta
Postat pe 28 Decembrie 2008 11:38
De la: oana81, la data 2008-06-23 13:04:40Increderea, intr-o relatie in care exista si iubire, este - fara nici o indoiala - mai valoroasa decit iubirea. In incredere este continuta si iubirea, insa iubirea nu presupune increderea. Cind afirmati: "Am incredere in tine" se subintelege ca si iubiti.. Iubiti si respectati, pt ca lipsa de incredere presupune si lipsa de respect. Insa cind afirmi ca iubesti, acest lucru nu presupune in mod obligatoriu si incredere.. In realitate, iubirea voastra este foarte suspicioasa.. neincrezatoare.. tematoare.. mereu la pinda, urmarind in permanenta fiinta iubita. Indragostitii devin uneori adevarati detectivi. Ei se spioneaza unul pe altul.



daaaaaaaaa....uneori ajungi sa faci multe ( prostii) ....asa.. "din iubire!" :)
morticia_adams
Postat pe 28 Decembrie 2008 16:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cadouri 8 De la: clandestine 7 Decembrie 2009 21:30
de cate ori ma cert cu iubitul meu imi spune cate un lucru pe care il regreta dupa 5 min 11 De la: geo_tz 24 Ianuarie 2009 22:14
cat iti ia sa te indragostesti? 68 De la: oana84onutza 30 Noiembrie 2009 17:23
probleme de cuplu, sute de intrebari.. 33 De la: baiat_anonim 24 Noiembrie 2009 19:05
stop probleme! 29 De la: alina_luminita 9 Ianuarie 2009 11:58