Setari Cookie-uri

familia perfecta...

Ce determina o mama sa ii spuna copilului ei ca si-ar dori sa moara?Tatal meu a murit acum un an de zile iar mama azi mi-a zis ca a plecat el si am ramas eu..am intrebat-o daca si-ar dori sa plec si eu si mi-a raspuns lejer da..sa nu te mai vad in fata ochilor..Asta pentru ca am spus o chestie despre un dobitoc pentru binele ei..Sincer nici nu stiu dc postez chestia asta aici nu vreau sa o dau in penibil dar ce face o mama sa ii spuna asa cv copilului ei?..
MusicIsMyLife
Postat pe 19 Martie 2013 22:42
era suparata si ea, nu erati pe aceeasi lungime de unda. mai bine treci cu vederea :)
muza_ta
Postat pe 19 Martie 2013 23:09
De la: muza_ta, la data 2013-03-19 23:09:53 era suparata si ea, nu erati pe aceeasi lungime de unda. mai bine treci cu vederea :)



pare usor in teorie..
MusicIsMyLife
Postat pe 19 Martie 2013 23:34
De la: MusicIsMyLife, la data 2013-03-19 23:34:50
De la: muza_ta, la data 2013-03-19 23:09:53 era suparata si ea, nu erati pe aceeasi lungime de unda. mai bine treci cu vederea :)



pare usor in teorie..

ei, lasa. cand suntem suparati/nervosi, spunem lucruri eronate..pe care mai apoi le regretam. sunt sigura ca mama ta nu a vrut sa spuna sa ceva. poate chiar acum se consumape chestia asta mai mult decat ai crede. e greu sa fii parinte, e greu sa fii si copil sa le suporti uneori toanele parintilor. insa, trebuie sa existe respect si intelegere de ambele bariere. daca mama ta a dat gres acum, tu fii inteleapta si treci cu vederea. dupa un somn dulce, o sa te simti mai bine nu mai pune la inima tot.
muza_ta
Postat pe 19 Martie 2013 23:42
scuze pentru greseli vorbeam in acelasi timp in care tastam
muza_ta
Postat pe 19 Martie 2013 23:43
De la: muza_ta, la data 2013-03-19 23:42:50
De la: MusicIsMyLife, la data 2013-03-19 23:34:50
De la: muza_ta, la data 2013-03-19 23:09:53 era suparata si ea, nu erati pe aceeasi lungime de unda. mai bine treci cu vederea :)



pare usor in teorie..

ei, lasa. cand suntem suparati/nervosi, spunem lucruri eronate..pe care mai apoi le regretam. sunt sigura ca mama ta nu a vrut sa spuna sa ceva. poate chiar acum se consumape chestia asta mai mult decat ai crede. e greu sa fii parinte, e greu sa fii si copil sa le suporti uneori toanele parintilor. insa, trebuie sa existe respect si intelegere de ambele bariere. daca mama ta a dat gres acum, tu fii inteleapta si treci cu vederea. dupa un somn dulce, o sa te simti mai bine nu mai pune la inima tot.


Stiu ca era suparata si ca nu a vrut sa spuna lucrurile pe care le-a spus dar lucrurile astea le aud in repetate randuri si incepi sa le crezi stii...Oricum mersi frumos de incurajare
MusicIsMyLife
Postat pe 19 Martie 2013 23:59
da ce tu esti perfecta ?
kind_er
Postat pe 20 Martie 2013 07:20
Poti sa ai nervii lui peshte,dar asa ceva nici macar nu ai voie sa gandesti la adresa copilului tau.
Rotty_
Postat pe 20 Martie 2013 07:57
Corect, Rotty !
GHEISA_
Postat pe 20 Martie 2013 08:01
De la: MusicIsMyLife, la data 2013-03-19 22:42:46Ce determina o mama sa ii spuna copilului ei ca si-ar dori sa moara?Tatal meu a murit acum un an de zile iar mama azi mi-a zis ca a plecat el si am ramas eu..am intrebat-o daca si-ar dori sa plec si eu si mi-a raspuns lejer da..sa nu te mai vad in fata ochilor..Asta pentru ca am spus o chestie despre un dobitoc pentru binele ei..Sincer nici nu stiu dc postez chestia asta aici nu vreau sa o dau in penibil dar ce face o mama sa ii spuna asa cv copilului ei?..


Daca nici mama ta nu-ti vrea binele :( atunci ce pretentii sa mai avem la un strain si zic asta dintr-o experienta similara.Trist ,dar adevarat.

Mama nu este neaparat femeia care te naste si cea care te iubeste neconditionat.
criszoe
Postat pe 20 Martie 2013 08:02
De la: muza_ta, la data 2013-03-19 23:42:50
De la: MusicIsMyLife, la data 2013-03-19 23:34:50
De la: muza_ta, la data 2013-03-19 23:09:53 era suparata si ea, nu erati pe aceeasi lungime de unda. mai bine treci cu vederea :)



pare usor in teorie..

ei, lasa. cand suntem suparati/nervosi, spunem lucruri eronate..pe care mai apoi le regretam. sunt sigura ca mama ta nu a vrut sa spuna sa ceva. poate chiar acum se consumape chestia asta mai mult decat ai crede. e greu sa fii parinte, e greu sa fii si copil sa le suporti uneori toanele parintilor. insa, trebuie sa existe respect si intelegere de ambele bariere. daca mama ta a dat gres acum, tu fii inteleapta si treci cu vederea. dupa un somn dulce, o sa te simti mai bine nu mai pune la inima tot.


Asa ceva nu ai cum sa ignori .Oricat ar fi de suparata o mama nu ii poate dori moartea pruncului nici macar cu gandul.
criszoe
Postat pe 20 Martie 2013 08:05
Si sa ne mai miram cand vedem batrane "aruncate" prin azile si uitate acolo ? Pe asa o mama,as arunca-o direct la tomberon. `Tui mama ei de mama...
Rotty_
Postat pe 20 Martie 2013 08:08
De la: Rotty_, la data 2013-03-20 07:57:10Poti sa ai nervii lui peshte,dar asa ceva nici macar nu ai voie sa gandesti la adresa copilului tau.


Foarte adevarat
criszoe
Postat pe 20 Martie 2013 08:08
De la: Rotty_, la data 2013-03-20 08:08:12Si sa ne mai miram cand vedem batrane "aruncate" prin azile si uitate acolo ? Pe asa o mama,as arunca-o direct la tomberon. `Tui mama ei de mama...


Mai trist este ca oricine se considera mama,pai da,aduce un prunc pe lume si gata ii mama,dar a fi mama cu adevarat inseamna viata TA pentru pruncul tau fara nici o ezitare.

Numai cine cunoaste stie asta cel mai bine,restul sunt doar cuvinte.
criszoe
Postat pe 20 Martie 2013 08:11
Ai perfecta dreptate Cris
Rotty_
Postat pe 20 Martie 2013 08:13
Din pacate .
criszoe
Postat pe 20 Martie 2013 08:19
Ti-a spus ca isi doreste sa mori, sau ca nu mai vrea sa te vada in fata ochilor? Sa stii ca-s lucruri diferite. Cred ca exagerezi putin.
Micaell
Postat pe 20 Martie 2013 08:58
De la: MusicIsMyLife, la data 2013-03-19 22:42:46Ce determina o mama sa ii spuna copilului ei ca si-ar dori sa moara?Tatal meu a murit acum un an de zile iar mama azi mi-a zis ca a plecat el si am ramas eu..am intrebat-o daca si-ar dori sa plec si eu si mi-a raspuns lejer da..sa nu te mai vad in fata ochilor..Asta pentru ca am spus o chestie despre un dobitoc pentru binele ei..Sincer nici nu stiu dc postez chestia asta aici nu vreau sa o dau in penibil dar ce face o mama sa ii spuna asa cv copilului ei?..



Mamele pot fi covarsitoare in regrete si suferinta perpetua,daca durerea din sufletele lor le domina,mai mult decat este uman si de inteles!!!S-ar putea ca mama ta sa treaca printr-o perioada dura,din punct de vedere al sentimentului de abandonare in fata vietii,instalat odata cu pierderea tatalui tau!!!Sunt si astfel de episoade,tragice dealtfel,cand sunt respinsi toti membrii familiei,singurul aspect pozitiv,fiind faptul ca acestea sunt trecatoare!!!!

Draga mea,mama ta inca sufera dupa tatal tau,sotul ei,intelege-o si acorda-i circumstante,nicio mama nu isi uraste copilul,cu atat mai putin,sa-l indeparteze de ea!!!Ai rabdare cu ea,apropie-te mai mult decat ai facut-o pana acum,isi va reveni,dar fii diplomata in comportament!!Este mama ta,tu esti fiica ei,deci legatura materna exista,numai ca mamata este tulburata de neplacerile aparute in familie!!!Incearca sa nu-i controlezi viata,nu te impune mai mult decat este normal!!!

Ce a determinat-o sa-ti vorbeasca astfel????Frica de a lupta cu viata si cu sine insasi,faptul ca existi in acest moment,ceea ce aduce preluarea tuturor responsabilitatilor,de una singura,a impovarat-o,refuland in durere si frustrare!!!Treci peste acest moment neplacut,este datoria ta de a-i fi aproape,asa cum este si a domniei sale ,sa te creasca si sa te educe!!!Cu timpul,toate relele vor fi date uitarii!!!Ai incredere in tine si in mama ta!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Martie 2013 09:16
Miss imi pare rau,dar nu sunt de acord cu cele argumentate de dvs.Nu ,nu si nu.O mama oricat ar fi de suparata nu poate sa zica asta nici macar in gluma si tin sa precizez ca autoarea acestui subiect "subliniaza"faptul ca aceste vorbe le repeta mereu "lucrurile astea le aud in repetate randuri si incepi sa le crezi stii..."deci scuze si pretexte se gasesc,dar aici nu exista nici una de nici un fel.

Parerea mea ca mama si ca,copil trecut prin asta.
Asa ceva te marcheaza pe viata.
criszoe
Postat pe 20 Martie 2013 09:39
Miss imi pare rau,dar nu sunt de acord cu aceste argumentati.Nu ,nu si nu.O mama oricat ar fi de suparata nu poate sa zica asta nici macar in gluma si tin sa precizez ca autoarea acestui subiect "subliniaza"faptul ca aceste vorbe le repeta mereu "lucrurile astea le aud in repetate randuri si incepi sa le crezi stii..."deci scuze si pretexte se gasesc,dar aici nu exista nici una de nici un fel.

Parerea mea ca mama si ca,copil trecut prin asta.
Asa ceva te marcheaza pe viata.
criszoe
Postat pe 20 Martie 2013 09:47
De la: criszoe, la data 2013-03-20 09:39:24Miss imi pare rau,dar nu sunt de acord cu cele argumentate de dvs.Nu ,nu si nu.O mama oricat ar fi de suparata nu poate sa zica asta nici macar in gluma si tin sa precizez ca autoarea acestui subiect "subliniaza"faptul ca aceste vorbe le repeta mereu "lucrurile astea le aud in repetate randuri si incepi sa le crezi stii..."deci scuze si pretexte se gasesc,dar aici nu exista nici una de nici un fel.

Parerea mea ca mama si ca,copil trecut prin asta.
Asa ceva te marcheaza pe viata.



Sunt de acord cu cele tastate de tine,dar ,eu,ca si mama fiind ,nu pot concepe ca o mama sa-i spuna asa ceva copilului ei,si sper,din toata inima,ca totul sa fie ,doar ceva trecator,nu poti sti ce se intamppla in acea familie,din spusele domnisoarei ,autoare de topic,nu reies foarte multe adevaruri si realitati!!!Trebuie cautat motivul,in baza caruia ,acea femeie i-a facut asemenea declaratii fiicei ei,in ce conditii,in urma caror presiuni psihice,sa nu fim ipocriti,toti spunem,in situatiile triste,ravasitoare,cuvinte grele,pe care le regretam ulterior!!! Vreu sa fiu obiectiva si impartiala,ca intotdeauna dealtfel,incercand sa gasesc cauza determinanata a atitudinii mamei domnisoarei noastre,acolo este explicatia,in substratul relatiei materne!!!!Poate ca este depresiva,depresia naste respingeri de tot felul!!!Poate este nemultumita de modul de a fi al fiicei ei,poate a fost jignita si tratata nefiresc,,nu putem concluziona,doar in urma afirmatiilor facute de autoarea noastra!!!

Si eu sunt mama,stiu cum este sa treci prin perioade foarte grele,din punct de vedere sentimental,si acesta este motivul pentru care am oarecare rezerve legate de subiectul in cauza!!Nicio mama nu-si respinge copilul,decat in situatii exceptionale,de cele mai multe ori avand cauze medicale sau in urma unor traume severe!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Martie 2013 09:52
Ei nu,dar cele care ii arunca in tomberon oare nu si-au respins pruncul sau oare cat de bolnave sunt de ii aduc pe lume si se leapada de ei ca de un "scaun" ??



criszoe
Postat pe 20 Martie 2013 09:59
De la: kudika_15804, la data 2013-03-20 09:52:36
De la: criszoe, la data 2013-03-20 09:39:24Miss imi pare rau,dar nu sunt de acord cu cele argumentate de dvs.Nu ,nu si nu.O mama oricat ar fi de suparata nu poate sa zica asta nici macar in gluma si tin sa precizez ca autoarea acestui subiect "subliniaza"faptul ca aceste vorbe le repeta mereu "lucrurile astea le aud in repetate randuri si incepi sa le crezi stii..."deci scuze si pretexte se gasesc,dar aici nu exista nici una de nici un fel.

Parerea mea ca mama si ca,copil trecut prin asta.
Asa ceva te marcheaza pe viata.



Sunt de acord cu cele tastate de tine,dar ,eu,ca si mama fiind ,nu pot concepe ca o mama sa-i spuna asa ceva copilului ei,si sper,din toata inima,ca totul sa fie ,doar ceva trecator,nu poti sti ce se intamppla in acea familie,din spusele domnisoarei ,autoare de topic,nu reies foarte multe adevaruri si realitati!!!Trebuie cautat motivul,in baza caruia ,acea femeie i-a facut asemenea declaratii fiicei ei,in ce conditii,in urma caror presiuni psihice,sa nu fim ipocriti,toti spunem,in situatiile triste,ravasitoare,cuvinte grele,pe care le regretam ulterior!!! Vreu sa fiu obiectiva si impartiala,ca intotdeauna dealtfel,incercand sa gasesc cauza determinanata a atitudinii mamei domnisoarei noastre,acolo este explicatia,in substratul relatiei materne!!!!Poate ca este depresiva,depresia naste respingeri de tot felul!!!Poate este nemultumita de modul de a fi al fiicei ei,poate a fost jignita si tratata nefiresc,,nu putem concluziona,doar in urma afirmatiilor facute de autoarea noastra!!!

Si eu sunt mama,stiu cum este sa treci prin perioade foarte grele,din punct de vedere sentimental,si acesta este motivul pentru care am oarecare rezerve legate de subiectul in cauza!!Nicio mama nu-si respinge copilul,decat in situatii exceptionale,de cele mai multe ori avand cauze medicale sau in urma unor traume severe!!!
tu nu esti obiectiva si nici impartiala tuto,,esti doar ipocrita,,cand le zici altora sa se desparta sau sa se foota cu altii si sa se bage inapoi langa barbasu in pat nu mai incercai sa gasesti cauza tuto ci dadeai drezare celei ce deschidea topicul,,zici,,sa nu fim ipocriti,,cand esti ipocrita de serviciu tuto
miezuu
Postat pe 20 Martie 2013 10:05
fara foc ma indoiesc de fum .
kind_er
Postat pe 20 Martie 2013 12:16
De la: kind_er, la data 2013-03-20 12:16:09fara foc ma indoiesc de fum .

de obicei este bine sa asculti ce au de zis ambele parti, pt ca adevarul este intotdeauna undeva la mijloc..eu am senzatia ca discutiile au fost mult mai ample si s-a cam pierdut pe drum contextu'!
MissDarine
Postat pe 20 Martie 2013 12:27
hahahaha. Acelasi lucru credeam si eu.
kind_er
Postat pe 20 Martie 2013 12:28
De la: MusicIsMyLife, la data 2013-03-19 22:42:46Ce determina o mama sa ii spuna copilului ei ca si-ar dori sa moara?Tatal meu a murit acum un an de zile iar mama azi mi-a zis ca a plecat el si am ramas eu..am intrebat-o daca si-ar dori sa plec si eu si mi-a raspuns lejer da..sa nu te mai vad in fata ochilor..Asta pentru ca am spus o chestie despre un dobitoc pentru binele ei..Sincer nici nu stiu dc postez chestia asta aici nu vreau sa o dau in penibil dar ce face o mama sa ii spuna asa cv copilului ei?..


Ma intreb daca o mama care-i spune copilului ei ca si-ar fi dorit sa moara acesta, poate fi considerata intr-adevar mama.

Nici macar faptul ca sufera dupa tatal tau nu este o scuza pentru ceea ce ti-a zis. In loc sa fie fericita ca te mai are macar pe tine, ea iti doreste moartea...

In locul tau, as incerca sa rup orice legatura cu ea, pentru o perioada lunga de timp, pana ar realiza ce rau a facut prin acea spusa...
Viorica_Franziska
Postat pe 20 Martie 2013 12:39
De la: criszoe, la data 2013-03-20 09:59:39Ei nu,dar cele care ii arunca in tomberon oare nu si-au respins pruncul sau oare cat de bolnave sunt de ii aduc pe lume si se leapada de ei ca de un "scaun" ??






Acelea nu sunt mame,ci doar purtatoare de sarcina,si este o catalogare facuta cu amabilitate!!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Martie 2013 12:46
Nu stiu dc atatea rautati aici..Mama nu mi-a spus exact cuvintele astea "imi doresc sa mori" mi-a dat doar de inteles ca regreta faptul ca tata a murit si eu am ramas pe capul ei.Ei doi sunt despartiti de foarte multi ani si mama nu stiu daca a suferit dupa tata cand a murit sau nu.In fine sunt atatea de zis ca nici nu stiu cu ce sa incep..nu cred ca isi doreste sa mor dar nici nu cred ca merit sa se poarte asa cu mine.Uneori o mai supar si stiu asta doar ca cuvintele astea chiar dor ff tare si tine constant sa imi aminteasca cum a murit tata asta doar pt ca seman cu el.Nu o judec pe mama pentru ca intradevar are ff multe probleme si asa cum e ne-a crescut si pe mine si pe sora mea de una singura..Nu este o mama rea a facut multe sacrificii pentru noi doar ca niciodata nu a fost apropiata de mine cum e o mama asa..si mi-as fi dorit sa fie.Ieri eram suparata si poate a parut totul exagerat de urat dar mama are grija de noi nu e o mama care nu da doi bani pe copii..doar ca arunca niste vorbe care pe mine termina
MusicIsMyLife
Postat pe 20 Martie 2013 12:59
De la: criszoe, la data 2013-03-20 09:39:24Miss imi pare rau,dar nu sunt de acord cu cele argumentate de dvs.Nu ,nu si nu.O mama oricat ar fi de suparata nu poate sa zica asta nici macar in gluma si tin sa precizez ca autoarea acestui subiect "subliniaza"faptul ca aceste vorbe le repeta mereu "lucrurile astea le aud in repetate randuri si incepi sa le crezi stii..."deci scuze si pretexte se gasesc,dar aici nu exista nici una de nici un fel.

Parerea mea ca mama si ca,copil trecut prin asta.
Asa ceva te marcheaza pe viata.



Daca ati trecut prin asa ceva ma intelegeti..Ceea ce imi spuneti aici asta simt si eu...m-am saturat sa tot aud de la ea cuvintele astea si chiar incep sa cred ca o incurc..Eu ii inteleg supararile dar dc sa imi spuna lucruri de genu?Prefer sa imi dea o palma decat sa imi spuna lucrurile pe care mi le spune.Cu sora mea mereu se poarta diferit si asta pt ca nu avem acelasi tata dar la mine simt uneori ca o deranjeaza ff tare ca seman cu tata.Tata ia facut mult rau mamei deaia o inteleg..dar eu ce i-am facut?O supar de ff multe ori si eu nu zic nu...
MusicIsMyLife
Postat pe 20 Martie 2013 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ghicit 2 De la: uliu 3 Iulie 2011 22:25
# niste pareri:d......# 62 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 18:12
Un destin aspru...o dragoste amarã... 4 De la: kudika_1005014 30 Iunie 2016 22:40
care sunt cele mai mari temeri ale voastre ??? 101 De la: 90701 17 Septembrie 2009 19:15
De ce credeti ca Dumnezeu l-a izgonit pe Adam din rai? 202 De la: extravagant 3 Noiembrie 2010 22:19