Setari Cookie-uri

efect negativ al anticonceptionalelor?

Buna,
Anul trecut am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice, in urma carora mi-au aparut pe fata si pe corp acne si am inceput sa ma ingras.Medicul ginecolog mi-a prescris , in urma unor analize ,anticonceptionale Yaz...am luat timp de 4-5 luni....doar ca in aceasta perioada parca intreg organismul meu a fost dat peste cap....adica cosurile si ingrasarea nu au disparut plus o oarecum despresie....din noiembrie nu am mai luat anticonceptionale ci niste ovule prescrise de o doctorita homeopata.In ianuarie cand am fost la control totul a fost ok si am scapt de acele chisturi...insa nu pot deloc sa slaesc, desi am grija la alimentatie si fac si sport , plus ca retin si foarte multa apa in organism,desi eu nu mananc sarat.
Sa fie anticonceptionalele de vina pentru dereglarea asta,sa nu mai pot sa slabesc orice as face?si daca da, ce solutii ar exista sa pot sa slabesc?
kudika_34025
Postat pe 21 Aprilie 2013 01:34
De la: kudika_34025, la data 2013-04-21 01:34:44Buna,
Anul trecut am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice, in urma carora mi-au aparut pe fata si pe corp acne si am inceput sa ma ingras.Medicul ginecolog mi-a prescris , in urma unor analize ,anticonceptionale Yaz...am luat timp de 4-5 luni....doar ca in aceasta perioada parca intreg organismul meu a fost dat peste cap....adica cosurile si ingrasarea nu au disparut plus o oarecum despresie....din noiembrie nu am mai luat anticonceptionale ci niste ovule prescrise de o doctorita homeopata.In ianuarie cand am fost la control totul a fost ok si am scapt de acele chisturi...insa nu pot deloc sa slaesc, desi am grija la alimentatie si fac si sport , plus ca retin si foarte multa apa in organism,desi eu nu mananc sarat.
Sa fie anticonceptionalele de vina pentru dereglarea asta,sa nu mai pot sa slabesc orice as face?si daca da, ce solutii ar exista sa pot sa slabesc?


Ar trebui sa-ti verfici si tiroida, deoarece e foarte posibil sa suferi de hipotiroidie.

Iar anticonceptionalele nu au legatura cu faptul ca nu slabesti. Din cate am inteles din mesajul tau, tu nu reuseai sa slabesti dinainte de a le lua.
kudika_32792
Postat pe 21 Aprilie 2013 07:19
Puteti slabi usor si sigur. Veniti la cabinet si aflati ce trebuie sa faceti. 0721603152
kudika_16619
Postat pe 11 Mai 2013 17:20
Anticonceptionalele au o MARE legatura cu ingrasatul - aici poti vedea un studiu stiintific care demonstreaza acest lucru:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15997247
Probabil ca in cazul tau ele reprezinta doar "picatura care varsa paharul", deoarece posibil sa ai sindromul ovarelor polichistice (SOP) tip 1, care se caracterizeaza prin surplus de greutate in zona centrala. Ti-a spus medicul ce tip de SOP ai ?
Ca sa slabesti, trebuie sa inveti sa controlezi acest sindrom al ovarelor polichistice, care este o conditie metabolica cu care va trebui sa traiesti o viata, si care prezinta niste riscuri specifice, mai ales dupa 50 de ani. In plus SOP este asociat in 42% din cazuri cu hipotiroidismul, deci trebuie investigat si acest aspect.
Evita sa pierzi timp si bani cu produse de slabire si diete de infometare: in cazul tau s-ar putea ca programul meselor sa fie mai important decat ceea ce mananci de fapt.


dusa
Postat pe 12 Mai 2013 10:16
Da, anticonceptionalele au destul de multe efecte secundare :(
Eu am patit-o cu uscaciunea vaginala din cauza lor. Desi trebuia sa se regleze nivelul hormonilor...de fapt au cauzat un dezechilibru care a dus la aceasta imposibilitate de a ma lubrifia in timpul unui act sexual (ironic, nu credeti?) si a trebuit sa iau tratament special pentru asta. Bine...tratamentul a fost usor - Feminella Hyalosoft timp de 10 zile, 1 ovul/zi si am rezolvat problema cu uscaciunea...dar am renuntat la anticonceptionale si nici nu am de gand sa ma intorc la ele...
kudika_37045
Postat pe 11 Iulie 2013 15:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ceva distractiv 1 De la: joanna 3 Februarie 2010 16:46
Ce este stafilococul auriu si cum se transmite? 50 De la: roxigril79 2 Iunie 2015 17:51
sexul anal 168 De la: alias25 25 Martie 2016 17:17
anticoncetionale 13 De la: maria1931 24 Martie 2010 20:38
durerule de sani 25 De la: tarot 3 Noiembrie 2009 05:34