Setari Cookie-uri

help

de ceva vreme imi curge o secretie albicioasa si gelatinoasa cateodata pe lenjeria intima si cam miroase urat, mirosul de la gelul de dus nu tine deloc mult , cateodata menstruatia nu imi vine o luna dar dupa lunile viitoare vine,mi-e cam frica sa ma duc la ginecolog ,adica m-as duce dar eu sunt pudica si mi-e ca trebuie sa ma dezbrac
hmm_roxana
Postat pe 28 Aprilie 2013 00:32
De la: hmm_roxana, la data 2013-04-28 00:32:21de ceva vreme imi curge o secretie albicioasa si gelatinoasa cateodata pe lenjeria intima si cam miroase urat, mirosul de la gelul de dus nu tine deloc mult , cateodata menstruatia nu imi vine o luna dar dupa lunile viitoare vine,mi-e cam frica sa ma duc la ginecolog ,adica m-as duce dar eu sunt pudica si mi-e ca trebuie sa ma dezbrac

pai ... fata draga ... la ginecolog ar trebui sa mergi din 6 in 6 luni . pentru control . ca viata sexuala bogata , se intelege ca ai .
revenind ... fara help-uri virtuale . nu exista consult, medical online . ai un mic pui de gonorea , cel mai probabil . tropa tropa la ginecolog . pt pudicitate , iti recomand un ginecolog de sex feminin .
life_coaching
Postat pe 28 Aprilie 2013 00:46
De la: hmm_roxana, la data 2013-04-28 00:32:21de ceva vreme imi curge o secretie albicioasa si gelatinoasa cateodata pe lenjeria intima si cam miroase urat, mirosul de la gelul de dus nu tine deloc mult , cateodata menstruatia nu imi vine o luna dar dupa lunile viitoare vine,mi-e cam frica sa ma duc la ginecolog ,adica m-as duce dar eu sunt pudica si mi-e ca trebuie sa ma dezbrac


Foarte rau faci ca te speli cu geluri de dus prin zona aceea. Apa si sapunul (cu ph neutru si care sa nu aiba actiune anti-bacteriana, detaliile astea le gasesti pe ambalaj scrise) ar fi fost suficiente. Se pare ca ti-ai distrus flora vaginala si e posibil sa fi facut candida. Pe langa probleme cu secretia, ai si probleme cu ciclul menstrual, deci ai probleme de natura hormonala. N-ar trebui sa-ti fie frica sa te duci la ginecolog, deoarece el, medicul, e acolo sa te ajute. Odata ce ti-ai inceput viata sexuala, vizitele la medicul ginecolog devin obligatorii. Daca ai sub 30 de ani, vizita la medicul ginecolog trebuie facuta o data pe an, daca ai peste 30 de ani si iei si pilula contraceptiva, vizita la ginecolog se face o data la sase luni. Ca sa nu mai spun ca trebuie sa te duci la medicul ginecolog, de cate ori observi vreo problema in zona intima.

Daca ti-e jena de medici barbati, du-te la medici femei. Si lasa jena deoparte, caci cu sanatatea nu-i de glumit. Pentru suport moral, ca sa treci mai usor peste jena, poti sa iei cu tine o sora sau o prietena.

Multa sanatate iti doresc!

PS: Am uitat sa-ti spun ca ph-ul zonei vaginale este de 3,3 si nu de 5,5 precum al pielii, de aceea, nici nu e recomandat sa te speli cu sapunuri obisnuite sau geluri de dus in acea zona. Si vezi ca exista geluri pentru sanatatea intima . Incearca sa le alegi pe cele care nu sunt parfumate, doar cele parfumate, pot irita zona vaginala, din cauza continului de alcool.
kudika_32792
Postat pe 28 Aprilie 2013 10:23
De la: kudika_32792, la data 2013-04-28 10:23:51
De la: hmm_roxana, la data 2013-04-28 00:32:21de ceva vreme imi curge o secretie albicioasa si gelatinoasa cateodata pe lenjeria intima si cam miroase urat, mirosul de la gelul de dus nu tine deloc mult , cateodata menstruatia nu imi vine o luna dar dupa lunile viitoare vine,mi-e cam frica sa ma duc la ginecolog ,adica m-as duce dar eu sunt pudica si mi-e ca trebuie sa ma dezbrac


Foarte rau faci ca te speli cu geluri de dus prin zona aceea. Apa si sapunul (cu ph neutru si care sa nu aiba actiune anti-bacteriana, detaliile astea le gasesti pe ambalaj scrise) ar fi fost suficiente. Se pare ca ti-ai distrus flora vaginala si e posibil sa fi facut candida. Pe langa probleme cu secretia, ai si probleme cu ciclul menstrual, deci ai probleme de natura hormonala. N-ar trebui sa-ti fie frica sa te duci la ginecolog, deoarece el, medicul, e acolo sa te ajute. Odata ce ti-ai inceput viata sexuala, vizitele la medicul ginecolog devin obligatorii. Daca ai sub 30 de ani, vizita la medicul ginecolog trebuie facuta o data pe an, daca ai peste 30 de ani si iei si pilula contraceptiva, vizita la ginecolog se face o data la sase luni. Ca sa nu mai spun ca trebuie sa te duci la medicul ginecolog, de cate ori observi vreo problema in zona intima.

Daca ti-e jena de medici barbati, du-te la medici femei. Si lasa jena deoparte, caci cu sanatatea nu-i de glumit. Pentru suport moral, ca sa treci mai usor peste jena, poti sa iei cu tine o sora sau o prietena.

Multa sanatate iti doresc!

PS: Am uitat sa-ti spun ca ph-ul zonei vaginale este de 3,3 si nu de 5,5 precum al pielii, de aceea, nici nu e recomandat sa te speli cu sapunuri obisnuite sau geluri de dus in acea zona. Si vezi ca exista geluri pentru sanatatea intima . Incearca sa le alegi pe cele care nu sunt parfumate, doar cele parfumate, pot irita zona vaginala, din cauza continului de alcool.

subscriu! vio are dreptate. nu trebuie sa-ti fie frica sau rusine de ginecolog. mergi la o femeie si gandeste-te ca ea vede toata ziua pasarele,ca sa zic asa..:))
e normal sa-ti fie rusine la inceput dar e vorba de sanatatea ta.candida trece doar cu tratament dat de medic iar menstruatia neregulata poate fi din cauza ca poate ai ovare polichistice. asta inseamna ca ai dereglari hormonale iat medicul iti va da,cel mai probabil,anticonceptionale. bafta si fruntea sus!toate trecem prin asta!
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 28 Aprilie 2013 10:37
Aduc o rectificare mesajului meu: un sapun cu ph de 5,5 (deci ph neutru) e mai bun decat un sapun obisnuit, care are ph de cel putin 7 sau 8. Dar exista si sapunuri sau geluri intime care au un ph de peste 3,3, deci taman bune pentru igiena zonei vaginale.

Acum am vazut ca am scris ca spunurile obisnuite au un ph de 5,5, am scris mesajul la viteza, si am remarcat greseala facuta mai tarziu, dupa ce mi-am recitit mesajul. Sapunurile obisnuite au ph-ul de peste 7, in general, deci nu sunt sanatoase absolut deloc pentru piele, deoarece distrug stratul acid protector al pielii, si sunt cu atat mai nocive pentru zona intima. Valabil si pentru gelurile de dus obisnuite.

Vroiam s-o mai indemn pe fata care a initiat topicul, sa-si achizitioneze sapunul sau gelul pentru igiena intima, preferabil din farmacie, iar daca are nelamuriri, farmacista o poate ajuta.
kudika_32792
Postat pe 28 Aprilie 2013 10:56
inceteaza francezo sapunu de casa nu ti mai place
prazlea
Postat pe 28 Aprilie 2013 11:03
life_coaching: nu mi-am inceput viata sexuala, am 18 ani , multumesc frumos pentru sfaturi tuturor
hmm_roxana
Postat pe 28 Aprilie 2013 12:29
De la: hmm_roxana, la data 2013-04-28 12:29:39life_coaching: nu mi-am inceput viata sexuala, am 18 ani , multumesc frumos pentru sfaturi tuturor


Deci e posibil sa fi facut candida. Sunt convinsa ca faptul ca folosesti gel de dus in zona intima, ti-a provocat acest dezechilibru. Pentru diagnostic si tratament, du-te totusi la medicul ginecolog, caci infectiile astea iti pot afecta si celelalte componente ale aparatului genital, daca nu le tratezi la timp.
kudika_32792
Postat pe 28 Aprilie 2013 12:34
De la: hmm_roxana, la data 2013-04-28 00:32:21de ceva vreme imi curge o secretie albicioasa si gelatinoasa cateodata pe lenjeria intima si cam miroase urat, mirosul de la gelul de dus nu tine deloc mult , cateodata menstruatia nu imi vine o luna dar dupa lunile viitoare vine,mi-e cam frica sa ma duc la ginecolog ,adica m-as duce dar eu sunt pudica si mi-e ca trebuie sa ma dezbrac



In primul rand,pentru eliminarea problemei tale singura cale de urmat este prezentarea la medicul ginecolog pentru efectuarea controlului minimal,atat de necesar unei femei, activa sexual!!!Nu trebuie sa-ti fie rusine de medic,tu esti pacient si trebuie sa fii deschisa in prezentarea simptomelor problemei in sine,si domnia sa are obligatia sa intervina cu recomandari medicale insotite de tratament adecvat,in functie de rezultatele setului de analize,pe care este dator sa ti prescrie spre efectuarea lor!!!
Ceea ce ne prezinti ca manifestare poate fi leucoree,gonoree sau chiar mai grav,dar nimeni nu se poate pronunta, decat medicul,in urma examenului citologic!!!Deci prezinta-te la medic!!

In ceea ce priveste toaleta intima,aceasta trebuie sa fie riguroasa ,caci zona pelvisului este extrem de sensibila si iritabila!!!Sunt interzise spalarile cu geluri de dus,daca nu ai sapun cu PH" neutru,este de preferat sa te speli cu apa calduta,si stergerea zonei trebuie as se faca cu prosop destinat doar zonei intime!!!Spalaturile vaginale nu sunt recomandate intrucat distrug flora vaginala!!!Doar medicul poate decide asupra acestui aspect!!!
Pana la edificarea ta ,abtine-te de la contactele sexuale fara protectie,cu siguranta si partenerul tau are probleme!!!!
Prezinti si dereglari menstruale,acestea se pot reglementa dupa ce se va afla natura lor,in urma unor analize privind starea de functionalitate a ovarelor si cele privind nivelul hormonal!!!!!!!Exista tratament ,care va fi prscris tot de catre medicul ginecolog sau endocrinolog!!!!Deci,solutia este aceea de a te prezenta la medic,nu pe acest forum!!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Aprilie 2013 12:40
De la: prazlea, la data 2013-04-28 11:03:46inceteaza francezo sapunu de casa nu ti mai place


Cum sa te speli cu sapun de casa, mai ales in zona intima???

Sapunul de casa contine, in cantitate destul de mare, soda caustica, iar aceasta soda caustica este o baza (deci este extrem de nociva pentru pielea umana), pe cand ph-ul zonei intime e acid, deci ar da peste cap ph-ul zonei intime feminine, deci adio flora vaginala sanatoasa, bun venit infectii.


Chiar v-as ruga pe voi, barbatii, sa nu va mai amestecati in discutiile femeiesti, caci tare dati batul in balta.
kudika_32792
Postat pe 28 Aprilie 2013 12:40
am mai citit pe net, si cam am simptome de candida , o sa merg la ginecolog ,multumesc din suflet pe sfaturi si va doresc multa sanatate tuturor.
hmm_roxana
Postat pe 28 Aprilie 2013 12:41
De la: kudika_32792, la data 2013-04-28 12:40:41
De la: prazlea, la data 2013-04-28 11:03:46inceteaza francezo sapunu de casa nu ti mai place


Cum sa te speli cu sapun de casa, mai ales in zona intima???

Sapunul de casa contine, in cantitate destul de mare, soda caustica, iar aceasta soda caustica este o baza (deci este extrem de nociva pentru pielea umana), pe cand ph-ul zonei intime e acid, deci ar da peste cap ph-ul zonei intime feminine, deci adio flora vaginala sanatoasa, bun venit infectii.


Chiar v-as ruga pe voi, barbatii, sa nu va mai amestecati in discutiile femeiesti, caci tare dati batul in balta.
nu m am amestecat in nici o discutie femeiasca te am intrebat doar pe tn daca nu ti mai place sapunu de casa ,,stai cuminte ca e mult mai sanatos decat toate prostiile tale
prazlea
Postat pe 28 Aprilie 2013 12:44
De la: hmm_roxana, la data 2013-04-28 12:41:11am mai citit pe net, si cam am simptome de candida , o sa merg la ginecolog ,multumesc din suflet pe sfaturi si va doresc multa sanatate tuturor.



Poate fi si Candidoza,dar numai in urma examenului citologic se poate confirma sau infirma acest diagnostic!!Indiferent de rezultat,pe perioada efectuarii tratamentului sunt interzise contactele sexuale!!Atentie,tratamentul vaginal trebuie sa fie insotit si de cel administrat pe cale orala,pentru ambii parteneri!!!!Poti face bai de sezut cu ceai de Pelin sau Galbenele,infuzie calduta ,nu fierbinte!!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Aprilie 2013 12:46
nu mi-am inceput viata sexuala deci nu am cum sa intretin raporturi sexuale.
hmm_roxana
Postat pe 28 Aprilie 2013 12:52
De la: life_coaching, la data 2013-04-28 00:46:18
De la: hmm_roxana, la data 2013-04-28 00:32:21de ceva vreme imi curge o secretie albicioasa si gelatinoasa cateodata pe lenjeria intima si cam miroase urat, mirosul de la gelul de dus nu tine deloc mult , cateodata menstruatia nu imi vine o luna dar dupa lunile viitoare vine,mi-e cam frica sa ma duc la ginecolog ,adica m-as duce dar eu sunt pudica si mi-e ca trebuie sa ma dezbrac

pai ... fata draga ... la ginecolog ar trebui sa mergi din 6 in 6 luni . pentru control . ca viata sexuala bogata , se intelege ca ai .
revenind ... fara help-uri virtuale . nu exista consult, medical online . ai un mic pui de gonorea , cel mai probabil . tropa tropa la ginecolog . pt pudicitate , iti recomand un ginecolog de sex feminin .


Ce te mai pripesti cu concluziile total aiurea! De ce faci asta? Pentru ca persoana care ne-a scris e de sex feminin?

Asa, sa continuam, mai intai ii spui ca sufera de o boala venerica (deci i-ai pus un diagnostic), apoi ii spui ca nu exista medic virtual. Pai cum vine asta? Faci ori ba pe medicul virtual, "musiu"?

Atentie la mesajele tale pline de pareri contradictorii, caci daca-ti spun din nou ca esti un mincinos ordinar, te superi din nou pe mine si faci crize de isterie pe aici.
kudika_32792
Postat pe 29 Aprilie 2013 10:15
De la: hmm_roxana, la data 2013-04-28 12:41:11am mai citit pe net, si cam am simptome de candida , o sa merg la ginecolog ,multumesc din suflet pe sfaturi si va doresc multa sanatate tuturor.


O sa-ti treaca aceasta candida, poate chiar de la sine, daca vei mai inceta sa te speli cu gel de dus normal in zona intima. E posibil ca medicul sa-ti recomande sa aplici comprese cu iaurt pe aceeasi zona, ca sa-ti refaci flora vaginala. Sau mai e posibil sa-ti recomande sa te speli cu lotiuni intime pe baza de acid lactic.

In orice caz, sa te duci la medic, cat mai curand cu putinta, si sa ne spui ce a zis medicul, ce tratament ti-a recomandat si cum te mai simti.

Te pup si ai grija de tine!
kudika_32792
Postat pe 29 Aprilie 2013 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rana pe col 1 De la: healthy006677 22 Septembrie 2009 11:21
orgasmul 11 De la: Simply_i 25 Decembrie 2009 20:04
amh-antimullerian hormon 2 De la: fericire 11 Ianuarie 2010 21:34
buna 3 De la: battleofwits 29 Mai 2011 07:17
sfaturi pt.panaritiu...va rooog !!!!!... 24 De la: CESSONIA 11 Martie 2013 15:06