Setari Cookie-uri

Am si eu nevoie de pararea voastra...Poate a mai fost cineva in situatia mea si ma poate ajuta cu un sfat...

Am o mare problema pot spune...Anul trecut in mai am cunoscut un baiat din Irak de care m-am indragostit fara sa vreau, in schimb familia mea cand a auzit nu a fost de acord cu el asa ca au reusit oarecum sa ne indeparteze...intre timp mi-au spus sa stau cu un barbat care e mai mare cu 15 ani fata de mine si cu care trebuie sa ma marit anul asta in august
Am crezut ca in timp o sa-l uit pe irakian si voi incepe sa-l tin la acest barbat, dar din pacate nu pot...mereu imi vine in minte el...cum as putea sa scap din aceasta incurcatura fara sa imi ranesc familia
anrya
Postat pe 15 Mai 2013 02:39
De la: anrya, la data 2013-05-15 02:39:37Am o mare problema pot spune...Anul trecut in mai am cunoscut un baiat din Irak de care m-am indragostit fara sa vreau, in schimb familia mea cand a auzit nu a fost de acord cu el asa ca au reusit oarecum sa ne indeparteze...intre timp mi-au spus sa stau cu un barbat care e mai mare cu 15 ani fata de mine si cu care trebuie sa ma marit anul asta in august
Am crezut ca in timp o sa-l uit pe irakian si voi incepe sa-l tin la acest barbat, dar din pacate nu pot...mereu imi vine in minte el...cum as putea sa scap din aceasta incurcatura fara sa imi ranesc familia




Important este ceea ce simti tu!!!!
Ce nu inteleg este impunerea facuta de catre familie!!!!!!!!"Sa stai" cu un barbat,tu esti cumva mobilier,nu fiinta omeneasca cu sentimente,suflet???
Draga mea,nu iti cunosc familia,deci nu ma pot pronunta asupra ei,dar,la prima vizualizare,imi pare a fi dominatoare si autoritara!!Nu contest valoarea educationala a familiei,dar retine un aspect,nimeni nu are dreptul sa hotarasca in locul tau,cu atat mai putin in ceea ce priveste viata personala,in speta,cea amoroasa!!!Ce varsta ai????Hmmmmmmmm,este o situatie neplacuta,caci facem referire la familie,la cei dragi,dar ,avand un comportament civilizat,iti poti sustine punctele de vedere legate de viitoarea casatorie!!!Este evident faptul ca nu iti iubesti partenerul,nu intra intr-o viata de familie,fara baza sentimentala,caci vei ajunge la esec!!!Discuta cu parintii tai,mereu am pus in dezbatere comunicarea cu familia!!!!Care parinte doreste nefericirea copilului sau????Refuz sa gandesc ca pot exista astfel de parinti!!!!


Referitor la iubitul irakian,ce pot sa iti spun???Distanta existenta si firea ta molateca te vor instraina de acel domn!!!Pe de alta parte,atunci cand iubesti,treci peste orice!!!!

Draga mea,ca sfat final,nu te arunca in haul adus de o casatorie nedorita!!!! Vei suferi si nimeni nu te va consola!!!Discuta cu parintii tai,fii ferma in sustinerea a ceea ce simti in acest moment!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Mai 2013 07:31
De la: anrya, la data 2013-05-15 02:39:37Am o mare problema pot spune...Anul trecut in mai am cunoscut un baiat din Irak de care m-am indragostit fara sa vreau, in schimb familia mea cand a auzit nu a fost de acord cu el asa ca au reusit oarecum sa ne indeparteze...intre timp mi-au spus sa stau cu un barbat care e mai mare cu 15 ani fata de mine si cu care trebuie sa ma marit anul asta in august
Am crezut ca in timp o sa-l uit pe irakian si voi incepe sa-l tin la acest barbat, dar din pacate nu pot...mereu imi vine in minte el...cum as putea sa scap din aceasta incurcatura fara sa imi ranesc familia


Ai peste 18 ani? Daca da, atunci parintii nu mai au niciun drept sa-ti spuna cum sa traiesti, pe cine sa iubesti etc.

Ii supara deciziile tale, nu au decat sa te lase sa te dai cu capul de pragul de sus, daca asta iti doresti.
kudika_32792
Postat pe 15 Mai 2013 07:43
Am 21 de ani...Inca sunt studenta.Parinti isi doresc sa ma casatoresc cu acest barbat pentru ca are o clasa sociala buna face parte dintr-o familie buna asemanatoare familiei noastre. Cand mi-am tinut punctul de vedere in legatura cu casatoria erau gata sa ma dea afar din casa.Au zis ca nu imi pot permite sa ii fac de ras...Si nimeni din familie nu ma sustine cu nimic...Nici macar prietene nu am...De aia am scris aici
anrya
Postat pe 15 Mai 2013 16:53
De la: anrya, la data 2013-05-15 16:53:48Am 21 de ani...Inca sunt studenta.Parinti isi doresc sa ma casatoresc cu acest barbat pentru ca are o clasa sociala buna face parte dintr-o familie buna asemanatoare familiei noastre. Cand mi-am tinut punctul de vedere in legatura cu casatoria erau gata sa ma dea afar din casa.Au zis ca nu imi pot permite sa ii fac de ras...Si nimeni din familie nu ma sustine cu nimic...Nici macar prietene nu am...De aia am scris aici



Se profita de faptul ca inca esti dependenta de domniile lor!!Trist,daca ne gandim ca este vorba de parintii tai, pentru ca acestia ar trebui sa te sustina si sa te sprijine in continuarea studiilor,a evoluarii din punct de vedere profesional,si,mai putin,in vederea incheierii unei casatorii ,care este in defavoarea ta!!!!!!!Cum te pot forta,chiar in astfel de conditii????Hmmmmm!!! Provii dintr-o familie modesta,cu venituri mici,situatie familiala deplorabila????Nu pot sa imi imaginez cum o mama isi obliga fiica la ceva atat de murdar,ca o casatorie lipsita de iubire!!!Dar,din pacate,depinzi de ei,si daca nu ai curajul sa iti gasesti un job part time,astfel incat sa te degajezi de restrictiile impuse,nu iti prevad un viitor fericit!!! "Nu iti poti permite sa ii faci de ras"!!!!Cum adica??????Dimpotriva,a-ti forta copilul sa fie nefericit,este cea mai sumbra actiune materna,explica-i acest lucru mamei tale!!!Cu orice risc,chiar cu acela, al izgonirii din caminul parintesc!!!! Pacat,mare pacat!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Mai 2013 17:07
De la: anrya, la data 2013-05-15 02:39:37Am o mare problema pot spune...Anul trecut in mai am cunoscut un baiat din Irak de care m-am indragostit fara sa vreau, in schimb familia mea cand a auzit nu a fost de acord cu el asa ca au reusit oarecum sa ne indeparteze...intre timp mi-au spus sa stau cu un barbat care e mai mare cu 15 ani fata de mine si cu care trebuie sa ma marit anul asta in august
Am crezut ca in timp o sa-l uit pe irakian si voi incepe sa-l tin la acest barbat, dar din pacate nu pot...mereu imi vine in minte el...cum as putea sa scap din aceasta incurcatura fara sa imi ranesc familia


Draga mea nue ste bine sa stai langa un om pe care nu simti c ail iubesti, sfatul meu este sa nu t ecasatoresti deoarece nu t evad pregatita pentru a realiza acest act al casatoriei tu vrei ca peste cativa ani sa divortezi? mai bine evita din timp vorbeste cu acest barbat si spunei exact ceea ce simti cat despre parintii tai daca ei nu te inteleg asta nu inseamna ca trebuie sa-ti distrugi tu viata pentru a te intelege ei, tu fa ceea ce simti tu ca s afi tu fericita iar parintii tai vor intelege pe parcurs iar dac anu vor intelege macar vei sti c atu nu ti-ai distrus viata facand ceea ce este bine!
kudika_nikole
Postat pe 15 Mai 2013 18:57
De la: anrya, la data 2013-05-15 16:53:48Am 21 de ani...Inca sunt studenta.Parinti isi doresc sa ma casatoresc cu acest barbat pentru ca are o clasa sociala buna face parte dintr-o familie buna asemanatoare familiei noastre. Cand mi-am tinut punctul de vedere in legatura cu casatoria erau gata sa ma dea afar din casa.Au zis ca nu imi pot permite sa ii fac de ras...Si nimeni din familie nu ma sustine cu nimic...Nici macar prietene nu am...De aia am scris aici


...dupa cum ti-am mai zis vorbeste cu baiatul acesta, iar nu-ti fie frica ca parintii tai nu t evor da afara din casa pentru ca ei s anu se faca de rusine...si daca va face astfel si te ameninta in acest fel spunei baiatului acesta c eprobleme ai tu acasa, vorbeste cu el pentru ca t eva intelege chiar daca nu va veti casatori si dac anu va intelege nu-ti face griji pleci la bunici sau o ruda indepartata...ins anu prea cred ca parintii tai te-ar da afara din casa...
kudika_nikole
Postat pe 15 Mai 2013 19:01
De la: anrya, la data 2013-05-15 16:53:48Am 21 de ani...Inca sunt studenta.Parinti isi doresc sa ma casatoresc cu acest barbat pentru ca are o clasa sociala buna face parte dintr-o familie buna asemanatoare familiei noastre. Cand mi-am tinut punctul de vedere in legatura cu casatoria erau gata sa ma dea afar din casa.Au zis ca nu imi pot permite sa ii fac de ras...Si nimeni din familie nu ma sustine cu nimic...Nici macar prietene nu am...De aia am scris aici


Incearca sa te angajezi pe undeva, ca sa fii independenta si pe picioarele tale. Invata sa-ti infrunti parintii si sa le spui cand nu-ti convine ceva. Du-te la politie si depunde plangere impotriva lor daca te ameninta cu bataia. Ei n-au niciun drept sa te casatoreasca impotriva vointei tale. Intelege si tu ca esti majora si vaccinata si ai dreptul sa le spui, chiar si parintilor, nu atunci cand nu-ti convine ceva. Nu te casatori cu cineva pe care nu-l iubesti, pentru ca vei suferi enorm.

Incearca sa discuti si cu un psiholog despre situatia ta de acasa.

Sa ai grija de tine!
kudika_32792
Postat pe 16 Mai 2013 08:20
De la: kudika_32792, la data 2013-05-16 08:20:38
De la: anrya, la data 2013-05-15 16:53:48Am 21 de ani...Inca sunt studenta.Parinti isi doresc sa ma casatoresc cu acest barbat pentru ca are o clasa sociala buna face parte dintr-o familie buna asemanatoare familiei noastre. Cand mi-am tinut punctul de vedere in legatura cu casatoria erau gata sa ma dea afar din casa.Au zis ca nu imi pot permite sa ii fac de ras...Si nimeni din familie nu ma sustine cu nimic...Nici macar prietene nu am...De aia am scris aici


Incearca sa te angajezi pe undeva, ca sa fii independenta si pe picioarele tale. Invata sa-ti infrunti parintii si sa le spui cand nu-ti convine ceva. Du-te la politie si depunde plangere impotriva lor daca te ameninta cu bataia. Ei n-au niciun drept sa te casatoreasca impotriva vointei tale. Intelege si tu ca esti majora si vaccinata si ai dreptul sa le spui, chiar si parintilor, nu atunci cand nu-ti convine ceva. Nu te casatori cu cineva pe care nu-l iubesti, pentru ca vei suferi enorm.

Incearca sa discuti si cu un psiholog despre situatia ta de acasa.

Sa ai grija de tine!


Subscriu.
Volodet
Postat pe 18 Mai 2013 10:12
De la: anrya, la data 2013-05-15 16:53:48Am 21 de ani...Inca sunt studenta.Parinti isi doresc sa ma casatoresc cu acest barbat pentru ca are o clasa sociala buna face parte dintr-o familie buna asemanatoare familiei noastre. Cand mi-am tinut punctul de vedere in legatura cu casatoria erau gata sa ma dea afar din casa.Au zis ca nu imi pot permite sa ii fac de ras...Si nimeni din familie nu ma sustine cu nimic...Nici macar prietene nu am...De aia am scris aici

Deci tot despre bani este vorba...chiar daca ala este cu 15 ani mai mare decat tine!
Parintii tai au imbatranit degeaba, se gandesc mai mult la bunastarea lor decat la fericirea propriei fiice, ce trist! Traim intr-o lume in care banul e la putere!
Nu accepta pentru nimic in lume aceasta casatorie...!!!!!!!
rondina
Postat pe 18 Mai 2013 20:39
De la: anrya, la data 2013-05-15 02:39:37Am o mare problema pot spune...Anul trecut in mai am cunoscut un baiat din Irak de care m-am indragostit fara sa vreau, in schimb familia mea cand a auzit nu a fost de acord cu el asa ca au reusit oarecum sa ne indeparteze...intre timp mi-au spus sa stau cu un barbat care e mai mare cu 15 ani fata de mine si cu care trebuie sa ma marit anul asta in august
Am crezut ca in timp o sa-l uit pe irakian si voi incepe sa-l tin la acest barbat, dar din pacate nu pot...mereu imi vine in minte el...cum as putea sa scap din aceasta incurcatura fara sa imi ranesc familia


Pana la urma te-ai maritat cu acel barbat mai mare decat cu tine cu 15 ani sau ai ramas cu irakianul? Sau cu amandoi?
Viorica_Ecaterina
Postat pe 17 Iulie 2013 07:55
De la: Viorica_Ecaterina, la data 2013-07-17 07:55:42
De la: anrya, la data 2013-05-15 02:39:37Am o mare problema pot spune...Anul trecut in mai am cunoscut un baiat din Irak de care m-am indragostit fara sa vreau, in schimb familia mea cand a auzit nu a fost de acord cu el asa ca au reusit oarecum sa ne indeparteze...intre timp mi-au spus sa stau cu un barbat care e mai mare cu 15 ani fata de mine si cu care trebuie sa ma marit anul asta in august
Am crezut ca in timp o sa-l uit pe irakian si voi incepe sa-l tin la acest barbat, dar din pacate nu pot...mereu imi vine in minte el...cum as putea sa scap din aceasta incurcatura fara sa imi ranesc familia


Pana la urma te-ai maritat cu acel barbat mai mare decat cu tine cu 15 ani sau ai ramas cu irakianul? Sau cu amandoi?
anrya
Postat pe 28 Februarie 2014 12:34
De la: anrya, la data 2014-02-28 12:34:02
De la: Viorica_Ecaterina, la data 2013-07-17 07:55:42
De la: anrya, la data 2013-05-15 02:39:37Am o mare problema pot spune...Anul trecut in mai am cunoscut un baiat din Irak de care m-am indragostit fara sa vreau, in schimb familia mea cand a auzit nu a fost de acord cu el asa ca au reusit oarecum sa ne indeparteze...intre timp mi-au spus sa stau cu un barbat care e mai mare cu 15 ani fata de mine si cu care trebuie sa ma marit anul asta in august
Am crezut ca in timp o sa-l uit pe irakian si voi incepe sa-l tin la acest barbat, dar din pacate nu pot...mereu imi vine in minte el...cum as putea sa scap din aceasta incurcatura fara sa imi ranesc familia


Pana la urma te-ai maritat cu acel barbat mai mare decat cu tine cu 15 ani sau ai ramas cu irakianul? Sau cu amandoi?



Irakianul a plecat in Irak si nu a mai dat nici un semn de viata.
Asa ca i-am acordat o sansa acelui barbat mai mare decat mine sa-l cunosc si chiar e un om minunat.Cu care m-am casatorit si avem si o minunatie de fetita.
Nu m-am casatorit din interes financiar cum a scris cineva mai sus.Familia mea are o situatie financiara buna, iar din acest motiv si-au dorit sa nu ma casatoresc cu o persoana care sa nu imi poata oferi tot ceea ce aveam acasa.


Am realizat ca parintii nu ne vor raul, numai ca uneori ne lasam orbiti de minciunelele unora

Va multumesc tutoror care a-ti fost atunci alaturi cu un sfat, o parare, a contat...
anrya
Postat pe 28 Februarie 2014 12:53
Anrya esti bine?
Fulg-de-nea
Postat pe 3 Martie 2014 13:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare diferenta de varsta e o problema ? 235 De la: alinabubi 16 Octombrie 2010 23:48
as vrea un sfat..sincer 29 De la: happyangel 28 Decembrie 2009 17:10
Carpe Diem my love. EL 32, eu...minora 9 De la: heaven2007 10 Decembrie 2009 06:21
Sunt indragostita si nu e...bine... 51 De la: marco918 30 Ianuarie 2010 01:58
confuza!!!!!!! 12 De la: kentfarafiltru 4 Decembrie 2009 09:31