Setari Cookie-uri

cum depasesti moartea cuiva drag?

Buna,de obicei nu prea postez insa acum sunt ravasita,distrusa si moarta pe interior.Acum 2 zile am trait tragedia vietii mele,a incetat din viata baietelul meu la mai putin de 3 anisori.Nu pot sa depasesc durerea,sunt la limita de suicid,imi rasuna in cap doar vocea lui,imaginea si toate amintirile, as fi vrut sa fi murit eu nu el.Ati trecut prin acest gen de experienta dureroasa?pentru mine s-a terminat totul,nu mai pot merge la serviciu,nu pot dormi,nu pot manca doar plang si urlu de durere.As vrea sa imi impartasiti daca ati cunoscut sentimentul acesta
kudika50ani
Postat pe 17 Mai 2013 23:24
De la: kudika50ani, la data 2013-05-17 23:24:28Buna,de obicei nu prea postez insa acum sunt ravasita,distrusa si moarta pe interior.Acum 2 zile am trait tragedia vietii mele,a incetat din viata baietelul meu la mai putin de 3 anisori.Nu pot sa depasesc durerea,sunt la limita de suicid,imi rasuna in cap doar vocea lui,imaginea si toate amintirile, as fi vrut sa fi murit eu nu el.Ati trecut prin acest gen de experienta dureroasa?pentru mine s-a terminat totul,nu mai pot merge la serviciu,nu pot dormi,nu pot manca doar plang si urlu de durere.As vrea sa imi impartasiti daca ati cunoscut sentimentul acesta


In primul rand condoleante si multa putere sa treci peste aceasta durere.Daca vei putea , fireste.
In al doilea rand ma intreb: copilul iti e mort de doua zile , deci iese din calcul sa mergi la serviciu. Mai ai timp si putere sa stai pe net? Stiu ca pentru funeralii se fac niste formalitati ,plus umblete pana iti ies ochii ca la melc , pregatirea pentru inmormantare , pomana. De unde mai ai timp de net?!!
O seara usoara.
Mayyyyana
Postat pe 17 Mai 2013 23:30
La mine a murit maica mea , acum 10 ani. A fost foarte dureros cu desi ca nu mai era nimic de facut.Chiar daca am facut fatza situatiei pot spune ca durerea exista si acum iar amintirile nu se pot sterge. Daca s-ar intampla ceva cu copilul ar fi altceva. Atunci cred ca tu ca parinte nu-ti mai doresti sa traiesti sub nicio forma. Depinde si de faptul daca mai ai alti copii. Fara sa vrei trebuie sa fi puternica pentru ei.
Sa ai putere sa treci peste toate astea iar Dumnezeu sa fie cu tine si copilasul tau.
Mayyyyana
Postat pe 17 Mai 2013 23:34
De la: Mayyyyana, la data 2013-05-17 23:34:47La mine a murit maica mea , acum 10 ani. A fost foarte dureros cu desi ca nu mai era nimic de facut.Chiar daca am facut fatza situatiei pot spune ca durerea exista si acum iar amintirile nu se pot sterge. Daca s-ar intampla ceva cu copilul ar fi altceva. Atunci cred ca tu ca parinte nu-ti mai doresti sa traiesti sub nicio forma. Depinde si de faptul daca mai ai alti copii. Fara sa vrei trebuie sa fi puternica pentru ei.
Sa ai putere sa treci peste toate astea iar Dumnezeu sa fie cu tine si copilasul tau.



Excelent comentariu !, subscriu si de prisos mai mult de atat
kudika_34407
Postat pe 18 Mai 2013 00:02
Nimic se compara cu pierderea unui copil. Toate sfaturile pe care le vei primi vor fi de prisos cheia este la tine, cum si cand treci peste depinde doar de puterea ta si de sprijinul familiei si prietenilor.

Prea multe nu se pot spune in situatii de genul asta, doar sa fi tare, agata-te de orice lucru care iti da o speranta, fie ea si mica.
Meathead
Postat pe 18 Mai 2013 00:09
Sunt alaturi de tine sufleteste .
kudika_23018
Postat pe 18 Mai 2013 00:10
nu este vorba de stat pe net,am fost sfatuita sa incerc sa discut cu persoane care au trecut prin situatii similare deoarece ma va ajuta pshihic,sunt transfigurata de durere si nu prea cred ca pot depasi durerea,stau si plang,urlu in casa de imi e si jena de oamenii care ma aud,s-a prabusit lumea pentru mine si simt ca aici se sfarseste viata in mine de durere.Va multumesc tuturor pentru raspunsuri
kudika50ani
Postat pe 18 Mai 2013 02:49
De la: kudika50ani, la data 2013-05-17 23:24:28Buna,de obicei nu prea postez insa acum sunt ravasita,distrusa si moarta pe interior.Acum 2 zile am trait tragedia vietii mele,a incetat din viata baietelul meu la mai putin de 3 anisori.Nu pot sa depasesc durerea,sunt la limita de suicid,imi rasuna in cap doar vocea lui,imaginea si toate amintirile, as fi vrut sa fi murit eu nu el.Ati trecut prin acest gen de experienta dureroasa?pentru mine s-a terminat totul,nu mai pot merge la serviciu,nu pot dormi,nu pot manca doar plang si urlu de durere.As vrea sa imi impartasiti daca ati cunoscut sentimentul acesta


Doamne, imi pare foarte, foarte rau.

Eu mi-am pierdut un frate care nu avea nici macar 20 de ani, pe vremea cand eu aveam 11 ani si jumatate. Faptul ca a murit subit, m-a afectat atat pe mine, cat si pe familia mea si prietenii lui, foarte mult. Iti inteleg suferinta pentru ca stiu din proprie experienta ca e cumplit sa pierzi un om drag.

La inceput, durerea e foarte intensa, chiar si pentru mine ca si copil a fost extrem de intensa aceasta durere, dar cu sprijinul celor dragi, sustinandu-va reciproc, incepeti sa invatati sa retraiti. La inceput, totul ti va parea mecanic si fara sens, insa, pe parcursul timpului, inveti ca trebuie sa lupti de dragul tau, de dragul celui care nu mai e. Durerea in timp se mai estompeaza si apare resemnarea, insa vreau sa-ti spun ca durerea pierderii unui om drag nu va disparea complet niciodata din viata ta. Chiar si peste ani si ani, vei mai plange de dorul persoanei iubite, asta-i adevarul.

Ce poti face in momentul asta? Sa vorbesti despre suferinta ta cu familia, cu prietenii tai, sa vorbesti cu un psiholog, pentru ca el este cel mai in masura (in sensul ca are pregatirea necesara) sa te ajute sa depasesti acest impas. Nu te izola in casa, iesi afara si plimba-te, dar nu te duce in locuri unde sunt copii, nu-ti face tie insasi reprosuri pentru pierderea suferita, sa nu te certi cu sotul sau iubitul tau pe motiv ca esti atat de necajita, pentru ca risti ca el sa plece de langa tine. Asterne-ti gandurile intr-un jurnal, plangi de cate ori iti vine sa plangi, insa nu-ti reprima emotiile.

Iti sunt alaturi si daca vrei sa vorbim, sunt aici si te astept cu draga inima.
kudika_32792
Postat pe 18 Mai 2013 08:20
*tie insati
kudika_32792
Postat pe 18 Mai 2013 08:21
De la: kudika50ani, la data 2013-05-18 02:49:31nu este vorba de stat pe net,am fost sfatuita sa incerc sa discut cu persoane care au trecut prin situatii similare deoarece ma va ajuta pshihic,sunt transfigurata de durere si nu prea cred ca pot depasi durerea,stau si plang,urlu in casa de imi e si jena de oamenii care ma aud,s-a prabusit lumea pentru mine si simt ca aici se sfarseste viata in mine de durere.Va multumesc tuturor pentru raspunsuri


Vorbeste despre suferinta ta, pentru ca, in felul acesta, vei vedea ca nu esti singura, ci exista si alti oameni care au mai trecut prin experiente asemanatoare, dar si pentru ca nu vei lasa suferinta sa se acumuleze in sufletelul tau.

As vrea sa te imbratisez si sa-ti alin durerea, insa, din pacate, nu o pot face decat prin intermediul cuvintelor. Dar sa stii ca sufleteste iti sunt alaturi, chiar daca nu ma cunosti, si nu te cunosc.
kudika_32792
Postat pe 18 Mai 2013 08:24
De la: Mayyyyana, la data 2013-05-17 23:30:10
De la: kudika50ani, la data 2013-05-17 23:24:28Buna,de obicei nu prea postez insa acum sunt ravasita,distrusa si moarta pe interior.Acum 2 zile am trait tragedia vietii mele,a incetat din viata baietelul meu la mai putin de 3 anisori.Nu pot sa depasesc durerea,sunt la limita de suicid,imi rasuna in cap doar vocea lui,imaginea si toate amintirile, as fi vrut sa fi murit eu nu el.Ati trecut prin acest gen de experienta dureroasa?pentru mine s-a terminat totul,nu mai pot merge la serviciu,nu pot dormi,nu pot manca doar plang si urlu de durere.As vrea sa imi impartasiti daca ati cunoscut sentimentul acesta


In primul rand condoleante si multa putere sa treci peste aceasta durere.Daca vei putea , fireste.
In al doilea rand ma intreb: copilul iti e mort de doua zile , deci iese din calcul sa mergi la serviciu. Mai ai timp si putere sa stai pe net? Stiu ca pentru funeralii se fac niste formalitati ,plus umblete pana iti ies ochii ca la melc , pregatirea pentru inmormantare , pomana. De unde mai ai timp de net?!!
O seara usoara.


In momentele grele prin care trece, n-ar trebui s-o judecam.
kudika_32792
Postat pe 18 Mai 2013 08:26
E greu,iar durerea aceasta te va urmarii toata viata,trebuie sa fi tare si puternica!!!Fiecare dintre noi pierdem pe cine va drag
Titanika
Postat pe 18 Mai 2013 09:21
Niciodata nu vei putea sa uiti, iar durerea nu va trece nicicum, trebuie doar sa te resemnezi, sa zici: "Viata mea merge inainte" si sa fii alaturi de persoanele dragi din jurul tau...stii ca si ele sufera la fel de mult ca si tine, nu?!
Citeodata amintirile iti provoaca bucurii dar in acelasi timp si durere, nu ne puteam inprieteni cu timpul. Asa este viata !!!
http://www.parinti.com/modules.php?name=Ingerasi&func=afiseaza_articol&id=2196
Inscrie-te si tu la E.M.M.A, exista forum si chat si cel mai important pentru tine, poti primi ajutor de specialitate!
Sorina Madalina Cristea, psiholog
Telefon: 0721-697-207
Cabinet: Str. Tudor Stefan, Nr. 42-44, Clinica Elite, Et. 3
E-mail: drcristea@organizatiaemma.ro
rondina
Postat pe 18 Mai 2013 15:04
De la: kudika50ani, la data 2013-05-17 23:24:28Buna,de obicei nu prea postez insa acum sunt ravasita,distrusa si moarta pe interior.Acum 2 zile am trait tragedia vietii mele,a incetat din viata baietelul meu la mai putin de 3 anisori.Nu pot sa depasesc durerea,sunt la limita de suicid,imi rasuna in cap doar vocea lui,imaginea si toate amintirile, as fi vrut sa fi murit eu nu el.Ati trecut prin acest gen de experienta dureroasa?pentru mine s-a terminat totul,nu mai pot merge la serviciu,nu pot dormi,nu pot manca doar plang si urlu de durere.As vrea sa imi impartasiti daca ati cunoscut sentimentul acesta


Toate tragediile si suferintele rele vin dintr-un singur loc: DIAVOLUL, care doreste sa-i faca pe oameni sa nu mai aiba credinta in DUMNEZEU, intradevar nu am trecut prin situatia prin care esti tu nevoita sa treci dar am trecut prin multe rautati si greutati ale vietii ins niciodata nu ma voi putea razbuna pe Dumnezeu pentru aceste rele cauzate de cel rau care ne doreste ca noi s ane pierdem viata vesnica. Draga mea eperienta aceasta trista de viata trebuie sa fie un pas inainte in viata, trebuie sa te gandesti ca acest copilas frumos care sa stins din viata a plecat la Dumnezeu si acolo vei ajunge o data sa va revedeti si s ava imbratisati din nou, tot ceea ce poti face este sa nu-ti pierzi credinta in Dumnezeu sa te pleci pe genunchi si sa te rogi lui atunci cand ai cea mai amre nevoie si el te va incuraja, este bine daca ai alaturi de tine pe cei dragi ai tai gandeste-te ca inca mai poti face copii si daca incurajarea aceasta nue ste suficienta atunci gandeste-te ca acuma traim intr-o lume plina de haos dar mai avem ceva bun de facut sa ne straduim pe pamant sa traim decent si cinstiti si s ane luptam pentru a castiga viata vesnica o viata in care ii vom vedea pe cei dragi si vom trai mereu fara s amai stim nimic legat de cel rau si de ce este negativ aici pe pamant. Ai grija de tine, as vrea sa-ti fiu alaturi sa te ajut sa treci peste suferinta aceasta dar cum nu este posibil il las pe prientenul meu cel mai bun DOMNUL ISUS sa fie cu tine draga mea!

http://www.youtube.com/watch?v=v_B9HgNjoa0
kudika_nikole
Postat pe 18 Mai 2013 16:20
Toti trecem prin aceste tragedii , ca ne place sau nu.Asta din cauza ca nimeni nu este nemuritor .Si n-are a face cu Dumnezeu sau cu Diavolul ci cu faptul ca intr-o zi tot murim. Si nu inteleg de ce il amestecati pe Dumnezeu in toate povestile. Ce vina are el ca oamenii mor?
Mayyyyana
Postat pe 18 Mai 2013 17:47
N-ar trebui sa se-ntample asta.Parintele sa-si vada copilul mort.
Mamei mele i-a murit un baietel de 1 anisor.L-a jelit pana n-a mai putut si nu l-a uitat toata viata.Eu sunt ultima din cele 2 fetite nascute dupa el.Am o mama puternica si intreaga.
nicossia
Postat pe 18 Mai 2013 18:00
De la: Mayyyyana, la data 2013-05-18 17:47:00Toti trecem prin aceste tragedii , ca ne place sau nu.Asta din cauza ca nimeni nu este nemuritor .Si n-are a face cu Dumnezeu sau cu Diavolul ci cu faptul ca intr-o zi tot murim. Si nu inteleg de ce il amestecati pe Dumnezeu in toate povestile. Ce vina are el ca oamenii mor?


Tocmai ca Dumnezeu nu are nici o vina, cel rau este singurul vinovat. Dumnezeu trebuie implicat in toate deoarece el este centrul universului fie ca ii convine cuiva sau nu...asta este legea firii faptul ca el nea inzestrat cu capacitatea de a gandi si de a alege este cu totul altceva, Dumnezeu nu a creat roboti ci a creat persoane dupa chipul si asemanarea lui caabile s agandeasca si sa ia decizi. Fiecare este liber sa interpreteze afirmatile mele dupa bunul lor plac.
kudika_nikole
Postat pe 18 Mai 2013 19:14
De la: nicossia, la data 2013-05-18 18:00:07N-ar trebui sa se-ntample asta.Parintele sa-si vada copilul mort.
Mamei mele i-a murit un baietel de 1 anisor.L-a jelit pana n-a mai putut si nu l-a uitat toata viata.Eu sunt ultima din cele 2 fetite nascute dupa el.Am o mama puternica si intreaga.


Un exemplu bun de urmat ...mama ta, viata ne da lovituri, placeri si neplaceri trebuie sa luam de la viata doar partea buna si cel mai important este sa ne demonstram noua ca suntem oameni si nu traim deageaba!
kudika_nikole
Postat pe 18 Mai 2013 19:17
De la: kudika50ani, la data 2013-05-17 23:24:28Buna,de obicei nu prea postez insa acum sunt ravasita,distrusa si moarta pe interior.Acum 2 zile am trait tragedia vietii mele,a incetat din viata baietelul meu la mai putin de 3 anisori.Nu pot sa depasesc durerea,sunt la limita de suicid,imi rasuna in cap doar vocea lui,imaginea si toate amintirile, as fi vrut sa fi murit eu nu el.Ati trecut prin acest gen de experienta dureroasa?pentru mine s-a terminat totul,nu mai pot merge la serviciu,nu pot dormi,nu pot manca doar plang si urlu de durere.As vrea sa imi impartasiti daca ati cunoscut sentimentul acesta



Sincere condoleante,dar ceva nu este in firea lucrurilor si anume,expunerea durerii tale cu acuitatea unui om fara probleme de aceasta natura!!!Draga mea,mie mi-a murit nepot,un tanar adolescent si in acele zile tragice,nu vedeam pe unde calc,nu mai spun sa scriu si sa citesc!!!!Ceva nu imi place aici,dar nu este problema mea!!!! Dumnezeu sa-l odihneasca!!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Mai 2013 19:28
De la: nicossia, la data 2013-05-18 18:00:07N-ar trebui sa se-ntample asta.Parintele sa-si vada copilul mort.
Mamei mele i-a murit un baietel de 1 anisor.L-a jelit pana n-a mai putut si nu l-a uitat toata viata.Eu sunt ultima din cele 2 fetite nascute dupa el.Am o mama puternica si intreaga.


Asa e! Sa va traiasca mama!
kudika_32792
Postat pe 19 Mai 2013 09:16
De la: kudika_nikole, la data 2013-05-18 19:17:04
De la: nicossia, la data 2013-05-18 18:00:07N-ar trebui sa se-ntample asta.Parintele sa-si vada copilul mort.
Mamei mele i-a murit un baietel de 1 anisor.L-a jelit pana n-a mai putut si nu l-a uitat toata viata.Eu sunt ultima din cele 2 fetite nascute dupa el.Am o mama puternica si intreaga.


Un exemplu bun de urmat ...mama ta, viata ne da lovituri, placeri si neplaceri trebuie sa luam de la viata doar partea buna si cel mai important este sa ne demonstram noua ca suntem oameni si nu traim deageaba!


Ca bine zici, Nicole!
kudika_32792
Postat pe 19 Mai 2013 09:17
BUNA SEARA

Sunt Henrieta si mi-am pierdut cea mai draga persoana din viata mea pe sotul meu Mircea la data de 20.mai, moarte subita stop cardio respirator.
Sunt ravasita daramata toata lumea mea s-a prabusit pentru mine nu mai exista viitor, doar trecut.Un trecut in care am trait o viata minunata impreuna cu Mircea m-a iubit mult, m-a protejat, m-a ocrotit a fost sufletul meu pereche.
Un barbat frumos, destept, bun ,bland,intelept
care m-a invatat ce este iubirea , dragostea, prietenia, frumosul in viata. Imi lipseste enorm
am fost o femeie puternica nimic nu era imposibil pentru mine totul se putea rezolva, daramam muntii impreuna cu iubitul meu drag Mircea.Acum nu mai imi doresc nimic nu stiu daca voi supravietui pana maine.Ma deranjeaza lumina soarele caut sa plec dimineata devreme de acasa trag jaluzelel la birou sa nu vad prea multa lumina si ma scufund in munca,ma epuizez pna seara tarziu dupa ora 11 ajung acasa.
Pacatuiesc privind cu invidie cuplurile fericite si imi vine sa urlu de durere ca " de ce mi s-a intamplat mie, chiar mie asa o nedreptate" !!!!!!
Sunt mandra ca am iubit si-l iubesc in continuare pe Mircea pentru ca a fost si va ramane unic, vreau sa spun sa afle toata lumea ce sot minunat am avut. In fiecare zi ii cer ajutorul si-l rog sa ma ajute sa tec peste momentele grele, merg la cimitir aprind o candela si-i povestesc ce am facut astazi, ma rog la Bunul Dumnezeu ca ingerii sa-l calauzeasca in imparatia cerului. Il iubesc enorm si-mi lipseste nespus de mult. Daca vrei pot sa-ti impartasesc mai multe despre durerea prin care trec imi prinde bine sa vorbesc despre el. raspunde-mi daca vrei
Cu bine
kudika_37069
Postat pe 19 Iunie 2013 21:20
De la: kudika_37069, la data 2013-06-19 21:20:17BUNA SEARA

Sunt Henrieta si mi-am pierdut cea mai draga persoana din viata mea pe sotul meu Mircea la data de 20.mai, moarte subita stop cardio respirator.
Sunt ravasita daramata toata lumea mea s-a prabusit pentru mine nu mai exista viitor, doar trecut.Un trecut in care am trait o viata minunata impreuna cu Mircea m-a iubit mult, m-a protejat, m-a ocrotit a fost sufletul meu pereche.
Un barbat frumos, destept, bun ,bland,intelept
care m-a invatat ce este iubirea , dragostea, prietenia, frumosul in viata. Imi lipseste enorm
am fost o femeie puternica nimic nu era imposibil pentru mine totul se putea rezolva, daramam muntii impreuna cu iubitul meu drag Mircea.Acum nu mai imi doresc nimic nu stiu daca voi supravietui pana maine.Ma deranjeaza lumina soarele caut sa plec dimineata devreme de acasa trag jaluzelel la birou sa nu vad prea multa lumina si ma scufund in munca,ma epuizez pna seara tarziu dupa ora 11 ajung acasa.
Pacatuiesc privind cu invidie cuplurile fericite si imi vine sa urlu de durere ca " de ce mi s-a intamplat mie, chiar mie asa o nedreptate" !!!!!!
Sunt mandra ca am iubit si-l iubesc in continuare pe Mircea pentru ca a fost si va ramane unic, vreau sa spun sa afle toata lumea ce sot minunat am avut. In fiecare zi ii cer ajutorul si-l rog sa ma ajute sa tec peste momentele grele, merg la cimitir aprind o candela si-i povestesc ce am facut astazi, ma rog la Bunul Dumnezeu ca ingerii sa-l calauzeasca in imparatia cerului. Il iubesc enorm si-mi lipseste nespus de mult. Daca vrei pot sa-ti impartasesc mai multe despre durerea prin care trec imi prinde bine sa vorbesc despre el. raspunde-mi daca vrei
Cu bine


Dragostea adevarata nu piere niciodata. Si mai doresc sa-ti spun, sa fi fericita ca ai avut parte de iubirea unui om minunat, ca ai putut iubi un astfel de om, atat de deosebit.
kudika_32792
Postat pe 19 Iunie 2013 22:22
Tot Henrieta

Astazi plec la Budapesta cu niste prieteni la concertul lui Mark Knofler unde ar fi trebuit sa merg cu iubitul meu sot Mircea. A cumparat bilete, a facut rezervare la hotel si faceam planuri frumoase sa petrecem clipe neuitat sa ascultam muzica buna ce iti placea atat de mult draga Mircea.
Am vazut in ultimii doi ani cateva concerte memorabile cu tine Carlos Santana, Dream Theatre,
Bryan Adams, Omega , Slash, Paul Rogers ai iubit mult muzica buna si m-ai invatat sipe mine ce este frumosul si arta adevarata. Iti multumesc mult iubitul meu.
Durerea mea va fi sfasietoare in momentul in care voi ajunge la Budapesta si imi voi aminti de toate momentele extraordinare petrecute impreuna si de faptul ca tu nu mai esti cu mine.
Simt ca trebuie sa ajung acolo la concert pentru ca Mircea si-ar fi dorit foarte sa mergem, il voi simti langa mine si imi voi imagina ca pot sa-l strang de mana si sa-l imbratisez spunandui-i inca o data multumesc iubitul meu.
Spe ca voi supravietui pentru ca tu doar prin mine mai poti sa traiesti sa fac eu tot ce ti-ar fi placut si tie, sa-ti mai spun ca te iubesc si te voi iubi mereu
Voi reveni
kudika_37069
Postat pe 20 Iunie 2013 08:51
De la: kudika_37069, la data 2013-06-20 08:51:35Tot Henrieta

Astazi plec la Budapesta cu niste prieteni la concertul lui Mark Knofler unde ar fi trebuit sa merg cu iubitul meu sot Mircea. A cumparat bilete, a facut rezervare la hotel si faceam planuri frumoase sa petrecem clipe neuitat sa ascultam muzica buna ce iti placea atat de mult draga Mircea.
Am vazut in ultimii doi ani cateva concerte memorabile cu tine Carlos Santana, Dream Theatre,
Bryan Adams, Omega , Slash, Paul Rogers ai iubit mult muzica buna si m-ai invatat sipe mine ce este frumosul si arta adevarata. Iti multumesc mult iubitul meu.
Durerea mea va fi sfasietoare in momentul in care voi ajunge la Budapesta si imi voi aminti de toate momentele extraordinare petrecute impreuna si de faptul ca tu nu mai esti cu mine.
Simt ca trebuie sa ajung acolo la concert pentru ca Mircea si-ar fi dorit foarte sa mergem, il voi simti langa mine si imi voi imagina ca pot sa-l strang de mana si sa-l imbratisez spunandui-i inca o data multumesc iubitul meu.
Spe ca voi supravietui pentru ca tu doar prin mine mai poti sa traiesti sa fac eu tot ce ti-ar fi placut si tie, sa-ti mai spun ca te iubesc si te voi iubi mereu
Voi reveni



Draga mea,daca inima te indeamna sa faci acest lucru,in memoria sotului tau,fa-o,dar tine cont de faptul ca ancorarea in exces in amintirile legate de tot ceea ce ati trait impreuna ,nu va fi de bun augur pentru tine!!!Nu ti-o spun in dorinta de a te rani in vreun fel,dimpotriva,inteleg durerea ta,admit orice reminiscenta referitoare la viata traita cu sotul tau,dar incearca sa faci din aceasta stationare,doar ceva temporar,caci viata ta trebuie sa mearga inainte,cu bune si cu rele,asa cum este ea de fapt!!
kudika_15804
Postat pe 20 Iunie 2013 13:54
Eu nu cred ca faci bine.Ar trebui sa il lasi sa se odihneasca in pace si sa mergi mai departe pe drumul tau.
Orice vei face nimic nu il va mai aduce inapoi si in schimb iti faci tie foarte mult rau.
Crezi ca lui iar placea sa te vada trista ?
criszoe
Postat pe 20 Iunie 2013 14:35
S-a uitat careva la mesajul acestui femei, ce si-a pierdut subit sotul, ca i-a murit omul drag pe 20 MAI (!!!). Ranile provocate de acea pierdere inca ii sunt proaspete, asa ca nu mai o judecati ca-si plange inca barbatul. Faptul ca vorbeste despre el si isi aminteste cu drag de el, este modul ei de a trece peste durere.
kudika_32792
Postat pe 21 Iunie 2013 09:56
15 mai



Fiecare are dreptul la opinia sa.

criszoe
Postat pe 21 Iunie 2013 10:07
Ar putea fi 20 mai anul trecut pentru-ca nu specifica anul,dar in fine nu asta conteaza acum si faptul ca a pierdut pe cineva drag.

Ati spune opinia nu inseamna ca judeci omul.

Este bine sa vorbesti despre persoana disparuta,dar trebuie sa iti traiesti viata ta de acum inainte si nu viata celui disparut.

criszoe
Postat pe 21 Iunie 2013 10:27
De la: criszoe, la data 2013-06-21 10:27:26Ar putea fi 20 mai anul trecut pentru-ca nu specifica anul,dar in fine nu asta conteaza acum si faptul ca a pierdut pe cineva drag.

Ati spune opinia nu inseamna ca judeci omul.

Este bine sa vorbesti despre persoana disparuta,dar trebuie sa iti traiesti viata ta de acum inainte si nu viata celui disparut.





Corect,Cris!!Sa iti dau un exemplu personal!!Sorei mele i-a murit fiul la varsta de 21 de ani,nu doresc nimanui sa treaca prin ce a trecut sora si familia mea,a fost cumplit!!!Sora mea,dupa decesul fiului,la fel ca doamna noastra,tot ceea ce facea,se derula in amintirile legate de nepotul meu,de toti anii in care l-a crescut si educat,ajungand sa nu mai doarma,sa manance si vorbea singura prin casa,ceea ce ne-a ingrijorat pe toti!!Am discutat cu ea,cumnatul meu i-a fost alaturi tot timpul,de inteles dealtfel,a fost si copilul lui,dar nu am ajuns la niciun rezultat,pana cand,intr-o buna zi,a avut atacuri de panica si debut de depresie,s-a speriat foarte tare si ajutata de familie si medic,a incercat sa se redreseze,lucrand cu sine,impunandu-si vointa,ceea ce ne-a bucurat foarte mult!!!A renuntat la obsesia pentru fiul ei si ,incet,incet,a trecut la nostalgii acceptate de familie si acceptabile din punct de vedere emotional!!Suera si acum,dar in alt mod!!!!Daca nu proceda astfel,acum nu mai era printre noi!!!! Multumesc Domnului ca a putut sa depaseasca acea durere cumplita!!! Asa si in acest caz!!Daca doamna noastra nu incearca sa treaca peste socul adus de pierderea sotului ei,nu va fi bine!!!!Nimeni nu o cearta sau judeca in vreun fel,nu este cazul,eu,una,nu mint oamenii prezentandu-le totul in culori Roz,dimpotriva!!!Adevarul este singura cale de vindecare a tuturor ranilor!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Iunie 2013 10:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Suflete pereche 11 De la: akaroest 17 Februarie 2010 19:45
nustiu ce vreau la 25 de ani ai mei!!! 21 De la: flowers_for_girls 10 Mai 2010 22:23
i need help!!!! 15 De la: sarutama 8 Iunie 2010 16:57
Poate exista o relatie intre mine si un italian? 97 De la: Adyda 19 August 2010 16:25
NU STIU CE SA FAC..AJUTATI-MA 30 De la: kudika141301 27 Martie 2010 19:25