Setari Cookie-uri

Distanta

Am 30 de ani fara familie fara copii dar o relatie de 4 ani care este la distanta, adica eu in germania de10 luni iar el in romania. Eu am plecat anul trecut din romania crezind ca prietenul va veni si el....intre timp el a plecat in olanda 6 luni si acuma s-a intors in romania dupa ce ia expirat contractul. Vorbim zilnic pana il sustin si el se plange ce greu e fara mine. Are dreptate dar limba germana nu vrea sa o invete si in germania nu vrea sa vina sa lucreze.
De o luna aici in germania am cunoscut un barbat pe care o tin la distanta si imi este frica sa incep o alta relatie c un alt om pe care nu-l iubesc. Tot ce vreau este o familie c copii, in romania nu am viitor iar iubitul meu sta cu capul in nori. Aici in germania am un salar bun si un loc de munca sigur, nu stiu ar trebui sa las totul sa ma duc in romania sau sa incerc sa ma realizez aici???
andrea083
Postat pe 3 Iunie 2013 19:15
Te poti realiza in Germania,dar gandestete ca-ti va fi foarte greu sa-ti faci o familie,pt ca nemtii sant o fire foarte reci care nu ar imparti cu nimeni nimic,doar daca ii vei face un copil.....si nici atunci nu vei avea drept de mostenire s-au mostenire.
Daca alegi cariera,da asta poti reusi!!!Putin mai greu,dar daca vrei poti reusi!
Titanika
Postat pe 3 Iunie 2013 19:42
si credema ca pt cineva care nu a facut nici macar la scoala aceasta limba,le este foarte greu sa o invete!Numai daca are vointa va reusi!!!
Titanika
Postat pe 3 Iunie 2013 19:53
De aceea invata toti turcaletii si arabii din Germania limba germana , ca au facut la scoala!!
Hai sa fim seriosi. Nu inveti 10 ani la scoala limba respectiva cat inveti in 3 ani in tara respectiva.Inveti mult mai usor acolo pentru ca ai contact cu localnicii si vorbesti zi de zi. La scoala cat inveti? O ora -doua pe saptamana si gata.
Draga Andreea , nimic nu e imposibil daca vrei. Prietena mea e greoaica si mi-as dori sa invat aceasta limba dar sunt constient ca doar citind nu pot invata atat de bine cum ar face-o unul care locuieste acolo.

Cat priveste mostenirea , cum sa n-aiba drept ? Daca este casatorita cu el atunci va avea drept si la mostenire (asta doar daca nu lasa el prin testament altcuiva) si la asigurarea de viata.

Dar tu trebuie sa gandesti pozitiv , ca vei reusi sa faci ce ti-ai propus si ca e viata ta in definitiv si la urma urmei. Nu a celui din Romania , nici a celor de pe forum . Doar a ta.
Succes.
Cavalerul_maltez
Postat pe 3 Iunie 2013 22:23
Nu vreau mostenirea altuia. Nemti sunt oameni serios cu multa rabdare fata de romani. Imi este greu sa las totul in urma dar acum o sa ma duc in concediu si sper sa iau o hotarare buna. Eu as renunta la tot si as ramane in Romania, daca as stii ca o sa fiu fericita acolo...problema e ca suntem de 4 ani impreuna si cand vine vorba sa avem o familie todeauna pritenu gaseste motive ca nu avem nimic suntem fara casa...eu nu il mai stresez pe el desi imi doresc o familie.
Imi este greu sa iau o hotarare, el ma cunoaste si stie toate viciile mele....sa iau de la capat o relatie cu un om pe care nu-l cunosc asa de bine mi se pare greu. In romania eu m-as duce de la un loc de munca la alta ca totul da faliment. Aici in germania pun ceva bani deoparte poate peste un an imi iau o casa....imi este greu singura si nu stiu cum ar fi mai bine.
andrea083
Postat pe 4 Iunie 2013 00:16
citisem o chestie care m-a amuzat: Într-o relație la distanțã sunt fericiți toți patru...
Sau... cum a zis înțeleptul Kulturhaus... ochii care nu se vãd, danseazã cu alta.

:)
muza_ta
Postat pe 4 Iunie 2013 01:47
Distanța nu e un fenomen incontrolabil al naturii. E o alegere.
Dacã nu vrei sã fiți toți patru fericiți și te temi de iminența unui triunghi... poate e cazul sã faci sã faci și tu o alegere.
Una nouã.

am citat:P
muza_ta
Postat pe 4 Iunie 2013 01:49
De la: andrea083, la data 2013-06-03 19:15:23Am 30 de ani fara familie fara copii dar o relatie de 4 ani care este la distanta, adica eu in germania de10 luni iar el in romania. Eu am plecat anul trecut din romania crezind ca prietenul va veni si el....intre timp el a plecat in olanda 6 luni si acuma s-a intors in romania dupa ce ia expirat contractul. Vorbim zilnic pana il sustin si el se plange ce greu e fara mine. Are dreptate dar limba germana nu vrea sa o invete si in germania nu vrea sa vina sa lucreze.
De o luna aici in germania am cunoscut un barbat pe care o tin la distanta si imi este frica sa incep o alta relatie c un alt om pe care nu-l iubesc. Tot ce vreau este o familie c copii, in romania nu am viitor iar iubitul meu sta cu capul in nori. Aici in germania am un salar bun si un loc de munca sigur, nu stiu ar trebui sa las totul sa ma duc in romania sau sa incerc sa ma realizez aici???


Din propria ta relatare, se poate trage usor concluzia ca nu-l consideri pe iubitul tau un om serios, pe care sa te bazezi, alaturi de care sa poti avea o casnicie fericita si copii.

Daca renunti la job-ul din Germania si te reintorci in Romania, pierzi o sursa de venit, dar vin eu acum si te intreb: esti sigura ca iubitul tau nu-ti va forta mana, si pe mai departe, sa iei si alte decizii in defavoarea ta si in favoarea lui? El imi da impresia ca nu e dispus deloc sa faca niste compromisuri de dragul tau si a relatiei voastre, asa ca, eu nu prea va vad impreuna.

In ceea ce-l priveste pe tipul pe care l-ai cunoscut in Germania, daca nu-l iubesti, ce rost are sa-ti faci planuri de viitor alaturi de el?
kudika_32792
Postat pe 4 Iunie 2013 05:54
De la: Titanika, la data 2013-06-03 19:53:48si credema ca pt cineva care nu a facut nici macar la scoala aceasta limba,le este foarte greu sa o invete!Numai daca are vointa va reusi!!!


Titanika, eu in scoala am invatat rusa si engleza, cand am venit aici nu stiam germana, si uite ca nu mi-a fost greu s-o invat.

Daca ai inclinatii spre a invata usor orice, poti invata destul de repede si o limba precum germana.
kudika_32792
Postat pe 4 Iunie 2013 05:59
De la: andrea083, la data 2013-06-04 00:16:47Nu vreau mostenirea altuia. Nemti sunt oameni serios cu multa rabdare fata de romani. Imi este greu sa las totul in urma dar acum o sa ma duc in concediu si sper sa iau o hotarare buna. Eu as renunta la tot si as ramane in Romania, daca as stii ca o sa fiu fericita acolo...problema e ca suntem de 4 ani impreuna si cand vine vorba sa avem o familie todeauna pritenu gaseste motive ca nu avem nimic suntem fara casa...eu nu il mai stresez pe el desi imi doresc o familie.
Imi este greu sa iau o hotarare, el ma cunoaste si stie toate viciile mele....sa iau de la capat o relatie cu un om pe care nu-l cunosc asa de bine mi se pare greu. In romania eu m-as duce de la un loc de munca la alta ca totul da faliment. Aici in germania pun ceva bani deoparte poate peste un an imi iau o casa....imi este greu singura si nu stiu cum ar fi mai bine.


Esti foarte optimista sau lucrezi la negru, daca spui ca, intr-un an de zile, cu banii castigati in Germania, iti poti cumpara o casa.
kudika_32792
Postat pe 4 Iunie 2013 06:12
De la: andrea083, la data 2013-06-03 19:15:23Am 30 de ani fara familie fara copii dar o relatie de 4 ani care este la distanta, adica eu in germania de10 luni iar el in romania. Eu am plecat anul trecut din romania crezind ca prietenul va veni si el....intre timp el a plecat in olanda 6 luni si acuma s-a intors in romania dupa ce ia expirat contractul. Vorbim zilnic pana il sustin si el se plange ce greu e fara mine. Are dreptate dar limba germana nu vrea sa o invete si in germania nu vrea sa vina sa lucreze.
De o luna aici in germania am cunoscut un barbat pe care o tin la distanta si imi este frica sa incep o alta relatie c un alt om pe care nu-l iubesc. Tot ce vreau este o familie c copii, in romania nu am viitor iar iubitul meu sta cu capul in nori. Aici in germania am un salar bun si un loc de munca sigur, nu stiu ar trebui sa las totul sa ma duc in romania sau sa incerc sa ma realizez aici???



Daca in tara nu ai niciun viitor,ramai acolo unde esti si incearca sa te integrezi in societatea lor,chiar daca germanii sunt persoane distatnte si reci la suflet!!!Orice relatie de iubire ,daca nu are un suport stabil din celelalte puncte de vedere,social,financiar,moral,religios,etic,este fara stabilitate si viitor!!!
Referitor la barbatii existenti in viata ta,renunta la ambii,caci nu corespund dorintelor tale,si cauta alt partener de suflet,poate vei gasi intr-o buna zi!!!Fa-ti viata asa cum doresti sa o ai,dar cum nimic de valoare ,nu se obtine fara eforturi si sacrificii,va trebui sa fii consecventa in tot ceea ce vei face de acum incolo!!!!Nu renunta la o pozitie profesionala si financiara bune pentru un barbat,care nu este ambitios si responsabil!!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Iunie 2013 07:51
De la: andrea083, la data 2013-06-04 00:16:47Nu vreau mostenirea altuia. Nemti sunt oameni serios cu multa rabdare fata de romani. Imi este greu sa las totul in urma dar acum o sa ma duc in concediu si sper sa iau o hotarare buna. Eu as renunta la tot si as ramane in Romania, daca as stii ca o sa fiu fericita acolo...problema e ca suntem de 4 ani impreuna si cand vine vorba sa avem o familie todeauna pritenu gaseste motive ca nu avem nimic suntem fara casa...eu nu il mai stresez pe el desi imi doresc o familie.
Imi este greu sa iau o hotarare, el ma cunoaste si stie toate viciile mele....sa iau de la capat o relatie cu un om pe care nu-l cunosc asa de bine mi se pare greu. In romania eu m-as duce de la un loc de munca la alta ca totul da faliment. Aici in germania pun ceva bani deoparte poate peste un an imi iau o casa....imi este greu singura si nu stiu cum ar fi mai bine.



Fa ca totul sa fie bine,intai,pentru tine,tu esti cea care se chinuie printre straini,care suporta departarea de tara natala,care trebuie sa suporte multe pentru a se realiza,gandeste-te la tine,ceilalti se afla pe locul secund!!!Nu te avanta in relatii,doar din dorinta de a avea o familie,ai rabdare cu tine,va veni si ziua cand iti vei gasi perechea!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Iunie 2013 07:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac?:-s 33 De la: SEmperIdem 5 Iunie 2010 13:47
prieteni...dar ce se va intampla mai departe.... 31 De la: Ina19 24 Februarie 2009 17:16
Dilema profunda !! 7 De la: just_laura 22 Aprilie 2009 17:16
intre vis si realitate 30 De la: alex_dede 10 Aprilie 2012 04:48
cum se vindeca inimioara??? 13 De la: alina_luminita 21 Decembrie 2008 23:24