Setari Cookie-uri

Anticonceptionale-saptamana pauza

Buna ziua,
La recomandarea ginecologului, luna aceasta am terminat primul meu blister de anticonceptionale, yasimin mai exact. In momentul de fata ma aflu in pauza de 7 zile. As dorii sa stiu daca in aceasta perioada de 7 zile sunt protejata sau nu. . Stiu ca in mod normal raspunsul este ca NU, insa daca analizez putin mai adanc problema ajung la o alta intrebare. Ce se intampla cu ovulul dupa ovulatie? El nu este in mod normal eliminat in timpul menstruatiei? Astfel acesta ramanand in trompe pana la eliminare in perioada menstruatiei, inclusiv in cele 7 zile. Mentionez ca ultima menstruatie a fost 17-21 mai, perioada fertila 26 mai- 1 iunie, ovulatia aproximativ 31 mai. Administrarea pilulelor am facut-o in fiecare zi la aceeasi ora, fara intarzieri! Va rog daca se poate sa-mi raspundeti la aceste intrebari. In momentul de fata sunt foarte in ceata.
Va multumesc pentru timpul acordat!
kudika_36194
Postat pe 7 Iunie 2013 12:58
Nu nu esti protejata in perioada de 7 zile, in aceasta perioade desi esti in timpul menstruatiei exista riscul ca celalalt ovar sa fie in perioada in care elimina un ovul si poti ramane insarcinata. Si inca ceva important ce trebuie tinut minte atunci cand iei anticonceptionale: nu mai este valabila metoda calendarului asa ca degeaba calculezi tu perioada fertila.
Dr_AnnaH
Postat pe 8 Iunie 2013 10:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vergeturile bata-le vina 26 De la: office_salinasusesi_ro 10 Mai 2010 12:05
Buna! 3 De la: EmaMihai 28 Martie 2013 07:28
adevarat 1 De la: pavel-craciun 20 Mai 2009 10:45
va rog ajutati-ma 5 De la: camiflorea 1 Aprilie 2010 15:13
CONTROLEAZA-TI SANATATEA RAPID ,SIGUR SI IEFTIN 1 De la: healthy006304 9 Februarie 2010 14:17