Setari Cookie-uri

o poveste de viata.....

Foarte multe din cele spuse mi s-au intamplat si altele care nu au fost mentionate. Am divortat dupa 19 ani de casnicie (plus 4 de prietenie). Toate sarbatorile pleca de acasa pentru ca il suna maica-sa (daca eu nu vroiam sa merg era cu atat mai bine, mergea singur, de revelion, de Craciun, de Pasti). Socrii locuiau in alta localitate. Dupa 17 ani am inceput sa imi spun parerea despre plecarile lui, nu ma certam, plangeam. Ma jignea, a inceput sa ma loveasca, o palma, apoi s-au facut mai multe.
Dadea bani din casa, maica-sa il suna pentru bani, nu conta ca aveam si momente in care nu aveam bani, pentru ea se gaseau. Socrii nu ne-au ajutat financiar dar nici nu aveam pretentii. Dupa divort si partaj mi-a spus ca are un copil pe care l-a facut la 18 ani, cu un an inainte de a ne cunoaste, asta asa, ca sa fie tacamul complet.
Ma intreb cu cine am impartit patul si masa? Si am ajuns la o concluzie: nu soacra e vinovata, el este cel vinovat pentru comportamentul lui. Eu m-am invinovatit ca nu l-am parasit mai devreme dar eu am sperat ca se va schimba daca eu sunt o sotie buna (fara falsa modestie sunt si draguta). OAMENII NU SE SCHIMBA, nici noi, nici ei. Inca sunt in etapa de furie dar e mult diminuata, a trecut un an de la divort.

anca_bm
Postat pe 21 Iulie 2013 01:31
De la: anca_bm, la data 2013-07-21 01:31:06Foarte multe din cele spuse mi s-au intamplat si altele care nu au fost mentionate. Am divortat dupa 19 ani de casnicie (plus 4 de prietenie). Toate sarbatorile pleca de acasa pentru ca il suna maica-sa (daca eu nu vroiam sa merg era cu atat mai bine, mergea singur, de revelion, de Craciun, de Pasti). Socrii locuiau in alta localitate. Dupa 17 ani am inceput sa imi spun parerea despre plecarile lui, nu ma certam, plangeam. Ma jignea, a inceput sa ma loveasca, o palma, apoi s-au facut mai multe.
Dadea bani din casa, maica-sa il suna pentru bani, nu conta ca aveam si momente in care nu aveam bani, pentru ea se gaseau. Socrii nu ne-au ajutat financiar dar nici nu aveam pretentii. Dupa divort si partaj mi-a spus ca are un copil pe care l-a facut la 18 ani, cu un an inainte de a ne cunoaste, asta asa, ca sa fie tacamul complet.
Ma intreb cu cine am impartit patul si masa? Si am ajuns la o concluzie: nu soacra e vinovata, el este cel vinovat pentru comportamentul lui. Eu m-am invinovatit ca nu l-am parasit mai devreme dar eu am sperat ca se va schimba daca eu sunt o sotie buna (fara falsa modestie sunt si draguta). OAMENII NU SE SCHIMBA, nici noi, nici ei. Inca sunt in etapa de furie dar e mult diminuata, a trecut un an de la divort.




Draga mea,incearca sa iei viata asa cum ti-a fost daruita,durerea va ramane in inima ta mult timp,dar ocoleste-o pe cat posibil!!Regret cele intamplate,nu este nimic neobisnuit in comportamentul fostului partener de viata,multi barbati transforma propria familie in baie publica cu familia apartinatoare,si nici trairea din amintiri nu este o varianta binefacatoare pentru tine!!!!Ce a fost a trecut,trebuie sa inveti sa mergi ,din nou,prin viata!!!!Fa-o fara teama sau retinere,ai tot dreptul de a-ti regasi linistea sufleteasca!!!

In ceea ce-l priveste pe fostul tau sot,imi pare rau ca trebuie sa-ti spun acest lucru,dar prefer sa tastez adevarul,ai fost mult prea ingaduitoare cu el,i-ai permis prea multe,ai o mare parte din vina pentru cele intamplate!!!Cred ca stii si tu acest lucru!!!

Cu cine ai impartit patul si masa???Cu cine au impartit zeci de femei, dezamagite de catre partenerii lor,ranite in adancul sufletului,de catre niste fiinte,care,cu toata intelegerea mea,au declasat sexul de origine !!!A lovi o femeie este un gest ,pe cat de lesnicios,pe atat de umilitor pentru cea in cauza, si degradant pentru cel care recurge la violenta domestica!!

Vezi-ti de viata ta,normal ca fostul sot este vinovat,dar nu in totalitate,o mare parte din vina o ai si tu!!!!De multe ori,persoanele tolerante,sunt confundate cu presurile aflate la intrarea in locuinta,dar este mare greseala!!!A fi tolerant este o calitate din ce in ce mai rar intalnita!!!Fii femeie,draga mea,barbatii nu au nevoie de femei "slabe",vrei sa stapanesti un barbat????FII FEMEIE!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Iulie 2013 11:31
!Fii femeie,draga mea,barbatii nu au nevoie de femei "slabe",vrei sa stapanesti un barbat????FII FEMEIE!!![/quote]
carolyn-a
Postat pe 21 Iulie 2013 11:38
Sincer iti multumesc ca mi`ai aratat unde as fi ajuns eu... eu am trecut prin ceva asemanator dupa numai 1 an de relatie in care am dat totul pentru omul respectiv in schimb cand si`a bagat un pic coada mami si`a schimbat atitudinea total si mi`am dat seama ca asa va fi mereu si ca el era mult prea atasat de mama lui ca sa`l mai intereseze de parerea mea si eu sufar enorm, probabil si din cauza faptului ca a trecut numai o luna dar asta este...imi voi reveni si sincer m`am regasit in povestea ta doar ca, cu ani buni mai devreme din fericire. Si pentru mine a fost o lectie de viata foarte buna
Eliana_Maria_1
Postat pe 6 August 2013 02:08
Si eu am avut o experienta urata la inceputul acestui an, insarcinata fiind in 6 luni fostul meu sot si-a gasit o tipa cu copil casatorita si ea si m-a parasit in momentul in care aveam cea mai mare nevoie de el (in 7 luni de sarcina). Ca sa-si justifice gestul bineinteles ca eu eram singura vinovata (a spus niste aberatii de si acum imi vine sa rad - el negand relatia). Am nascut (singura alaturi de mine fiind prietenii si familia - fara nici un sprijin nici din partea alor lui), am avut cu bebe o problema - displazie de sold si pcioruselor strambe( care cu ore de kineto s-au vindecat complet - bineinteles ca m-am descurcat cum am putut tot sigura, pentru ca el era prea ocupat sa-i plimbe si sa-i creasca copilul fetei aleia) si acum nu vine in nici macar sa-si vada copilul. Ideea este ca in momentul de fata ii multumesc lui Dumnezeu ca s-a intamplat asa si acum ca mai tarziu era greu ptr copil si avea mai jult de suferit, am trecut peste toate si sunt un om nou alaturi de minunea mea de copil. Sunt fericita, linistiita si acum simt ca traiaesc cu adevarat! Aceeasi greseala am facut si eu - Am fost prea toleranta !!OAMENII NU SE SCHIMBA. Prin cate trecem in viata... important e sa vedem lectia, sa invatam ceva si sa continuam sa traim!
krazyponey
Postat pe 11 August 2013 06:28
Nu ai mentionat daca ati avut copii, poate pentru ei ai rabdat, daca nu, n-ai nici-o scuza.
Ancuta scumpa si eu am stat 23 de ani alaturi de un ticalos,dur si violent, care pretindea ca ma iubeste si am rabdat pentru ca am vrut sa-mi vad copiii cu studii superioare si ma gandeam ca fara el nu-mi voi putea permite sa-i tin la facultati. Mi-a ajutat Dumnezeu, dar cu ce chin, cu ce traume.Cand n-am mai putut suporta, am luat decizia si am divortat. M-a barfit, m-a improscat cu noroi, a facut tot ce se poate(negativ vorbind) pentru a ma determina sa ma intorc la el, dar n-am facut-o. Mi-am spus ca si de mananc o data la trei zile, dar sa am liniste sufleteasca. Ma oprea lumea pe strada sa ma intrebe daca e adevarat, nu-i lasam sa puna intrebarea, sa ma intrebe ce, le raspundeam din start ca e adevarat totul, dar nu mai vreau sa-l vad nici in poza.M-am refugiat in munca, am citit foarte mult, psihologie, carti de specialitate, m-am ingrijit, m-am respectat si nu m-am lasat doborata. Dupa sapte ani de la divort m-am recasatorit cu un om bun, care are si o functie, iar el a ramas sa barfeasca in continuare, singur, al nimanui, contorsionat de atat rautate si minciuna.
Sfatul pe care ti-l dau e : fruntea sus, priveste viitorul cu incredere, aranjeaza-te, selecteaza-ti anturajul, nu cadea prada disperarii, invata sa schimbi raspunsul tau emotional la gura lumii, citeste, intra pe internet pe site-urile de socializare, sa uiti de singuratate, dar cenzureaza-te si cenzureaza-ti si interlocutorii. Iti vei umple timpul, rana se va cicatriza si viitorul iti va aduce in cale omul potrivt.Si bucura-te ca ai scapat de un terorist, bucura-te de viata, de tot ce e frumos in jurul tau ! Mult succes si multa fericire, Ancuta scumpa!Cu empatie- Lia
Liuta
Postat pe 11 August 2013 07:03
sa inteleg ca ai acum vreo 45 ani , deci eu nu te judec pt tot ce ai facut pina acum , ca ai facut bune sunt sigur , dar si rele. asa ca incearca si tusa te distrezi ca inca esti tinara si aio tot timpul inainte sa-ti refaci viata .ai foarte multe de facut si fara sa stai si sa plingi dupa el.
kudika501499
Postat pe 11 August 2013 08:20
Anca draga nu te judeca nimeni pt ca ai suportat atatea ani ipocrizia sotului tau,rau este ca nu traim de 2 ori.Fati viata mai frumoasa acum cat mai esti tanara si inca frumoasa.Povesti de viata avem fiecare din noi,eu am zis ca pot scrie o carte cu tot ce a insemnat viata mea cu sotul de care am divortat dupa 13 ani de casnicie,am ramas cu 2 copii pe care i-am crescut singura. Traieste acum o viata noua si frumoasa,lasa totul in urma si deschide bine ochi cand vei face o noua alegere intr-o relatie viitoare.Meritam o viata in adevararatul sens al cuvantului.SUCCES
kudika135151
Postat pe 11 August 2013 09:08
offff.. e atat de gru sa uiti 20 de chin,am avut si eu aproape aceiasi "casnicie"daca se poate numi asa , cu un curvar care se culca cu toate nespalatele si te umple de toate bolile si pe deasupra mai era si betiv , ma intreb si eu de ce am asteptat atat , poate de gura lumi poate de mila, nu am avut curaj sa ii spun in fata ca gata sa terminat a trebuit sa ma urc in autocar si sa plec in lume ,stiu am fost o lasa dar era singura modalitate de a scapa de el ..... La 17 ani am ramas insarcinata cu el am facut un baiat pe care binenteles nu a vrut sa il recunoasca mama mea la dat in judecata si am castigat copilul avea un tata pe hartie , dupa 2 ani de judecata m ia sucit mintile si am acceptat sa fim o familie am zis ca e bine ca copilul meu sa aiba langa el pe tatal lui si la ce bun ca nici macar un tata nu era in stare sa fie ,in ziua de azi am o alta fam copilul are 20 de ani si mai am si doi ingerasi gemeni , sunt foarte fericita dar mai am o problema divortul nu vrea sa accepte ca sa terminat nu vrea sa imi dea certificatul de casatorie cu toate ca si el are pe alcineva , cum as putea sa divortezi fara el daca eu acum am o alta fam ????
yram_tl
Postat pe 11 August 2013 10:05
De la: anca_bm, la data 2013-07-21 01:31:06Foarte multe din cele spuse mi s-au intamplat si altele care nu au fost mentionate. Am divortat dupa 19 ani de casnicie (plus 4 de prietenie). Toate sarbatorile pleca de acasa pentru ca il suna maica-sa (daca eu nu vroiam sa merg era cu atat mai bine, mergea singur, de revelion, de Craciun, de Pasti). Socrii locuiau in alta localitate. Dupa 17 ani am inceput sa imi spun parerea despre plecarile lui, nu ma certam, plangeam. Ma jignea, a inceput sa ma loveasca, o palma, apoi s-au facut mai multe.
Dadea bani din casa, maica-sa il suna pentru bani, nu conta ca aveam si momente in care nu aveam bani, pentru ea se gaseau. Socrii nu ne-au ajutat financiar dar nici nu aveam pretentii. Dupa divort si partaj mi-a spus ca are un copil pe care l-a facut la 18 ani, cu un an inainte de a ne cunoaste, asta asa, ca sa fie tacamul complet.
Ma intreb cu cine am impartit patul si masa? Si am ajuns la o concluzie: nu soacra e vinovata, el este cel vinovat pentru comportamentul lui. Eu m-am invinovatit ca nu l-am parasit mai devreme dar eu am sperat ca se va schimba daca eu sunt o sotie buna (fara falsa modestie sunt si draguta). OAMENII NU SE SCHIMBA, nici noi, nici ei. Inca sunt in etapa de furie dar e mult diminuata, a trecut un an de la divort.




sa ma ierti, dar ai facut cam multe greseli...multe peste "media" admisa unui om....parerea mea. doar dupa 17 ani ti'ai luat inima in dinti si sa'i spui ca te deranjeaza ceva din tot ceea ce facea, din stilul vostru de viata? hmmm...nu stiu cum de ai putut suporta atat...nu mai zic accepta fie si o zi, o saptamana, o plecare de'a sa, etc...
esti inca tanara, vie, frumoasa, gospodina....asa ca treci mai departe, traieste'ti viata! iarta, ingroapa tot ce'a fost....ca sa poti merge mai departe...
lone_star
Postat pe 11 August 2013 10:49
sa te ajute Dumnezeu sa treci peste!iti vei gasi tu jumatatea!te pup si ai grija de tine!
kudika225361
Postat pe 11 August 2013 11:10
Povestea fiecaruia este o poveste de viata . Este bine cand vine o zi si faci bilantul . Nemultumirea e buna , ptr ca cu cat aduni mai multa nemultumire cu atat vei depune eforturi sa schimbi ceva . Este idel sa inveti ceva din fiecare intamplare din viata ta . A durat destul de mult pana sa-ti dai seama ca a fii tu o sotie buna nu este de ajuns ptr a avea o casnicie buna . E bine sa inveti ca o relatie functioneaza bine doar daca exista un schimb permanent intre parteneri . Eu dau , tu-mi dai . Daca lasi lucrurile sa curga , fara sa-ti pui limite sanatoase atunci nu vei face decat sa dai si sa dai si iara sa dai . Sotul tau are un comportament infantil , dar tu erai datoare fata de tine sa ai grija de tine . Sper ca acum , dupa ce ti va trece durerea acestei experiente sa mergi mai departe puanad in aplicare ceea ce ai invatat din aceasta exeprienta . Vorba unui intelept"lucrurile nu sunt niciodata rele prin ele insele , depinde de maniera cum ne gandim la ele ," mult succes
aanaxor001
Postat pe 11 August 2013 11:25
Draga mea este foarte greu sa treci prin asa ceva,chiar daca eu nu sunt casatorita am trecut si eu prin asa ceva....Eram prieteni de 2 ani de zile iar dupa 3 luni deja incepusera scandalurile efectiv din caua mamei lui...era o femeie foarte rea,nu si putea imagina baiatul casatorit,pentru ca ea a muncit sa ii faca avere.Dupa cum spuneam dupa 3 luni certurile erau la ordinea zilei,iar dupa alte 2 luni au inceput bataile....Plus ca fostei mele soacre ii placea sa se joace de-a vrajitoarea,eu mereu nu eram buna la nimic,chiar mi sa intamplat sa mi arunce farfuria cu ciorba de pe masa afirmand ca ce asta e mancare...In final l-am parasit asta a fost cel mai bun lucru pe care il puteam facedupa despartire am aflat ca de fapt fetita de care maicasa avea grija(era asistent maternal)era de fapt fiica lui.Ce sa mai zic un nenorocit care stia doar sa loveasca si sa insele,iar maicasa o femeie fara minte
myau_miau
Postat pe 11 August 2013 11:30
Sa fii femeie? Explica-ne tu ce inseamna sa fii femeie, sa te impui fara sa sotul sa-si permita anumite chestii.....Da-ne tu exemple de compartamente, de distuatii..Astept!!
kudika_20839
Postat pe 11 August 2013 11:38
De la: kudika_20839, la data 2013-08-11 11:38:31Sa fii femeie? Explica-ne tu ce inseamna sa fii femeie, sa te impui fara sa sotul sa-si permita anumite chestii.....Da-ne tu exemple de compartamente, de distuatii..Astept!!



"Anumite chestii",ce anume vrei sa spui??Cumva recurgerea la violenta domestica,impunere fortata,comportament abuziv????Draga mea,nicio femeie nu este obligata sa suporte astfel de abuzuri,iar cei care practica asa ceva nu sunt barbati in adevaratul sens al cuvantului!!

Ce inseamna sa fii femeie????nu discutam aspectele legate de partea fizica a lucrurilor,caci,din punctul meu de vedere,toate femeile sunt frumoase,caci fac parte din Creatie,poate suna a sablon,dar aceasta este opinia mea!!

Trecem mai departe!!!Calitatea de a fi femeie este un drept consfintit prin insasi natura femeii,lasam anii din urma,discutam de femeia moderna,independenta,libera in luare de decizii si exprimare,stapana pe valorile ei,dobandite prin eforturi personale si nu prin alte mijloace!!Cum se poate impune??Este foarte simplu,PRIN COMUNICARE,dar,mare atentie,aceasta este valabila numai in parteneriatele in care exista doua persoane deschise la dialog si ajustare de atitudini!!!Orice cuplu se incheie,cel putin teoretic,prin acceptare si intelegere,iubire si respect,deci se subinteleg factorii care pot sta la baza unei bune colaborari in familie1!Atat femeia,cat si barbatul trebuie sa inteleaga ca impunand ,mai ales prin forta,un anumit stil de viata,totul este sortit esecului!!Este adevarat,in cadrul familiei,toate problemele necesita consultatie bilaterala,nu se poate rezolva nimic din ceea ce tine de evolutia familiei,fara o discutie cu partenerul de viata!!De aceea este indicat sa iti cunosti perechea cat se poate de mult,caci aici apar neajunsurile,cunoasterea superficiala,casatoria incheiata in graba,neempatizarea,toate acestea conduc la situatii asemanatoare cu cea descrisa pe acest topic!!!FAMILIA inseamna respect,fidelitate si loialitate,la care se adauga si celelalte ingrediente!!Impunerea se face mai mult la nivel mental decat fizic,caci,draga mea,atunci cand iubesti ,faci totul pentru persoana iubita,fara a recurge la violenta sau ultraj!

O femeie independenta nu va acepta niciodata lipsa dialogului din cuplu si nici nu va tolera lipsa de atitudine pozitiva!!Si reciproca este valabila!!

Niciodata nu se va raspunde la violenta prin violenta!!!Barbatii care sunt irascibili si in familie,au fost dintotdeauna astfel,deci aici intervine acea doza de cunoastere,amintita mai sus1!Nu te poti impune in fata unui barbat violent,dar nici nu esti fortata sa traiesti cu un asemenea om ,oricat de mult l-ai iubi!!!Fiecare persoana este libera sa isi aleaga sau sa isi continue drumul in viata,dar fara violenta,doar prin dialog intre parteneri!!Nu exista astfel de perechi ,nu se poate rezolva nimic,decat in fata instantelor judecatoresti!!!Si este foarte trist,caci iubirea nu ar trebui sa aiba de-a face cu sistemul juridic!!!

Deci cheia impunerii sunt DIALOGUl si STATUTUL acceptat de catre femeie!!!
kudika_15804
Postat pe 11 August 2013 15:11
Cel ce l-a luat pe Dumnezeu calauza in viata sa merge pe drumul cel bun,daca nu riscul este mare.
Cuvantul lui Dumnezeu lumineaza pe tot omul asa ca increde-te in EL caci EL nu te va dezamagi niciodata precum oamenii.
Sunt multi oameni necajiti pe lumea aceasta Gandeste-te la fiecare zi in care vezi lumina zilei sanatoasa ca la o minune de la Dumnezeu.
Mananca ROAGA-TE, iubeste!
Multa sanatate si numai bine!
MIMI1958
Postat pe 11 August 2013 17:01
De la: kudika_15804, la data 2013-08-11 15:11:51
De la: kudika_20839, la data 2013-08-11 11:38:31Sa fii femeie? Explica-ne tu ce inseamna sa fii femeie, sa te impui fara sa sotul sa-si permita anumite chestii.....Da-ne tu exemple de compartamente, de distuatii..Astept!!



"Anumite chestii",ce anume vrei sa spui??Cumva recurgerea la violenta domestica,impunere fortata,comportament abuziv????Draga mea,nicio femeie nu este obligata sa suporte astfel de abuzuri,iar cei care practica asa ceva nu sunt barbati in adevaratul sens al cuvantului!!

Ce inseamna sa fii femeie????nu discutam aspectele legate de partea fizica a lucrurilor,caci,din punctul meu de vedere,toate femeile sunt frumoase,caci fac parte din Creatie,poate suna a sablon,dar aceasta este opinia mea!!

Trecem mai departe!!!Calitatea de a fi femeie este un drept consfintit prin insasi natura femeii,lasam anii din urma,discutam de femeia moderna,independenta,libera in luare de decizii si exprimare,stapana pe valorile ei,dobandite prin eforturi personale si nu prin alte mijloace!!Cum se poate impune??Este foarte simplu,PRIN COMUNICARE,dar,mare atentie,aceasta este valabila numai in parteneriatele in care exista doua persoane deschise la dialog si ajustare de atitudini!!!Orice cuplu se incheie,cel putin teoretic,prin acceptare si intelegere,iubire si respect,deci se subinteleg factorii care pot sta la baza unei bune colaborari in familie1!Atat femeia,cat si barbatul trebuie sa inteleaga ca impunand ,mai ales prin forta,un anumit stil de viata,totul este sortit esecului!!Este adevarat,in cadrul familiei,toate problemele necesita consultatie bilaterala,nu se poate rezolva nimic din ceea ce tine de evolutia familiei,fara o discutie cu partenerul de viata!!De aceea este indicat sa iti cunosti perechea cat se poate de mult,caci aici apar neajunsurile,cunoasterea superficiala,casatoria incheiata in graba,neempatizarea,toate acestea conduc la situatii asemanatoare cu cea descrisa pe acest topic!!!FAMILIA inseamna respect,fidelitate si loialitate,la care se adauga si celelalte ingrediente!!Impunerea se face mai mult la nivel mental decat fizic,caci,draga mea,atunci cand iubesti ,faci totul pentru persoana iubita,fara a recurge la violenta sau ultraj!

O femeie independenta nu va acepta niciodata lipsa dialogului din cuplu si nici nu va tolera lipsa de atitudine pozitiva!!Si reciproca este valabila!!

Niciodata nu se va raspunde la violenta prin violenta!!!Barbatii care sunt irascibili si in familie,au fost dintotdeauna astfel,deci aici intervine acea doza de cunoastere,amintita mai sus1!Nu te poti impune in fata unui barbat violent,dar nici nu esti fortata sa traiesti cu un asemenea om ,oricat de mult l-ai iubi!!!Fiecare persoana este libera sa isi aleaga sau sa isi continue drumul in viata,dar fara violenta,doar prin dialog intre parteneri!!Nu exista astfel de perechi ,nu se poate rezolva nimic,decat in fata instantelor judecatoresti!!!Si este foarte trist,caci iubirea nu ar trebui sa aiba de-a face cu sistemul juridic!!!

Deci cheia impunerii sunt DIALOGUl si STATUTUL acceptat de catre femeie!!!

De acord cu dv in tot ceea ce spuneti,insa
nu stiu la care independenta va referiti?
Caci daca esti independent d.p.d.v. financiar poti face toate cele spuse, dar daca nu esti ce sa faci??
aceasta este intrebarea fiindca< in provincie>asa cum spuneti dv bucurestenii mai greu sunt independente femeile d.p.d.v. financiar SI atunci nu ai ce sa faci decat sa te complaci in situatie pana la moarte asa cum a facut mama mea .
MIMI1958
Postat pe 11 August 2013 18:15
Dupa doi ani te vei simti putin mai bine.Am trait o poveste similara si te inteleg perfect. An dupa an, pe masura cevor trece de la divort te vei simti putin cate putin mai bine.Te felicit ca ai avut curajul sa o faci pana la urma si nu te mai invinovati ca nu ai facut-o mai devreme; si eu m-am invinuit la fel.Doar timpul le rezolva pe toate; durerea se mai estompeaza in timp. Dupa ce vei trece de faza de furie, va fi mai simplu sa vezi cat de puternica esti si vei deveni mai frumoasa. Eu ajunsesem un schelet ambulant pentru ca toata durerea mi-o interiorizam. Acum sunt mai bine. Si tu vei fi. Te felicit ca ai facut acest pas.Nimeni nu merita ceea ce am indurat noi.Nu esti singura care a trecut sau trece prin asta.
kudika460860
Postat pe 11 August 2013 19:23
Dragele mele, ma mai tineti minte? Mi-am descris viata acum un an, a mai trecut unul, in total doi de la divort.
Eu sunt foarte fericita acuma, v-am urmat sfaturile, unele dintre cele mai bune. M-am uitat in oginda, mi-am vazut nu numai chipul, ci si sufletul, mi-am dat seama ca sunt OK, deci merg inainte.
M-am aranjat, mi-am sters lacrimile, mi-am reluat vechiul hobby (am inceput scoala de arta sectiunea pian), m-am reintalnit cu prietenele, si.....am cunoscut un barbat de aceeasi varsta cu mine. Stie absolut tot ce s-a intamplat in viata mea, ma iubeste enorm, de fapt niciodata nu am spus ca toti barbatii sunt la fel (sau toate femeile).
Eu nu am avut copii (de aceea va dau dreptate celor care m-ati "certat" ca am indurat atata timp casnicia aceea toxica, mai ales ca nu aveam copii), barbatul cu care sunt are o fetita, invata foarte bine, e cuminte, imi doresc mult sa o vad studenta.
Dragele mele (va spun asa pentru ca simt asta), Dumnezeu exista. Bine faci, bine primesti, rau faci, rau primesti. Fostul sot ma cauta, ma suna destul de des, inca nu pot s-o numesc hartuire dar.....Imi spune ca ma iubeste, etc (voi stiti la ce ma refer).
Locuiesc cu noul meu partener, probabil ne vom casatori in curand (nu am stabilit data dar nici nu ma grabesc, sincera sa fiu). Anul acesta am fost in concediu impreuna, eu zic ca e bine si soarele a rasarit si pe strada mea.
Sa auzim numai de bine
Va sarut
Anca
anca_bm
Postat pe 11 Septembrie 2014 17:44
De la: anca_bm, la data 2014-09-11 17:44:33Dragele mele, ma mai tineti minte? Mi-am descris viata acum un an, a mai trecut unul, in total doi de la divort.
Eu sunt foarte fericita acuma, v-am urmat sfaturile, unele dintre cele mai bune. M-am uitat in oginda, mi-am vazut nu numai chipul, ci si sufletul, mi-am dat seama ca sunt OK, deci merg inainte.
M-am aranjat, mi-am sters lacrimile, mi-am reluat vechiul hobby (am inceput scoala de arta sectiunea pian), m-am reintalnit cu prietenele, si.....am cunoscut un barbat de aceeasi varsta cu mine. Stie absolut tot ce s-a intamplat in viata mea, ma iubeste enorm, de fapt niciodata nu am spus ca toti barbatii sunt la fel (sau toate femeile).
Eu nu am avut copii (de aceea va dau dreptate celor care m-ati "certat" ca am indurat atata timp casnicia aceea toxica, mai ales ca nu aveam copii), barbatul cu care sunt are o fetita, invata foarte bine, e cuminte, imi doresc mult sa o vad studenta.
Dragele mele (va spun asa pentru ca simt asta), Dumnezeu exista. Bine faci, bine primesti, rau faci, rau primesti. Fostul sot ma cauta, ma suna destul de des, inca nu pot s-o numesc hartuire dar.....Imi spune ca ma iubeste, etc (voi stiti la ce ma refer).
Locuiesc cu noul meu partener, probabil ne vom casatori in curand (nu am stabilit data dar nici nu ma grabesc, sincera sa fiu). Anul acesta am fost in concediu impreuna, eu zic ca e bine si soarele a rasarit si pe strada mea.
Sa auzim numai de bine
Va sarut
Anca



Curaj in lupta cu viata si fiti fericiti!!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Septembrie 2014 18:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac...? 15 De la: r_girl 2 Iunie 2009 10:18
Pentru iubitorii de animale... 15 De la: oryxbeissa 18 Noiembrie 2009 14:48
ce greu e...:( 4 De la: fante_de_dorobanti 27 Septembrie 2010 14:51
Soacrelor,, mamele de baieti ,haide-ti sa ne facem ,,,, un forum al nostru!! 538 De la: verraa 21 Aprilie 2011 12:21
buna 2 De la: Tharr 9 Mai 2011 09:18