Setari Cookie-uri

Sa mai continui?

Sunt casatorita de 3 ani, dupa o relatie de prietenie de aproape 5 ani. Dar in perioada de casatorie, pot spune ca de fapt am fost impreuna doar an si jumatate pentru ca el a plecat in strainatate. Legatura o tineam prin mail sau la telefon si venea acasa odata la 7 luni de zile si statea o luna si jumatate. Mi-a cerut sa merg cu el, dar pentru ca aveam nevoie de mai multe certitudini , de mai multa dovada de dragoste, am tot ezitat. Dupa al doilea contract aproape m-a fortat sa merg cu el, si pentru ca imi era si mie greu acasa am acceptat sa merg cu el. Dar el nu a avut incredere in mine ca imi doresc si eu sa merg cu el si acum dupa 5 luni de la discutia aceea mai serioasa mi-a spus ca iubirea lui pentru mine este undeva la 5-10% si ca nu vom mai fi impreuna si multe alte lucruri care m-au ranit..
Eu imi doresc sa continui relatia, dar parca nu vad la el ca isi mai doreste acest lucru.
Ce sa fac?
monica2008
Postat pe 12 Octombrie 2008 16:18
pararea mea e ca ... daca il iubesti si asta e dorinta lui tre sa i-o respecti ....nu vreau sa fiu rautacioasa ....da nici cu forta nu poti sa ti o pers langa tine....dc acea pers nu mai simte nik pt u n-are rost ...stiu k e greu ...oricum tre sa discutati sincer si sa ajungetzi la o intelegere ...poate se mai poate remedia ceva ...sau poate il faci sa te iubeasca din nou ...
iancu
Postat pe 13 Octombrie 2008 12:33
.....eu am incercat sa tin o pers langa mine mai mult fortat ...pt k el mi-a marturisit k nu ma iubeste cu adevarat dupa o relatie de un an ...k si-ar dori sa ma poata iuby dar nu se poate .... k nu vrea sa ma faca sa sufar ...si k ramane la aprecierea mea dc mai continuam sau nu relatia ...iar eu m-am incapatanat sa continuam pt k nu ma putea obisnui cu ideea despartirii ....si am suferit mai mult decat dupa ce ne-am despartit ....nepasarea lui m-a durut mai mult decat lipsa lui ....
iancu
Postat pe 13 Octombrie 2008 12:40
De la: iancu, la data 2008-10-13 12:40:59.....eu am incercat sa tin o pers langa mine mai mult fortat ...pt k el mi-a marturisit k nu ma iubeste cu adevarat dupa o relatie de un an ...k si-ar dori sa ma poata iuby dar nu se poate .... k nu vrea sa ma faca sa sufar ...si k ramane la aprecierea mea dc mai continuam sau nu relatia ...iar eu m-am incapatanat sa continuam pt k nu ma putea obisnui cu ideea despartirii ....si am suferit mai mult decat dupa ce ne-am despartit ....nepasarea lui m-a durut mai mult decat lipsa lui ....


MA BUCUR K AI POSTAT. se pare k shi io trec prin situatia prin care ai trecut shi tu... pana azi nu am realizat asta, dar azi am inteles motivul lipsei lui de interes din ultimul tp. in sfarshit am inteles... macar de mi-ar fi spus shi mie asha cum el ti-a spus tie, poate ash fi inteles de mai mult tp :(
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:57
Stai linista k nici la mn nu a fost asa simplu .... nu mi-a spus-o chiar aja p directe ....eu doar am sintetizat ....dupa un an dintr-o data intalnirile au inceput sa se rareasca el sa se raceasca ...sa inventeze diferite scuze ...motive sa nu ne intalnim .... la inceput il credeam k e obosit ...k e racit ...pona am aflat de la prieteni k el de fapt era prin baruri cu pr lui ....totusi am zis k poate are nevoie de putina libertate ...si am lasat de mine ....si apoi fazele se repetau si mult mai multe ...ii spuneam k dc nu se int cu mine ies si eu cu fetele in oras ...si el zicea k ar fi bine ...ii spuneam k o sa imi fac p altu ...si el si ce daca ...ii ziceam da tie chiar nu iti pasa ?ba da ...tin la tine mult ...da dc asta e dorinta ta ...:-?? ...in crizele mele de isterie k nu ii pasa delok d mine si eu chiar tineam enorm la el k ne despartim ...bla bla ... ma intreba doar k de ce ? si k tine la mine dar nu vrea sa ma faca sa sufar .... dupa ce ne despateam si nu ma cauta delok tot eu il cautam si ne impacam ...apoi iar ma trata cu raceala ne vedeam o data pe saptamana .... imi parea rau pt k nu fusese asa la inceput ...lucrurile chiar mersesera bn si fuseseram fericiti la inceput .... imi spune k ii pare rau k isi cere iertare k a fost un dobitoc cu mine k nu as fi meritat asa ceva ...si iar speram k lucrurile o sa mearga bn .... pona am inteles k asa nu se poate ....si la sfatul prietenelor mi-am facut alt pr in timp ce stateam cu el k sa incerc sa il uit sa nu mai stau toata ziua in casa si sa plang ca o proasta pt o pers caruia ii eram indiferenta ...si a aflat de la prietenii lui ... pt k dc eu nu il sunam in ultima vreme ...nici el nu ma cauta ...si apoi intr-un final am vb si mi-a spus k stie k stau cu altu si se bucura k in sf am inteles si spera k acea pers sa ma faca fericita pt k merit ...k dc ar fi fost sa aleaga p cine sa iubesca eu as fi prima pers din univers ...da el nu mai poate sa iubeasca in afara de fosta ...de care se despartisa de doi ani dupa o relatie de 2 sau 3 ani .... deci dragoste cu sila nu se poate si decat sa iti faci mai mult rau tie si sa suferi zilnik ...mai bine suferi o saptamana ...doua ... si gata .... o persoane care te merita si te iubeste nu te-ar face pt nik in lume sa suferi si sa plangi ....aaa si cand stateam cu el imi spunea ca i-ar fi greu dc ne-am desparti k s-a invatat cu mine ...da nu crede k ar suferi .... sunt multe amanunte ...nu e bn sa iti aduci aminte ceea ce te face sa suferi :D:P si nici nu mai vreau sa imi obosesc neuronasi mei pt a-mi aminti ceea ce nici nu merita sa ma gandesc la ce a fost:d
iancu
Postat pe 13 Octombrie 2008 17:52
Partea cea mai importanta e ca eu am ajuns sa il iubesc mai mult. Mai mult chiar decat la inceput. O alta parte proasta e ca reconosc ca ne aflam aici din vina mea (90% e vina mea). Dar pentru ca il iubesc vreau sa mai incerc si totusi am spus ca daca dupa o perioada procentul lui de iubire nu se va modifica, il voi lasa liber.
monica2008
Postat pe 13 Octombrie 2008 19:57
deci, m-am chinuit sa scriu aci un rasp care l-am primit aseara de la mine insami... un rasp pe care toate de aici il cunoastem... doar k nu am reushit sa-l shi adaug la topic :( il gasiti pe blogul meu... k altfel nu shi ar fi gasit ecou pe forum....

shi in final ash vrea sa va mai intreb... acum k raspunsul a venit shi k se stie cum se sta.... vine eterna intrebare.... sa mai continui? doar stim k mereu zicem k sperantza moare ultima... dar spuneti-mi cand moare sperantza? cand realizam k sperantza a murit???????
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 14 Octombrie 2008 14:31
O relatie implica 2 oameni.Mult timp m-am amagit cu gandul ca...iubesc eu suficient pentru amandoi(poate mai mult decat as fi crezut vreodata ca o pot face,si mai mult decat aveam nevoie),cel putin pana aveam sa cuceresc o inima de gheata.
Acum in schimb..nu numai ca nu mai am nevoie de iubirea asta..dar am inteles ce inseamna o relatie si cand trebuie sa te retragi dintr-o relatie: in momentul in care esti singur..
ayda4ever
Postat pe 14 Octombrie 2008 20:16
deci, uite k mi-a spus-o asha cum am spus shi in blogul meu. dar ce sa fac mai departe? de sunat nu mai suna. il sun eu o data pe zi. sau ii dau sms la care nu raspunde. mi se rupe sufletul. ash vrea sa se termine definitiv sau sa revina. nici eu nu mai stiu ce vreau. trebuie sa ne vedem ca sa-mi inapoieze tot ceea ce am la el. acela sigur ar fi finalul. dar evit sa aduc in discutie acest subiect. ieri am evitat sa-l sun mai tz cum m-a rugat el. in schimb i-am dat un sms cu incurajari pt k in prezent am impresia k se confrunta cu niste probleme. nu mai stiu ce vreau... de fapt stiu ce vreau, dar nu stiu dc o sa shi obtin. shi am obosit sa tot sper, dar stiu k mai pot... poate fac tagma femeilor de ras, dar il iubesc mai mult decat mi-am imaginat k ash putea sa iubesc. nu stiu dc sa mai continui...
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 15 Octombrie 2008 16:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bunaaa 22 De la: _dulcik_ 3 Septembrie 2009 09:59
Exista viata si dupa un divort? 69 De la: love_strike 9 August 2010 16:02
Macar un sfat..o parere..... 14 De la: Cassey 30 Decembrie 2008 00:03
sa plec sau nu? 55 De la: kudika_nikole 19 Decembrie 2011 22:45
Ceva ma tine in loc 7 De la: 30 August 2016 06:59