Setari Cookie-uri

intrebare

Acum, citind raspunsurile voastre, ma gandesc daca nu cumva exista o legatura intre astmul bronsic si afectiuni ale tiroidei. Si mama a suferit de hipertiroidie, acum are tiroida extirpata si trebuie sa ia medicamente care sa suplineasca functia tiroidei, iar inainte de a fi depistata cu hipertiroidie, ani la rand a chinuit-o astmul bronsic, dezvoltat pe fondul unei alergii.


Banuiesc ca exista o legatura intre cele doua afectiuni, totusi.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Iulie 2013 15:37
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-07-23 14:20:41Si eu am mai mereu o bronsita recurenta. Am un tiuit in piept cum inspir, dar numai daca fac o inspiratie profunda.
Acum am terminat o cura de 5 zile cu Erdomed. Tu dupa ce ti-ai dat seama ca ai astm bronsic ?


Nu stiu daca ti-am mai povestit, dar si eu am suferit de o bronsita severa asta iarna, o complicatie a unei gripe puternice, nu-mi trecea nici cu vitamine, nici cu medicamente, pana cand mi-a fost recomandat ceaiul de soc si cel de coacaze negre, si chiar m-au ajutat. Se gasesc in orice plafar cele doua tipuri de ceaiuri, cel de soc e ceva mai ieftin decat cel de coacaze negre, dar amandoua sunt la fel de eficiente.

Sper sa te ajute si pe tine.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Iulie 2013 15:41
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 15:37:58Acum, citind raspunsurile voastre, ma gandesc daca nu cumva exista o legatura intre astmul bronsic si afectiuni ale tiroidei. Si mama a suferit de hipertiroidie, acum are tiroida extirpata si trebuie sa ia medicamente care sa suplineasca functia tiroidei, iar inainte de a fi depistata cu hipertiroidie, ani la rand a chinuit-o astmul bronsic, dezvoltat pe fondul unei alergii.


Banuiesc ca exista o legatura intre cele doua afectiuni, totusi.

Hai tu Vio ca ma sperii ! Daca stau bine si ma gandesc, am o fosta colega de serviciu (acum e in Bucuresti) care are astm si hipo (sper c-am zis bine... dintr-aia de scazi in greutate). Nu stiu pe care a avut-o prima
luchianramona
Postat pe 23 Iulie 2013 15:45
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:45:20
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 15:37:58Acum, citind raspunsurile voastre, ma gandesc daca nu cumva exista o legatura intre astmul bronsic si afectiuni ale tiroidei. Si mama a suferit de hipertiroidie, acum are tiroida extirpata si trebuie sa ia medicamente care sa suplineasca functia tiroidei, iar inainte de a fi depistata cu hipertiroidie, ani la rand a chinuit-o astmul bronsic, dezvoltat pe fondul unei alergii.


Banuiesc ca exista o legatura intre cele doua afectiuni, totusi.

Hai tu Vio ca ma sperii ! Daca stau bine si ma gandesc, am o fosta colega de serviciu (acum e in Bucuresti) care are astm si hipo (sper c-am zis bine... dintr-aia de scazi in greutate). Nu stiu pe care a avut-o prima


La hipo te ingrasi, Ramo, la hiper slabesti ingrozitor. Mama a slabit mai bine de 15 kg intr-o singura luna, fara sa tina vreo dieta, iar lucrul asta a alertat-o, s-a dus la medic, si au depistat-o cu hipertiroidie.

Parerea mea este sa nu te panichezi pana nu-ti faci niste analize si controale la medic, pentru a vedea care e sursa starilor tale de rau. Poate nu e nimic grav, iar acum te ingrijorezi degeaba.

Fa-ti niste analize de sange si ce controale iti va mai recomanda medicul si vezi mai departe ce te sfatuieste el.

Eu oricum iti doresc multa sanatate, caci de ea avem nevoie cu totii.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Iulie 2013 15:51
Multam Vio ! Sanatate multa si tie si familiei tale!
luchianramona
Postat pe 23 Iulie 2013 15:55
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:55:00Multam Vio ! Sanatate multa si tie si familiei tale!


Multumesc, asemenea!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Iulie 2013 15:57
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 15:57:55
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:55:00Multam Vio ! Sanatate multa si tie si familiei tale!


Multumesc, asemenea!

scortisoara daca nu reusesti de la ea sa slabesti,ca poate ar fi alte cauze,sa sti ca nici nu are ce rau nu-ti faca
Titanika
Postat pe 23 Iulie 2013 16:28
De la: Titanika, la data 2013-07-23 16:28:46
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 15:57:55
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:55:00Multam Vio ! Sanatate multa si tie si familiei tale!


Multumesc, asemenea!

scortisoara daca nu reusesti de la ea sa slabesti,ca poate ar fi alte cauze,sa sti ca nici nu are ce rau nu-ti faca

uite mama,citeste aici!!!

http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/memoria/la-ce-e-buna-scortisoara-933052
Titanika
Postat pe 23 Iulie 2013 16:38
De la: Titanika, la data 2013-07-23 16:28:46
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 15:57:55
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:55:00Multam Vio ! Sanatate multa si tie si familiei tale!


Multumesc, asemenea!

scortisoara daca nu reusesti de la ea sa slabesti,ca poate ar fi alte cauze,sa sti ca nici nu are ce rau nu-ti faca


Titanika, nu eu am probleme cu tiroida, ci mama a suferit de hipertiroidie. Cred ca am exprimat destul de clar acest lucru. Ea, din cauza hipertiroidiei, slabea vazand cu ochii si nicidecum nu se ingrasa. Eu zic ca m-am exprimat destul de clar, asa ca te-as ruga, sa respecti intocmai ceea ce am scris, fara sa sugerezi altceva. Mersi.

Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Iulie 2013 16:42
De la: Titanika, la data 2013-07-23 16:38:12
De la: Titanika, la data 2013-07-23 16:28:46
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 15:57:55
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:55:00Multam Vio ! Sanatate multa si tie si familiei tale!


Multumesc, asemenea!

scortisoara daca nu reusesti de la ea sa slabesti,ca poate ar fi alte cauze,sa sti ca nici nu are ce rau nu-ti faca

uite mama,citeste aici!!!

http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/memoria/la-ce-e-buna-scortisoara-933052


Daca te referi la mama mea, ei nu-i place sa foloseasca internetul, are alte preocupari, dar o pot informa eu daca gasesti vreun articol interesant.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Iulie 2013 16:45
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:01:12*) conjunctivita..


Sper sa fii bine acum.
Si mie imi e frica sa nu cumva sa fac astm bronsic. E ciudat si rau cand degeaba respir profund simt ca tot nu imi ajunge aerul. Ma mananca nasul, gatul si urechile
Tu ce varsta ai acum ?
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Iulie 2013 16:47
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 15:41:23
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-07-23 14:20:41Si eu am mai mereu o bronsita recurenta. Am un tiuit in piept cum inspir, dar numai daca fac o inspiratie profunda.
Acum am terminat o cura de 5 zile cu Erdomed. Tu dupa ce ti-ai dat seama ca ai astm bronsic ?


Nu stiu daca ti-am mai povestit, dar si eu am suferit de o bronsita severa asta iarna, o complicatie a unei gripe puternice, nu-mi trecea nici cu vitamine, nici cu medicamente, pana cand mi-a fost recomandat ceaiul de soc si cel de coacaze negre, si chiar m-au ajutat. Se gasesc in orice plafar cele doua tipuri de ceaiuri, cel de soc e ceva mai ieftin decat cel de coacaze negre, dar amandoua sunt la fel de eficiente.

Sper sa te ajute si pe tine.


o sa imi iau si eu ceai de soc si coacaze negre
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Iulie 2013 16:48
uite ca am mai gasit ceva!

http://danielroxin.blogspot.co.at/2012/05/mirodenii-cu-puteri-tamaduitoare.html
Titanika
Postat pe 23 Iulie 2013 16:49
foarte interesante articolele

multumesc Titanika
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Iulie 2013 16:51
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-07-23 16:47:19
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:01:12*) conjunctivita..


Sper sa fii bine acum.
Si mie imi e frica sa nu cumva sa fac astm bronsic. E ciudat si rau cand degeaba respir profund simt ca tot nu imi ajunge aerul. Ma mananca nasul, gatul si urechile
Tu ce varsta ai acum ?


Ami, scuze ca intervin in discutia voastra, dar eu stiam ca aceste mancarimi in nas si pe gat sunt semne de alergie. Poate fi ceva din aer care-ti irita mucoasa nazala si pe cea a gatului, sau poate fi o alergie alimentara, daca-ti irita doar mucoasa gatului sau mucoasa bucala.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Iulie 2013 16:53
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 16:42:26
De la: Titanika, la data 2013-07-23 16:28:46
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 15:57:55
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:55:00Multam Vio ! Sanatate multa si tie si familiei tale!


Multumesc, asemenea!

scortisoara daca nu reusesti de la ea sa slabesti,ca poate ar fi alte cauze,sa sti ca nici nu are ce rau nu-ti faca


Titanika, nu eu am probleme cu tiroida, ci mama a suferit de hipertiroidie. Cred ca am exprimat destul de clar acest lucru. Ea, din cauza hipertiroidiei, slabea vazand cu ochii si nicidecum nu se ingrasa. Eu zic ca m-am exprimat destul de clar, asa ca te-as ruga, sa respecti intocmai ceea ce am scris, fara sa sugerezi altceva. Mersi.


Viorico,eu voiam sa-i spun prietenei noastre:Ghicicumma cheam si Ramonei,nu am facut nici o referire la boala mamei tale....sa nu ma intelegi gresit!
Titanika
Postat pe 23 Iulie 2013 16:54
Si taticu a facut astma din cauza ca a baut mereu suc de soc de la frigider,in special vara si o raceala de gat netratata acum bietul tata trage de ani si ani buni!!!Eu ma feresc,....vara iarna beau orce dar numai la temperatura camerei!
Titanika
Postat pe 23 Iulie 2013 17:01
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 16:53:58
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-07-23 16:47:19
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:01:12*) conjunctivita..


Sper sa fii bine acum.
Si mie imi e frica sa nu cumva sa fac astm bronsic. E ciudat si rau cand degeaba respir profund simt ca tot nu imi ajunge aerul. Ma mananca nasul, gatul si urechile
Tu ce varsta ai acum ?


Ami, scuze ca intervin in discutia voastra, dar eu stiam ca aceste mancarimi in nas si pe gat sunt semne de alergie. Poate fi ceva din aer care-ti irita mucoasa nazala si pe cea a gatului, sau poate fi o alergie alimentara, daca-ti irita doar mucoasa gatului sau mucoasa bucala.


Pai nu stiu de la ce este. Eu am mancarimile astea in gat, nas, urechi, de cand ma stiu.
Sunt neplacute.
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Iulie 2013 17:03
De la: Titanika, la data 2013-07-23 17:01:00Si taticu a facut astma din cauza ca a baut mereu suc de soc de la frigider,in special vara si o raceala de gat netratata acum bietul tata trage de ani si ani buni!!!Eu ma feresc,....vara iarna beau orce dar numai la temperatura camerei!


saracul de el.
si cum se manifesta astmul ? ce simptome are ?
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Iulie 2013 17:05
De la: Titanika, la data 2013-07-23 16:54:51
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 16:42:26
De la: Titanika, la data 2013-07-23 16:28:46
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 15:57:55
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:55:00Multam Vio ! Sanatate multa si tie si familiei tale!


Multumesc, asemenea!

scortisoara daca nu reusesti de la ea sa slabesti,ca poate ar fi alte cauze,sa sti ca nici nu are ce rau nu-ti faca


Titanika, nu eu am probleme cu tiroida, ci mama a suferit de hipertiroidie. Cred ca am exprimat destul de clar acest lucru. Ea, din cauza hipertiroidiei, slabea vazand cu ochii si nicidecum nu se ingrasa. Eu zic ca m-am exprimat destul de clar, asa ca te-as ruga, sa respecti intocmai ceea ce am scris, fara sa sugerezi altceva. Mersi.


Viorico,eu voiam sa-i spun prietenei noastre:Ghicicumma cheam si Ramonei,nu am facut nici o referire la boala mamei tale....sa nu ma intelegi gresit!


Ok, caci m-ai citat pe mine, cand ai dat acel raspuns.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Iulie 2013 17:06
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-07-23 17:03:32
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 16:53:58
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-07-23 16:47:19
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:01:12*) conjunctivita..


Sper sa fii bine acum.
Si mie imi e frica sa nu cumva sa fac astm bronsic. E ciudat si rau cand degeaba respir profund simt ca tot nu imi ajunge aerul. Ma mananca nasul, gatul si urechile
Tu ce varsta ai acum ?


Ami, scuze ca intervin in discutia voastra, dar eu stiam ca aceste mancarimi in nas si pe gat sunt semne de alergie. Poate fi ceva din aer care-ti irita mucoasa nazala si pe cea a gatului, sau poate fi o alergie alimentara, daca-ti irita doar mucoasa gatului sau mucoasa bucala.


Pai nu stiu de la ce este. Eu am mancarimile astea in gat, nas, urechi, de cand ma stiu.
Sunt neplacute.


Nu stiu daca ai fost vreodata la alergolog, dar exista anumite teste prin care pot depista la ce anume esti alergica sau esti predispusa la alergii.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Iulie 2013 17:08
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 17:08:09
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-07-23 17:03:32
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 16:53:58
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-07-23 16:47:19
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:01:12*) conjunctivita..


Sper sa fii bine acum.
Si mie imi e frica sa nu cumva sa fac astm bronsic. E ciudat si rau cand degeaba respir profund simt ca tot nu imi ajunge aerul. Ma mananca nasul, gatul si urechile
Tu ce varsta ai acum ?


Ami, scuze ca intervin in discutia voastra, dar eu stiam ca aceste mancarimi in nas si pe gat sunt semne de alergie. Poate fi ceva din aer care-ti irita mucoasa nazala si pe cea a gatului, sau poate fi o alergie alimentara, daca-ti irita doar mucoasa gatului sau mucoasa bucala.


Pai nu stiu de la ce este. Eu am mancarimile astea in gat, nas, urechi, de cand ma stiu.
Sunt neplacute.


Nu stiu daca ai fost vreodata la alergolog, dar exista anumite teste prin care pot depista la ce anume esti alergica sau esti predispusa la alergii.


Nu am fost niciodata, dar sincer, nici nu am de gand.
De un an de zile aproape, doar pe la medici stau la coada.
M-am saturat de nu mai pot.
De o sapt intr-una sunt pe la dermatologie, ba control, ba recoltare de sange, ba astept dupa analize. Testul de borelioza nici acum nu e gata, dupa o saptamana.
Mi-a iesit ceva pe picior. 3 medici m-au diagnosticat cu eriterm nodos. Dar unul dintre ei ma banuia cu eritem migrator, in conditiile in care eu in viata mea nu tin minte sa ma fi muscat vreo capusa.
Intr-o saptamana am dat 800 lei pt consultatii si analize scumpe/
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Iulie 2013 17:13
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-07-23 17:05:02
De la: Titanika, la data 2013-07-23 17:01:00Si taticu a facut astma din cauza ca a baut mereu suc de soc de la frigider,in special vara si o raceala de gat netratata acum bietul tata trage de ani si ani buni!!!Eu ma feresc,....vara iarna beau orce dar numai la temperatura camerei!


saracul de el.
si cum se manifesta astmul ? ce simptome are ?

Nu are aer cand se schimba vremea..mai ales cand este ceata,sau cand este vara la campie este crima pt el.Noi locim la munte cu un ozon puternic si fara poluare,in alta parte el nu ar putea trai!Inca nu atrecut la astmopent(sprayul acela de toate zilele),dar stiu ca facea o injectie pe nume "diprofox"-nu stiu exact denumirea perfect,inainte 1 pe an ,acu de 2 ori pe ani si este foarte constient ca nu are voie sa bea nici un fel de alcool,mai bea din cand in cand o bere ,dar fara alcool.
Titanika
Postat pe 23 Iulie 2013 17:15
Ca tot a venit vorba de astm alergic, la mama se declansau crizele de astm din senin, simtea ca nu mai are suficient aer, simte ca se sufoca, se albea la fata si fugea rapid la fereastra, pentru ca ea considera ca o gura de aer proaspat o ajuta. Nu a folosit niciodata spray-ul antiastmatic, insa dupa atacul astmatic, lua un medicament pe numele lui, Miofilin, daca-mi aduc bine aminte. In timp, a invatat sa simta la timp crizele astmatice si lua preventiv un Miofilin.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Iulie 2013 17:15
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 17:06:08
De la: Titanika, la data 2013-07-23 16:54:51
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 16:42:26
De la: Titanika, la data 2013-07-23 16:28:46
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 15:57:55
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:55:00Multam Vio ! Sanatate multa si tie si familiei tale!


Multumesc, asemenea!

scortisoara daca nu reusesti de la ea sa slabesti,ca poate ar fi alte cauze,sa sti ca nici nu are ce rau nu-ti faca


Titanika, nu eu am probleme cu tiroida, ci mama a suferit de hipertiroidie. Cred ca am exprimat destul de clar acest lucru. Ea, din cauza hipertiroidiei, slabea vazand cu ochii si nicidecum nu se ingrasa. Eu zic ca m-am exprimat destul de clar, asa ca te-as ruga, sa respecti intocmai ceea ce am scris, fara sa sugerezi altceva. Mersi.



Viorico,eu voiam sa-i spun prietenei noastre:Ghicicumma cheam si Ramonei,nu am facut nici o referire la boala mamei tale....sa nu ma intelegi gresit!


Ok, caci m-ai citat pe mine, cand ai dat acel raspuns.

din cauza ochelarilor mamica si neatentiei,tu sti serviciul meu
Titanika
Postat pe 23 Iulie 2013 17:17
De la: Titanika, la data 2013-07-23 17:17:50
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 17:06:08
De la: Titanika, la data 2013-07-23 16:54:51
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 16:42:26
De la: Titanika, la data 2013-07-23 16:28:46
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 15:57:55
De la: luchianramona, la data 2013-07-23 15:55:00Multam Vio ! Sanatate multa si tie si familiei tale!


Multumesc, asemenea!

scortisoara daca nu reusesti de la ea sa slabesti,ca poate ar fi alte cauze,sa sti ca nici nu are ce rau nu-ti faca


Titanika, nu eu am probleme cu tiroida, ci mama a suferit de hipertiroidie. Cred ca am exprimat destul de clar acest lucru. Ea, din cauza hipertiroidiei, slabea vazand cu ochii si nicidecum nu se ingrasa. Eu zic ca m-am exprimat destul de clar, asa ca te-as ruga, sa respecti intocmai ceea ce am scris, fara sa sugerezi altceva. Mersi.



Viorico,eu voiam sa-i spun prietenei noastre:Ghicicumma cheam si Ramonei,nu am facut nici o referire la boala mamei tale....sa nu ma intelegi gresit!


Ok, caci m-ai citat pe mine, cand ai dat acel raspuns.

din cauza ochelarilor mamica si neatentiei,tu sti serviciul meu


Bine ca am lamurit totul.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Iulie 2013 17:19
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 17:15:58Ca tot a venit vorba de astm alergic, la mama se declansau crizele de astm din senin, simtea ca nu mai are suficient aer, simte ca se sufoca, se albea la fata si fugea rapid la fereastra, pentru ca ea considera ca o gura de aer proaspat o ajuta. Nu a folosit niciodata spray-ul antiastmatic, insa dupa atacul astmatic, lua un medicament pe numele lui, Miofilin, daca-mi aduc bine aminte. In timp, a invatat sa simta la timp crizele astmatice si lua preventiv un Miofilin.

Si din aste lua taticu,dar nu i-a mai ajutat
Titanika
Postat pe 23 Iulie 2013 17:20
Cam asa sunt si eu, simt ca nu am aer, din senin.
Dar dupa aceea imi revin. Daca iau un plic cu zahar si apa imi trece. In schimb, eu acum un an am facut radiografie pulmonara si nu s-a vazut pe ea nimic.
Ce analize se fac ca sa iti dai seama ca ai astm ?

La mine toata analizele sunt perfecte. Hemoleucograma, VSH, PT, APTT, Fibrinogen, CRP Cantitativ, AG HBS,AC ANTI HCV, HELYIOBACTER.
Mi-au mai recomandat eventual la nevoie sa fac inca o radiografie pulmonara si IDR-ul , sa nu cumva sa au sarcoidoza
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Iulie 2013 17:42
De la: Titanika, la data 2013-07-23 11:38:19mai fac si eu curat din cand in cand ,sa nu zica seful lor ca stau cu mana in c8r

Fulg-de-nea
Postat pe 25 Iulie 2013 00:31
De la: Ghicicummacheama, la data 2013-07-23 17:42:08Cam asa sunt si eu, simt ca nu am aer, din senin.
Dar dupa aceea imi revin. Daca iau un plic cu zahar si apa imi trece. In schimb, eu acum un an am facut radiografie pulmonara si nu s-a vazut pe ea nimic.
Ce analize se fac ca sa iti dai seama ca ai astm ?

La mine toata analizele sunt perfecte. Hemoleucograma, VSH, PT, APTT, Fibrinogen, CRP Cantitativ, AG HBS,AC ANTI HCV, HELYIOBACTER.
Mi-au mai recomandat eventual la nevoie sa fac inca o radiografie pulmonara si IDR-ul , sa nu cumva sa au sarcoidoza


Ami, eram copil cand mama a fost diagnosticata cu astm bronsic, asa ca nu-mi aduc bine aminte ce investigatii medicale au fost facute de i-au pus acest diagnostic, dar, daca doresti, atunci cand o voi suna, o pot intreba lucrul asta.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Iulie 2013 09:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hi 2 De la: liliana2005 11 Iunie 2009 22:37
relatie la distanta.credeti in asta? 49 De la: bvlante 23 Septembrie 2010 08:37
BARBATUL FECIOARA-FEMEIA RAC 33 De la: kudika155098 12 Noiembrie 2011 16:26
eu capricorn el gemeni...oare ne potrivim? 13 De la: violetapetrescu46 30 August 2010 17:32
eu taur el berbec 15 De la: kudika142864 28 Iulie 2010 16:24