Setari Cookie-uri

intrebare

De la: Titanika, la data 2013-07-23 17:20:08
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 17:15:58Ca tot a venit vorba de astm alergic, la mama se declansau crizele de astm din senin, simtea ca nu mai are suficient aer, simte ca se sufoca, se albea la fata si fugea rapid la fereastra, pentru ca ea considera ca o gura de aer proaspat o ajuta. Nu a folosit niciodata spray-ul antiastmatic, insa dupa atacul astmatic, lua un medicament pe numele lui, Miofilin, daca-mi aduc bine aminte. In timp, a invatat sa simta la timp crizele astmatice si lua preventiv un Miofilin.

Si din aste lua taticu,dar nu i-a mai ajutat


La mama, astmul dezvoltandu-se pe fondul unei alergii, a invatat ca, anumiti factori ii pot declansa criza astmatica. Spre exemplu, mama nu ia aspirina, atunci cand e racita, ci doar paracetamol, e musai sa se fereasca de raceli si gripe, nu mai mananca nimic condimentat, nu mai fumeaza, se fereste de parfumuri, mai ales de cele care au un miros pregnant, nu-l mai poate ajuta pe tata la renovare, pentru ca mirosul de vopsea, spre exemplu, ii provoaca aceste crize de astm, trebuie sa se fereasca de frig, pentru ca nici aerul rece nu-i face bine etc.

Cumva, in timp, a remarcat ce anume ii face rau si incearca sa ocoleasca respectivele lucruri sau situatii. Si as dori sa-ti mai spun, tot de la mama stiu asta, ca sunt medicamente care pot provoca crize astmatice. Sa-l rogi pe tatal tau sa citeasca prospectul medicamentelor pe care le ia, poate ia medicamente pentru afectiuni cardiace, spre exemplu, si pe unele nu le-ar putea tolera din cauza astmului, si trebuie schimbate, de catre medicul de familie, cu unele potrivite lui.

In orice caz, ii doresc multa sanatate tatalui tau.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Iulie 2013 10:04
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-07-25 00:31:31
De la: Titanika, la data 2013-07-23 11:38:19mai fac si eu curat din cand in cand ,sa nu zica seful lor ca stau cu mana in c8r


cete razi ce ,...tu vrai sa zici ca nu stai cu mana la,in,c8r si te faci ca lucri?
Titanika
Postat pe 25 Iulie 2013 10:04
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 10:04:05
De la: Titanika, la data 2013-07-23 17:20:08
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 17:15:58Ca tot a venit vorba de astm alergic, la mama se declansau crizele de astm din senin, simtea ca nu mai are suficient aer, simte ca se sufoca, se albea la fata si fugea rapid la fereastra, pentru ca ea considera ca o gura de aer proaspat o ajuta. Nu a folosit niciodata spray-ul antiastmatic, insa dupa atacul astmatic, lua un medicament pe numele lui, Miofilin, daca-mi aduc bine aminte. In timp, a invatat sa simta la timp crizele astmatice si lua preventiv un Miofilin.

Si din aste lua taticu,dar nu i-a mai ajutat


La mama, astmul dezvoltandu-se pe fondul unei alergii, a invatat ca, anumiti factori ii pot declansa criza astmatica. Spre exemplu, mama nu ia aspirina, atunci cand e racita, ci doar paracetamol, e musai sa se fereasca de raceli si gripe, nu mai mananca nimic condimentat, nu mai fumeaza, se fereste de parfumuri, mai ales de cele care au un miros pregnant, nu-l mai poate ajuta pe tata la renovare, pentru ca mirosul de vopsea, spre exemplu, ii provoaca aceste crize de astm, trebuie sa se fereasca de frig, pentru ca nici aerul rece nu-i face bine etc.

Cumva, in timp, a remarcat ce anume ii face rau si incearca sa ocoleasca respectivele lucruri sau situatii. Si as dori sa-ti mai spun, tot de la mama stiu asta, ca sunt medicamente care pot provoca crize astmatice. Sa-l rogi pe tatal tau sa citeasca prospectul medicamentelor pe care le ia, poate ia medicamente pentru afectiuni cardiace, spre exemplu, si pe unele nu le-ar putea tolera din cauza astmului, si trebuie schimbate, de catre medicul de familie, cu unele potrivite lui.

In orice caz, ii doresc multa sanatate tatalui tau.

Mersi pt interes Vio,dar tata nu are probleme cu inima,doar cu astma si reuma acum mai nou cu rinichii.Ia mai ramas doar unul care functionraza care lucreaza pe jumatate
Titanika
Postat pe 25 Iulie 2013 10:07
De la: Titanika, la data 2013-07-25 10:07:57
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-25 10:04:05
De la: Titanika, la data 2013-07-23 17:20:08
De la: Viorica_Vio, la data 2013-07-23 17:15:58Ca tot a venit vorba de astm alergic, la mama se declansau crizele de astm din senin, simtea ca nu mai are suficient aer, simte ca se sufoca, se albea la fata si fugea rapid la fereastra, pentru ca ea considera ca o gura de aer proaspat o ajuta. Nu a folosit niciodata spray-ul antiastmatic, insa dupa atacul astmatic, lua un medicament pe numele lui, Miofilin, daca-mi aduc bine aminte. In timp, a invatat sa simta la timp crizele astmatice si lua preventiv un Miofilin.

Si din aste lua taticu,dar nu i-a mai ajutat


La mama, astmul dezvoltandu-se pe fondul unei alergii, a invatat ca, anumiti factori ii pot declansa criza astmatica. Spre exemplu, mama nu ia aspirina, atunci cand e racita, ci doar paracetamol, e musai sa se fereasca de raceli si gripe, nu mai mananca nimic condimentat, nu mai fumeaza, se fereste de parfumuri, mai ales de cele care au un miros pregnant, nu-l mai poate ajuta pe tata la renovare, pentru ca mirosul de vopsea, spre exemplu, ii provoaca aceste crize de astm, trebuie sa se fereasca de frig, pentru ca nici aerul rece nu-i face bine etc.

Cumva, in timp, a remarcat ce anume ii face rau si incearca sa ocoleasca respectivele lucruri sau situatii. Si as dori sa-ti mai spun, tot de la mama stiu asta, ca sunt medicamente care pot provoca crize astmatice. Sa-l rogi pe tatal tau sa citeasca prospectul medicamentelor pe care le ia, poate ia medicamente pentru afectiuni cardiace, spre exemplu, si pe unele nu le-ar putea tolera din cauza astmului, si trebuie schimbate, de catre medicul de familie, cu unele potrivite lui.

In orice caz, ii doresc multa sanatate tatalui tau.

Mersi pt interes Vio,dar tata nu are probleme cu inima,doar cu astma si reuma acum mai nou cu rinichii.Ia mai ramas doar unul care functionraza care lucreaza pe jumatate


Titanika, chiar zilele trecute am citit un interviu din Formula As, online, cu si despre domnul Mircea Bocan. Se pare ca tratamentul cu argila, recomandat de dumnealui, a avut rezultate spectaculoase in multe cazuri de persoane cu grave probleme renale, care ajunsesera si la dializa, insa argila le-a ameliorat si chiar imbunatatit situatia. Se gaseste la plafar aceasta argila speciala si se numeste "Algo-Bocan".

Sper sa-l ajute si pe tatal tau, daca va dori sa urmeze tratamentul.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Iulie 2013 10:15
Taticu nu este un om mofturos si cand o sa merg acasa o sa stau de vorba cu el si o sa-i cumpar chir eu acest produs!Mersi mult!!! ,
Titanika
Postat pe 25 Iulie 2013 10:23
De la: Titanika, la data 2013-07-25 10:23:26Taticu nu este un om mofturos si cand o sa merg acasa o sa stau de vorba cu el si o sa-i cumpar chir eu acest produs!Mersi mult!!! ,


Cu placere!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Iulie 2013 10:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu balanta-el fecioara-ce ziceti de cuplul asta 7 De la: kudika058005 21 August 2009 22:45
femeia taur - barbatul fecioara 22 De la: 1 Septembrie 2015 08:50
ea "capricorn" - el "scorpion" 22 De la: carina123 9 Octombrie 2010 23:14
eu leu, el rac 11 De la: Celia_29 15 Aprilie 2010 11:00
Barbatul berbec 28 De la: maxidanny 6 Decembrie 2010 09:19