Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat si nu am la cine sa apelez...

Buna tuturor! Este o poveste destul de lunga, dar incerc pe cat posibil sa o scurtez.
Sunt implicata intr-o relatie de aproape 5 ani de zile cu D, dar plina de impacari si despartiri. Intr-o perioada de despartire, am intalnit un baiat, R, de care m-am indragostit la prima vedere (2 decembrie 2011). Era baiatul la care am visat toata viata mea (si fizic si psihic), baiatul perfect.
Cu R a mers relatia perfect pana cand mi-a trimis un mesaj de despartire (4 martie 2012). Am fost devastata, in afara de scoala si lucru, nu am iesit din casa pt aproape o luna.
Cand mi-am revenit, m-am impacat cu cel de dinainte (si de atunci am ramas impreuna fara sa ne mai despartim).
O prietena comuna (de-a mea si a lui R) ne-a pregatit tot felul de intalniri surpriza (ba la o cafea in oras, ba la strand), iar eu de fiecare data tremuram cand il vedeam pt ca inca il iubeam.
In august mi-am luat inima in dinti si i-am marturisit cand inca tin foarte mult la el, iar el mi-a spus ca daca vreau putem fii prieteni, pt ca imi va trece iubirea pt el, lucru care nu l-am putut accepta. De atunci i-am interzis sa ma salute cand ma vede pe strada...
A trecut aproape un an de zile de la ultima noastra intalnire si chiar si acum ii pot vedea chipul si ii pot auzi vocea... Numai la el ma gandesc, chiar daca sunt cu D. Il urmaresc pe facebook aproape in fiecare zi, iar cand vad cate o poza cu el si cu vreo fata incepe sa imi navaleasca sangele in cap si ma apuca plansul.
Nu mai am la cine sa apelez, mamei i-am interzis sa ii mai mentioneze numele pt ca ma bate la cap incontinuu sa il uit, dar nu pot, iar prietenele mele deja isi dau ochii peste cap cand incerc sa le vorbesc..
Ajutati-ma, nu mai stiu ce sa fac sau la cine sa apelez... Ce ma sfatuiti? va rog, sunt disperata...
dyakarina
Postat pe 9 August 2013 02:15
Cred ca ai facut o mica obsesie pentru R. Incearca sa-ti aduci aminte de defectele lui. Sunt convinsa ca erau si niste lucruri care nu-ti placeau la el. Concentreaza-te pe alea, si nu pe calitatile lui nemaipomenite. In legatura cu relatia ta cu D... Daca nu-l iubesti, lasa-l in pace. Poate-si gaseste pe alta. Mai bine ti-ai cauta un baiat la care sa tii, si in felul asta l-ai uita si pe R.
Micaell
Postat pe 10 August 2013 14:36
De la: dyakarina, la data 2013-08-09 02:15:28Buna tuturor! Este o poveste destul de lunga, dar incerc pe cat posibil sa o scurtez.
Sunt implicata intr-o relatie de aproape 5 ani de zile cu D, dar plina de impacari si despartiri. Intr-o perioada de despartire, am intalnit un baiat, R, de care m-am indragostit la prima vedere (2 decembrie 2011). Era baiatul la care am visat toata viata mea (si fizic si psihic), baiatul perfect.
Cu R a mers relatia perfect pana cand mi-a trimis un mesaj de despartire (4 martie 2012). Am fost devastata, in afara de scoala si lucru, nu am iesit din casa pt aproape o luna.
Cand mi-am revenit, m-am impacat cu cel de dinainte (si de atunci am ramas impreuna fara sa ne mai despartim).
O prietena comuna (de-a mea si a lui R) ne-a pregatit tot felul de intalniri surpriza (ba la o cafea in oras, ba la strand), iar eu de fiecare data tremuram cand il vedeam pt ca inca il iubeam.
In august mi-am luat inima in dinti si i-am marturisit cand inca tin foarte mult la el, iar el mi-a spus ca daca vreau putem fii prieteni, pt ca imi va trece iubirea pt el, lucru care nu l-am putut accepta. De atunci i-am interzis sa ma salute cand ma vede pe strada...
A trecut aproape un an de zile de la ultima noastra intalnire si chiar si acum ii pot vedea chipul si ii pot auzi vocea... Numai la el ma gandesc, chiar daca sunt cu D. Il urmaresc pe facebook aproape in fiecare zi, iar cand vad cate o poza cu el si cu vreo fata incepe sa imi navaleasca sangele in cap si ma apuca plansul.
Nu mai am la cine sa apelez, mamei i-am interzis sa ii mai mentioneze numele pt ca ma bate la cap incontinuu sa il uit, dar nu pot, iar prietenele mele deja isi dau ochii peste cap cand incerc sa le vorbesc..
Ajutati-ma, nu mai stiu ce sa fac sau la cine sa apelez... Ce ma sfatuiti? va rog, sunt disperata...


Sa-ti mai spun ceva......cand eram tanar, imi amintesc ca era cate o fata, se indragostea de mine si ma sufoca cu dragostea ei....mie imi era, sa zic "mila", o vedeam disperata....cateva luni un an acceptam o relatie cu respectiva, chiar si paralel cu alta relatie a mea. Eram constient ca la un moment dat trebuie sa-i spun, sa punem punct.....nu putem sa-i spun in fata ca mie imi place de alta....
Mai fetelor! nu mai fiti asa de naive....niciodata nu trebuie sa te "milogesti" tu de a mentine o relatie cand un baiat nu te place
kudika_34407
Postat pe 10 August 2013 15:08


Eu cred ca cel mai indicat ar fi sa-i uiti pe amandoi.Nu are rost sa speri in continuare la vreo posibila relatie cu acest R(pt ca nu te vrea,asta-i viata)Iar pe D nu inteleg de ce-l tii langa tine din moment ce tu nu-l iubesti,lasa-l in pace,sa-si refaca si el viata cu o persoana care sa-l iubeasca cu adevarat.Decat sa ai o relatie doar de dragul de a avea pe cineva langa tine,mai bine singura!Acorda-ti timp sa-ti limpezesti mintea.

R=respins
D=degeaba
(astea sunt cuvintele care iti definesc relatia cu fiecare dintre respectivii)
O sa vezi ca o sa rasara Soarele si pe strada ta!:)
cristinacristinacristina
Postat pe 12 August 2013 04:50
...oricat de mult il iubesti sau cel putin ai facut o obsesie pentru acea pers. trebuie sa intelegi tu singura fara ati spune cine sau a cere sfatul cuiva ca IUBIRE CU FORTA NU SE POATE..chiar daca ar fi sa va inpacati tot nu va fi cum a fost,asa ca mai bine incearca sa iti continui viata fara el...
rami85
Postat pe 25 August 2013 15:59
De uitat nu ai cum sa-l uiti dar poti sa incerci sa-ti faci mai mult de lucru acasa sau sa faci ceva care sa-ti capteze toata atentia, ceva care sa nu te lase sa te gandesti nici la R nici la D si vei realiza ca in timp nu o sa te mai doara, relatia pe care ai avut-o cu R o sa fie doar o amintire placuta.
Real-Extraconjugal
Postat pe 2 Septembrie 2013 18:08
buna draga mea prietena,eu vin in urma unei relatii se concubinaj cu certuri si despartiri de 12 ani,iar acum sunt intr.o relatie cu viitorul meu sot(al doilea) care decurge mai mult decat mi.as putea dori de bine. cred ca am ceva experienta in dezamagiri senttimentale,pererea mea este ca aceasta iubire pe care u ai trait.o a fost punctul care ti.a intarit relatia actuala(din cate am inteles acum nu te.ai mai despartit de actualul ca inainte)eu cred ca trebuie sa treci peste si sa mergi mai departe ,sa te concentrezi asupra relatiei actuale si va fi bine.
Floricik_Ugn_1
Postat pe 2 Septembrie 2013 18:30
de ce nu incerci tot alfabetul? de ce sa te opresti la D si R.
uite, eu sunt P
paradoxion_tertz
Postat pe 2 Septembrie 2013 21:25
l-a sarit tocmai pe ....A... care are....caciulita
maria-ioana
Postat pe 2 Septembrie 2013 21:28
De la: paradoxion_tertz, la data 2013-09-02 21:25:15de ce nu incerci tot alfabetul? de ce sa te opresti la D si R.
uite, eu sunt P

daca citeste printre randuri ......nu ai scapare
maria-ioana
Postat pe 2 Septembrie 2013 21:30
De la: caisa, la data 2013-09-02 21:28:24l-a sarit tocmai pe ....A... care are....caciulita

omg, u naughty girl
Muse__
Postat pe 2 Septembrie 2013 21:36
De la: caisa, la data 2013-09-02 21:30:10
De la: paradoxion_tertz, la data 2013-09-02 21:25:15de ce nu incerci tot alfabetul? de ce sa te opresti la D si R.
uite, eu sunt P

daca citeste printre randuri ......nu ai scapare



este o amenintare voalata, presupun
paradoxion_tertz
Postat pe 2 Septembrie 2013 21:36
De la: paradoxion_tertz, la data 2013-09-02 21:36:59
De la: caisa, la data 2013-09-02 21:30:10
De la: paradoxion_tertz, la data 2013-09-02 21:25:15de ce nu incerci tot alfabetul? de ce sa te opresti la D si R.
uite, eu sunt P

daca citeste printre randuri ......nu ai scapare



este o amenintare voalata, presupun

te pierzi in amanunte
maria-ioana
Postat pe 2 Septembrie 2013 21:52
De la: caisa, la data 2013-09-02 21:52:16
De la: paradoxion_tertz, la data 2013-09-02 21:36:59
De la: caisa, la data 2013-09-02 21:30:10
De la: paradoxion_tertz, la data 2013-09-02 21:25:15de ce nu incerci tot alfabetul? de ce sa te opresti la D si R.
uite, eu sunt P

daca citeste printre randuri ......nu ai scapare



este o amenintare voalata, presupun

te pierzi in amanunte

amanuntele fac deliciul unei ...discutii
paradoxion_tertz
Postat pe 2 Septembrie 2013 21:56
De la: paradoxion_tertz, la data 2013-09-02 21:56:53
De la: caisa, la data 2013-09-02 21:52:16
De la: paradoxion_tertz, la data 2013-09-02 21:36:59
De la: caisa, la data 2013-09-02 21:30:10
De la: paradoxion_tertz, la data 2013-09-02 21:25:15de ce nu incerci tot alfabetul? de ce sa te opresti la D si R.
uite, eu sunt P

daca citeste printre randuri ......nu ai scapare



este o amenintare voalata, presupun

te pierzi in amanunte

amanuntele fac deliciul unei ...discutii

intai iti oferi serviciile .... si apoi te sucesti
vrei doar s-o tii de vorba
maria-ioana
Postat pe 2 Septembrie 2013 22:06
De la: caisa, la data 2013-09-02 22:06:49
intai iti oferi serviciile .... si apoi te sucesti
vrei doar s-o tii de vorba


poate adoarme cand ii vorbesc si uita de cei doi D si R
paradoxion_tertz
Postat pe 2 Septembrie 2013 22:09
De la: paradoxion_tertz, la data 2013-09-02 22:09:55
De la: caisa, la data 2013-09-02 22:06:49
intai iti oferi serviciile .... si apoi te sucesti
vrei doar s-o tii de vorba


poate adoarme cand ii vorbesc si uita de cei doi D si R

doarme si sforaie
maria-ioana
Postat pe 2 Septembrie 2013 22:18
Buna tuturor! Multumesc de sfaturile acordate! Am luat la cunostinta tot ce mi s-a propus si am actionat in consecinta. Am continuat relatia cu D (unii dintre voi ati spus sa o rup, dar adevarul este ca eu tin foarte mult la el si nu ne-am despartit fiindca am vrut noi, mai mult din cauza familiilor noastre). In privinta lui R, am amintiri fugitive cu el in momentele de singuratate, insa pentru a rari aceste momente si pentru a nu mai da importanta mi-am permis sa imi iau drept aliat un catelus care imi ocupa aproape tot timpul liber. De asemenea am blocat facebook-ul lui si al prietenilor lui astfel incat sa nu mai pot vedea vreo activitate comuna.
Va multumesc din nou pentru sfaturi si vorbele bune!
Chiar si celor mai indrazneti vreau sa le spun ca am un simt al umorului ridicat si chiar m-au amuzat comentariile.
dyakarina
Postat pe 19 Septembrie 2013 01:26
De la: cristinacristinacristina, la data 2013-08-12 04:50:47

Eu cred ca cel mai indicat ar fi sa-i uiti pe amandoi.Nu are rost sa speri in continuare la vreo posibila relatie cu acest R(pt ca nu te vrea,asta-i viata)Iar pe D nu inteleg de ce-l tii langa tine din moment ce tu nu-l iubesti,lasa-l in pace,sa-si refaca si el viata cu o persoana care sa-l iubeasca cu adevarat.Decat sa ai o relatie doar de dragul de a avea pe cineva langa tine,mai bine singura!Acorda-ti timp sa-ti limpezesti mintea.

R=respins
D=degeaba
(astea sunt cuvintele care iti definesc relatia cu fiecare dintre respectivii)
O sa vezi ca o sa rasara Soarele si pe strada ta!:)


Eu cred ca vrea, mai degraba, sa-i spui - daca poti - "cum sa faca" si nu "ce sa faca". Ce are de facut... stie deja.
alina_kessler
Postat pe 11 Februarie 2014 13:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O poveste! 3 De la: Summer_ 4 Aprilie 2010 22:21
diferenta de varsta 5 De la: tinniy 5 August 2009 10:53
invitatie in oras 21 De la: yumy 28 Aprilie 2011 09:11
Pe care sa-l aleg? 7 De la: taypanu 12 Iulie 2010 16:13
ti s-ar putea intampla si tie!!! 26 De la: geo_xx 12 Ianuarie 2010 16:47