Setari Cookie-uri

Confuzie

Bunã, eu sunt Anamaria, va voi spune povestea mea pe scurt, vreau doar niste sfaturi sincere. În acest moment, eu sunt într- un moment de mare confuzie și nu știu incotro sa merg si ce sã fac. Sunt o fata românca de 30 de ani și cãsãtorita cu un cetatean peruan de 40. Suntem impreuna de 6 ani jumate si o fata de 3 ani si jumate . Ne-am întâlnit pe internet si am vorbit on-line (8 luni), el lucra în Japonia iar eu trebuia sa-mi termin studiile la facultate. Printr-o intamplare fericita, o cetateana japonezã care s-a întâlnit cu tatãl meu ne-a invitat în Japonia , acolo ne-am întâlnit (am fost acolo doar 10 zile) . Dupã aceea m-am intors în România pentru a -mi termina studiile și el urma sa se întoarca în Peru . M-a invitat la el acasa, am calatorit in tara la el, ( inițial 3 luni, care a devenit un an), îmi place mult acolo, am iubit locurile mult, fiind acolo cu familia lui, toate bune, am ajuns si sa lucrez ca profesor de limba englezã, ceea ce si sunt, vroiam de fapt sa subliniez ca m-au primit cu bratele deschise si in ceea ce priveste munca. Ei bine, dupã un an am venit înapoi în Romania, am stat 10 luni apoi am cãlãtorit în Peru inapoi, pentru cã am vrut foarte mult sã fiu acolo iarasi. El muncea, eu in Romania nu am decat parinti, prieteni nu, case nu, lucruri de genul asta, nu ma tinea nimic important in afara de parinti acolo, etc. Acolo am muncit impreuna la afacerea lui (internet, de acolo si am vorbit cu ai mei zilnic), am ramas insarcinata intre timp, ne-am casatorit si am venit in România împreunã pentru a naște aici, unde primeam niste bani de la stat, intre timp am primit o oferta de munca in Spania ca traducator, intre timp am pierdut munca. In timpul asta el s-a ingrijit foarte mult de fetita noastra si m-a sprijinit foarte mult, in afara de planul material, desigur, pentru ca la banii castigati un imi permiteam sa-mi dau fetita la gradinita si in plus era foarte mica cand a venit in Spania (1 an). In Spania nu este de munca este aproape imposibil din punct de vedere laboral. In Romania nu vreau sa ma intorc momentan, desi as avea sprijinul parintilor, care desigur cateodata imi scot pe ochi ajutorul, in plus e greu pentru sotul meu cu limba romana, nu stiu cum ar putea munci in Romania, fapt ce un il atrage nici pe el foarte mult. In cele din urmã am vrea sa ne intoarcem in Peru sa incercam acolo, sunt sanse pentru amandoi, eu m-am obisnuit acolo, stim limba, e altfel, si lucrurile s-au imbunatatit si acolo cu munca, sunt mai multe posibilitati. Ei bine, mi se pare greu sa aleg pentru cã îmi place sã fiu în Spania, m-am obisnuit, dar practic nu avem din ce trai aici si nici nu sunt sanse reale, pentru ca avem de intretinut si un copil. As vrea si sfatul vostru, poate gandesc eu gresit sau dimpotriva, eu sunt o persoana deschisa si tocmai de asta v-am scris, spaniolii imi spun variana cu Peru, ei sunt mai deschisi din punctul asta de vedere. Va multumesc anticipat. Aveți grijã de voi.
Ana_Cata_1
Postat pe 18 Octombrie 2013 11:47
Daca este mai bine in Peru, du-te acolo. Ai si familia lui, care probabil va va sustine si te va ajuta si cu fetita. Asa veti fii fericiti impreuna, nu veti mai sta pe drumuri tot timpul si gandeste-te ca va veni vremea sa dai copila la scoala si nu prea e indicat sa ii tot schimbi scolile, tara samd. Gandeste-te in primul rand la fetita voastra si apoi la tine. Daca in Romania nu se simte confortabil sotul tau, si tu nu ai nimic de obiectat in ceea ce priveste viata si traiul din Peru atunci, du-te acolo si sper sa fiti fericiti. Multa bafta!
cristina_boeru_30
Postat pe 18 Octombrie 2013 12:30
pfu.mama-mia,greu de dat un sfat nu pot decat sa-ti urez bafta si noroc pe drumul ales!
Titanika
Postat pe 18 Octombrie 2013 12:36
De la: Ana_Cata_1, la data 2013-10-18 11:47:54Bunã, eu sunt Anamaria, va voi spune povestea mea pe scurt, vreau doar niste sfaturi sincere. În acest moment, eu sunt într- un moment de mare confuzie și nu știu incotro sa merg si ce sã fac. Sunt o fata românca de 30 de ani și cãsãtorita cu un cetatean peruan de 40. Suntem impreuna de 6 ani jumate si o fata de 3 ani si jumate . Ne-am întâlnit pe internet si am vorbit on-line (8 luni), el lucra în Japonia iar eu trebuia sa-mi termin studiile la facultate. Printr-o intamplare fericita, o cetateana japonezã care s-a întâlnit cu tatãl meu ne-a invitat în Japonia , acolo ne-am întâlnit (am fost acolo doar 10 zile) . Dupã aceea m-am intors în România pentru a -mi termina studiile și el urma sa se întoarca în Peru . M-a invitat la el acasa, am calatorit in tara la el, ( inițial 3 luni, care a devenit un an), îmi place mult acolo, am iubit locurile mult, fiind acolo cu familia lui, toate bune, am ajuns si sa lucrez ca profesor de limba englezã, ceea ce si sunt, vroiam de fapt sa subliniez ca m-au primit cu bratele deschise si in ceea ce priveste munca. Ei bine, dupã un an am venit înapoi în Romania, am stat 10 luni apoi am cãlãtorit în Peru inapoi, pentru cã am vrut foarte mult sã fiu acolo iarasi. El muncea, eu in Romania nu am decat parinti, prieteni nu, case nu, lucruri de genul asta, nu ma tinea nimic important in afara de parinti acolo, etc. Acolo am muncit impreuna la afacerea lui (internet, de acolo si am vorbit cu ai mei zilnic), am ramas insarcinata intre timp, ne-am casatorit si am venit in România împreunã pentru a naște aici, unde primeam niste bani de la stat, intre timp am primit o oferta de munca in Spania ca traducator, intre timp am pierdut munca. In timpul asta el s-a ingrijit foarte mult de fetita noastra si m-a sprijinit foarte mult, in afara de planul material, desigur, pentru ca la banii castigati un imi permiteam sa-mi dau fetita la gradinita si in plus era foarte mica cand a venit in Spania (1 an). In Spania nu este de munca este aproape imposibil din punct de vedere laboral. In Romania nu vreau sa ma intorc momentan, desi as avea sprijinul parintilor, care desigur cateodata imi scot pe ochi ajutorul, in plus e greu pentru sotul meu cu limba romana, nu stiu cum ar putea munci in Romania, fapt ce un il atrage nici pe el foarte mult. In cele din urmã am vrea sa ne intoarcem in Peru sa incercam acolo, sunt sanse pentru amandoi, eu m-am obisnuit acolo, stim limba, e altfel, si lucrurile s-au imbunatatit si acolo cu munca, sunt mai multe posibilitati. Ei bine, mi se pare greu sa aleg pentru cã îmi place sã fiu în Spania, m-am obisnuit, dar practic nu avem din ce trai aici si nici nu sunt sanse reale, pentru ca avem de intretinut si un copil. As vrea si sfatul vostru, poate gandesc eu gresit sau dimpotriva, eu sunt o persoana deschisa si tocmai de asta v-am scris, spaniolii imi spun variana cu Peru, ei sunt mai deschisi din punctul asta de vedere. Va multumesc anticipat. Aveți grijã de voi.


Ti-am citit tot mesajul, cap coada, si am remarcat un lucru: inima si ratiunea te indeamna, in primul rand pe tine, sa va reintoarceti in Peru. In locul tau, asta as face.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 18 Octombrie 2013 12:55
eu doar iti pun o simpla intrebare.

O sa iei horararile ce privesc viata ta si familia ta in functie de sfaturile unor necunoscuti?
pune-te si analizeaza bine ce vrei de la viata ,ai cu cine sa discuti aspectele astea...cu sotul tau !nu cu necunoscutii de pe un forum
piscotica
Postat pe 18 Octombrie 2013 12:57
De la: Ana_Cata_1, la data 2013-10-18 11:47:54Bunã, eu sunt Anamaria, va voi spune povestea mea pe scurt, vreau doar niste sfaturi sincere. În acest moment, eu sunt într- un moment de mare confuzie și nu știu incotro sa merg si ce sã fac. Sunt o fata românca de 30 de ani și cãsãtorita cu un cetatean peruan de 40. Suntem impreuna de 6 ani jumate si o fata de 3 ani si jumate ..................................................

Du-te acolo unde simti ca te implinesti ca femeie,din toate punctele de vedere!!Discuta cu iubitul tau toate aceste lucruri,care te nelinistesc,este singurul cu care iti poti planifica viata!!! Va iubiti??Foarte bine,fiti impreuna acolo unde va simtiti bine si unde va puteti realiza!!
kudika_15804
Postat pe 18 Octombrie 2013 13:27
Varianta cu Peru, clar.
cuba_libre
Postat pe 18 Octombrie 2013 13:32
Foarte buna intrebarea ta, raspunsul meu: nu poti lua decizii pentru altii sau ca sa le fii pe plac altora, ci iei decizii pentru tine si inima ta..
Ana_Cata_1
Postat pe 18 Octombrie 2013 15:46
Mesajul anterior pentru Piscotica, am uitat sa mentionez..
Ana_Cata_1
Postat pe 18 Octombrie 2013 15:48
Alege solutia care este cea mai buna din punctul tau de vedere.Insa nu uita ca orice solutie are riscurile ei.
kudika023770
Postat pe 19 Octombrie 2013 19:03
Nu prea esti consecventa. Stabileste un targhet clar si urmeaza-l. Schimbi tarile ca pe ciorapi. Pana sa pleci in Spania nu ai citit nimic despre tara aia ?
kind_er
Postat pe 19 Octombrie 2013 20:42
De la: kind_er, la data 2013-10-19 20:42:39Nu prea esti consecventa. Stabileste un targhet clar si urmeaza-l. Schimbi tarile ca pe ciorapi. Pana sa pleci in Spania nu ai citit nimic despre tara aia ?
michu61
Postat pe 20 Octombrie 2013 12:08
De la: Ana_Cata_1, la data 2013-10-18 15:46:59Foarte buna intrebarea ta, raspunsul meu: nu poti lua decizii pentru altii sau ca sa le fii pe plac altora, ci iei decizii pentru tine si inima ta..

pai tocmai de aceea ti-am pus intrebarea Ana,iar raspunsul ti l-ai dat singurica.Incearca sa faci in asa fel incat sa va fie bine ,voua,ca familie....
Eu iti doresc sa gasesti raspunsul dilemelor tale si sa va fie bine . ,iar asta o vei rezolva doar discutand cu sotul tau,voi doi ve-ti gasi pana la urma o solutie.
piscotica
Postat pe 21 Octombrie 2013 14:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Resuscitarea sperantei 47 De la: dusmanu_lu_Celina 14 Noiembrie 2010 06:56
de fapt ce contezeaza mai mult intr-o relatie??? 40 De la: _dulcik_ 5 Martie 2009 21:41
M-am saturat ! :(( 22 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 18:47
Lucruri care se intampla si care nu le spune nimeni....E subiect TABU 2 De la: Ame_ly 18 Septembrie 2010 13:05
CADOU DE VALENTINE'S,ANIVERSARE SI ZI DE NASTERE 1 De la: kudika514482 2 Februarie 2013 11:50