Setari Cookie-uri

Dilema

Buna,trecand direct la subiect vreau sa "aud" chiar si alte pareri ale altor persoane neimplicate si cu o alta poveste de viata.Povestea mea a inceput acum 1an si s a sfarsit curand,de a lungul vremii am facut amandoi greseli,eu poate gresind cel mai mult reprosandu-i faptul ca isi doreste prea multa libertate astfel el ajungand in punctul in care sa nu isi mai doreasca o relatie cu mine.Stiu ca daca iubesti o persoana o iubesti asa cum este,stiu ca nu trebuie si nu esti in masura sa schimbi sau sa critici o persoana indiferent cine este ea si de relatia ta cu ea insa ajunsesem sa numai suport toate telefoanele la orice ora,prietenii lui care isi ocupau timpul cu tot felul de lucruri "neortodoxe"(bautura etc. nu are rost sa intru in detalii) fiind ultimele persoane pe care ti le ai dori in jurul tau.Totul a decurs pana s-a ajuns in punctul in care am spus eu ori ei,desigur va puteti da seama care a fost raspunsul ,nu a fost unul direct insa s a subinteles.O saptamana mi a luat sa mi dau seama ca tin prea mult la el ,ca am gresit impunandu-i acest lucru si desi insemna sa mi calc pe orgoliu si pe toate convingerile mele i am spus ca voi trece peste asta,va fi liber sa iasa si sa faca absolut tot ceea ce vrea.A acceptat acest lucru intr un final dar era foarte rece,foarte distant,spunand mereu "nu cred ca va merge.." , "am nevoie de timp...ma impacasem cu ideea ca nu vom mai fi impreuna , ca aceasta relatie nu merge.." .M a durut foarte tare aceasta raceala a lui si am decis ca vom lasa timpul sa decida daca relatia noastra va mai avea sens .Tin sa mentionez ca nu pot nega faptul ca m a iubit foarte mult si atunci cand am luat aceasta decizie am plans amandoi,dar nu inteleg de ce ii este atat de greu sa uite tot,sa o ia de la capat...de ce nu isi mai doreste sa fiu langa el?! astept un sfat din partea voastra ,pentru detalii sunt aici,la dispozitia voastra
Madalina_Gabriela_3
Postat pe 4 Noiembrie 2013 22:05
Parerea mea este ca el nu te iubeste, dar nici tu nu il iubesti. De ce zic asta ?? E clar, atunci cad esti foarte indragostit iti doresti sa stai cat mai mult timp impreuna. Daca el nu simte nevoia sa ii fi alaturi mereu, nu are rost sa te amagesti. Dar nici ce ai facut tu nu este corect. Acel ultimatum : ori eu ori ei (prietenii) nu isi are rostul atunci cand iubesti. Nu poti sa ceri ceva atat de radical....sincer, asa as fi raspuns si eu la o astfel de intrebare.Din ambitie
GHEISA_
Postat pe 4 Noiembrie 2013 23:06
m a suparat foarte tare pe moment de aceea i am cerut asta,iar apoi mi am dat seama ca am gresit facand asta si de aceea i am spus ca sunt pregatita sa accept acest lucru,dar ..numai este nimic ca inainte
Madalina_Gabriela_3
Postat pe 4 Noiembrie 2013 23:39
oricum raman la ideea si tind sa te sustin ca nu exista nici un fel de dragoste la mijloc,pentru ca nu avea cum sa se evapore atat de usor ,cel putin din partea lui ..cat despre mine...numai are importanta
Madalina_Gabriela_3
Postat pe 4 Noiembrie 2013 23:42
De la: Madalina_Gabriela_3, la data 2013-11-04 22:05:08Buna,trecand direct la subiect vreau sa "aud" chiar si alte pareri ale altor persoane neimplicate si cu o alta poveste de viata.Povestea mea a inceput acum 1an si s a sfarsit curand,de a lungul vremii am facut amandoi greseli,eu poate gresind cel mai mult reprosandu-i faptul ca isi doreste prea multa libertate astfel el ajungand in punctul in care sa nu isi mai doreasca o relatie cu mine.Stiu ca daca iubesti o persoana o iubesti asa cum este,stiu ca nu trebuie si nu esti in masura sa schimbi sau sa critici o persoana indiferent cine este ea si de relatia ta cu ea insa ajunsesem sa numai suport toate telefoanele la orice ora,prietenii lui care isi ocupau timpul cu tot felul de lucruri "neortodoxe"(bautura etc. nu are rost sa intru in detalii) fiind ultimele persoane pe care ti le ai dori in jurul tau.Totul a decurs pana s-a ajuns in punctul in care am spus eu ori ei,desigur va puteti da seama care a fost raspunsul ,nu a fost unul direct insa s a subinteles.O saptamana mi a luat sa mi dau seama ca tin prea mult la el ,ca am gresit impunandu-i acest lucru si desi insemna sa mi calc pe orgoliu si pe toate convingerile mele i am spus ca voi trece peste asta,va fi liber sa iasa si sa faca absolut tot ceea ce vrea.A acceptat acest lucru intr un final dar era foarte rece,foarte distant,spunand mereu "nu cred ca va merge.." , "am nevoie de timp...ma impacasem cu ideea ca nu vom mai fi impreuna , ca aceasta relatie nu merge.." .M a durut foarte tare aceasta raceala a lui si am decis ca vom lasa timpul sa decida daca relatia noastra va mai avea sens .Tin sa mentionez ca nu pot nega faptul ca m a iubit foarte mult si atunci cand am luat aceasta decizie am plans amandoi,dar nu inteleg de ce ii este atat de greu sa uite tot,sa o ia de la capat...de ce nu isi mai doreste sa fiu langa el?! astept un sfat din partea voastra ,pentru detalii sunt aici,la dispozitia voastra




Spui ca te-a iubit enorm??Nu cred aceasta!!Daca te iubea,nu opta pentru alte preocupari!!Trebuie sa intelegi un lucru,ca sa nu mai ai dubii alta data,atunci cand iubesti,persoana iubita devine centrul vietii tale,ii cauti prezenta,te simti bine alaturi de ea si cu ea!!Faptul ca el afiseaza o doza de raceala,nu este ceva iesit din comun,caci iubirea nu dispare instant atunci cand esti indragostit,deci, ceea ce iti arata este ,doar fata lui permanenta,a scapat de masca prezentata anterior incidentului dintre voi doi!!!!!Nu te mai lasa indusa in eroare!!

Ti-ai impus punctul de vedere,foarte bine,dar ai facut-o transant,ceea ce l-a deranjat pe iubitul tau!!!Nu stiai ca barbatilor nu le place sa li se impuna nimic??Ei considera ca au dreptul de a impune,dar situatia inversa nu le este pe plac,ceea ce nu ii favorizeaza deloc,caci daca vrei sa fii corect in viata,trebuie sa incepi cu tine, in orice situatie te-ai afla!!

Draga mea,ati recurs la luarea unei pauze in relatie,foarte bine,timpul va dovedi cine,pe cine iubeste cu adevarat,dar,atentie la durata pauzei,daca se prelungeste ingrijorator,considera totul incheiat si vezi-ti de viata ta!!!
kudika_15804
Postat pe 5 Noiembrie 2013 08:53
Madalina, draga mea (impartasim acelasi nume si sunt un pic mai draguta in exprimare) nu te mai invinovati, ai luat o decizie buna in ceea ce priveste alegerea care trebuia facuta de fostul/actualul. Daca tie nu iti placeau prietenii si aveai motive intemeiate, crede-ma, nu te puteai ascunde de el la infinit.Anturajul are o mare influenta si de cele mai multe ori negativa, asa ca dorinta ta de a il dezlipi de amici e indreptatita. Nu ai reusit, pentru ca el are alte prioritati in viata, foarte bine, mergi mai departe. Stiu ca iti e greu, dar meriti un barbat care sa tina cont si de ce vrei tu si care sa stie sa isi ,,cearna'' prietenii.
cuba_libre
Postat pe 5 Noiembrie 2013 09:16
va multumesc pentru raspunsuri,cuba_libre ma bucur ca ma intelegi,sincer nu mi am dorit sa se ajunga in situatia asta si il vedeam schimbat de fiecare data cand se intalnea cu ei de aceea nu am mai putut rezista si i am spus ori eu ori ei,nu va ganditi ca ma asteptam sa mi spuna cu toata inima : tu!! ,stiam raspunsul dar ma incapatanam sa renunt la acel moment,iar el stia foarte bine ca ma deranjeaza preocuparile lui si putea renunta oricand fara ca eu sa i cer daca intradevar ma iubea .Insa problema este ca i am impus acest lucru iar asta mai mult l a impins catre aceasta decizie,dar consider ca indiferent de tot ce s a intamplat daca ti la persoana respectiva cauti o cale de mijloc iar eu decisesem sa accept chiar si acei oameni ,dar se pare ca nu a fost de ajuns,acum numai simte nimic .. e gol... ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca asa a fost dintotdeauna ...
Madalina_Gabriela_3
Postat pe 5 Noiembrie 2013 11:51
De la: Madalina_Gabriela_3, la data 2013-11-04 22:05:08Buna,trecand direct la subiect vreau sa "aud" chiar si alte pareri ale altor persoane neimplicate si cu o alta poveste de viata.Povestea mea a inceput acum 1an si s a sfarsit curand,de a lungul vremii am facut amandoi greseli,eu poate gresind cel mai mult reprosandu-i faptul ca isi doreste prea multa libertate astfel el ajungand in punctul in care sa nu isi mai doreasca o relatie cu mine.Stiu ca daca iubesti o persoana o iubesti asa cum este,stiu ca nu trebuie si nu esti in masura sa schimbi sau sa critici o persoana indiferent cine este ea si de relatia ta cu ea insa ajunsesem sa numai suport toate telefoanele la orice ora,prietenii lui care isi ocupau timpul cu tot felul de lucruri "neortodoxe"(bautura etc. nu are rost sa intru in detalii) fiind ultimele persoane pe care ti le ai dori in jurul tau.Totul a decurs pana s-a ajuns in punctul in care am spus eu ori ei,desigur va puteti da seama care a fost raspunsul ,nu a fost unul direct insa s a subinteles.O saptamana mi a luat sa mi dau seama ca tin prea mult la el ,ca am gresit impunandu-i acest lucru si desi insemna sa mi calc pe orgoliu si pe toate convingerile mele i am spus ca voi trece peste asta,va fi liber sa iasa si sa faca absolut tot ceea ce vrea.A acceptat acest lucru intr un final dar era foarte rece,foarte distant,spunand mereu "nu cred ca va merge.." , "am nevoie de timp...ma impacasem cu ideea ca nu vom mai fi impreuna , ca aceasta relatie nu merge.." .M a durut foarte tare aceasta raceala a lui si am decis ca vom lasa timpul sa decida daca relatia noastra va mai avea sens .Tin sa mentionez ca nu pot nega faptul ca m a iubit foarte mult si atunci cand am luat aceasta decizie am plans amandoi,dar nu inteleg de ce ii este atat de greu sa uite tot,sa o ia de la capat...de ce nu isi mai doreste sa fiu langa el?! astept un sfat din partea voastra ,pentru detalii sunt aici,la dispozitia voastra


El inca mai vrea sa copilareasca de aceea este atat de legat de amicii lui si toate activitatile cu acestia. Pana nu o sa-si doreasca intr-adevar o relatie cu o femeie, nu o scape de meteahna asta, de a se intalni la orice ora din zi si din noapte cu ai lui amici.

In locul tau as incerca sa-l uit.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 5 Noiembrie 2013 11:54
mi am dat seama si i am reprosat deseori ca este prea copil dar mereu m am incapatanat si am crezut ca se va schimba ,ca va cadea un meteorit in miez de noapte fix peste el si totul va fi ok .Nu stiu .. sincer,nu vreau sa fac o drama din asta insa este destul de greu sa te desprinzi de o convingere ... imi recunosc greselile si le stiu foarte bine care au fost acestea insa se pare ca totul acum a inceput sa se rezume doar la greselile mele si in opinia mea nu doar eu am gresit ceea ce este si normal,intr o relatie nu greseste doar unul.Avem caractere diferite si vedem viata diferit,in timp ce eu simteam nevoia sa il sun si sa stiu ca la capatul celalalt al firului ma asteapta o voce si un gand cald ,curat ,alaturi de mine .. se afla un copil caruia ii ardea de glume la orice ora din zi sau din noapte,aflat la coltul blocului cu un grup de oameni dubiosi.Ce m a tinut langa el?mi a dovedit de multe ori ca poate fi si altfel doar ca nu isi doreste asta si daca nu isi doreste atunci...:)
Madalina_Gabriela_3
Postat pe 5 Noiembrie 2013 12:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 20 De la: eu_ovidiu 6 Martie 2011 16:22
..nu stiu de fapt ce vrea! 23 De la: Micaell 3 Decembrie 2011 14:47
unde cunoastem oameni? 24 De la: Dor_a 22 Aprilie 2009 18:58
Iubirea bate-o vina - part 2 83 De la: kudika_16194 6 Octombrie 2012 15:39
am nevoie de sfaturi:!! pana miercuri:(( 27 De la: nimeni_alta13 6 Octombrie 2009 16:50