Setari Cookie-uri

ce credeti voi ?

buna,as vrea sa va intreb ce compromisuri credeti voi ca trebuie facute pt ca o casnicie sa mearga,cata libertate e bine sa aiba fiecare?
kudimi33
Postat pe 1 Decembrie 2013 16:32
De la: kudimi33, la data 2013-12-01 16:32:17buna,as vrea sa va intreb ce compromisuri credeti voi ca trebuie facute pt ca o casnicie sa mearga,cata libertate e bine sa aiba fiecare?


Cred ca raspunsurile cele mai bune o sa le primesti de la cei casatoriti.
Eu cred ca in primul rand trebuie sa existe respect. E foarte important sa ai incredere in partener, nu rezolvi nimic daca te cuprinde paranoia si incepi sa ai suspiciuni.
Nu poti sa ingradesti un om, chiar daca tie ti se pare ca inrece masura cu anumite lucruri. Tine de el/ea/ sa inteleaga ce anume greseste si cum poate sa se indrepte. Si aici intervine dialogul care cred eu ca e vital intr-o relatie si mai ales intr-o casnicie.
kidd_o
Postat pe 1 Decembrie 2013 16:55
De la: kudimi33, la data 2013-12-01 16:32:17buna,as vrea sa va intreb ce compromisuri credeti voi ca trebuie facute pt ca o casnicie sa mearga,cata libertate e bine sa aiba fiecare?
Familia este fundamentul de baza in viata iar intr-o casnicie in care exista respect si incredere , compromisurile nu au ce cauta. ""...primul pas al iubirii este respectarea libertatii aproapelui ""...astfel cunosti cat de apreciat/a (iubit /a) esti de cel/cea ,ce-ti este partener/a de viata.
-Iulya
Postat pe 1 Decembrie 2013 17:04
De la: kudimi33, la data 2013-12-01 16:32:17buna,as vrea sa va intreb ce compromisuri credeti voi ca trebuie facute pt ca o casnicie sa mearga,cata libertate e bine sa aiba fiecare?



Nu sunt adepta comiterii compromisurilor,mai ales in viata de familie,atunci cand am facut un compromis,am fost dezamagita complet!!Viata de cuplu ar trebui sa fie,cel putin teoretic,lipsita de existenta compromisurilor,realitatea prezenta in viata multor cupluri,reusind sa exemplifice contrariul acestei teorii!!Nu au ce cauta compromisurile in viata a doua persoane casatorite,caci ele confera acelei casnicii caracteristici nedorite!!Orice casnicie trebuie sa fie incheiata pe baza respectului reciproc si al dragostei reale si puternice,dar sa fim onesti si sa recunoastem faptul ca multe persoane sunt angrenate in mariaje pline de compromisuri,facute din varii motive!!!Nu exista familie perfecta,iar partea legata de acordarea acelei libertati personale,sa fim seriosi,cati inteleg ce inseamna aceasta libertate si cati sau cate nu profita de ea,neacordandu-i importanta potrivita???O data incheiata o casatorie,se autoimpun anumite ingradiri libertatii fiecarui partener,personal,nu cred in libertate excesiva sau totala in cuplu,caci omul este un avar al vietii,profita de cea mai mica neglijenta din partea celuilalt!!!Restul este pur teorie,cele doua stadii de statut,casatorit sau coabitant sunt diferite,indiferent ce s-ar spune, vorbind din exteriorul cazului!!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Decembrie 2013 17:17
pai tocmai despre asta e vorba,trebuie stiut de la bun inceput care sunt limitele libertatii fiecaruia si ce este dispus fiecare sa ofere.eu am avut o casnicie esuata din care a rezultat un copil.acum sunt intr-o relatie si ne-am gandit ca ar fi timpul sa incepem sa locuim impreuna.amandoi avem cate un copil fiecare si cred ca ar trebui discutate unele aspecte ale unei viitoare casnicii.
kudimi33
Postat pe 1 Decembrie 2013 17:32
De la: kudimi33, la data 2013-12-01 16:32:17buna,as vrea sa va intreb ce compromisuri credeti voi ca trebuie facute pt ca o casnicie sa mearga,cata libertate e bine sa aiba fiecare?


In opinia mea nu trebuiesc facute prea multe compromisuri.
Daca treci prea des cu vederea lucruri care te deranjeaza serios relatia se va eroda in timp incet si bine.

Intr-o relatie trebuie mentionate foarte clar si cu mult calm care sunt lucrurile deranjante.
Sunt situatii in care unul din parteneri nu vrea sa renunte la anumite obiceiuri chiar daca partenerul se arata deranjat de ele.
In aceste conditii vor exista in permanenta tensiuni in relatie si din pacate aceste tensiuni se vor acumula in timp ducand intr-un final la frustrari din ce in ce mai mari.

Este foarte important sa definesti corect peste ce poti trece si peste ce nu poti trece intr-o relatie.
Ideal ar fi ca aceste lucruri sa fie lamurite inainte de casatorie si mai ales sa fie verificate cateva luni de zile.
Multi au avut surprize dupa ce s-au mutat impreuna cu partenerul.
Intr-o relatie corecta fiecare aduce un aport la consolidarea ei.
Daca relatia ramane numai in grija unuia din parteneri in timp este posibil ca acesta sa cedeze.

Radu_Cristian_1
Postat pe 1 Decembrie 2013 18:34
De la: kudimi33, la data 2013-12-01 16:32:17buna,as vrea sa va intreb ce compromisuri credeti voi ca trebuie facute pt ca o casnicie sa mearga,cata libertate e bine sa aiba fiecare?


Nu se poate spune, asa pausal, ca e nevoie de x, cantitate de libertate si de y, cantitate de compromisuri, intr-o casnicie. Fiecare cuplu casatorit isi stabileste granitele libertatii fiecaruia dintre ei, de comun acord.

Pentru unii nu-i nicio problema ca sotia/sotul sa iasa la o cafea cu prietenii/colegii de munca etc, pentru altii poate fi o problema lucrul asta. Alte cupluri casartorite n-au nicio problema in a-si petrece separat concediul, in timp ce altii sunt in permanenta impreuna si nu suporta sa stea nici macar o zi departe de consoarta sa. Exista si cupluri care au relatii deschise si pentru ei nu-i nicio problema ca fiecare sa aiba aventuri extraconjugale, pentru alte cupluri este de neimaginat si de neacceptat un astfel de comportament. Alte perechi pun in practica orice fantezie, altii nu sunt dispusi sa incerce absolut nimic nou in intimitate etc etc.

Dupa cum vezi, exista o paleta larga de comportamente acceptate sau nu in cadrul unui cuplu. Nu degeaba se spune ca fiecare cuplu e unic in felul sau.

Cel mai bine e sa faceti, in asa fel, tu si jumatatea ta, incant amandurora sa va fie bine, nu doar unuia dintre voi. E musai sa gasiti o cale de mijloc care sa va multumeasca pe amandoi, indiferent de care aspect al vietii de cuplu vorbim.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 2 Decembrie 2013 09:02
De la: Viorica_Vio, la data 2013-12-02 09:02:03
De la: kudimi33, la data 2013-12-01 16:32:17buna,as vrea sa va intreb ce compromisuri credeti voi ca trebuie facute pt ca o casnicie sa mearga,cata libertate e bine sa aiba fiecare?


Nu se poate spune, asa pausal, ca e nevoie de x, cantitate de libertate si de y, cantitate de compromisuri, intr-o casnicie. Fiecare cuplu casatorit isi stabileste granitele libertatii fiecaruia dintre ei, de comun acord.

Pentru unii nu-i nicio problema ca sotia/sotul sa iasa la o cafea cu prietenii/colegii de munca etc, pentru altii poate fi o problema lucrul asta. Alte cupluri casartorite n-au nicio problema in a-si petrece separat concediul, in timp ce altii sunt in permanenta impreuna si nu suporta sa stea nici macar o zi departe de consoarta sa. Exista si cupluri care au relatii deschise si pentru ei nu-i nicio problema ca fiecare sa aiba aventuri extraconjugale, pentru alte cupluri este de neimaginat si de neacceptat un astfel de comportament. Alte perechi pun in practica orice fantezie, altii nu sunt dispusi sa incerce absolut nimic nou in intimitate etc etc.

Dupa cum vezi, exista o paleta larga de comportamente acceptate sau nu in cadrul unui cuplu. Nu degeaba se spune ca fiecare cuplu e unic in felul sau.

Cel mai bine e sa faceti, in asa fel, tu si jumatatea ta, incant amandurora sa va fie bine, nu doar unuia dintre voi. E musai sa gasiti o cale de mijloc care sa va multumeasca pe amandoi, indiferent de care aspect al vietii de cuplu vorbim.


*incat
Viorica_Ecaterina
Postat pe 2 Decembrie 2013 09:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lesbi sau nu? 49 De la: yubita20 12 Mai 2012 14:06
Inrebare pentru femei legata de iubire si barbati 37 De la: mika_i 16 Mai 2009 21:17
sal 2 De la: PICCKARD 16 Noiembrie 2011 06:23
OARE DE CE SUNT FEMEILE ATAT DE NEFERICITE???? 4 De la: geo_reincarcat_iara 21 Septembrie 2010 18:33
eu 21 de ani, el 20 19 De la: adyna2905 20 Ianuarie 2011 12:33