Setari Cookie-uri

Maturitatea barbatilor...

Salutare,ce parere aveti?Cand credeti ca ajung ei sa devina maturi in privinta unei relatii?Exista o varsta anume sau depinde de alti factori ?
onuta81
Postat pe 3 Ianuarie 2009 15:12
Nu exista o varsta anume... unii se maturizeaza mai devreme, altii mai tarziu... iar altii poate niciodata
metal
Postat pe 3 Ianuarie 2009 17:27
cred ca lipseste ceva de aici

Postat pe 3 Ianuarie 2009 17:30
De la: onuta81, la data 2009-01-03 15:12:50Salutare,ce parere aveti?Cand credeti ca ajung ei sa devina maturi in privinta unei relatii?Exista o varsta anume sau depinde de alti factori ?

la cat sunt de suparata acum am tentatia sa iti raspund ca toti sunt o apa si un pamant ca nu se maturizeaza niciodata...bla bla bla, adevarul este insa altul..... nu e vorba de maturitate ci de asumarea unor responsabilitati.....

unii o fac altii nu....

dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Ianuarie 2009 17:32
nu e vorba de maturitate? adica un imatur responsabil? a fi responsabil este o dovada de maturitate, deci una fara cealalta nu se poate!

metal
Postat pe 3 Ianuarie 2009 17:42
De la: metal, la data 2009-01-03 17:42:12nu e vorba de maturitate? adica un imatur responsabil? a fi responsabil este o dovada de maturitate, deci una fara cealalta nu se poate!



MATURITÁTE s.f. Stare de deplinã dezvoltare (fizicã ºi intelectualã); calitatea de a fi matur; p.ext. perioadã din viaþa omului între tinereþe ºi bãtrâneþe

RESPONSABILITÁTE, responsabilitãþi, s.f. Obligaþia de a efectua un lucru, de a rãspunde, de a da socotealã de ceva, de a accepta ºi suporta consecinþele; rãspundere. ♦ Funcþie, sarcinã de responsabil.

IMATÚR, -Ã, imaturi, -e, adj. Care nu s-a dezvoltat complet, care nu a ajuns la maturitate.

parerea mea proprie si personala... este ca un barbat "imatur" poate fi responsabil.... isi asuma responsabilitati ,si asta nu presupune a fi matur.....sau a da dovada de maturitate.....pana si un copil isi asuma responsabilitati....
dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:03
Corect, totusi in topic era vorba despre maturitatea barbatilor, cred ca copiii nu erau inclusi
metal
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:10
ne invartim dupa cires....
eu mi-am exprimat parerea... nu cred ca e vorba de maturitate ci de asumarea responsabilitatilor.... sunt barbati maturi cu capul pe umeri care nu isi asuma responsabilitati si "coplasi" de barbati ...imaturi si "batuti in cap" din multe puncte de vedere care isi asuma responsabilitatile intr-o relatie .... asta e parerea mea...
dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:14
Sa lasam ciresele, dau eu o bere noroc!
metal
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:17
dau si io una... neagra...
da as manca niste cirese... desi cu berea.... hmmm dar tot ar merge....
dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:19
Cirese iarna? un lux! Dar ar merge o visinata na, ca sa nu se mai intrebe femeile cand ne maturizam
metal
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:24
mi-ai facut pofta de cirese... acu merg sa trag un pandispan cu visine din visinata sa ma consolez..... deh.... pe cirese dai milioane acu iarna (sa ma satur) .... asa ca is bune si visinele din visinata intr-un pandispan pufos....mmmmmmm....
dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:27
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20618/Cafeneaua-lui-Cassey.html Aici puteti vedea referinte despre mine.
Cassey_Tarot
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:44
la dracu ...fato sa moara veta de nu te roportez ca deja imi zgarii dracu retina cu placa asta stricata de mesaj... ma doare-n cot de ce vrei tu dar esti penibila deja ,intreci masura si ma calci pe nervi....

dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:47
Vezi ca-ti trimite blesteme virtual
Full_Metal_Jacket
Postat pe 3 Ianuarie 2009 19:32
De la: bestdevilinside, la data 2009-01-03 19:32:23Vezi ca-ti trimite blesteme virtual
se poate si asa?

Postat pe 3 Ianuarie 2009 19:35
uuaaaaaaauuuuuu, pericoloase rau blestemele alea virtuale :-P
io zic sa inaltam niste osanale guru-ei cheisii, ca poate castigam la loto
googoodoll
Postat pe 3 Ianuarie 2009 19:53
De la: googoodoll, la data 2009-01-03 19:53:24uuaaaaaaauuuuuu, pericoloase rau blestemele alea virtuale :-P
io zic sa inaltam niste osanale guru-ei cheisii, ca poate castigam la loto
te costa 60 lei poate-le ala...nu cred ca merita riscul

Postat pe 3 Ianuarie 2009 19:55
vaii, scuzati -ul, ce dreaq sa fac daca n-am nimic de zis la adresa barbatilor in general?
googoodoll
Postat pe 3 Ianuarie 2009 20:05
De la: onuta81, la data 2009-01-03 15:12:50Salutare,ce parere aveti?Cand credeti ca ajung ei sa devina maturi in privinta unei relatii?Exista o varsta anume sau depinde de alti factori ?

nu are mare legatura cu varsta,tine mai mult de capacitatea intelectuala.
razz
Postat pe 6 Ianuarie 2009 00:19
Depinde de cat de "cocolositi" au fost in viata lor. Un individ trecut prin evenimente care l-au fortat sa ia decizii si sa-si asume responsabilitati, evident ca se va maturiza mult mai rapid decat altul crecut in puf.

Postat pe 6 Ianuarie 2009 06:31
intr-un fel sau altul toti se maturizeaza..fie ca o fac la 15, la 25 sau 70 de ani...din pacate, majoritatea inca mai viseaza la cai verzi pe pereti si la 30 de ani...
lil_mariuk
Postat pe 6 Ianuarie 2009 10:53
De la: Nicholas, la data 2009-01-06 06:31:44Depinde de cat de "cocolositi" au fost in viata lor. Un individ trecut prin evenimente care l-au fortat sa ia decizii si sa-si asume responsabilitati, evident ca se va maturiza mult mai rapid decat altul crecut in puf.


sunt si exceptii...care intaresc regula:P
depinde mult de educatia primita dar si de conceptiile proprii.. (cred eu :D)
morticia_adams
Postat pe 6 Ianuarie 2009 11:46
Mai greu cu maturizarea pana-n treij' de ani...

Postat pe 6 Ianuarie 2009 11:59
30 e limita? :)) :P
morticia_adams
Postat pe 7 Ianuarie 2009 00:03
Ca asa e...asta-i natura , era sa zic naturelu'.
Auzi, tie iti place Rio sau st Petru?

Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:13
Ema draga, din punct de vedere psihologic un om este considerat matur cand poate sa-si asume responsabilitati si nu numai. Mai sunt si alti factori, ca de exemplu, sa-si asume consecintele faptelor sale, sa faca fata cu brio solicitarilor vietii, sa stie sa gestioneze un conflict etc. Da, sunt si copii care pot fi considerati maturi, doar ai auzit expresia, nu?

Cat despre intrebarea stric a topicului, prefer sa nu comentez, nu-mi plac generalizarile de felul asta...care, spropo, mie-mi arata imaturitate in gandire

no offence
kitty_krieger
Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:59
Pt iry24....Ema who? exista multe cazuri,cand un om se crede a fi matur dar prin felul cum actioneaza dovedeste contrariul..oricum,intrebarea a fost pusa pt a vedea si opiniile altora,indiferent cum li se pare intrebarea topicului sau nu
onuta81
Postat pe 11 Ianuarie 2009 17:11
maturitatea unui om tine de maturizare si de invatarea unor lectii de la viata,dar si in ciunoasterea de sine ,in cunoasterea a ceea ce asteapta de la altii ,etc.
Recomanda i cartea Arhetipuri masculine-Moore
cpasculescu
Postat pe 11 Ianuarie 2009 20:18
ciudat topic
sincer
nu cred k barbati se maturizeaza vreodata ei sunt si raman niste baietei numai la un nivel mai ridicat.
scuze tuturor barbatilor din comunitate
dar eu inca nam dat de unu` matur si cu toate pasarile aks.
iar cum ziceati voi k e variabila treaba de la individ la individ eu cred k e atat de variabila incat unii
indivizii sunt omisi de aceea chestie numita maturitate.
parerea mea
ioanageorgiuADY
Postat pe 30 Ianuarie 2009 22:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BARBATUL TAUR 2 De la: micnegrusiurat4 28 August 2009 10:48
Nu-l intreba asta! 20 De la: tinna83 6 Decembrie 2009 11:11
Ajutati-ma cu un sfat!!! 90 De la: kudika467601 5 Decembrie 2011 08:42
Femeile...un rau necesar sau o binecuvantare? 112 De la: vas25 10 August 2009 16:56
cel mai târziu... niciodatã 8 De la: yomarissaly 2 Septembrie 2010 21:08